Document 289537

Download Report

Transcript Document 289537

Підготувала: Бондаренко Л.А.

Великі Африканські озера – це декілька великих озер, які знаходяться у Східно Африканській зоні розломів і навколо неї. Включають в себе озеро Вікторія – друге по величині прісноводне озеро у світі, і Таньганьїку – друге по глибині та об’єму у світі. Список озер: Таньганьїка, Вікторія, Альберт, Едуард, Ківу, Малаві(Ньяса).

Деякі вчені до Великих озер відносять лише озера Вікторію, Альберт та Едуард, оскільки лише ці три озера мають стік у Білий Ніл. Таньганьїка і Ківу мають стік у систему ріки Конго, а Малаві – в Замбезі через ріку Шир.

Назва Вікторія озеро Таньганьїка озеро Ньяса озеро Чад озеро Рудольф озеро Альберт (Мобуту-Сесе Секо) озеро Мверу озеро Бангвеулу озеро Тана озеро Ківу озеро Кйога озеро Руква озеро Маі-Ндомбе озеро Едуард озеро Площа км кв 69485 32900 29604 17800 6405 5600 5200 5000 3630 2650 2600 2600 2300 2200 Найбільша глибина м 82 1470 704 10 73 58 15 5 72 450 5 7 117

Озеро Танганьїка

Велике озеро в Центральній Африці, координати центральної частини — 5°30 пд. ш. 29°30 сх. д. (G).

За об’ємом та глибиною озеро Танганьїка займає друге місто після Байкалу. Береги озера належать чотирьом країнам — Демократичній республіці Конго, Танзанії, Замбії та Бурунді.

Довжина озера біля 650 км, ширина 40—80 км. Площа 34 тис. км кв. Лежить на висоті 773 метри над рівнем моря в тектонічній улоговині Східно Африканської зони разломів.

В озере водяться гіпопотами, крокодили, багато водоплавної птиці. Добре розвинені рибальство та судноплавство.

Карта оз.Таньганьїка

   

Іхтіофауна озера дуже багата – понад 200 видів, з яких понад 90% - ендеміки.

Тварини,що населяють озеро, дуже схожі з морськими, хоча вода в озері прісна. Це пояснюється особливостями геологічної історії озера.

Із всіх африканських озер Таньганьїка має найбільший «стаж» існування – одного разу з’явившись, воно жодного разу не висихало, його древня фауна не зникала, а лише збагачувалася новими видами, які виникали в ході біологічної еволюції. Багато древніх видів, в минулому розповсюджених, збереглися лише тут, та стали ендеміками.

Іншою причиною високого ендемізму озерної фауни є ізольованість озера від інших Східно-Африканських озер

Більшість вченних вважають, що озеро Таньганьїка на протязі більшої частини своєї історії було безстічним озером, тому його іхтіофауна розвивалася окремо від фауни сусідніх гідрографічних басейнів.

Оз. Таньганьїка з космосу

Вікторія-Ньянза, Укереве (Victoria, Victoria Nyanza) — озеро у Східній Африці, на території Танзанії, Кенії і Уганди. Розташоване в тектонічному прогині Східно-Африканської платформи, на висоті 1134 м. Друге за величиною прісне озеро світу після Верхнього озера і найбільше озеро в Африці.

Озеро Вікторія

Площа 68 тис. км кв, довжина 320 км, найбільша ширина 275 км. Являється частиною водосховища Вікторія. Має безліч островів. Впадає багатоводна ріка Кагера, витікає ріка Вікторія-Ніл. Озеро судноплавне, місцеві жители займаються на ньому рибальством. Північне узбережжя озера перетинає екватор. Озеро при максимальній глибині 80 м відноситься до достатньо глибоких озер.

Озеро Вікторія Озеро Вікторія заповнює мілку улоговину між східною і західною сторонами долини Великої ущелини. Озеро отримує велику кількість води від дощів, більше ніж від всіх своїх притоків.

В його водах водиться велика кількість крокодилів, а також тут до сих пір живе риба ланг , яка жила 300 млн років тому. Вона може вдихати та затримувати повітря в жабрах, як в легенях. Це рідкісніша риба являеться ланцюгом між звичайними рибами та наземними тваринами.

