преузми - ош "јован јовановић змај" сремска каменица

Download Report

Transcript преузми - ош "јован јовановић змај" сремска каменица

“Свијету се не може угодити” -народна приповетка-

Душица Аџић, учитељица ОШ “Јован Јовановић Змај” Сремска Каменица

       Књижевник, филозоф, педагог и народни учитељ.

Рођен у Чакову (Аустријско царство), 1742. Банат.

1808. основао Велику школу у Београду.

Био је први министар просвете у Србији.

Дела: “Живот и прикљученија”, “Совјети здравога разума”, “Басне” и друге.

Утицао је на развој просвете и науке у Србији, залажући се на право да сав народ може да се школује.

Преминуо је у Београду, 1811.

Прво издање “Живота и прикљученија” из 1783.

SVETU SE NE MOŽE UGODITI

Jedan čovek, idući iz grada kući, jahao je na magarcu, a njegov sin, momčić od desetak godina, išao je pored njega pešice. Susretne ih jedna žena i reče: – To nije pravo, brate, da ti jašeš a dete da ti ide pešice; tvoje su noge jače od njegovih!

Onda otac sjaše sa magarca, a podigne sina na njega. Malo dalje, srete ih jedan čovek koji reče: – Nije lepo od tebe, momče, da ti jašeš a otac da ide pešice. Tvoje su noge mnogo mlađe.

Onda su uzjahali obojica i krenuli dalje. Srete ih drugi čovek, pa kaže: – Kakva je to budalaština: dva magarca na jadnoj slaboj životinji! Trebao bi neko da uzme batinu pa da vas obojicu skine dole.

Onda otac i sin siđoše sa životinje i obojica krenuše pešice: otac sa jedne strane, sin sa druge, a magarac u sredini. Srete ih drugi čovek: – Ala ste vi tri čudna druga! Ne bi li bilo lakše da jedan od vas jaše?

Onda otac reče sinu: – Mi smo obojica jahali na magarcu, sada valja da magarac jaše na nama.

Otac i sin obore magarca na zemlju, jedan mu sveže prednje a drugi zadnje noge, pa ga onda uzmu među se na kolac i tako ga ponesu. Kako su se ljudi, koji su ih susretali, jos više smejali i čudili, otac spusti magarca na zemlju i odvezujući ga poviče: – Ja sam luđi i od ovog magarca, jer hoću celome svetu da ugodim! Od sada ću sa svojim magarcem da činim što je meni volja, a ljudi neka govore što im je drago.

Tako otac uzjaše magarca, a sin pešice pored njega, i tako odoše kući.

Групни рад

Прва група-ликови: бака, коњ и кокошка.

Друга група-ликови: дека, мазга и петао.

Трећа група-ликови: мајка, лисица и гуска.

Четврта група-ликови: дечаков пријатељ, вук

   

Најбољи радови по групама

Прва група Ликови : бака , коњ и кокошка

СЕЛУ СЕ НЕ МОЖЕ УГОДИТИ

У једном селу живела једна бака . Једног дана враћала се са пијаце на коњу , а кокошка поред ње пешке јаше , .

После неког времена наишао је пролазник и почео да приговара како кокошка треба да а баба да хода . Баба је тако и урадила , сишла је са коња и кокошку ставила на њ .

Мало даље сретну другог пролазника , а други пролазник је рекао :" Срам вас било да старица хода , а кокошка јаше , требало би да обе јашу ". Оне тако ураде . Сретну трећег пролазника који им рече :" То није лепо да јашете обе на слабом коњу , протегните ноге ". Онда сјашу обе , свежу предње и задње ноге коњу и ставе га на колац између себе и крену даље . А кад су се умориле бациле су коња на земљу . Баба крене јашући , а кокошка пешке до куће .

Јована Радовановић Петар Лукић Саша Мрвош

    Друга група Ликови : дека , мазга и петао .

ЉУДИМА СЕ НЕ МОЖЕ УГОДИТИ

Један дека , идући из вароши кући , јахао је на мазги , а његов петао шетао је поред њега . Сретне их један човек и рекне : " То није право , брате да ти јашеш , а петао иде пешице , твоје су ноге јаче од његових .

