REFERENTNI SISTEMI ( OSI, TCP/IP )

Download Report

Transcript REFERENTNI SISTEMI ( OSI, TCP/IP )

MEVLA FAZLIĆ

REZIME

U ovom seminarskom radu bit ce razrađeni svi referntni sistemi počevši od OSI,TCP/IP, njihove podjele gdje svaki sloj opisuje skup povezanih funkcija i njihov značaj.

KLJUČNE RIJEČI

OSI referentni model ( Open Systems Interconnection Basic Refernce Model ) je apstarktni slojeviti model koji služi kao preporuka stručnjacima za razvoj računalnih mreža i protokola protokol - normirana pravila koja koriste računala za povezivanje i komuniciranje jedni s drugim preko mreže TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) - najvažniji PC mrežni protokol koji omogućuje komunikaciju preko raznih povezanih mreža Internet Protocol - komunikacijski protokol za prijenos podataka preko Interneta koje koriste računala za uspostavu podatkovne komunikacije preko mreže IP adresa (Internet Protocol address) - brojevni naziv svakog računala koje je u računalnoj mreži povezano Internet Protokolom UDP (User Datagram Protocol) - jedan je od osnovnih protokola Interneta i radi sa TCP protokolom. Ne radi na principu veza, već na principu da stvara nespojive pakete.

UVOD

OSI referentni model je definisan da standardizuje diskusiju o različitim tehnologijama obuhvaćenim mrežama. Predstavljen je preko arhitekture od sedam slojeva za protokole komunikacije podataka. Svaki sloj OSI modela predstavlja pojedine mrežne funkcije.

OSI model može se zamisliti kao magacin, gde svaki sloj leži jedan preko drugog. Servisi koji se izvode na sloju definisu protokole na tom sloju TCP je jedan od glavnih protokola koji se koristi na Internetu. Radeći na sloju prenosa u magacinu, olakšava takve kritične zadatke misije kao što je transfer fajla i udaljene sesije.

TCP izvršava te zadatke preko metode nazvane (pouzdana konekcija). Kao kod IP, TCP ima svoju sopstvenu strukturu paketa, sastavljenu od brojeva izvornog porta i odredišnog porta koji indetifikuju servise. Broj sekvence traga za TCP konekcijom i redosledom po kome se salju podaci.

OSI REFERENTNI SISTEM

OSI referentni model ( Open Systems Interconnection Basic Refernce Model ) je apstarktni slojeviti model koji služi kao preporuka stručnjacima za razvoj računalnih mreža i protokola.

OSI model je podjeljen u sedam slojeva,gdje svaki sloj opisuje skup povezanih funkcija koje omogućuju jedan dio računalne komunikacije.

OSI sloj Osnovni zadatak APIKACIJSKI Mrežne primjene poput emulacije terminala PREZENTACIJSKI Formatiranje podataka i zaštita SESIJSKI Uspostavljanje i održavanje sesija TRANSPORTNI Osiguravanje prijenosa s kraja na kraj MREŽNI Isporuka jedinica informacije uključujući routing PODATKOVNI Prijenos jedinica informacije s provjerom greške FIZIČKI Prijenos binarnih podataka kroz medij

 Odvajanje mreže u sedam slojeva ima slijedeće prednosti: - mrežna komunikacija je svedena na manje, jednostavne dijelove - standardizacija mrežnih komponeneti i omogućavanje razvoja od strane proizvođaća,podrška - mogućnost komunikacije različitih tipova mrežnog hardvera i softvera - promjena na jednom sloju ne utječe ne druge na druge slojeve samim tim razvoj pojedinog sloja može biti brži - mrežna komunikacija je svedena na manje komponenete zbog čega je učenje o mrežama lakše

FIZICKI SLOJ

Zaduzen za prijenos podataka bit po bit preko fizickog medija. Njegov je zadatak osigurati da se poslana ''1'' i primi kao ''1'' a ne kao ''0'' .

PODATKOVNI SLOJ

Funkcija ovog sloja je pruzanje usluga mreznom sloju. Proces na mreznom sloju prepusta podatke podatkovnom sloju, koji ce prenijeti podatke ka odredisnom podatkovnoom sloju koji ce ili predati mreznom sloju na toj strani.

Podatkovni sloj mora : - osigurati dobro definirano sucelje prema mreznom sloju - definirati nacin na koji se bitovi sa fizickog sloja grupiraju u okviru - rijesiti problem pogresaka pri prijenosu - regulirati protok okvira .

MREŽNI SLOJ

Pruža usluge povezanosti i odabira najbolje putanje za paket podataka. Podaci do odredišta mogu putovati različitim putanjama. Koristi logičko adresiranje (IP adresa). Način dostave podataka je tzv. best effort delivery. To znači da ne vodi računa o pouzdanoj dostavi podataka.

TRANSPORTNI SLOJ

Zadužen za pouzdan prijenos podataka između uređaja. Otkriva i ispravlja greške u prijenosu (traži ponovno slanje). Uspostavlja, održava i prekida virtualne krugove (virtual circuit). Primjer virtualnog kruga je telefonski poziv. Korisnik bira broj, uspostavlja vezu i priča sa sugovornikom. Za cijelo vrijeme trajanja poziva između njih postoji virtualni komunikacijski krug. Nakon završetka razgovora jedan od sugovornika prekida vezu (virtualni krug).

SESIJSKI SLOJ

Uspostavlja, upravlja i prekida veze između aplikacija.

PREZENTACIJSKI SLOJ

Omogućuje da su podaci čitljivi na odredištu, brine se o formatu i strukturi podataka i pregovara o sintaksi prijenosa za aplikacijski sloj.

