POZITĪVĀ DISCIPLINĒŠANA - PII Saulīte: AKTUALITĀTES

Download Report

Transcript POZITĪVĀ DISCIPLINĒŠANA - PII Saulīte: AKTUALITĀTES

POZITĪVĀ DISCIPLINĒŠANA –

kā tā palīdz man darbā ar bērniem?

Kristīne Ūtrupa PII “Saulīte” pedagogs LIEPĀJA, 2013

KAS IR AUDZINĀŠANA?

un KAS IR DISCIPLINĒŠANA?

AUDZINĀŠANA – rūpes par bērnu ir gan prieka pilns un uzmundrinošs, gan nogurdinošs un kaitinošs process. Tas ir milzīgs izaicinājums.

Dažreiz šķiet, ka viss, ko dari, ir nepareizi!

DISCIPLINĒŠANA IR MĀCĪŠANA.

Pieaugušajiem reizēm ir sajūta, ka disciplinēšana ir tikai sods, kontrole, bērnu vēlmju strikta ierobežošana. Pozitīvā disciplinēšana ir balstīta uz mērķu uzstādīšanu, plānošanu, uz efektīvu un uz risinājumu vērstu rezultātu sasniegšanu.

Izprotiet bērnus un uzlabojiet attiecības.

IEGUVĒJI BŪSIM VISI.

 Bērns mācās jau kopš dzimšanas. Noteikumi un disciplīna ir jāiemācās, un mūsu kā pedagogu pienākums ir tos iemācīt.

 Bērniem, kuri saprot disciplīnu, ir lielāka ticība sev un pašpārliecība. Bērnībā apgūtie noteikumi un ierobežojumi palīdzēs topošajam jaunietim un vēlāk arī pieaugušajam veidot pašam savus noteikumus.

 Disciplīna ir nepārtraukts izglītības process, kura pamatā ir harmoniskas attiecības, uzslavas, noteikumu izpratne un to ievērošana.  Disciplīnai nav jābūt negatīvai vai stresu izraisošai.

AICINU UZ SARUNU, KURAS LAIKĀ ATKLĀŠU 6 NOSLĒPUMUS PAR TO, KO VĒLAMIES VISVAIRĀK – izaudzināt labus bērnus!

1.NOSLĒPUMS

Šobrīd, pirmsskolā, bērni atrodas uz tilta, kas ved uz sevis iepazīšanu un apzināšanos.

Pieaugušajiem jāpalīdz pilnveidot vairākas iemaņas: o o o o Cienīt citu cilvēka jūtas, cienot paša bērna jūtas Sadzīvot ar daudz jauniem bērniem Atbalstīt bērna zinātkāri atbildot uz viņa jautājumiem Sekot grafikam un režīmam

Šajā vecumposmā bērns ļoti daudz mācās par citiem cilvēkiem un par sevi. Bērns pirmo reizi dzīvē saskaras ar ļoti svarīgām lietām, kas viņam jāiemācās:  kā tikt galā konfliktos ar citiem bērniem;  kā komunicēt ar citiem, pat tad, ja viņš citiem nepiekrīt;  kā pastāvēt par sevi;  kā aizstāvēt citus;  kā tikt galā ar iebiedēšanu;  kā būt lojālam, pat tad, kad ir grūti;  kā būt laipnam, pat tad, kad citi tādi nav.

2.NOSLĒPUMS

Audzināšana ir saskarsmes veids ar bērniem.

Tās pamatā ir izpratne par o o o bērna attīstības posmiem un vajadzībām, bērna domāšanas attīstību, bērna jūtām.

Vecumposmu attīstības īpatnību nepārzināšana, pieaugušajos pašos var izsaukt dusmas un agresīvu uzvedību.

Reizēm pieaugušiem (vecākiem) šķiet, ka iesitot pa pirkstiem, sadošana pa dibenu vai pēršana ar žagariem dos bērniem svarīgu mācību. Bet patiesībā fizisks sods bērnam iemāca:  mēs svarīgas lietas kārtojam ar sišanu;  sišana ir pieņemama atbildes reakcija, kad jūtos dusmīgs;  cilvēki, uz kuriem paļaujos un kas mani aizsargā patiesībā nodara sāpes;

Pedagogu uzdevums ir atbalstīt un vadīt bērnus, jo bērni skatās uz viņiem, kā PARAUGU.

Mums pašiem jābūt tādiem, kādus gribam redzēt savus audzēkņus

Mums ar savu uzvedību bērniem jāmāca:  cienīt citu cilvēku tiesības;  izrādīt laipnību;  palīdzēt citiem;  saprast, kad esam sāpinājuši citus;  mācīties no kļūdām;  no sirds atvainoties;  būt lojāliem;  rīkoties taisnīgi.

3.NOSLĒPUMS

Pozitīvās disciplinēšanas pamatā ir 4 principi: PROBLĒMU DEFINĒŠANA UN TO RISINĀŠANA IZPRATNE PAR BĒRNA ATTĪSTĪBU. DOMĀŠANU UN JŪTĀM EMOCIONĀLĀ KONTAKTA, DROŠĪBAS SAJŪTAS SNIEGŠANA RĪCĪBAS MODEĻA SNIEGŠANA ILGLAICĪGO MĒRĶU DEFINĒŠANA

4.NOSLĒPUMS

Audzināšana nesākas pusaudžu vecumā.

Audzināt bērnu - nozīmē būt viņam blakus ar atbalstu, ar padomu un, protams, ar savu PIEMĒRU.

5.NOSLĒPUMS

Mums ar savu paraugu jāiemāca un jāparāda priekšā tas, kādus vēlamies izaudzināt bērnus.

6.NOSLĒPUMS

PIEAUGUŠO NESAVALDĪBA IR KĀ ZĪME PAŠAM PIEAUGUŠAJAM – KAUT KO BŪTISKU IEMĀCĪT BĒRNAM!

PIEAUGUŠIE VAR VEICINĀT BĒRNU NEATKARĪBU UN PAŠPĀRLIECINĀTĪBU  Patiesi cienot bērna idejas, pat ja tās atšķiras no paša idejām  Iesaistoties diskusijās kā līdzīgam ar līdzīgu  Izrādot uzticēšanos bērna spējai pieņemt lēmumus un tikt galā ar sekām  Atbalstot bērnu, kad tas kļūdās  Palīdzot bērnam izjust piederības un nozīmīguma sajūtu  Palīdzot bērnam attīstīt izpratni par to, kas ir labs, kas slikts  Palīdzot bērnam domāt par nākotni  Palīdzot bērnam uzstādīt SAVUS mērķus

•Cienīt citu cilvēku tiesības; •Izrādīt laipnību; •Palīdzēt citiem; •Saprast, kad esam sāpinājuši citus; •Mācīties no savām kļūdām; •No sirds atvainoties; •Būt lojāliem; •Rīkoties taisnīgi.

PIEAUGUŠAJIE M AR SAVU UZVEDĪBU BĒRNAM IR JĀIEMĀCA

Ar cieņu Kristīne Ūtrupa

PALDIES PAR VELTĪTO UZMANĪBU!

LAI MUMS VISIEM IZDODAS PAVEIKT TO, KO VĒLAMIES VISVAIRĀK – IZAUDZINĀT LABUS BĒRNUS!