Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení

Download Report

Transcript Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení

Jan Novotný Fakulta sportovních studií MU 2014

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení Cíl přednášky: Upozornit na problém a navrhnout jeho řešení.

• •

Vytrvalostní pohybová aktivita

prevence nebo léčba kardiovaskulární nemoci, metabolického syndromu, sport. trénink či soutěž + statiny jako prevence KV onemocnění, metab.sy.

ZÁTĚŽ ?

JINÉ FAKTORY ?

STAV ORGANIZMU ?

PREVENCE ?

STATINY ?

RABDOMYOLÝZA a HYPONATRÉMIE

DIAGNOSTIKA ?

OPATŘENÍ ?

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení Rabdomyolýza = rozpad buněk kosterních svalů Akutní nefropatie = bezprostřední poškození a selhávání ledvin 0 1% ultramaratonců má při závodě selhání ledvin (→smrt).

1 2 3

POŠKOZENÍ KOSTERNÍCH SVALŮ

American College of Cardiology & American Heart Association & Lung a Blood Institute Clinical Advisory (Pasternak, 2002) Myopatie Myalgie jakékoliv poškození svalů svalová bolest nebo křeč s CK < horní hranice normy Myositis

Rabdomyolýza

svalové symptomy se zvýšenou CK < 10x horní hranice normy svalové symptomy se zvýšenou CK > 10x horní hranice normy Norma CK: od 0,2 do 3-4 μkat/l v séru; do 200 U•l -1 (u mužů a starších spíše vyšší než u mladších a žen)

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení VYTRVALOSTNÍ POHYBOVÁ AKTIVITA POŠKOZUJE SVALOVÉ BUŇKY Overgaard et al.(2004). Známky myolýzy

po běhu

– běh 10 km   – běh 20 km   LD, CK ..

u 24 mladých zdravých mužů a žen: enzymů svalových buněk (LD, CK) v mezibuněčném prostoru Ellis et al.(2009). Rabdomyolýza

po 153 km běhu

u 4 běžců.

Bruso et al.(2010). Rabdomyolýza s hyponatrémií

po 26 h běhu

u 5 ze 400 běžců.

Parmar et al.(2012). Rabdomyolýza

po 30 min spinningu

u muže a ženy.

Cooper et al.(2002): 20 min běh s kopce (75%VO 2 max)  oxidační stres (↑glutathion).

HYPONATRÉMIE

EAH – exercise-associated hyponatremia Na + < 135 mmol•l -1 VÝSKYT HYPONATRÉMIE (Knechtle B., 2013) Plavání 26 km

8%,

36% Kolo 109-720 km Běh 100 km silnice 161 km hory 0-0,5% 0-4,8% 30-51% Dlouhý triatlon 2-28% u českých ultramaratonců po 24 hodinovém závodě

5,7%

(Chlíbková et al., 2014) • u běžců: 8,3% • u bikerů: 3,7% „otrava vodou“ otoky (obličej)

ETIOPATOGENEZE A NÁSLEDKY RABDOMYOLÝZY A HYPONATREMIE

VYČERPÁVAJÍCÍ VYTRVALOSTNÍ VÝKON + VEDRO → POCENÍ → DEHYDRATACE + VLHKO

↑intenzita (kratší) ↓pití HYPERTERMIE ↓ intenzita (delší) O 2 stres ACIDOSA ACIDURIE HYPOHYDRATACE HYPOVOLÉMIE

RHABDOMYOLYSIS→MYOSITIS→MYOPATHIA

↓sval.gykogenu

antiflogistika, alkohol,

statiny

, zranění, infekce

↑ objem hypotonického nápoje HYPERHYDRATACE

ADH → ↓GF

V krvi↑

CK, LDH, ALT, AST, K + , PO 4 3 , Mglb, Urea

V moči↑

Mglb, Urea, KM

RETENCE TEKUTIN

0-53%běžců: ↓Na

+ OTOKY

NEFROPATIE (TUBULY) → AKUTNÍ SELHÁNÍ LEDVIN KOAGULOPATIE SMRT CHRONICKÁ NEFROPATIE

PLÍCE

dušnost

MOZEK

poruchy funkcí, bezvědomí

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení LÉČBA RABDOMYOLÝZY VYTRVALCŮ (Milne, 2012) • dosažení a udržení dobré hydratace a • • mineralizace, odstranění hypertermie podpora činnosti ledvin Podávání větvených AMK (izoleucin, leucin, valin) →↓ ukazatelů myolýzy (CK a LDH). (Greer et al., 2007)

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení DIAGNOSTIKA A LÉČBA HYPONATRÉMIE VYTRVALCŮ (EAH) (Bennet BL et al., 2013)

Příznaky s podezřením na EAH

alterace duševních funkcí, bezvědomí, záchvat křečí, těžká dušnost ANO Možnost měření elektrolytů v krvi NE [Na+]<135mmol/l

i.v.bolus 100 ml 3% fyz.roz.