Озеро Альберт розташоване на висоті 617 м. Площа 5,6 тис. кв. км, глибина до 58 м. Лежить в тектонічній западині в системі Центрально-Африканського грабена. Береги слабо розчленовані, здебільшого круті; дно плоске. В озеро впадають ріки Семлики (стік озера Едуард) і Вікторія-Ніл (стік озера Вікторія), витікає р. Альберт-Ніл. Озеро Альберт Середньорічний приход води в озеро за рахунок опадів 4,6 куб. км, за рахунок стоку з басейну 24,9 куб. км, випаровування складає 7,5 куб. км, стік 22 куб. км, температура води на поверхні до 30 °C. Багате рибою (більш ніж 40 видоів: нільский окунь, тигрова риба ). Судноплавне. Основні порти — Бутіаба (Уганда), Касеньї(ДРК). Відкрите в 1864 р англійським мандрівником С. У. Бейкером і назване на честь чоловіка королеви Вікторії , на честь якої, в свою чергу, названке інше велике озеро Африки — Вікторія.

     

Озеро Альберт являється частиною складної системи водоймищ в верхів’ях Ніла. Основна ріка, яка впадає в озеро — Білий Ніл( Вікторія-Ніл), який витікає із озера Вікторія на пд – сх через озеро Кйога, і ріка Семлики, яка витікає із озера Едуард на пд зх. Вода Вікторія-Ніла складається з меншої кількості солей, ніж вода озера Альберт. Ріка, що витікає з озера Альберт в найпівнічнішій частині острова називається Альберт-Ніл, який на півночі переходить в Білий Ніл. В південній частині озера, де впадає ріка Семлика, розташовані болота. Далі на південь простягнувся хребет Рувензорі, а ряд горбів під назвою Блакитні гори височіють над північно-західним берегом. На березі озера стоять декілька поселень, в тому числі Бутіаба і Паквач.

Едуард – найменше із Великих Африканських озер. Назване на честь Едуарда VI, старшого сина королеви Вікторії. Назву озеру дав Генрі Мортон Стенлі , який відвідав озеро у 1888 році. Пізніше озеро було перейменовано на Іді-Амін-Дада, на честь диктатора Уганди Іді Аміна. Однак зараз озеро носить свою попередню назву.

Озеро Едуард В озеро Едуард впадають ріки Ніамугасані, Ішаша, Рутсуру і Рвінді. Вода із озера витікає на півночі через ріку Семлики в озеро Альберт. Озеро Едуард також з’єднане безпосередньо каналом Казинга з озером Джордж на північному сході. Озеро розьашоване на висоті 920 м, воно має 77 км в довжину і 40 — в ширину, площа поверхні озера складає 2325 км² (15-е по величині на континенті).

Країни Уганда , ДР Конго Регіони

Зх область , Пн Киву

Висота над рівнем моря

912 м Довжина 77 км Ширина 40 км Площа 2325 км² Об’єм 39,5 км³ Найбільша глибина 112 м Середня глибина 17 м Площа водозбору 12 096 км² Ріки, що впадають Ніамугасані, Ішаша, Рутс уру,Рвінді Ріка, що витікає Семликі

Озеро Ківу Площа поверхні озера рівна приблизно 2700 км², уріз води знаходиться на відмітці 1460 метрів над рівнем моря. Озерна котловина розташована в рифтовій долині, яка постійно розширяється, та викликає вулканічну активність в регіоні і поглиблює озеро, максимальна глибина якого складає 480 метрів (16 місце по глибині світі). Озеро оточене горами. В озері водяться барбуси.

На озері знаходиться один із найбільших розташованих в прісній воді островів світу — Іджві (Демократична Республіка Конго).

В 1948 р вулкан Кітуро, розташований поруч з озером, вивергся. Озеро закипіло, і риба, яка проживала в озері, зварилась. Місцеві жителі з задоволенням їли варену рибу, виймаючи її з озера.

Країни Руанда , ДР Конго

Довжина 89 км Ширина 48 км Площа 2700 км² Об’єм 500 км³

Найбільша глибина

480 м Середня глибина 240 м Площа водозбору 7000 км² Ріка, що витікає Рузізі

Мала́ві також Нья́са (англ. Nyasa або Malawi, порт. Lago Niassa) — третє за площею і найбільш південне із озер Велико Рифтової долини в Східній Африці, яке заповнює глибоку западину в земній корі між Малаві, Мозамбіком і Танзаніею. Озеро пролягає півночі на південь, протяжність 560 км, глибина 706 м. Озеро Малаві (Ньяса) Це дев’яте за величиною та третє за глибиною (після Байкалу та Таньганьїки) серед прісноводних водоймищ світу. Воно зберігає 7% світових запасів прісної води і створює найбільш різноманітну екосистему за численністю видів, більша частина яких – ендеміки.

«Ньяса» – слово на мові ЯО, і воно означає – озеро.

