PowerPoint Sunusu - Yaşar Üniversitesi

download report

Transcript PowerPoint Sunusu - Yaşar Üniversitesi

HOŞGELDİNİZ

2012 2013 Akademik Yılı Meslek Yüksekokulu Bölümleri

BÖLÜMLER ve PROGRAMLAR

Bilgisayar Teknolojileri

Bilgisayar Programcılığı Programı

Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı

Grafik Tasarım Programı

Gıda İşleme

Gıda Teknolojisi Programı Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Programı

Pazarlama ve Dış Ticaret

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Dış Ticaret Programı

BÖLÜMLER ve PROGRAMLAR

Finans, Bankacılık ve Sigortacılık

Bankacılık ve Sigortacılık Programı

Yönetim ve Organizasyon

Lojistik Programı

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı

Ulaştırma Hizmetleri

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü /

Bilgisayar Programcılığı Programı Programlama dillerinin kullanımı, orta ölçekli yazılım siste mlerinin tasarımı, işletim sistemleri ve uygulamaları konusunda uzmanlar yetiştiriliyor.

‣ Çalışma Alanları Kamu ve özel kuruluşlarda işletmen Bilgisayar programcısı Sistem analisti Sistem destek ve donanım elemanı Veritabanı asistanı Bilgisayar operatörü Bilgi işlem sorumlusu Web tasarımcısı

Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü /

Grafik Tasarım Programı İmaj yaratım ve sunumu, desen, görsel anlatım gereçlerinin kullanımı konusunda meslek uzmanları yetiştiriliyor.

‣ Çalışma Alanları Tasarım stüdyosu, Reklam ajansı Yayıncılık (Televizyon, Gazete, Dergi) Halkla İlişkiler ve Pazarlama şirketleri Dijital prodüksiyon şirketleri Animasyon stüdyoları

Gıda İşleme Bölümü /

Gıda Teknolojisi Programı Gıda maddelerinin sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması, depolanması ve tüketiciye ulaşmasını sağlayan, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerini yapan, yorumlayan uzmanlar yetiştiriliyor.

‣ Çalışma Alanları Gıda Teknolojisi Programı' ndan mezun olan öğrenciler 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 5. Bölüm EK- 7/B esasları uyarınca birçok gıda işletmesinde (Taze-Kuru Meyve Sebze Ambalajlayan İş Yerleri, Unlu Mamuller Üreten İş Yerleri, Bitkisel Sıvı Yağ Üreten ve Ambalajlayan İş Yerleri, Salamura Üreten İş Yerleri, Diğer Gıda Maddelerini Ambalajlayan İş yerleri vb.) sorumlu yönetici olarak istihdam edilebilirler. Çevre koruma laboratuvarları İlaç işletmeleri

Gıda İşleme Bölümü /

Su Ürünleri Teknolojisi Programı Su ürünleri avlama ve yetiştirme tesisleri, kültür balıkçılığı, yem ve yan ürün üretim tesislerinde faaliyet gösterecek olan donanımlı teknik personelin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu programdan mezun olarak “Su Ürünleri İşleme Teknikeri” unvanı alacak olan öğrenciler, her türlü su ürünleri işleme tesisinde hammaddeden üretime kadar olan aşamalarda görev alır.

‣ Çalışma Alanları Su ürünleri üretim ve işleme tesisleri Akvaryum balığı üretim tesisleri ve balık çiftlikleri Tarım Bakanlığı, DSİ, belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde,Tarım Bakanlığı’na bağlı su ürünleri araştırma enstitüleri teknik veya pazarlama elemanı olarak

Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü /

Bankacılık ve Sigortacılık Programı Muhasebe, finans, iletişim, ticaret hukuku, bankacılık ve sigortacılık, fon yönetimi, risk yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi konularında ve şirketlerin muhasebe-finans departmanlarında çalışacak meslek uzmanları yetiştiriliyor.

