ViK - Sliven.NET

Download Report

Transcript ViK - Sliven.NET

Осигуряване на ефективна работа и ниски експлоатационни разходи в

ПСОВ

Участващи в строителството страни:

МОСВ - като отговорна и координираща институция;

„ТЕКСЕР-МАПА-МАС-ГЮНАЛ Консорциум, Турция

- като Строител и Проектант на обекта; „ДАЛЕМ-ДИВИ-ДЕЙТА” - Консорциум за Супервизия; Общините Горна Оряховица и Лясковец - крайни бенефициенти на Инвестицията на Европейския Съюз.Осъществиха пълно съдействие в процеса на строителството и изградиха довеждащата инфраструктура (довеждащи колектори, пътища, ел. и телефонно захранване и водоснабдяване), финансирани от държавния бюджет.

Проектирана да пречиства канализационните отпадъчни води от региона на: гр.Г.Оряховица - с население 45 000 жители, гр.Лясковец - с население 12 000 жители, гр.Долна Оряховица(Община Горна Оряховица) с население 4000 жители Отпадъчните битови и промишлени води от Горна Оряховица и Лясковец се събират от смесена канализационна система и се довеждат до площадката на РПСОВ по колектори, а от Долна Оряховица по напорен тръбопровод.

База за проекта са редуцирани замърсявания към 102 000 ЕЖ.

Технологичната линия за пречистване на водата беше пусната в експлоатация през септември на 2006год. Една година беше периода на пробна експлоатация на съоръженията по пътя на водата. 72-часовите проби на технологичната линия за третиране на утайката и на съоръженията за получаване и оползотворяване на получения биогаз метан се извършва на 06.10.2007год. Държавната приемателна комисия подписа акт №16 на 21.11.2007год. и разреши пускане на обекта в редовна експлоатация на 21.12.2007год.

На 18.01.2008год. е подписан договор за предоставяне на безвъзмездно ползване, управление и експлоатация на „ВиК Йовковци”ООД, гр.Велико Търново.

• • • •

Управлението и експлоатацията на РПСОВ е възложено на „ВиК Йовковци”ООД, гр.Велико Търново Обслужващ персонал 24 човека, Осигурен 24-часов непрекъснат режим на работа.

Осигурена е охрана на РПСОВ.

Действителният входящ дебит на ПСОВ е 12 500 m³/денонощие (около 80% от проектния капацитет). Полезно решение на мониторинговия комитет по ИСПА беше оставащите средства от одобрения финансов меморандум и договора за строителство да бъдат реализирани в полза на доизграждане на канализационната мрежа на трите града.

Очаква се доизграждане и на канализацията в гр.Долна Оряховица и включване към входящия поток отпадъчни води, с което ще бъде запълнен капацитета на РПСОВ на 100%.

ЕФЕКТИВНОСТ НА РАБОТА В ПСОВ

Постига се проектната степен на пречистване на водата.

Постигат се нормите на пречистената вода, определени с Разрешителното за заустване.

Осигурява се механично, биологично пречистване и допречистване с денитрификация по отношение на азот и химическо утаяване по отношение на фосфор.

Технологичните процеси протичат правилно с изградена добра система на автоматизация.

Провежда се необходимата рециркулация на активна утайка.

Излишната активна утайка се извежда постоянно от системата на пречистване.

Третирането на утайката се извършва със съвременни методи чрез анаеробна стабилизация с добив на биоигаз и оползотворяване.

Създадени са методики за ежедневен мониторинг на водата и утайката чрез съмременно оборудвана химична лаборатория.

Извършва се мониторинг на заустваните в канализацията отпадъчни води от по-големите производствени замърсители по утвърден график, който определя цената на пречистване.

ЕКСПЛОАТАЦИОННИ РАЗХОДИ

• •

Поддръжката на една модерна и автоматизирана станция изисква немалко средства, особено при осигуряване нормална работа на съоръженията- закупуват се често скъпоструващи резервни части, датчици за отчитане на параметри, специални масла и греси, лабораторни тестове, консумативи и др.

Средствата за експлоатация трябва да са реално калкулирани в цената на пречистване и когато тя не съответства на действителните разходи, управлението и поддръжката затрудняват експлоатационното дружество.

В ПСОВ-Г.Оряховица има много реализирани идеи с цел снижаване на експлоатационните разходи: 1.

2.

Изградена е много добра автоматизирана система за управление на процесите, така че , когато даден показател достигне зададената пределна стойност , съоръжението да изключва автоматично.Така се осигурява икономия на ел.енергия.

Инсталирани са всички необходими уреди за директно измерване на основните показатели и са свързани в автоматичното управление.

3.

Възможност за дистанционно управление на съоръженията и задаване на оптимални параметри и режими.

4. Оползотворяване на утайките, отпадъчния продукт от пречиствателния процес , по ефективан начин чрез тяхното стабилизиране в анаеробен изгнивател(метантанк), при което се получава биогаз със съдържание на метан 60-70%. Една пречиствателна станция работи добре само когато са в изправност и работят двете основни технологични линии – по пътя на водата и по пътя на утайките. Не може да има добро пречистване без добро третиране на утайки.Затрупат ли се утайки, не се ли оползотворяват добре- това винаги предизвиква неблагоприятни последици- невъзможност да се пречиства цялото количество вода, образуване на пяна в биобасейна, лоши миризми в околността 5.

