Transcript Тут

Презентація на тему

: ”

Життєвий і творчий шлях Михайла Коцюбинського

Зміст

Життєвий шлях Коцюбинського

.

Творчість письменника.

Цікаві факти.

Тести .

Фільм “Тіні забутих предків”.

Список використаної літератури.

Михайло Коцюбинський народився Вінниці .

17 вересня 1864 у Потім Коцюбинські залишили Вінницю , і переїхали жити у село , згодом — у містечко Бар . Тут Михайла віддали до початкової школи (1875 — 1876), де він був дуже старанним учнем . Потім — навчався в духовному училищі у Шаргороді (1876 — 1880).

Шаргородської семінарії у 1880 Після закінчення Михайло Коцюбинський поїхав до Кам ' янця Подільського , маючи намір навчатися в університеті , але ця мрія не здійснилася .

Рідна садиба Коцюбинського у Вінниці письменника

,

нині музей

• .

Через тяжке матеріальне становище сім

'

ї юнакові не вдалося продовжити освіту

:

мати осліпла

,

а згодом

(1886

року

)

помер батько

.

Відповідальність за досить велику родину лягла на плечі Михайла

.

У

(4

чоловік

) 1886–1889

він дає приватні уроки і продовжує навчатися самостійно

,

а народного учителя

, 1891-

іспит екстерном при Вінницькому реальному училищі на працює репетитором

.

го

,

склавши

Важливу роль у формуванні світогляду М.Коцюбинського відіграла його поїздка до Львова того ж таки 1890 р. Тут він знайомиться з І.Я.Франком, налагоджує контакти з редакціями журналів «Правда», «Зоря», «Дзвінок» та ін. Поїздка поклала початок постійному співробітництву письменника із західно українськими виданнями. У 1892–1896 Коцюбинський був у складі Одеської філоксерної комісії, яка боролася зі шкідником винограду - філоксерою.

Робота в Селах Бессарабії дала йому матеріал для написання циклу молдавських оповідань

• Останнi роки життя великого письменника позначенi рiзким погiршенням здоров'я, загостренням хвороби серця. З 1909 по 1912 рiк М.Коцюбинський тричi вiдвiдуе Iталiю, куди виїздив на лiкування. • Йому не допомагає лiкування в унiверситетськiй клiнiцi Києва, i 25 квiтня 1913 року полум'яне серце неповторного майстра слова битися перестало.

Навесні 1913 Михайла Михайловича Коцюбинського не стало. Поховали письменника на Болдиній горі у Чернігові, улюбленому місці його щоденних прогулянок.

• Могила М. М. Коцюбинського. Місто Чернігів, Україна.

• Нахил до творчостi виявився у нього дуже рано - ще в десятилiтньому вiцi вiн складав вiршi, написав п'есу за мотивами пiснi "Бондарiвна", любив декламувати Шевченковi поезii. На його лiтературнi здiбностi звернув увагу вчитель росiйськоi мови в Шаргородськiй бурсi, кинувши тодi пророчi слова: "Панове, це майбутнiй письменник!" 1884 року з-пiд пера М. Коцюбинського виходить перший твiр - оповiдання "Андрiй Соловейко, або вченiе свiт, а невченiе тьма", яким автор поклав початок циклу зарисовок з народного життя, до якого увiйшли оповiдання "21-го грудня на введенiе" (1885), "Дядько та тiтка" (1886), опублiкованi пiсля смертi письменника. Однак першим твором, що з'явився 1890 року друком у журналi "Дзвiнок", був вiрш для дiтей "Наша хатка".

З у М Н П

.

1899

року у Львов

i

починае виходити з що було завершено сьомим томом

1913

Коцюбинський подорожуе кра

i

роц

i.

У

i

брання його твор

1905

Західної Европи

,

в

i

роц нами Центрально дв

i i i

та

i

в дуе Австр

i

меччину

, I

тал

i

ю

,

Швейцар

i

ю

. , i

ю

, i

сля повернення в

i

н багато працюе пов

i

сть

.

Опов

i

дання

,

новели

, "Fata morgana"

є своєрідним осмисленням шлях розвитку укра сусп

i

льства

.

i

в подальшого

i

нського

Його творчість завжди була предметом суперечок літературних критиків дотепер деякі дослідники про модернізм М

.

Коцюбинського говорять обережно називаючи його імпресіоністом у літературі

.

Творчість Коцюбинського служить художнім прикладом уже не одному поколінню українських письменників

. , .

