Ролята на заинтересованите страни при училищното планиране

Download Report

Transcript Ролята на заинтересованите страни при училищното планиране

НП “Квалификация”

Национален конкурс

Иновативни практики в управлението 2011 – 2012 г.

Тематично направление 3: Иновативни подходи в управлението за взаимодействие със заинтересовани страни

Заедно, задружно, с общи усилия

модел на взаимодействие между училищната мрежа и заинтересованите страните страни в регион Търговище за изграждане на житейски умения у младите хора www.eiot.ovo.bg

Ролята на заинтересованите страни при училищното планиране

Автор: Марина Димитрова

Планирането като функция е свързано с:

 вземане на управленски решения за бъдещото развитие на училището;  ресурсно осигуряване на взетите решения;  времеви рамки на реализацията на основните училищни дейности;  отразяване на специфичните особености на конкретното училище.

За да бъде един план работещ е необходимо:

 да конкретизира различните училищни дейности;  да дава възможност за индивидуален подход;  да създава условия за контрол и самоконтрол;  да осигурява реално практическо осъществяване на поставените задачи в съответните срокове.

Фактори, които влияят при планирането:

 вид и степен на училището;  квалификация на учителите;  социалният състав на учениците;   състоянието на общинската инфраструктура, в чиито рамки се намира училището; заинтересовани страни, имащи отношение към дейността на училището.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПЛАНА:

 да е целесъобразен;  да бъде адаптиран към особеностите на училището и контингента ученици, които се обучават в него.

ПЛАНИРАНЕТО КАТО ПРОЦЕС – ЕТАПИ:

 определяне на училищна комисия по планирането (приема се на ПС или се назначава със заповед на директора) – м.юни - юли на предходната учебна година;  определяне на заинтересованите страни на местно ниво, които ще участват в процеса на училищното планиране – м. юни – юли; отг.: училищна комисия;

 

ПЛАНИРАНЕТО КАТО ПРОЦЕС – ЕТАПИ: работна среща инициирана от училищната комисия с представители на заинтересованите страни –

м. август преди стартиране на новата учебна година: - анализ на действителното състояние на дейността на училището (SWOT–анализ: силни и слаби страни, възможности и заплахи); - изясняване на очакванията на заинтересованите страни; - идентифицирани приоритети за развитие въз основа на SWOT– анализа и анализа на проблемите и нуждите; - описание на всеки от приоритетите във възможни мерки и дейности; - формулиране на конкретни ангажименти на заинтересованите страни като пълноправни участници в процеса на планиране.

определяне на съвместните дейности със заинтересованите страни, които да бъдат включени в годишния план на училището (гарантирани със срокове и обезпечени с отговорници)

ВЪЗМОЖНИ РИСКОВЕ В ПРОЦЕСА НА СТРАТЕГИЧЕСКОТО ПЛАНИРАНЕ:  неточно идентифициране на заинтересованите страни (липса на интерес към процеса на планиране);  ниска ефективност на консултационния процес, което ще доведе до лоша комуникация;  в резултат – неустойчиви партньорства.

ЗА ДА ИЗБЕГНЕМ РИСКОВЕТЕ:

 ПРАВИЛНО ДА ИДЕНТИФИЦИРАМЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ: - индивид, група хора, организация или система, които могат да влияят или да бъдат повлияни от дейностите на съответното училище; - интегрална част от цялостното функциониране като крайни потребители, които могат да изискват, да предоставят възможности, да ползват резултатите от дейностите на училището.

 ЕФЕКТИВНО ДА ПРОВЕДЕМ КОНСУЛТАЦИОННИЯ ПРОЦЕС – СЪЗДАВАНЕ НА КОМУНИКАЦИОНЕН ПЛАН ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ.

ОЦЕНКА НА ПРОЦЕСА НА ПЛАНИРАНЕ:

 след реализиране на плана – обсъждане на напредъка и постигнатите резултати със заинтересованите страни;  обсъждане на проблемите със заинтересованите страни.

Включването на заинтересованите страни като партньори в училищното планиране

=

УСПЕШНОСТ И УСТОЙЧИВОСТ!

Благодаря за вниманието!