(opakovat každých 10 minut do 3 dávek nebo do ústupu neurologických symptomů) [Na+]>135mmol/l

Další diferenciální diagnostika

(přehřátí, hypernatrémie, hypoglykémie, výšková nemoc) Zajistit žílu

Orálně hypertonický roztok

(vyvarovat se hypotonických tekutin)

Kyslík TRANSPORT DO ZDRAVOTNÍHO ZAŘÍZENÍ

Myopatie sportovců užívajících statiny

Z případových a epidemiologických studií:

Thompson et al.(1997), Parker et al.(2012) • Sport + statiny → ↑CK po zátěži, • ↑ riziko poškození svalů sportem.

Sinzinger, O´Grady (2004) • • • Z 22 sportovců (věk 13-35 let) různých disciplín s famil. hypercholesterolémií 19 má svalové potíže - svalová bolest, křeče, slabost, 16 (73%) netoleruje žádné statiny, 2 tolerují simvastatin, 3 lovastatin, 3 pravastatin, 4 fluvastatin, 5 atorvastatin.

Myopatie sportovců užívajících statiny

RABDOMYOLÝZA PŘI BĚŽECKÉM MARATONU SE STATINY (Parker et al., 2012) Statiny + maraton → ↑CK Statiny + maraton ↑rychlost → ↑CK

Myopatie sportovců užívajících statiny

Muži (atorvastatin 10 a 80 mg) + 3x15 minut chůze s kopce na běhátku se sklonem -15%, rychlostí na 65% tabulkové HRmax (Kearns et al., 2008) Myokardiální izoenzym Pocit svalové slabosti/bolesti při polodřepu na škále 0-100 mm

Myopatie sportovců užívajících statiny Chemická struktura lovastatinu ( http://www.wikiskripta.eu/index.php/Statiny ).

ETIOPATOGENEZE POŠKOZENÍ SVALŮ STATINY (DiStasi et al., 2010; Sathasivam, 2012) Vysvětlivky CoA - koenzym A, HMG CoA – 3-hydroxy-3-methylglutaryl-koenzym A.

cGeranylgeranyl Pyrofosfát Dolichol Glukoproteiny Acetyl CoA HMG CoA

Mevalonát

Farnesyl pyrofosfát

Cholesterol

Membrány Žlučové kyseliny Steroidní hormony Vitamin D

Statiny HMG CoA reduktáza

Prenylace proteinů tGeranylgeranyl Pyrofosfát

Ubiquinon (CoQ10)

Respirační řetězec Membrány Antioxidanty

Myopatie sportovců užívajících statiny

POTENCIÁLNÍ ETIOPATOGENEZE STATINOVÉ RABDOMYOLÝZY PŘI CVIČENÍ (Meador a Kimberly, 2010).

Statiny Cvičení ↓membránové stablity dysfunkce mitochondrií ↑UPP aktivita ↑ tok energie Deplece glykogenu Deplece terpenoidů Myopatie

Vysvětlení U cvičících uživatelů statinů se objevuje z výšená ubiquitin–proteázové aktivita poškození mitochondrií. (UPP) a větší Cvičení zvyšuje tok energie, jenž má výraznější dopad na poškozené mitochondrie. Cvičení také aktivuje cestu mitogen-aktivované protein-kinázy (MAPK), což může vést ke glykogenové depleci. Terpenoidy jsou i dolichol (účastník syntézy glykoproteinů) a ubiquinon (koenzym Q10, článek respiračního řetězce v mitochondriích).