5684 Sayılı Sigortacılık Kanununun 31. maddesi gereği, Meslek Yükeokulları, Bankacılık ve Sigortacılık Programından mezun öğrencilerin acente açmaları konusunda yetki verilmiştir. Ayrıca bu kanun kapsamında Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları Sigortacılık Sektöründeki sınavlarda, işe alımlarda 4 yıllık fakülte mezunları ile aynı haklara sahiptirler.

‣ Çalışma Alanları Bankalar, Sigorta şirketleri, Finansal kuruluşlar

Yönetim ve Organizasyon Bölümü /

Lojistik Programı Üretim ve hizmetlerin taşınması, depolanması, gümrüklenmesi ve dağıtımı işlemlerini planlayan ve uygulayan lojistik uzmanları yetiştiriliyor. ‣ Çalışma Alanları Lojistik şirketleri Dış ticaret birimleri İthalat Satın alma Depolama ve ambar

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü /

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Turizm işletmeleri için orta düzey yönetici özelliklerini edinmiş, turizm sektöründe müşteri hizmetleri, pazarlama ve yönetim konularında bilgi, beceri tekniklerine, konaklama ve yiyecek içecek işletmeleri ile seyahat acentaları yönetimi ve tur operatörlüğü konularında bilgi ve deneyime sahip uzman eleman yetiştirilir.

‣ Çalışma Alanları Oteller Yiyecek içecek işletmeleri Seyahat acentaları

Ulaştırma Hizmetleri Bölümü /

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı Deniz liman işletmeciliği bölümü, işletmenin kuruluşu ve hukuki yapıları, finansman personel ve halkla ilişkilerden oluşan temel işlevler, planlama, örgütleme, yönetme ve etkileme, kontrol, karar verme, iletişim alanlarında kalifiyeli eleman yetiştirmeyi amaçlar. ‣ Çalışma Alanları Deniz nakliyat şirketleri Özel denizcilik şirketleri Turizm sektörü

Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü /

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Hedef kitleyi belirleme ve tanıtıcı metin tasarımı, sektör/ pazar araştırması ve ihtiyaç analizi yapabilme alanlarında özel becerilerle donanmış meslek uzmanları yetiştiriliyor.

‣ Çalışma Alanları Kamu ve özel kuruluşların halkla ilişkiler birimleri Reklam ajansları Basın ve medya kuruluşları Şirketlerin pazarlama departmanları

Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü /

Dış Ticaret Programı Kalite, gümrük mevzuatı, dış pazarlarda uluslararası rekabet koşullarında dış ticarete ilişkin sorunların çözümü konularında uzmanlar yetiştiriliyor.

‣ Çalışma Alanları Uluslararası ticaret firmaları Lojistik şirketleri Liman ve nakliye işletmeleri

EĞİTİM OLANAKLARI

Bir yıl ingilizce hazırlık, 2 yıl akademik eğitim verilmektedir.

• Meslek Yüksekokulunda, Türkçe Meslek Dersleri ve Mesleki İngilizce Dersleri bulunmaktadır.

• 2 yıllık akademik eğitim süresince, ilgili sektörde uygulama dersi ve 30 işgünü zorunlu staj kapsamında öğrencilerimiz iş tecrübesi kazanmaktadırlar.

• Dileyen mezunumuz, yurt dışındaki üniversitelerde eğitimini tamamlayarak 4 yıllık diploma almaya hak kazanmaktadır.

• Açıköğretim Fakültesi, mezunlarımıza sınavsız geçiş hakkı tanıyarak, 4 yıllık lisans diploması alma şansı tanımaktadır. Böylece mezunlarımız hem çalışıp, hem okuyabilmektedirler.

• Mezunlarımız Dikey Geçiş Sınavı ile, bölümleri ile ilgili fakültelere devam edip, 4 yıllık lisans diploması almaya hak kazanmaktadırlar.

