Transcript За учебно-презентационния материал натиснете ТУК!
М
ОДУЛ
"С
ЕДМИЧНО РАЗПИСАНИЕ
"
Ръководство за употреба
Какво представлява модулът?
"Седмично разписание" е създаден да улесни процеса на изработване на седмичната учебна програма във Вашето училище.
Автоматизиран е процесът на разпределението за всяка паралелка на часовете и кабинетите, съобразявайки се със съответните учители.
При работа с модула евентуални грешки.
е допустима, но е минимизирана ръчната намеса, което съкрaщава времето за изготвяне на програмата и се избягват
Ф УНКЦИОНАЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ :
Автоматизирано изготвяне на разписанието Зареждане на изходните данни от базата данни на Admin L/Pro, а също и от Образец 1 – Excel файла Поставяне на ограничителни условия например определени предмети да не са един след дуг или да не са в един и същи ден Настройка за даден предмет дали да бъде изучаван на блокове и колко минимум да бъдат те през седмицата.
Оптимизиране на програмата на всеки от преподавателите – за минимиален брой свободни часове; Възможност за задаване на редица параметри, с които автоматизираното генериране да се съобрази; Възможност за допълнително, ръчно задаване на часове и корекции на вече генерираното разписание с асистенцията на софтуера; Експорт на резултата в Excel с цел допълнителна обработка, форматиране и печат.
С ТЪПКА 1 – СТРАРТИРАНЕ НА МОДУЛА
1. От общия интерфейс – стартирате иконката.
Виждате стартовото меню
С ТЪПКА 2 – И МПОРТИРАНЕ НА ДАННИ
За да създадете програма, трябва да се въведат данните за учебния план, паралелките и учителите. Програмата предоставя 2 възможности: зареждане от базата данни на Admin L/Pro Зареждане от Образец 1 – Excel файла Препоръчваме!
С ТЪПКА 2.1 – И ЗБОР НА ДАННИ ЗА ИМПОРТ ( НАСТРОЙКИ ) Появява се екран, където да изберете: за кой учебен срок ще импортирате данни; за кои класове искате да въведете данни След като приключите избора си, натиснете
"Продължи".
С ТЪПКА 2.2 – И ЗБОР И ЗАРЕЖДАНЕ НА ДАННИТЕ ЗА ИМПОРТ Избирате файла, указвайки неговото местонахождение и името му.
Натиснете "Open"
и изчаквате програмата да зареди данните в модула.
Можете да следите колко реда от таблицата са заредени в появилия се прозорец.
С ТЪПКА 2.3.1 – С БОРНИ ЧАСОВЕ ПРИ ЗАРЕЖДАНЕ ОТ О БРАЗЕЦ 1 ● В таблицата на Excel има данни за сборни предмети. За един такъв предмет се събират групи от различни класове, които да го изучават заедно. Но не за всеки такъв предмет в таблицата на Excel са указани групите, които ще го посещават. Затова е възможно да се появи прозорец, в който Ви се предоставя възможност да посочите тези групи.
● паралелки трябва да са групите. ● Отгоре вляво виждате предмета, за който не са указани групите, както и от кои Делението на групите можете да укажете от таблицата вдясно.
С ТЪПКА 2.3.1 – С БОРНИ ЧАСВЕ ПРИ ЗАРЕЖДАНЕ ОТ О БРАЗЕЦ 1 ● Възможно е делението на групи за дадена паралелка вече да е направено, заради другите групи от класа, които в същото време ще изучават друг предмет. В този случай от падащите менюта на съответните класове избираме аналогичното деление,
направено за другия
предмет.
● В противен случай изберете (ново деление). ●
предмет".
● Ако считате, че предметът е излишен, натиснете бутона "Изтрийте този След като сте готови с промените по сборния предмет, натиснете "Запази".
С ТЪПКА 2.3.2 – С БОРНИ ЧАСОВЕ ПРИ ЗАРЕЖДАНЕ ОТ
A DMIN L/P RO
● Ако зареждате от базата данни на Admin и имате сборни часове ще видите този екран. Трябва да направите разпределение на сборните часове (часовете, в които всяка група от даден клас изучава различен предмет). Тук един ред от таблицата вляво съответства на един сборен час. ● В това поле чрез влачене трябва да поставите предметите, които в рамките на този сборен час са изучавани от групите на паралелките.