Метанът се оползотворява чрез изгаряне в Ко-генератори за производство на електрическа и топлинна енергия . Така от отпадните вещества на пречиствателния процес се получава алтернативен източник на енергия.Този процес е в синхрон с новите изисквания за консумация и производство на енергия, осигурява средно годишно 40% икономия на средства за цена на ел.ток.

6. Получената при Ко-генерацията топлинна енергия се оползотворява за загряване на утайката , постъпваща в изгнивателя до определена температура, с цел по-ускорено отделяне на метан, както и за отопление на сградите през зимния сезон.

7. Сравнението с варианта с използване на дизелово гориво за тези процеси е немислимо.По-скоро би трябвало да отпадне от технологията третирането на утайките по този начин, което би ни лишило от неговите предимства. А те са: икономия на енергия, използване на възобновяем източник на енергия, получаване на по-малко като количество и обем стабилизирана утайка .

8.

Продажба на ел.енергия се извършва по цена , определена от държавния регулатор. Но методиката, която в момента се използва, не определя реално и обективно цената на получената в Ко-генераторите ел.енергия. Желателно е да се промени, като се имат предвид не само реалните технически и измерими фактори и параметри, но и екологичния ефект от такъв алтернативен източник на енергия. Тази цена трябва да бъде стимулираща за нейното получаване и оползотворяване.За съжаление , дори и в най-новите решения , с които се увеличичава цената на всички други възобновяеми източници на енергия, цената на енергията от ПСОВ не е променена.

Основни технологични методи и съоръжения по пътя на водата:

• •

І.МЕХАНИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ

Механични решетки – Суровите отпадъчни води от канализацията на градовете Горна Оряховица, Лясковец и Долна Оряховица се прецеждат през 3бр.фини решетки с размер на отворите - 6mm.

Аериран пясъко–масло-задържател –

Предназначен за утаяване и задържане на минералните примеси с едрина >0,2 mm - пясък, стъкло, въглищен прах, сгурия и др., както и на голяма част от плаващите субстанции в отпадъчните води.

Първични (2бр.) и вторични (2бр.) радиални

утаители – утаявяне на неразтворени примеси под действието на гравитационни сили.Получената първична утайка след пясъко-задържателя или вторична утайка след биобасейна се изпуска до помпена станция за първични или вторични утайки.

ІІ.БИОЛОГИЧНО ПРЕЧИСТВАНЕ

Биобасейн - При изкуствено създадени условия на постоянна аерация органичният азот от амониева форма се трансформира чрез процеса нитрификация до нитрати от нитрифициращи бактерии, разграждащи органичните замърсители във водата в присъствие на свободен кислород.

ІІІ.ДОПРЕЧИСТВАНЕ

• • • Съгласно определените индивидуални емисионни ограничения при заустване в чувствителна зона на р.Янтра, се налагат завишени изисквания към качествата на пречистените води по отношение съдържание на биогенните елементи азот и фосфор.За целта към технологичната схема на пречистване са включени допълнителни съоръжения за допречистване : Отстраняване на фосфор –утаяване вследствие дозирано прибавяне на железен трихлорид в биологичното стъпало.

Отстраняване на азот – чрез денитрификация, Осъществява се в неаерирана зона от биобасейна при интензивно разбъркване и осигурена рециркулация на водата.

Основни методи и съоръжения за третиране на утайките

• • Уплътняване на първична, вторична и стабилизирана утайка Преобразуване на утайката в устойчиво към изгниване състояние по биологичен път при анаеробни условия и мезофилен температурен режим(32ºС-35º) след 15-20 дневен престой в метантанк. Метанът, получен в резултат на изгниване на утайките, се съхранява в газхолдер - за регулиране на газовото налягане и изравняване неравномерността в количеството му.

Ко-генериращ газов блок, в който енергийният капацитет на полученият биогаз се оползотворява в следните насоки:

– – – за загряване на утайката на вход в метантанка; за задоволяване нуждите на станцията от отопление; за покриване на част от разхода на ел.енергия за работа на хидро техническите съоръжения.

Постигнати резултати за 2010 г.

Произведени 290 000 кWh ел. енергия по най-високата ценова тарифа, оползотворена за собствени нужди.

Получени ~ 600 МWh топлинна енергия.

(~ 526 Gcal )

Механично обезводняване на утайката в Лентови филтър-преси(2бр.). - за подобряване и ускоряване на флокулацията автоматично се дозира воден разтвор на флокулант, представляващ синтетичен полимер(полиелектролит).

• • Ел.мрежа и ел. съоръжения, автоматизация на процесите и управлението им – на високо ниво

Пулт за SCADA компютърно управление със специализиран софтуер и мнемосхема Междинни станции с панели за ел.управление на съоръженията и с електронни устройства за възприемане на сигналите от локалните измервателни уреди(нивомери, дебитомери за вода и утайки, оксиметри и др.), които с оптичен кабел се транслират към компютърната система в залата за автоматично управление

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!

инж.Надежда Христова началник РПСОВ