Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Download Report

Transcript Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Dopłaty bezpośrednie a Zasada Wzajemnej Zgodności w gospodarstwach rolnych województwa dolnośląskiego

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Szkolenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przeprowadzone w ramach operacji szkoleniowej – umowa nr 00001-6900 FA1900040/09. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Głównym celem systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) jest poprawa bezpieczeństwa żywności, zdrowotności zwierząt, a dzięki temu - poprawa bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

W celu dokonania rejestracji zwierząt w systemie IRZ należy:

• • uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego, zwrócić się o nadanie numeru siedziby stada do biura powiatowego ARiMR.

2

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Posiadacz i bydła, świń, owiec kóz prowadzić powinien:

• księgi rejestracji dla poszczególnych gatunków zwierząt w formie papierowej lub elektronicznej, odrębnie dla każdej siedziby stada, • regularnie aktualizowany rejestr, zawierający informacje o zwierzętach znajdujących się w jego gospodarstwie.

Posiadacz świń jest zobowiązany prowadzić:

• księgę rejestracji, w której umieszcza numer siedziby stada oraz liczbę posiadanych zwierząt, wpisuje stan początkowy stada oraz zmianę stanu liczebności stada.

3

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Dane wpisane w księdze rejestracji stada dotyczą m.in.:

• • • • • • • daty urodzenia, padnięcia, przybycia, ubycia ze stada, numeru identyfikacyjnego matki i ojca zwierzęcia, danych poprzedniego posiadacza zwierzęcia, numeru siedziby stada, z której zwierzę przybyło.

4

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Obowiązki posiadacza zwierząt:

• • • • • dokonywanie wszystkich wymaganych wpisów do księgi rejestracji w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpi to zdarzenie powodujące obowiązek wpisu w języku polskim, w sposób czytelny i trwały, dokonywanie zmian wszystkich wymaganych wpisów, w sposób umożliwiający odczytanie zmienionego wpisu, przechowywanie danych o zwierzęciu, zawartych w księdze rejestracji lub wydrukach, przez okres 3 lat od dnia ubycia tego zwierzęcia ze stada, dokonywanie przez posiadacza owiec i kóz, co najmniej raz na 12 miesięcy, nie później niż w dniu jesiennego przeglądu stada, spisu owiec i kóz oraz umieszczenie w księdze rejestracji liczby owiec i kóz ustalonej podczas spisu, przekazywanie kierownikowi biura powiatowego ARiMR liczby i numerów identyfikacyjnych owiec i kóz ustalonej podczas spisu, w terminie 7 dni od jego zakończenia.

5

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest zgłaszać ARiMR

informacje o wszystkich zdarzeniach z życia zwierzęcia, np:

Przemieszczeniach zwierzęcia gospodarskiego pomiędzy stadami, zbyciu zwierzęcia poza granice państwa (Zgłoszenie przemieszczenia bydła, owiec/kóz), Padnięciu albo zabiciu zwierzęcia (Zgłoszenie padnięcia, zabicia bydła, owiec/kóz) • •

Obowiązująca dokumentacja

Księga rejestracji stada prowadzona w każdej siedzibie stada odrębnie dla każdego gatunku zwierząt zawierająca wszystkie wpisy dotyczące zwierząt.

Wystawienie przez hodowcę owiec/kóz dokumentu przewozowego zmiany ich miejsca pobytu, zgodnie z opublikowanym wzorem i przechowywanie go przez okres nie krótszy niż 3 lata.

6

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Zasady identyfikacji zwierząt:

Zwierzęta muszą być identyfikowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, sposób oznakowania zwierząt powinien umożliwiać prześledzenie wszystkich przemieszczeń zwierząt od siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, do miejsca uboju, padnięcia lub zabicia.

Sposób identyfikacji zwierząt: BYDŁO

założenie w każdym uchu zwierzęcia kolczyka z numerem Identyfikacyjnym, terminie 7 dni od dnia urodzenia lub dnia kontroli granicznej, w przypadku bydła przywożonego z państwa trzeciego (z wyłączeniem gdy miejscem przeznaczenia jest rzeźnia, a uboju dokona się w terminie 20 dni od czasu przejścia takiej kontroli), jednak nie później niż do dnia opuszczenia siedziby stada, w którym się urodziły.

Zwierzę pochodzące z innego państwa członkowskiego zachowuje swoje oryginalne kolczyki.

7

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

Wyposażenie bydła w paszport:

• • • • po otrzymaniu od posiadacza zwierzęcia zgłoszenia zwierzęcia do rejestru dla każdej sztuki bydła wydawany jest przez ARiMR paszport, bydło przywiezione z krajów nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej należy oznakować polskim kolczykiem, dla tych zwierząt wydawany jest polski paszport, zwierzęta zakupione z państw UE zachowują oryginalne oznakowanie, natomiast wydawany jest dla nich polski paszport, po zgłoszeniu ich do rejestru i odnotowaniu zwrotu paszportu wydanego w UE, duplikat paszportu wydawany jest w przypadku uszkodzenia lub utraty paszportu.