APLIKACIJSKI SLOJ

Pruža mrežne usluge aplikacijama (programima) i upućuje zahtjev za uslugama prezentacijskog sloja. Ovaj sloj pruža usuge aplikacijama, a ne krajnjem korisniku. Npr., ovaj sloj definira FTP (File Transfer Protocol), ali krajnji korisnik mora pozvati i izvršiti aplikaciju da bi se izveo prijenos podataka. OSI model ne opisuje sučelja prema korisniku.

 OSI model je razvijen kao preporuka koja olakšava razvoj protokola i komunikacije. Podjelom na slojeve omogućeno je da se, pridržavanjem smjernica, ubrza razvoj protokola za pojedini sloj, ne oviseći u velikoj mjeri o brzini razvoja protokola na drugim slojevima. Dodatno, cijeli zadatak je segmentiran, pa je više timova (tvrtki, organizacija) moglo raditi na rješavanju pojedinog problema. Na svakom od slojeva može djelovati više različitih protokola.

TCP/IP REFERENTNI SISTEM

 TCP/IP protokol se u potpunosti ne slaže sa OSI modelom. Umesto sedam, koristi samo četiri sloja. TCP/IP se obično ubraja u paket Internet protokola (Internet Protocol Suite) i podeljen je u sledeća četiri sloja: • Sloj mrežnog interfejsa • Internet sloj • Sloj transporta • Sloj aplikacije Svakom sloju odgovara jedan ili više slojeva OSI modela.

 

SLOJ MREŽNOG INTERFEJSA

Sloj mrežnog interfejsa se slaže sa slojem veze i fizičkim slojem OSI modela i komunicira direktno sa mrežom. Obezbeđuje interfejs između arhitekture mreže (kao što su TokenRing i Ethernet) i Internet sloja

.

 

INTERNET SLOJ

Internet sloj se slaže sa slojem mreže OSI modela, koristi više protokola za određivanje putanje paketa i njihovu isporuku. Ruteri rade u ovom sloju modela i koriste se za prosleđivanje paketa iz jedne mreže ili segmenta u drugu. Unutar Internet sloja radi više protokola: - INTERNET PRETOKOL( IP ) - PROTOKOL ZA RAZREŠENJE ADRESE ( ARP ) - PROTOKOL ZA UPRAVLJAČKE PORUKE ZA INTERNET ( ICMP )

 

TRANSPORTNI SLOJ

Transportni sloj se slaže sa transportnim slojem OSI modela i zadužen je za uspostavlja¬nje i održavanje komunikacije „od početka do kraja" između dva matična računara. Obe¬zbeđuje potvrdu prijema paketa, upravljanje tokom i sekvenciranje paketa. Takođe, pona¬vlja prenos paketa u slučaju pojave greške u prenosu. Sloj transporta može da koristi TCP ili User Datagram Protocol (UDP) u zavisnosti od zahteva prenosa.

Protokol kontrole prenosa - Transmission Control Protocol (TCP) TCP je zadužen za pouzdani prenos podataka od jednog do drugog čvora. Zasnovan je na konekciji (drugi nazivi su sesija, virtualno kolo ili veza) koju uspostavlja između dve mašine pre prenosa ijednog podatka. Da bi uspostavio pouzdanu konekciju, TCP koristi ono što se naziva „trostruko rukovanje".

 „Rukovanje" obuhvata tri koraka: 1. Izdavalac zahteva šalje serveru paket u kome navodi broj porta koji namerava da koristi i svoj početni broj sekvence (engl. initial sequence number, ISN).

 2. Server potvrđuje prijem tako što šalje svoj ISN koji je za 1 veći od vrednosti ISN a izdavaoca zahteva.

 3. Izdavalac zahteva potvrđuje prijem porukom koja sadrži ISN servera plus 1.

User Datagram Protocol (UDP) UDP, kao protokol bez uspostavljanja virtualne konekcije, zadužen je za prenos podata¬ka od početka do kraja. Za razliku od TCP protokola, on ne uspostavlja konekciju. Pokušava da pošalje podatke i proveri da li ih je odredišni matični računar stvarno pri¬mio. Najbolje je da se UDP koristi za slanje malog broja podataka za koje nije potrebna garancija o izvršenoj isporuci. Iako i UDP koristi portove, to nisu isti portovi kao za TCP, pa oba protokola mogu bez ikakvih problema da koriste potpuno istu IP adresu i broj porta.

APLIKACIJSKI SLOJ

Aplikacioni sloj odgovara slojevima sesije, prezentacije i aplikacije OSI modela i vrši konekciju aplikacije sa mrežom. Dva programska interfejsa aplikacije (API) obezbeđuju pristup TCP/IP transportnim protokolima -Windows Sockets i NetBIOS.

Windows Sockets Windows Sockets (WinSock), "Windows programska ležišta" su API-ji (programski interfejs) za umrežavanje, projektovane su da olakšaju komunikaciju između različitih TCP/IP aplikacija i stekova protokola. Postavljena su tako da aplikacije koje koriste TCP/IP mogu da upotrebe jedan standardizovani interfejs. WinSock potiče od origina¬lnog programskog interfejsa (API) koji je napravljen za BSD Unix operativni sistem. WinSock obezbeđuje zajednički interfejs za aplikacije i protokole koji postoje u vrhu TCP/IP referentnog modela. Svaka aplikacija ili program koji koristi WinSock API, može da komunicira sa bilo kojim TCP/IP protokolom i obrnuto.

 Slika TCP / IP referentni model u odnosu na OSI model.

Hvala na pažnji