проект - Амалипе

Download Report

Transcript проект - Амалипе

ПРОЕКТ „НАСЪРЧАВАНЕ НА ТЕРЕННАТА РАБОТА В ТРАДИЦИОННИ И МАРГИНАЛИЗИРАНИ ГРУПИ НА РОМСКАТА ОБЩНОСТ”

Финансиран от Европейската комисия по Програма „ДАФНЕ” III 2007-2013 Договор № JUST/2009/DAP3/AG/1256

ПРОЕКТ „ НАСЪРЧАВАНЕ НА ТЕРЕННАТА РАБОТА В ТРАДИЦИОННИ И МАРГИНАЛИЗИРАНИ ГРУПИ НА РОМСКАТА ОБЩНОСТ ”

    Времетраене: февруари 201 1 г. – януари 2013 г.

Териториален обхват:

България, Гърция и Румъния Донор: Генерална дирекция “Правосъдие” на Европейската комисия в рамките на програмата ДАФНЕ

Изпълнител:

ЦМЕДТ Амалипе”/България/, Лига Про Европа/Румъния/ и АРСИС /Гърция/

Основната цел е овластяване и повишаване капацитета на общността

и развитие на възможности за социална реализация (със специален фокус върху младите хора и жените от ромската общност).

За постигане на целта, проектните дейности бяха насочени към:

Установяване на вътрешно общностна перспектива за превенция и защита

на хората от ромската общност, които са изложени на риск, чрез създаване, тестване и въвеждане на позицията Модератор в ромската общност и разработване на неформални механизми за общностна подкрепа. За достигането на тази цел на територията на трите страни / България, Румъния и Гърция/ бяха създадени 8 Центъра за развитие на общността, с 16 Модератори в общността и те развиват дейността си в съответната ромска общност.

Повишаване на ефективността на основните институции, свързани с превенция и защита в маргинализираните групи и ромската общност

: за целта бяха проведени обучения на теренни работници от тези институции, както и изпълнение на съвместни програми в ромската общност, заедно с активисти на ромски неправителствени организации и модераторите в общността.

Създаване на модел за системно сътрудничество между институциите и ромската общност, развитие на теренната работа на местно ниво

в посока превенция на насилието, защита на жертвите и за насърчаване на развитието на маргинализираните групи и традиционната ромска общност.

ОСНОВЕН ПОДХОД използван в рамките на проекта :

Насърчаване на теренната работа на местно ниво чрез мобилизиране на ресурсите на самата общност и повишаване на капацитета й. За целта създадохме 6 Центъра за развитие на ромската общност в България, ситуирани в общините Пещера, Нови Пазар, Камено, Етрополе, Бяла Слатина и Павликени и по един Център в Гърция - гр.Солун и в Румъния Тургу Муреш. Организацията и координирането на дейността на Центъра се осъществява от Общностен Модератор.

Основни дейности на Центрове за развитие на общността

       Превенция на отпадането от училище и повишаване на мотивацията на ромските деца да посещават училище ; Повишаване на мотивацията на деца и младежи за продължаващо обучение и образование ; Превенция на ранните бракове и ранната бременост сред ромските девойки ; Превенция на изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции ; Организиране на културни събития и отбелязване на традиционни календарни празници Организиране на информационни беседи с цел повишаване на здравната култура , социалните компетентности и образователния статус на ромската общност ; Организиране на ромските родители за представяне и обсъждане на теми , касаещи отглеждането и възпитанието на децата и повишаване на родителските компетенции и умения ;

Центровете за развитие на общността работят както за отделният индивид и семейство, така и за цялата местна общност.

Основният двигател

в тяхното функциониране е идеята за активизиране на цяла общност: от най - малкото дете в съответната махала, квартал, село, град и община, през средната и зряла възраст, до най–възрастния местен жител.

Фокусът на работа

и успехи. на центровете и общностните модератори е не отделната личност, а общността като цяло. Модераторите към Центровете са в постоянна връзка с общността, с нейните проблеми

Във всеки Център работят двама общностни модератори

КАКВО Е ОБЩНОСТЕН МОДЕРАТОР ?

Модераторът подпомага развитието и модернизацията на местната ромска общност

,

подпомага диалога за по

-

добро взаимодействие между общността и местните държавни институции .

Дейността на Модераторите е насочена основно към :

Осъществяване работа на терен

– откриване на случаи , работа по „ първична интервенция ”, установяване на първоначален контакт посредничество между местната общност и институциите .

; 

Картографиране на ромската общност

– за целта модераторите посещават всяка къща от ромската общност и на базата на анкета и разговори индентифицират рисковете и разработват съответните дейности за превенция .

Модераторът:

Съдейства на учителите и ръководството на училищата за привличане и задържане на децата в училище ,

вкл . за изпълнение на училищни програми за превенция на отпадането , за организиране на родителски клуб с участието на ромски родители .

Работи с местната общност по въпросите за повишаване на здравното образование , личната хигиена и здравната култура за целта се провеждат информационни кампании за разясняване на целевата група ползата от ваксинациите и имунизациите .

–  Организиране на културни събития и отбелязване на традиционни календарни празници .

Организиране на ромските родители за представяне и обсъждане на теми , касаещи отглеждането и възпитанието на децата и повишаване на родителските компетенции и умения .

            

ПОСТИГНАТИ РЕЗУЛТАТИ

54 деца и младежи реинтегрирани в училище ; 22 случая на превенция на отпадането от училище 60 деца след намесата на модераторите посещават подготвителна група за подготовка за училище Записани 90 деца в Детско заведение Предотвратени 4 случая на изоставяне на деца в социални институции 4 случая на превенция на насилието над деца ; Успешно разрешени 8 случая на ранни бракове и младите хора отново са върнати в училище Успяхме да помогнем на 12 младежи от общините , където имаме създадени Центрове за развитие на общността , да продължат своето образование във ВУЗ 10 случая на насочване към социалните служби за отпускане на средства за лечение 4 случая на подкрепа на бездомни лица Над 600 деца преминали обучения за повишаване на здравната култура Проведени са доброволци 6 обучения на местни активисти и Проведени 8 обучения на общностни модератори за повиване на уменията за работа в общността

Проведени кампании:

Кампания „Да влезем в час „ Провежда се през летните месеци, когато училищата са във ваканция.

Целта е да се посетят семействата и съответните институции, имащи отношение към образованието, за да може колкото се може повече ромски деца на 15 септември /началото на учебната година/ да влезнат в класните стаи.

Проведени са 40 дискусии с деца, младежи и техните родители на тема « Превенция на отпадане от училище»

Активизиране на родителите за участие в училищния живот чрез Родителски клубове и лектории

Целта: да се привлекат родителите да се включат в училищния живот; ангажирането им в решаването на проблеми, свързани с деца, застрашени от отпадане. Създаване на активна връзка между училището и родителската общност.

Кампания « Искам по-добро бъдеще»

ЦЕЛ: Информиране на младите хора от общността с възможностите за продължаващо образование и работа по посока тяхната мотивация за кандидатстване в средни училища и ВУЗ.

Възможности за квалификация и преквалификация.

Кампания « Повишаване на здравната култура»

     Организиране на поредица от беседи и дискусии на различни теренна здравни теми посочени като актуални вследствие на ежедневната работа на Модераторите като : Превенция на злокачествени заболявания Сексуално и репродуктивно здраве Семейно планиране Рискът от ранните бракове и ранната бременост Лична хигиена здравословно хранене и др .

и

Кампания «Превенция на ранните бракове»

Модераторите центровете беседи и мероприятия с цел да се ранните бракове и да се предотвратят от провеждат намалят ранните бремености ромските семейства.

сред Проведени дискусии с са общност на тема: « Ранни бракове « 30 местната

КАМПАНИЯ “ Бъди съпричастен”

Две поредни години се проведе Кампания “ Бъди съпричастен” – посветена на превенция на ХИВ и СПИН.

Освен на 1 декември – Световен ден за съпричастност, кампанията се провежда на модули сред подрастващото поколение с цел повишаване на информираността.

„ Мечтая в България всеки да обича другия, както обича себе си и да се отнася към другия така, както желае да се отнасят към него .” Провеждане на поредица инициативи с цел преодоляване на стереотипи спрямо ромската общност , уважение към различията и да се покаже , че ромската култура е богата и допринася изключително много за развитието на цялата Българска култура .

     Отбелязване на Международният ден на ромите – 8 април Отбелязване на Рома Прайд ромската култура и гордост под надслов : –

ИМАМ ЕДНА МЕЧТА

Денят на

ДА УЧИМ И ЖИВЕЕМ ЗАЕДНО .

Отбелязване на 16 ноември ден на толерантността – Световен Отбелязвяне на Световния ден на езиците Отбелязване на Денят на майчиния език

Отбелязване на традиционни и календарни празници и обичаи основен похват за сплотяване и самоорганизиране на местната общност

Кампания « За по-красиво родно място» С Центровете показват, че в ромската общност има тази инициативни и обществено ангажирани кампания млади хора и обществото трябва да се запознае и с добрите примери на общността. Тази инициатива цели и да се формират умения за труд и дисциплина в подрастващите.

КАКВО ОЩЕ ПОСТИГНАХМЕ

       Създаване на Младежки клубове към ЦРО Създаване на Спортни клубове към ЦРО с идеята младите хора от общността да изграждат умения за екип , общуване и себеусъвършенстване . Създаване на творчески ателиета към ЦРО с цел осмисляне на свободното време , развитие на въображението и мисленето , превенция на отпадане от училище , превенция на агресията .

Създадени Младежки клуб към ЦРО Създадени Местни групи за подкрепа на доброволни начала от представители на местната общност . Проведени са 20 беседи с местната общност за повишаване на гражданското съзнание и запознаване с осигурителни , трудови и здравни права . Създадени са 10 компютърни клубове за развитие на уменията на местната общност за работа с компютър , както и за повишаване на информационната култура на местното население .

Основните изводи от извършената оценка на дейността

• • • • • • Центровете за развитие на общността , създадени от проекта се считат за много важна , иновативна и нужна инициатива , която отговаря на потребностите за работа в общността .

Дейностите , организирани от центровете , отговарят и произтичат от нуждите на местните общности Центровете са видими и припознати сред местните общности Същевременно , има опасност да се повдигнат твърде много очакванията сред общността и местните институции , че центровете могат да разрешават всякакви случаи .

Центровете за развитие на общността са определено припознати като полезни партньори от останалите местни институции ( община , училища , бюра по труда , дирекция РЗИ , читалища , местни НПО и др .).

« Социално подпомагане на ЦРО в държавно делегирана дейност », РИО , Необходимо е да се работи за институционализирането на ЦРО – чрез изработването на методология , финансов стандарт и превръщането

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО

!

ЗА КОНТАКТИ :

ЦМЕДТ “ АМАЛИПЕ “ Гр . Велико Търново Ул . Христо Ботев 13 , 5000 п .

к . 113 Тел / Факс 062 600 224 www.romadevelopment.org

www.amalipe.com

E-mail: [email protected]