MAPK signalizace

Myopatie sportovců užívajících statiny

DIAGNOSTICKÝ POSTUP PŘI STATINOVÉ MYOPATII (Sathasivam,2012) Vysvětlivky CK – kreatinkináza, TSH – tyreostimulační hormon (hypercholesterolémie z hypotyreózy?) CK < 10-tinásobek horní hranice normy

Myositis

Pacient léčený statiny se svalovými symptomy Anamnéza a klinické vyšetření Měření CK, TSH, vitamin D CK v normě

Myalgia

CK > 10-tinásobek horní hranice normy Kontrola renálních funkcí a myoglobinu v moči

Rabdomyolýza

Jsou svalové potíže snesitelné?

Ano Ne Nevysazovat statiny Klinický a CK monitoring Když symptomy ustupují a CK se normalizuje, vyhodnotit přínos / poškození statinovou léčbou Zvážit změnu statinů nebo nestatinové ovlivnění lipidů Vysadit statiny Při přetrvávání svalových potíží nebo vyšší CK zvážit EMG a svalovou biopsii

Myopatie sportovců užívajících statiny

PREVENCE RABDOMYOLÝZY A HYPONATRÉMIE SPORTOVCŮ (UŽÍVAJÍCÍCH STATINY)   OMEZENÍ ZÁTĚŽE − vyčerpávající kontinuální dlouhodobé výkony ve vedru, − vyčerpávající excentrické cvičení (běh s kopce).

o Neřídit se pravidlem „žádná bolest = žádný trénink“.

VHODNÁ ZÁTĚŽ − „Lehké“ až „poněkud namáhavé“ vytrvalostní cvičení s přestávkami na regeneraci každou hodinu (chůze a běh, jízda na kole, běh na lyžích, plavání, ..). − V případě kontinuální zátěže je bezpečnější její trvání asi do 1-2 h (při ↓ intenzitě ↑trvání a při ↑ intenzitě ↓ trvání).

Myopatie sportovců užívajících statiny

PREVENCE RABDOMYOLÝZY A HYPONATRÉMIE SPORTOVCŮ (UŽÍVAJÍCÍCH STATINY) respektovat a případně omezit vliv spouštěcích a zhoršujících faktorů: DLOUHODOBĚJŠÍ STAV o vyšší věk, nízká hmotnost, o dřívější myopatie, o celková infekce, o hypotyreóza, zhoršené jaterní a ledvinné funkce, o nedostatku vitamínu D.

o o o o STAV PŘED STARTEM A PŘI VÝKONU o alkohol, analgetika, antiflogistika, jiné drogy. o vyčerpání zdrojů energie, o poruchy metabolizmu minerálů (především K a Na), přehřátí, podchlazení, pobodání hmyzem, poruchy dýchání a oběhu, zranění.

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení PREVENCE RABDOMYOLÝZY A HYPONATRÉMIE SPORTOVCŮ (UŽÍVAJÍCÍCH STATINY) V PRŮBĚHU VÝKONU o Nedopustit hyper nebo hypohydrataci – pít při žízni (skutečné potřebě) a přísun minerálů.

o Zátěž by měla být ukončena při objevení se symptomů myopatie a hyponatrémie – při těžké svalové slabosti a bolesti hlavy, při křečích svalů, při otocích, při tmavé moči (myoglobinurie), při zmatenosti a zvracení.

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení ZÁVĚRY

1. Intenzivní (vytrvalostní) cvičení (+ statiny)

→ myopatie (rabdomyolýza)

+ hyperhydratace

→ hyponatrémie → selhání ledvin → otok mozku a plic.

2. Doporučuji sportovcům a jejich lékařům • zvážit přínos a případné negativní důsledky užívání statinů a jejich dávkování. • Statiny by měly být nasazeny jen ve skutečně odůvodněných případech zvýšeného rizika vzniku aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. 3. Doporučuji sportovcům a jejich trenérům rozumně • podle stavu sportovce volit druh a objem sportovní zátěže, • vnímat a respektovat odezvu těla na zátěž a případně ji omezit, • vždy dostatečně podporovat regeneraci sil (odpočinek, voda a minerály, energie ..).

4. Sportovní trenéři a cvičitelé by si měli být vědomi své zodpovědnosti za zdravotní stav svěřenců, který je důsledkem plnění jejich pokynů.

Rizika rabdomyolýzy a hyponatrémie při vytrvalostním cvičení Fauja Singh: „pořád se smát a běhat.“

Děkuji Vám za pozornost.

[email protected]

www.fsps.muni.cz/~novotny