Країни Малавиі, Мозамбік, Та нзанія

Высота над рівнем моря 474 м Довжина 560 км Ширина 75 км Площа 29 600 км² Об’єм 8400 км³ Довжина берегової лінії 1245 км Наибільша глибина 706 м Середня глибина 292 м Прозорість 13—23 м Площа водозбору 6593 км² Реки, що впадають Рухуху Река, що витікає Шире

Озеро заповнює тріщину в земній корі на південному кінці Великої Рифтової долини, внаслідок чого воно витянуте в меридіональному напрямку і має 584 км в довжину, його ширина від 16 до 80 км. Поверхня озера лежить на висоті 472 м над рівнем моря, його площа дорівнює 29 604 км², середня глибина 292 м, максимальна — 706 м, тобто найглибші місця озера знаходяться нижче рівня моря. Загальний об’єм озера 8 400 км³. Дно озера вкрите товстим шаром осадкових порід, місцями до 4 км товщиною, що говорить про великий вік озера, який оцінюється мінімум в декілька мільйонів років.

Основну частину бассейну озера займають нагір’я і гори, які являються кордонами рифтової долини. Самі високі із них —гори Лівінгстона на пн-сх (до 2000 м) і плато Ньїка і гори Випья і Чималіро на пн-зх і височина Дова на заході; на півдні місцевість поступово знижується. Озерний басейн значно ширший на захід від озера. На сході гори підступають близько до води, і басейн звужується, розширюючись лише на північному сході завдяки ріці Рухуху, яка прорізає гори Лівінгстона.

Епілімніон – верхній шар теплої води має товщину від 40 до 100м. Тут ростуть водорості, які є базовим елементом харчової піраміди озера Металімніон – середній шар води має товщину від 100 до 220 м. Тут відбувається вертикальне переміщення біологічних речовин та кисню,розчинених у воді.

Гіполімнон – нижній шар води іде від 220 м до дна озера. Тут вода дуже холодна і має найбільшу густину. Велика концентрація азота, фосфора та кремнія – продуктів розкладу органічних речовин. Майже немає кисню, а значить і життя.

НАЙРОЖЕВІШЕ ОЗЕРО АФРИКИ.

У 40 км на північ від Данвари розташоване чудо природи Ретба, відоме як Рожеве озеро. Вода у ньому має рожевий відтінок, іноді, залежно від інтенсивності променів сонця, вона може набувати навіть фіолетового забарвлення.

Секрет цього природного феномену полягає у вкрай високій солоності озера. Вода багата на мінеральні компоненти, тому в озері мешкають тільки мікроорганізми. Саме вони і забезпечують неповторне забарвлення, що надає озеру таку популярність.

Якщо для туристів Ретба є джерелом естетичного задоволення, то для місцевих жителів - це непоганий прибуток. Корінні мешканці Сенегалу цілими днями займаються видобутком солі з дна цієї водойми. Для того, щоб почерпнути сіль з озера, добувачі заходять у воду ледь не по самі вуха.

Цікаво, що спочатку Ретба була лагуною, що входила в Атлантичний океан. Але з часом, пісок, що наноситься з прибоєм, відрізав лагуну від океану, утворивши дивовижне Рожеве озеро

Це високогірне дуже солоне озеро, яке розташоване на висоті 1759 м над рівнем моря. Вода озера Накуру в своєму складі має бікарбонати та карбонати, які дають їй велику солоність . Через це озеро не має різноманітної флори та фауни: лише один вид риби, рачки,нечисленні види водоростей та зоопланктону.

Озеро Накуру, Кенія Головною родзинкою озера є те, що воно приваблює до себе велику кількість різноманітних птахів, особливо – рожевих фламінго. Озеро Накуру – це місце проживання рожевих та звичайних фламінго, великих білих пеліканів , цапель, жовтоклювих лелек, африканських орлів-риболовів.

Територія навколо озера являється національним парком, де проживає велика кількість тварин: леви та леопарди, бородавочники та носороги, буйволи та жирафи. Але головною особливістю озера є мільйони рожевих фламінго.

Джерела:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

http://photo-day.com/ozera-afriki/ http://cichlides.ru/content/view/25/50/ http://cichlides.ru/content/view/26/51/ http://cichlides.ru/content/view/24/49/ http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D0%B4_(%D0%BE%D0%B7%D 0%B5%D1%80%D0%BE) http://www.africa.org.ua/data/geo10.htm

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%8C%D0%B1%D0%B5%D1% 80%D1%82_(%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE)

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B2%D1%83_(%D0%BE% 8.

9.

D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE) http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D 0%B8_(%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE) 10.

http://www.pogodatv.com/ukr/news/photo/view/634.html

11.

http://www.liveinternet.ru/tags/%EE%E7%E5%F0%E0+%E0%F4%F0%E8%EA% E8/