С ТЪПКА 2.4 – У СПЕШНО ИМПОРТИРАНЕ НА ДАННИ След като зареждането от файла е завършило, ще се отворят два прозореца : Така Вие вече имате заредена база данни. При следващо използване на модула не е нужно да повтаряте тези стъпки. Вие можете да изберете вече заредена от Вас информация от бутона
"Отвори програма "
, намиращ се в горното меню.
• На появилия се екран можете да изберете нужната програма сред списъка от вече въвеждани програми.
• Отдясно можете да получите информация за
училището, да изтриете въведената информация от бутона "Изтрий
училището" или да добавите бележки към даденото училище.
• След като сте избрали нужната програма, можете да заредите информацията от бутона "Зареди" или да се откажете от зареждането на информация, натискайки "Отказ".
С ТЪПКА 4 - Н АСТРОЙКИ Ако желаете да направите настройки при изготвянето на Вашата програма, натиснете бутона
"Настройки".
Пред Вас ще се появи нов екран, където да осъществите желаните настройки.
• Тук можете да укажете кои от класовете ще учат първа и кои втора смяна. Можете да премествате избрани класове от първа във втора смяна и обратно, като маркирате желания от Вас клас и натискате съответната стрелка.
• Имате възможност да изберете начина на изписване / съкръщение на имената на учителите и предметите.
• Ако желаете при генериране на седмичното разписание програмата да се съобрази с Наредба 24, сложете отметка. • Натиснете бутона "Запази", за да съхраните направените промени, и "Отказ", ако не желаете да го направите.
С
ТЪПКА
5- Г
ЕНЕРИРАНЕ 1. След като сте въвели нужните данни за изучаваните предмети, за учениците и учителите във Вашето училище, можете да пристъпите към автоматично генериране
на оптимално седмично разписание. За тази цел натиснете бутона "Генериране".
2. След натискане на бутона, модулът ще започне да обработва въведените от Вас
данни и да създава вариантите за програма.
Отдясно ще можете да следите процеса на генериране .
Поставяйки отметка, ще можете да следите текущия резултат в реално време, но имайте предвид, че това ще забави генерирането. В колони ще Ви бъдат представени резултатите от генерирането - колко часове са все още незаети, по кой предмет и при кой учител. Генерирането ще отнеме известно време.
Ако искате да спрете генерирането натиснете бутона "Спри генерирането", след което можете отново да го продължите.
С
ТЪПКА
6 - Е
КСПОРТ КЪМ
E
XCEL
След като сте създали оптималната за Вас програма, имате възможност да я запишете в Excel. Трябва само да натиснете бутона "Експорт към Excel".
Заб.:
Печата се извършва чрез Excel
Пред Вас ще се отвори следният прозорец : ● Тук имате възможност да изберете за кого ще бъде предназначена програмата -"Програмата на паралелките" или "Програмата на учителите". ● ● Също така можете да направите избор за седмицата, за която да бъде експортираната програма - "Седмица А" или "Седмица В", като в случаите, в които програмата не е разделена на седмици, изберете "Седмица А".
След това изберете с какво описание да бъдат експортирани часовете: "предмет", "учител" и/или "кабинет".
● ● Тук имате и възможност да зададете форматирането на таблиците с програмата, използвайки бутоните за нагоре или просто въвеждайки желаните размери.
След като сте избрали критериите за желаната от Вас програма, натиснете бутона "Експорт в Excel успешно експортиране.
"
, изберете къде да бъде експортиран файлът и изчакайте, докато не се появи прозорец със съобщение за
С
ТЪПКА
7 - З
АПАЗИ Когато сте готови със всичко, запазете промените, натискайки "Запази" в главното меню. От падащото меню изберете дали искате просто да запазите промените или да ги съхраните на ново място.
С
ТЪПКА
8 - И
ЗХОД След извършване на желаните от Вас действия, можете да напуснете модула от бутона "Изход".