Первоцвіти просять захисту - Тячівський районний еколого

Download Report

Transcript Первоцвіти просять захисту - Тячівський районний еколого

ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ ЕКОЛОГО-НАТУРАЛІСТИЧНИЙ ЦЕНТР УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ Всеукраїнський юнацький фестиваль „В об’єктиві натураліста”

ПЕРВОЦВІТИ ПРОСЯТЬ ЗАХИСТУ

2014 Підготував: член творчого учнівського об’єднання „ Знавці лікарських рослин ” Тячівського рай ЕНЦ, учень 10–ого класу Чумалівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Розман Андрій Михайлович, 15 років Керівник гуртків Тячівського рай ЕНЦ: Розман Мар’яна Степанівна

АНОТАЦІЯ У даній презентації надзвичайно дивовижні висвітлено відомості про рослини – ефемероїди, які проростають на території Закарпаття, зокрема села Чумалева.

У формі уявної подорожі до лісу ми дізнаємося про зовнішній вигляд, період цвітіння, місцезростання цих тендітних і мужніх рослин – шафрана Гейфеля, білоцвіта весняного, проліски дволистої, еритронія собачого зуба, підсніжника білосніжного, мати-й-мачухи.

Збережімо ці красиві рослини – первоцвіти, які щовесни зацвітають для нас, радуючи око, приносячи естетичне задоволення.

    Ці тендітні квіти належать до дивовижної групи рослин, яку ботаніки називають

ефемероїдами

насіння ще до появи листків на деревах.

.

Це багаторічні трав’янисті рослини, що мають дуже короткий період вегетації. Більшу частину року вони проводять у стані спокою у вигляді бульбоцибулин або кореневищ. Ефемероїди зацвітають рано навесні і швидко відцвітають, утворюючи Ці рослини рідкісні, тому занесені в Червону книгу. Вони є не тільки гарним і декоративним, але і обов’язковим компонентом лісів.

Частина ефемероїдів є цінними лікарськими рослинами, пилко - і медоносами.

Зараз ми здійснимо уявну подорож до лісу, під час якої ознайомимося з рослинами – первоцвітами, які проростають щовесни в нашому рідному краї!

Не рвіть ці беззахисні й мужні рослини, бо без них прихід весни буде безрадісним і сірим. Втрата кожного виду – безповоротна !

ШАФРАН ГЕЙФЕЛЯ

Саме килимом із шафранів Гейфеля наше село Чумалево при в’їзді до нього.

рослина, яка звикла в основному, до відкритих місць, але зрідка зустрічається і в широколистих лісах. Рослина заввишки 10 – 25 см. Бульбоцибулина однорічна, зберігається до наступного вегетаційного періоду, коли всі її запаси використовуються на цвітіння і плодоношення. Вперше зацвітає на 5-6 році життя. Цінна декоративна рослина, ранньовесняний медонос. Вразливий вид, занесений до Червоної книги України та регіонального Червоного списку як рослина із низькою загрозою зникнення.

привітно дивує гостей Це світлолюбна

БІЛОЦВІТ ВЕСНЯНИЙ

Ця рослина належить до гірських середньоєвропейських видів. На Закарпатті досить поширений.

Його природне середовище – вологі луки та лісові галявини. Надземний розвиток рослин розпочинається в лютому – березні, і триває 3,5 – 4 місяці. Як остаточно розтане сніг, білоцвіт весняний викидає квіткову стрілку з приквітковим листком на верхівці.

З пазухи листка на квітконіжках звисають по одній – дві тендітних квіточок, схожі на дзвоники, з шістьма сніжно – білими пелюстками. Масове цвітіння починається з кінця березня до середини квітня. Одна квітка цвіте 20 – 25 днів.

ПРОЛІСКА ДВОЛИСТА

Якщо б люди розуміли мову квітів, то, звичайно, вони почули б, про що розмовляють проліски. На території Закарпаття проліска дволиста проростає у всіх флористичних районах. Вперше рослина зацвітає на 6 – 8 році життя, а загальна тривалість життєвого циклу – 30 років.

Цвітуть, буяють щовесни З – під снігу, хоч і рано ще, Ці перші вісники ясні Тепла, краси і радощів.

ПІДСНІЖНИК БІЛОСНІЖНИЙ

На Закарпатті зустрічається у всіх флористичних районах, на висотах від 130 до 1500 м над рівнем моря. Зростає переважно на вологих, слабокислих та гумусних ґрунтах, переносить тижні.

тимчасове Розмножується зволоження.

рослина як Масове насінням, цвітіння спостерігається в першій половині березня й триває 2 – 3 так і вегетативним способом.

У проміннях сонця ніжних, Край веселого струмка, Білий, росяний підсніжник Раптом блиснув з-під сніжка…

ЕРИТРОНІЙ СОБАЧИЙ ЗУБ

Дуже рідкісна рослина 10 – 20 см заввишки, з двома листками вкритими пурпуровими плямами. Росте тільки на Закарпатті та на Львівщині.

медицині.

В Закарпатті виявлено 42 місцезростання еритронію. Це в основному лісовий вид.

Надземний розвиток розпочинається в першій половині березня. Тривалість цвітіння однієї квітки – 6-10 днів. Це цінна декоративна рослина, використовується в народній Запам’ятайте її, розкажіть про неї всім, не зривайте її ніколи! Подивіться, яка гарна ця дивовижна квітка! Досить раз побачити її, щоб запам’ятати на все життя.

МАТИ-Й-МАЧУХА

Багаторічна трав’яниста рослина, заввишки 10 - 25 см, з повзучим гіллястим кореневищем, з родини айстрових.

Цю квітку називають так тому, що в неї влітку виростають незвичні листки – зверху гладенькі, темно зелені , блискучі.

Зате знизу – наче підбиті сірим кожушком, вкриті густим плетивом волосків. Прикладіть верхнім боком до щоки – і відразу відчуєте холод, а нижнім – м’якість і теплоту.

Квіти мати-й-мачухи вміють визначати час. Вони завжди закриваються і засинають о 17 годині.

Первоцвіти – перші вісники весни!

Давайте відмовимось від купівлі первоцвітів! Давайте вчитись бачити красу рослин в їх рідному середовищі, там, де їм необхідно жити!

Не губіть безцінний дар природи – першу посмішку весни!!!