Passzívházak

Download Report

Transcript Passzívházak

PASSZÍVHÁZAK

Készítette: Tábi Réka

Az első passzívház

Az első passzívház 1990-ben épült a németországi Darmstadtban.

Azóta több mint 32 000 passzívház épült Európa-szerte (főként Németországban és Ausztriában). Az energiatakarékos házak Németországon kívül leginkább Ausztriában és Svájcban, valamint a skandináv országokban kedveltek, számuk rohamosan nő világszerte.

Forrás: Wikipédia – passzív ház címszó

Mi is az a passzívház ?

A passzívház egy olyan alacsony fűtési és hűtési energiaigényű épület, amelynek belső klímája képes egész évben kellemes komfortot biztosítani hagyományos fűtési rendszer nélkül. Energiafelhasználása nem haladja meg a 15KWh/m 2 /évet.

A kívánt hőmérsékletet főleg napsugárzásból, a föld hőjéből, illetve a benne tartózkodók és műszaki berendezések által kisugárzott hőből nyeri. Úgy működik, mint például egy termosz: a meleget benn tartja az épületben különböző módszerek alkalmazásával. Hivatalosan csak az olyan épület nevezhető passzívháznak, amely megfelel a németországi PASSZÍVHÁZ INTÉZET szigorú szabályaival rendelkezik az intézet hivatalos minősítéseivel.

Forrás: www.energiapedia.hu/passzivhaz

A passzívház előnyei

• Kellemes hőérzet • Extra kevés fűtési költség • A kiemelkedő szigetelésnek köszönhetően a határoló falak belső felületi hőmérséklete megegyezik a belső levegő hőmérsékletével • Nem alakul ki huzat, sem hideg sugárzás • Egész évben friss levegő minden lakóhelyiségben • Szabályozott a páratartalom és penészedés nem alakul ki az épületben, a szellőző rendszer kiszűri a bejövő levegőben található pollenek 70%-át • Minimális energiafelhasználással a széndioxid kibocsátás is alacsony Forrás: Wikipédia – passzív ház címszó

Passzívház tervezésénél fontos elvek:

• Megfelelő tájolással a téli szoláris energia hasznosítása • Nyári hővédelem biztosítása • Extra hőszigetelés • 3 rétegű, nemesgázzal töltött üvegezésű hőszigetelt ablakszerkezetek • Nagy hatékonyságú szellőző berendezés hőcserélővel, földhő hasznosítással Forrás: Wikipédia – passzív ház címszó

Passzívházak Magyarországon

Néhány példa Magyarországról: • Magyarország első passzív háza: családi ház Szadán • Százlakásos passzívház, Budapest XIII. kerületében (új építésű) • Green House irodaház, Budapest XIII. kerület

Családi ház - Szada

Hazánkban elsőként a Szekér László tervezte családi ház kapta meg a hivatalos passzívház minősítést.

A tervezés kihívása az volt, hogy a négytagú család számára egy gyorsan és gazdaságosan megépíthető, megfizethető passzívházat hozzunk létre, a maximálisan rendelkezésre álló kb. 30 millió forintból, a tervezéssel és kivitelezéssel együtt a rendelkezésre álló 8 hónap alatt.

Épületgépészeti megfontolások a hővisszanyerésre és a megújuló forrásokra támaszkodnak: földenergia, napenergia, hulladékhő hasznosítás és biomassza. A földhőt a levegős talajkollektor, a hulladékhőt a nagy hatékonyságú hővisszanyerős központi szellőztető rendszer, a napenergiát a fotovoltaikus (PV) napelemek, a déli ablakok és a vákuumcsöves napkollektorok hasznosítják.

Forrás: http://epiteszforum.hu/szadai-passziv-csaladi-haz

Családi ház - Szada

Forrás: http://epiteszforum.hu/szadai-passziv-csaladi-haz

Családi ház - Szada

Forrás: http://epiteszforum.hu/szadai-passziv-csaladi-haz

Százlakásos passzívház (Budapest, XIII. ker)

Látványterv (2012) A kész lakóház (2014) Forrás: Green Press Blog

Százlakásos passzívház (Budapest, XIII. ker)

• • Az épületek tájolása hozzájárul az energiatakarékos működéshez.

Cél: • az épület hőveszteségének minimálisra csökkentése, • illetve a hőnyereség maximalizálása.

• Az ablakok megfelelő árnyékolása - mind a téli, mind a nyári időszakban – biztosítja az épület passzív működését • Szellőztető rendszer üzemel, amely azokban a helyiségekben, ahol tiszta levegőre van szükség - hálószoba, gyerekszoba, nappali, dolgozószoba - légbefúvást, a szennyezett levegőjű helyiségekből konyha, fürdőszoba, WC - pedig légelszívást végez.

• A passzívház megújuló energiaforrások használatával, például a napkollektorok telepítésével csökkenti a használati melegvíz készítésének költségeit.

Forrás: Green Press Blog

Green House Irodaház

Az SKANSKA új irodaépülete a XIII. kerület központi részén fekszik, a Lehel tér és a Dózsa György út között.

Az irodaterületek bőséges, automatikusan vezérelt külső árnyékolókkal kontrollált természetes megvilágítást kaptak.

Forrás: http://www.proarchitecture.hu/green-house-irodahaz budapest/

Green House Irodaház

Az épületgépészeti rendszerek nagy hatékonysággal, maximális energia visszanyeréssel üzemelnek, a beruházó által célként kitűzött minimális energia felhasználás és a LEED Platinum minősítés elérése érdekében.

Teljes körű épületfelügyeleti és monitoring rendszer készült az épületben lehetővé téve a hatékony működést és a beépített rendszerek teljes élettartam alatti megfigyelését és optimalizálását.

Forrás: http://www.proarchitecture.hu/green-house-irodahaz budapest/

Green House Irodaház

A LEED tematikusan, több szempontból vizsgálja az épületet. Pontozza a környezeti szempontból előnyös elhelyezkedést, a vízfelhasználás hatékonyságát, az energiahatékonyság és széndioxid kibocsátás szintjét, a beépített anyagok eredetét és minőségét, az épület belső környezetének kvalitását, illetve a beépített innovatív technológiai megoldásokat.

Forrás: http://www.proarchitecture.hu/green-house-irodahaz budapest/

Green House Irodaház

A belső kert kialakítása túllépve a díszkert jellegen intenzív használatra bátorítja az épületben dolgozókat. A főbejárat a Kassák Lajos utcáról nyílik, amelyhez a földszintet átszelő előcsarnok kapcsolódik, belső utcaként kapcsolva össze a Tüzér utcai bejárattal. Az üvegezett tér a belső kerthez nagy felületű üvegezéssel kapcsolódik.

Forrás: http://www.proarchitecture.hu/green-house-irodahaz-budapest

Vége Köszönöm a türelmüket.