Ще і

• 12-літнім підлітком він закохався у 16-річну дівчину, а щоб привернути її увагу, вирішив стати «великою людиною» і накинувся на книжки. Твори Т. Шевченка, Марка Вовчка справили на Михайла таке сильне враження, що він і сам захотів стати письменником.

• Коцюбинський мав намір піти з родини, побратися з коханою й виїхати з Чернігова. Хоча закохані тримали своє особисте життя в таємниці, проте вже невдовзі воно стало предметом пліток на службі, й у травні 1907 року Віра Коцюбинська одержала анонімного листа, з якого випливало, що чоловік їй зраджує.

• Коханка Коцюбинського – Олександра Апалаксіна

• Будинок Миколи Чернявського у Херсоні, де зупинявся Михайло Коцюбинський

• Вулиця М.Коцюбинського у Чернігові

Кінотеатр ім.Коцюбинського

1) Коли народився Михайло Коцюбинський?

а) 17 вереся 1882 року;

б) 17 вересня 1880 року;

в) 20 вересня 1880 року.

2) Закохавшись в 11 років у 16-річну дівчину, Михайло Коцюбинський а) запросив її в кіно; б) подарував їй цікаву книгу;

в) почав багато читати;

г) написав і присвятив їй вірш.

3) М.Коцюбинський мав хворобу а) ніг; б) печінки; в) голови;

г) серця.

4) Укажіть рядок, у якому зазначено твори М. Коцюбинського а) "Новина", "Камінний хрест", "Перехресні стежки" б) "Малий Мирон", "Ріпник", "Перехресні стежки«

в) "Fata morgana", "Intermezzo", "Тіні забутих предків"

г) "Бояриня", "Одержима, "Людина"

5) Укажіть, про кого йдеться у новелі М. Коцюбинського «Intermezzo»: а) про інтелігента, який відчуває тимчасову втому від напруженої просвітницької праці на ниві культурного розвою;

б) про людину, яку втомило місто з усією складністю і багатогранністю його проблем і яка прагне заспокоєння, усамітнення в кононівських степах;

в) про громадського діяча, який хоч і відчуває втому, але постійно думає про різні політичні форми боротьби за соціальну справедливість; г) про митця, який відчуває емоційне виснаження після тривалої, але плідної праці.

6) Під час стрічі ворожих родів Іванко видер у Марічки і кинув у воду (М.Коцюбинський. "Тіні забутих предків"). : а) намисто;

б) цукерку;

в) карбованця. 7) Що означає назва твору М.Коцюбинського "Intermezzo"? а) Музичний твір, що звучить в антракті. б) Ліричний твір.

в) Пауза або перерва.

г) Невеликий інструментальний твір довільної форми.

8) Які з названих творів М.Коцюбинського були екранізовані? а) "Intermezzo".

б) "Тіні забутих предків".

в) "Fata morgana" 9) Палагна пішла ворожити на Теплого Юрія, щоб: а) помститися відьмі Хіврі ; б) причарувати мольфара Юру; в) Іван забув Марічку;

г) завагітніти ;

10) Твір "Intermezzo" написаний Коцюбинським у:

а) 1908 p.

б)1907 р.

в)1910 р.

Фільм

Тіні забутих предків

Аналіз твору

Жанр

-

повість; Автор

-

Михайло Коцюбинський; Написаний у 1911 році.

Головні герої твору:Іван Палійчук — дев'ятнадцята дитина у родині, Марічка Гутенюк — кохана Івана, Палагна дівчина з багатого роду, добра господарка, Юра мольфар, людина, наділена надприродними здібностями.

Сюжет повісті:Марічка Гутенюк та Іван Палейчук покохали одне одного, та їхні батьки ворогували та не сприймали почуттів закоханих. Зрештою, Марічка втопилася, поки Іван працював на полонині. А Іван потім уже не зміг знайти щастя ні в роботі, ні в подружньому житті з нелюбою Палагною. Знудьгувавшись за Марічкою, Іван піддався маренню та стрибнув зі скелі за химерою коханої.

Список використаної літератури

Семенюк Г.,Ткачук М.,Слоньовська О. Українська література.Профільний рівень.- Київ: Освіта,2010. 412 с.

http://www.ukrlit.vn.ua/article/202.html

(З кн. «Цікаві бувальщини», зібр. й упоряд. І. Артемчук, Г. Григор'єв, —Дніпро - К., 1974) Спогади і розповіді про М. М. Коцюбинського. — К.: Дніпро, 1965. — 201 с.