Онда деда сјаше с мазгеи посади петла на њега . Мало даље сретне их други човек , пак рекне :" То није лепо петлу да ти јашеш , а дјед да ти иде пјешице твоје су ноге млађе ". Онда узјашу обојица и пођу мало тако , али их сретне трећи човек пак рекне :" Каква је то будалаштина две мазге на једној слабој животињи ! Право би било да човек узме батину , и обојицу вас шћера ".

" Ја ћу са мојом мазгом да чиним како сам и најпре по мојој вољи чинио , а људи нека говоре шта им је драго ", рече дека .

Па онда узјаше на мазгу , а петао поред њега пешице и тако отиђу кући .

Вукашин Ћесаров Милица Љубинац Јована Станојевић Анђела Обрадовић

  Трећа група Ликови : мајка , лисица и гуска .

СВАЂА У ЗОО ВРТУ

Био је леп и сунчан дан , пиркао је ветар .

Једна мајка је шетала Зоо вртом . Гуска је пливала у свом језеру . Лисица је изашла из кавеза и покушала да улови гуску , али јој није било лако . Покушала је на разне начине , али није јој успело због мајке .

Ископала је рупу чак до језера . Смишљала је како ће то да уради и коначно је смислила . Мислила је да ће бити довољно брза , али се испоставило другачије .

Удавила се пре него што је испливала на површину .

Поука је :" Ко другоме јаму копа сам у њу упада ".

Никола Цвејић Сташа Коцај Душан Љубинковић

  Четврта група Ликови : дечаков пријатељ , вук и јагње .

ШАЉИВА ПРИЧА

Једног дана се дечак враћао из радње .

На путу до куће је срео вука , наишли су и на јагње . Јагње је пошло са њима кући , дечак је јахао јагње , а вук је пешачио . Срели су једног човека који је рекао :" Зашто јашеш слабо јагње , а не јаког вука ?" Дечак уради како му је речено . Мало даље су срели другог човека који рече :" Зашто јашеш вука јагње има слабе ноге оно треба да јаше ?" Тако је и урадио па је јагње јахало вука , а дечак ишао пешке . Па су срели трећег човека који им је рекао :" Што не јашете јагње ?" Урадили су како им је речено . Касније су срели четвртог човека који им је рекао :" Гледај два безобразна човека који јашу мало недужно јагње ".

Дечак је размислио и рекао :" Ја ћу да урадим како сам радио на почетку ".

Дечак је схватио да је у почетку погрешио када је слушао пролазнике , а није мислио својом главаом сваком .

.

Поука је да треба да размишљаш својом главом и да не верујеш Јелена Радојевић Страхиња Војновић Јована Милошевић

Ми излажемо своје радове...

Анђела, Ана, Николина и Срђан Страхиња, Јована и Јелена Јована, Петар и Саша Милица, Петар, марко и Марина Анђела, Јована, Милица и Вукашин Саша, Јована и Петар

“Свијету се не може угодити” 

Свијету се неможе угодити : кратак садржај

Враћали се отац и син са сајма , отац на магарцу а син пјешке . Видјевши их један човјек рече како то да отац сједи а син хода . Замјенише се за мјеста . Ни то није ваљало , тече други човјек , како то да син сједи а да отац хода . Тада сједоше и отац и син на магарца . Тако је трећи човјек рекао као их треба убити , јер су оба сјели на магарца . Затим су сјахали и кренули пјешке . Али наиђе и четврти човјек којему је било чудно што нико не јаше магарца , тада отац рече да ће они носити магарца . Завезаше магарцу ноге ставише га на колац и тако га ставе између те га понесу . И то је људима било чудно и смијешно .

Схвативши да се људима не може угодит отац развеза магарца , сједе на њега и врати се заједно са сином кући .

Опис ликова : Отац : Син :

стрпљив , мудар послушан ,

Поука :

Људима се не може угодити, “тешко кући у којој село суди”.

Закључили смо и научили да треба да мислимо својом главом!

Важно је да поновимо!

Басна је кратка прича у којој се животиње или биљке понашају као људи . Она увек садржи нешто поучно за читаоца . Те поруке су значајне истине о животу .