DGS İLE GEÇİLEBİLECEK FAKÜLTELER, BÖLÜMLER

• • • • • • • • • • • Matematik, Bilgisayar Mühendisliği Meteoroloji Mühendisliği Uzay Mühendisliği Yazılım Mühendisliği İşletme, İktisat/Ekonomi Uluslararası Ticaret ve Finansman Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Dış Ticaret, Lojistik Muhasebe ve Finansal Yönetim, Uluslararası Finans Gıda Mühendisliği, Biyokimya, Kimya Sanat Tasarım, Güzel Sanatlar, Görsel İletişim İletişim ve Reklamcılık

2011 2012 DGS İLE YERLEŞENLER

• Halkla İlişkiler Programı Funda Kasap: Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü Leyla Özgecan Sarıkaya: Marmara Üniv., İletişim Fak., Halkla İlişkiler ve Tan. Böl.

(2009-2010 mezunu) Buse Birgül Yetimoğlu: Anadolu Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği Sadi Uğur Damcı: Yaşar Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Böl.

Uğur Şahin Umman: Yaşar Üniversitesi, İletişim Fak. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Böl. Begüm Özden: Yaşar Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Böl.

Barış Koca: Yaşar Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Böl.

Esra Bayramoğlu: Ekonomi Üniversitesi, İletişim Fak. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Böl. (2009-2010 mezunu) Gizem Cerit: Doğu Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Gizem Ünlü: İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi

2011 2012 DGS İLE YERLEŞENLER

Lojistik Programı Kaan Gündür: Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Batuhan Ayuz: Yaşar Üniversitesi - İşletme Bengisu Ece Güven: Dokuz Eylül Üniversitesi - İşletme Özge Keçeci: Dokuz Eylül Üniversitesi - İşletme Ali Can İçten: İzmir Ekonomi Üniversitesi - Lojistik Yönetimi Ferit Burkay Kuçşular: Yaşar Üniversitesi - İşletme Ayberk Hacıoğlu: Yaşar Üniversitesi - İşletme Dilara Akman: Yaşar Üniversitesi - İşletme Şeyhmus İlek: Yaşar Üniversitesi - İşletme Özge Sınav: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi Hafsa Candan: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi Uğurcan Söylemez: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi Uğur Güzeller: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi Nurhan Kalım: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi Haluk Babayiğit: Yaşar Üniversitesi - İşletme Yiğit Saraç: Doğu Akdeniz Üniversitesi - Uluslararası Finans ( %100 burslu) Funda Dinç: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi (2009-2010 mezunu) Esra Erkal: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi (2009-2010 mezunu) Ayşenur Çulha: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Lojistik Yönetimi (2009-2010 mezunu)

2011 2012 DGS İLE YERLEŞENLER

Bilgisayar Programcılığı Programı Tolga Kök: Yaşar Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği Burak Dülgar: Yaşar Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği Arda Karabel: Yaşar Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği Pelin Dalkılıç: Yaşar Üniversitesi - Yazılım Mühendisliği Cem Akça: Yaşar Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Kaan Duran: Yaşar Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Halil Hongur: Yaşar Üniversitesi - İstatistik • Pazarlama Programı Azize Gür: Dokuz Eylül Üniversitesi - İngilizce İşletme Serkan Ekim: Yaşar Üniversitesi - Uluslararası Ticaret ve Finansman Özge Kandilci: Yaşar Üniversitesi - İşletme Hakan Kantarcı: Yaşar Üniversitesi - İşletme

2011 2012 DGS İLE YERLEŞENLER

• Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Şaban Mert: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Anıl Kütük: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Doğuş Han Uysal: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Faik Altınel: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Berk Eroltuncer: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Soykan Saatman: Yaşar Üniversitesi- Turizm İşletmeciliği Revna Ece Andaç: Yaşar Üniversitesi- İşletme Fatih Pamir: DEÜ- İngilizce Turizm İşletmeciliği • Grafik Tasarım Programı Rüştü Alper Kilislioğlu: Yaşar Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Seda Yılmaz: Yaşar Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesi, Grafik Tasarımı Zeynep Uzun: Yaşar Üniversitesi, Sanat Tasarım Fakültesi, Grafik Tasarımı

2011 2012 DGS İLE YERLEŞENLER

• Bankacılık ve Sigortacılık Programı Burcu Şangüder: Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümğ Nevzat İnmez: Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü İkinci Öğretim Hasan Kaçire: Fatih Üniversitesi Ekonomi Bölümü Damla Cam: Ege Üniversitesi İktisat Bölümü İkinci Öğretim Alper Erdil : Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Sami Dirim Akbulut: Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümü Onur Öztemiz: Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümü Çise Akdoğan: Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Halil Gedik: Yaşar Üniversitesi Aktüerya Bölümü Nihan Yönel: Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü Tuğçe Gözde Ocak: Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü Yağmur Rençber: Ege Üniversitesi İktisat Bölümü

DANIŞMA KURULU ÜYELERİMİZ Faik Alsaç: Crowne Plaza Oteli Genel Müdürü Nur ÖZGEN: TURKON Konteyner Taşımacılık Ege Acente Müdürü Yusuf ÖZTÜRK: MARTI LINK Konteyner Hizmetleri Ltd. Şti. Genel Müdür Kpt. Savaş ERCAN: MSC Gemi Acenteliği A.Ş Resmi İlişkiler Koordinatörü Tufan SÜSLÜER: Nemtaş Denizcilik Genel Müdürü Ceyhan ÇABUKYÜRÜYEN: Nemport Liman İşletmeleri ve Özel Antrepo Nakliye Tic. A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Durak Aslan: Altınyunus Oteli Önbüro Müdürü Taylan Ay: Altınyunus Oteli İnsan Kaynakları Müdürü Tolga Vural: Arkas Holding Yurtdışı Şubeler Müdür Yardımcısı Cemal Elmasoğlu: Elmas Lojistik Genel Müdür Can Polat: Çeşme Marina Genel Müdür Ceyhan Çabukyürüyen: Nemport Liman İşletmeleri Satış ve Pazarlama Müdürü Hakkı Kesirli: İzmir Life Dergisi Yayıncısı Meryem Gümüştürkmen: Konak Belediyesi Sosyal Yardım Hizmetleri Müdürü Sabri Varol: Sistem Yayıncılık Yayınevi Sahibi Ela Dalçam: Tat Konserve Sanayi, A.Ş. Kalite Güvence Müdürü Yüksel Soyubelli: Pınar Et Kalite Güvence Müdürü Cüneyt Başbakkal: Yaşar Dış Ticaret Genel Müdürü Mehmet İşcan: Ekonomi Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü Bakanlık Müşaviri Birol Kaya: Teb Ege 1. Bölge Müdürü Cihangir Balkaya: Teb Ege 2. Bölge Müdürü Mehmet Vurucu: Alternatif Bank Manisa Şube Müdürü Ateş Aydemir: Yapı Kredi Ege Bölge Müdürü Nadide Yüceaslan: TEB Ticari Bankacılık Sigorta Yöneticisi

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Yaşar Üniversitesi’nde öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak, üniversite hayatında araştıran, sorgulayan, üreten bir birey olarak yetişmelerine ortam hazırlayan 34 öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu topluluklardan bazıları; Amerikan Futbolu Topluluğu Yelken Topluluğu Dağcılık ve Doğa Sporları Paintball Topluluğu Yamaç Paraşütü Topluluğu Su altı Topluluğu Fotoğrafçılık Topluluğu Sinema Topluluğu Motor Sporları Topluluğu Hukuk Topluluğu Müzik Topluluğu İletişim Topluluğu Tiyatro Topluluğu Rock Topluluğu Speaking Topluluğu Ritim Topluluğu

ERASMUS PROGRAMI

Erasmus Programı Avrupa Birliği tarafından üniversiteler arasında çok uluslu işbirliklerini teşvik ederek yüksek öğrenime Avrupa boyutunu kazandırmak ve kaliteyi artırrmak amacıyla kurulmuştur.

YAŞAR Üniversitesi MYO öğrencilerine Erasmus Programı çerçevesinde eğitim ve kültür ufuklarını genişletmek için Avrupa’da yaşama ve öğrenim görme fırsatı sunar.

Erasmus Programına katılan öğrenciler YAŞAR Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu üniversitelerde 1 ya da 2 dönem boyunca kalabilirler. Öğrenciler Erasmus değişim döneminin sonunda kendi üniversitelerine dönmeli ve programlarını tamamlamalıdırlar. Ortak üniversiteden alınan krediler YAŞAR kredisi ile eşleştirilerek öğrenci mezun olur.

MESLEK LİSELERİ, ADOLU LİSELERİ ve ÖZEL LİSELERLE İŞBİRLİKLERİ

• Sektör deneyimi olan öğretim elemanları ve sektör temsilcileri ile, lise öğrencilerine yönelik meslek tanıtım günleri düzenlemek.

• Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili, lise öğrencilerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenleyerek, MYO eğitimi ile, fakültelere girme yol haritasının anlatılması.

• Lise öğrencileri ve öğrencilerimizin işbirliği çerçevesinde sosyal sorumluluk projeleri düzenlemek.

• Mesleki gölge programı kapsamında öğrencilerin istedikleri bölümlerden hocalarla bir günlerini birlikte geçirmelerine imkan sağlanması.

2011 2012 AKADEMİK ETKİNLİKLERİ

SEKTÖRÜN ÖNCÜ İSİMLERİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇERiSİNDE GERÇEKLEŞEN “STRATEJİK YÖNETİM” KONFERANSLARI

2011 2012 AKADEMİK ETKİNLİKLERİ

SEKTÖRÜN ÖNCÜ İSİMLERİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇERSİNDE GERÇEKLEŞEN “STRATEJİK YÖNETİM” KONFERANSLARI

2011 2012 AKADEMİK ETKİNLİKLERİ

2011 2012 AKADEMİK ETKİNLİKLERİ

FARKLI ÜLKELERDEN BİR ARAYA GELEN ÖĞRENCİLERLE YÜRÜTÜLEN “ÇEVRE ve LOJİSTİK KONULU” IP PROJESİ

2011 2012 AKADEMİK ETKİNLİKLERİ

”VADELİ OPSİYON BORSASI” VOB KONFERANSI

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Gazetecilerin çalışma koşulları ile ilgili yapılan araştırma Halkla İlişkiler Programı öğrencilerine ödül getirdi.

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Halkla İlişkilerin duayen ismi Sancar Maruflu, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta gençlere halkla ilişkilerin geleceği hakkında bilgiler verdi.

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ‘Stratejik Yönetim’ konulu söyleşilerin ilk konuğu İzmir ve Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Kemal Çolakoğlu oldu.

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri, kendi imkanlarıyla elde ettikleri fidanlarla Gaziemir’de 50 dönümlük alanda hatıra ormanı oluşturdu.

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Türkiye, Polonya, Portekiz, Hollanda, Yunanistan ve Letonya işbirliği ile Avrupa Birliği Erasmus LLP Yoğun Programlar projesi ‘’Yeşil Lojistik’’ Yaşar Üniversitesi’nde başladı. Türkiye’den Yaşar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Yeşil Lojistik projesine 6 üniversiteden toplam 30 öğrenci ve 12 öğretim üyesi katıldı.

2011 2012 ETKİNLİKLERDEN YANSIYANLAR

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile Yaşar Üniversitesi, eğitim çalışmalarında üniversite-sektör işbirliğini hedefleyen protokole birlikte imza attı.

YAPRAK DERGİSİ

Her dönem web sitemiz üzerinden Halkla İlişkiler ve Grafik Tasarım Programı öğrencilerince hazırlanan ve yayınlanan MESLEK YÜKSEKOLU dergimiz.

HAYAT OKULU

EGİAD & YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MYO Ege Genç İşadamları Derneği - EGİAD tarafından düzenlenen Okulu Projesi ile Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri 10 hafta boyunca devam eden programa katılmaya hak kazanarak kurumsal hayatta başarılı olmaları için çok önemli olan eğitimlere katılarak, takım çalışmalarıyla projeler oluşturmuş, İzmir'in önde gelen iş adamları ve kurum temsilcileriyle tanışarak kariyerlerine bir adım önde başlamayı garantilemiştir.