8

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

OWCE I KOZY założenie na lewe ucho zwierzęcia kolczyka z numerem identyfikacyjnym a ponadto:

• w przypadku owiec i kóz przeznaczonych do handlu założenie na prawą małżowinę uszną kolczyka zawierającego numer identyfikacyjny albo identyfikator elektroniczny (od 31XII 2009 wyłącznie identyfikatory), • w przypadku owiec i kóz nie przeznaczonych do handlu – założenie na prawą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia.

9

Identyfikacja i rejestracja zwierząt

TRZODA CHLEWNA

wytatuowanie numeru identyfikacyjnego na grzbiecie lub w obu małżowinach usznych albo założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem Identyfikacyjnym oraz wypełnienie formularza Zgłoszenie świń do rejestru i złożenie go w biurze powiatowym ARiMR.

Kolczyki lub duplikaty kolczyków z numerami identyfikacyjnymi można nabywać tylko od dostawców, znajdujących się na prowadzonej przez ARiMR liście. Zamówienie na kolczyki składa się bezpośrednio u dostawcy.

10

Lista sprawdzająca w zakresie spełniania wymogów identyfikacji i rejestracji zwierząt

Lp.

1.

Wymogi zgodności BYDŁO

Nadany jest numer siedziby stada bydła.

2. W siedzibie stada wszystkie sztuki bydła są oznakowane zgodnie z przepisami.

3.

4.

5.

6.

W siedzibie stada wszystkie sztuki bydła posiadają paszport.

Rolnik prowadzi aktualną księgę rejestracji bydła. Korekty wpisów umożliwiają odczyt zmienianego wpisu.

Wpisy w księdze rejestracji dokonywane są bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia objętego obowiązkiem wpisu, nie później niż w terminie 7 dni.

Spełniony jest obowiązek przechowywania danych zawartych w księdze rejestracji bydła przez okres 3 lat od dnia ubycia zwierzęcia ze stada.

TAK NIE NIE DOTYCZY UWAGI

11

Lp.

7.

8.

Lista sprawdzająca w zakresie spełniania wymogów identyfikacji i rejestracji zwierząt

Wymogi zgodności TAK NIE NIE DOTYCZY UWAGI

Posiadacze bydła zgłaszają fakt urodzenia, śmierci oraz przewozu bydła do i z siedziby stada wraz z datami tych zdarzeń kierownikowi biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni od dnia nastąpienia tego zdarzenia.

Rolnik będący posiadaczem bydła obowiązany jest przedstawiać, na żądanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz organów Inspekcji Weterynaryjnej informacje dotyczące pochodzenia, identyfikacji lub przeznaczenia bydła.

9.

OWCE i KOZY

Nadany jest numer siedziby stada owiec/kóz 10.

W siedzibie stada wszystkie sztuki owiec/kóz są oznakowane zgodnie z przepisami.

11.

Rolnik prowadzi księgę rejestracji owiec/kóz. Korekty wpisów umożliwiają odczyt zmienianego wpisu.

12

Lista sprawdzająca w zakresie spełniania wymogów identyfikacji i rejestracji zwierząt

UWAGI

Lp.

12.

13.

14.

15.

16.

Wymogi zgodności

Wpisy w księdze rejestracji dokonywane są bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia objętego obowiązkiem wpisu, nie później niż w terminie 7 dni.

Spełniony jest obowiązek przechowywania danych zawartych w księdze rejestracji owiec/kóz przez okres 3 lat od dnia ubycia zwierzęcia ze stada.

Posiadacz zwierząt przechowuje dokumenty przewozowe owiec/kóz przez okres 3 lat od dnia przewozu zwierząt do miejsca przeznaczenia.

Posiadacz zwierząt dokonuje spisu owiec/kóz w stadzie co najmniej raz na 12 miesięcy (nie później niż w dniu jesiennego przeglądu stada).

Rolnik dostarcza na żądanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub organów Inspekcji Weterynaryjnej informacje na temat pochodzenia, identyfikacji i miejsca przeznaczenia owiec lub kóz które hodowca posiadał, przechowywał, transportował, sprzedawał lub ubijał w ciągu trzech ostatnich lat.

TAK NIE NIE DOTYCZY

13

Lista sprawdzająca w zakresie spełniania wymogów identyfikacji i rejestracji zwierząt

UWAGI

Lp.

Wymogi zgodności ŚWINIE

17. Nadany jest numer siedziby stada świń (nie dotyczy posiadacza zwierzęcia utrzymującego nie więcej niż jedną świnię z przeznaczeniem na własne potrzeby).

TAK

18. W siedzibie stada wszystkie świnie oznakowane są zgodnie z przepisami.

19. Rolnik prowadzi księgę rejestracji świń. Korekty wpisów umożliwiają odczyt zmienianego wpisu.

20. Wpisy w księdze rejestracji dokonywane są bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia objętego obowiązkiem wpisu, nie później niż w terminie 7 dni.

21. Spełniony jest obowiązek przechowywania danych zawartych w księdze rejestracji świń przez okres 3 lat od dnia ubycia zwierzęcia ze stada.

22. Rolnik obowiązany jest do udostępniania na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności kontrolnych: pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli, dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz okazywania i udostępniania danych informatycznych.

NIE NIE DOTYCZY

14

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Dziękuję za uwagę

Szkolenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przeprowadzone w ramach operacji szkoleniowej – umowa nr 00001-6900 FA1900040/09. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi