Фотоволтаичен ефект

Download Report

Transcript Фотоволтаичен ефект

Фотоволтаичен ефект

Г. Димитров КММ

Монтажът на вотоволтаични панели на Blackfriars Bridge над река Темза ше осигури 900 000 kWh електрическа енергия годишно.

Какво представляват фотоволтаичните панели?

• Първите данни за фотоволтаичния ефект датират от далечната 1839 г., когато френския учен Бекерел открива, че може да се добива електричество осветявайки два идентични електрода в слабо проводим химичен разтвор. Първото наблюдение на фотоволтаичния ефект от твърдо тяло, в случая селен, е от 1877г. Дълги години след това той се е използвал за измерване на светлината, тъй като се е нуждаел от малко енергия.

За разлика от фотоелектричния ефект, електроните не се отделят в пространството, в слдедствие на абсорбирането им на енергия от електромагнитната радиация. Въпреки това двата процеса са пряко свързани.

През 1905 Айнщайн прави задълбочени проучвания за този закон, псоледван от Шотки през 1930. През 1954 Чапин, Пеасон и Фулер правят силициевата клетка която е способна да преобразува в електричество до 6 % от слънчевите лъчи попаднали върху нея.

Полупроводниците представляват кристали с правилна структура. Кристалната решетка на силиция Si образува пространствена фигура тетраедър. Атомите са разположени в центъра и върховете тетраедъра. Централния атом се намира на еднакво разстояние от другите четири атома. Всеки атом на върховете на тетраедъра служи от своя страна като централен за други четири, най-близо разположени атоми.

Вотоволтаичната клетка разгледана като полупроводник В полупроводниците има 3 зони – проводима, валентна и забранена. За един полупроводник е важна забранената зона. Тя се намира между валентната и проводимата зона. Разстоянието между двете, изразено в енергия, се нарича широчина на забранената зона.

W = Wп +Wв Кристална решетка на силиций

• • При температура 0 К всички електрони на полупроводника се намират на своите орбити, т.е свободни електрони липсват. При това положение, ако в полупроводника се създаде електрическо поле, насочено движение на електрически товари няма да има и ток няма да тече. Следователно при абсолютната нула всички полупроводници са идеални диелектрици.

При повишаване на температурата топлинното движение на частиците става по-интензивно и някой валентни електрони се откъсват от атомите и стават свободни електрони. Откъсването обаче на един електрон от даден атом води до нарушаване на електрическата неутралност, защото положителния заряд на ядрото остава некомпенсиран и атомът се превръща в положителен йон. При полупроводниците откъснатия се електрон е общ за два съседни атома и положителния заряд, който се появява на мястото на електрона, принадлежи по-скоро към самата връзка, отколкото към кой да е от атомите. Така възникналият положителен заряд се нарича дупка и игра важна роля при електрическата проводимост на полупроводниците.

• • • •

Главните особености, които характеризират всички полупроводници са следните:

По своята електрическа проводимост (при стайна температура) чистите полупроводници заемат средно място между проводниците и изолаторите. Оттук е дошло и тяхното наименование; Прибавянето на нищожен процент примеси извънредно силно повишава естествената електрическа проводимост на полупроводниците; Температурата особено силно влияе върху електрическото съпротивление на полупроводниците, като с нейното повишаване съпротивлението им намалява. Следователно за разлика от металите полупроводниците имат отрицателен температурен коефициент на съпротивлението; Механизмът на електрическата проводимост на полупроводниците се различава качествено от този на металите. При металите електрическата проводимост е само електронна, а при полупроводниците тя е електронна и дупчеста.

Фотоелементите от първо поколение се състоят от еднослоен силициев p-n диод (диод с P-N преход) с голяма площ, който при наличие на слънчева светлина е способен да генерира използваема електрическа енергия. Фотоелементите от второ поколение се основават на многослойни p-n диоди. Всеки слой е проектиран да абсорбира светлинни вълни с нарастваща дължина на вълната (намаляваща енергия). Така се поглъща по-голяма част от слънчевия спектър и се увеличава количеството на усвоената енергия. Фотоелементите от трето поколение не използват традиционния p-n преход. Те включват батерии от органични полимери, фотоелектрохимични батерии и слънчеви батерии с полупроводников нанокристал.

Състояние при което не протича ток

Когато фотон попадне върху фотоволтаичният панел, могат да се случат две неща в зависимост от енергията на фотона. Ако тя е по-малка от енергията за прескачане от валентно квантово ниво до проводящо квантово ниво в силициевия полупроводник, то фотонът просто ще премине през силиция. Ако енергията на фотона е по-голяма от разликата в квантовите нива на атома, фотонът се поглъща от полупроводника и неговата енергия се отдава на електрон от кристалната решетка. Обикновено този електрон се намира във валентната зона. Той е свързан здраво със съседните атоми чрез ковалентни връзки и не е свободен. Получената енергия от фотона обаче го възбужда до проводящото енергийно ниво, електронът се откъсва и може да се движи свободно в полупроводника. Ковалентната връзка, от която е освободен електронът, остава незаета, образува се т.нар. „дупка“. Наличието на незапълнена ковалентна връзка позволява на свързаните електрони на съседни атоми да прескачат в дупката, оставяйки друга такава след себе си. По този начин дупката може да се придвижи в обема на пластината. Така погълнатият фотон създава два токоносителя, електрон и дупка, които могат да се придвижват в обема на силиция.

Когато върху слънчевата батерия попадне светлина, енергията на фотоните генерира двойки електрически носители, електрон и дупка, от двете страни на P-N прехода. Електроните дифундират в посока на по-ниско енергийно ниво, а дупките — в обратна посока. Докато светлината облъчва батерията, продължават да се формират нови двойки електрон-дупка. Натрупващите се електрони образуват отрицателен заряд в емитера (N-слоя), а дупките образуват съответстващ положителен заряд в базата (P слоя). Ако двете части на прехода се свържат с проводник, ще се образува затворена електрическа верига и ще протече ток. Токът продължава да тече, докато слънчевата батерия е осветена.

Приложения на фотоволтаичния ефект

Първоначално фотоволтаичните елементи са били използвани само в космическите апарати, тъй като не е имало друг начин за генериране на електроенергия в космоса.

Днес фотоволтаични елементи има навсякъде около нас.

С нарастване на цените на фосилните горива, хората търсят алтернативни източници на енергия.