Svarīgākie vides aizsardzību regulējošie normatīvie akti

Download Report

Transcript Svarīgākie vides aizsardzību regulējošie normatīvie akti

Svarīgākie vides aizsardzību regulējošie normatīvie akti

1. Zemes lietošanas tiesības

Civillikums

nosaka, ka “īpašums dod īpašniekam vienam pašam pilnīgas varas tiesību par lietu, ciktāl šīs tiesība nav pakļauta sevišķi noteiktiem aprobežojumiem”. Turklāt saskaņā ar Civillikumu īpašniekam pieder ne vien zemes virsa, bet arī gaisa telpa virs tās, zemes dzīles zem tās un visi tajos atrodamie izrakteņi un viņš var ar minētajiem rīkoties pēc sava ieskata, ja vien tādējādi neskar svešas robežas.

Zemes lietošanas tiesības

• Ja zemes lietotājam zeme piešķirta pastāvīgā lietošanā, viņam ir tiesības to apsaimniekot, uzcelt mērķiem atbilstošai zemes izmantošanai nepieciešamās būves, iznomāt un nomāt zemi. Viņš drīkst izmantot arī šajā zemē esošos bieži sastopamos derīgos izrakteņus, ūdeņus, floru un faunu, kā arī citas “derīgās zemes īpašības”. Valsts iestādēm ir aizliegts iejaukties zemes lietotāja saimnieciskajā darbībā, ja viņš nepārkāpj likumus. Tomēr institūcija, kura piešķir zemi lietošanā, var noteikt aprobežojumus valsts un vides aizsardzības interesēs vai citu personu interesēs. Šādā gadījumā ieinteresētajām personām jākompensē lietotājam radušies zaudējumi. Likums nosaka gadījumus, kad zemes lietošanas tiesības var arī izbeigt, to skaitā, ja zeme netiek izmantota paredzētajiem mērķiem.

Zemes lietošanas tiesības

• Vides, tai skaitā ūdeņu, aizsardzībai nozīmīgus zemes lietošanas vai saimnieciskās darbības aprobežojumus nosaka likumi “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”, “Par zemes dzīlēm”, “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”, “Būvniecības likums”, “Aizsargjoslu likums”, “Meža likums”, “Enerģētikas likums”.

Zemes lietošanas tiesības

Likums “Par zemes lietošanu un zemes ierīcību” nosaka arī zemes lietotāja pienākumus, no kuriem ūdeņu aizsardzībai nozīmīgi šādi: – nodrošināt zemes izmantošanu atbilstoši paredzētajiem mērķiem un noteikumiem; – pasargāt zemi no ūdens un vēja erozijas, ar savu darbību neizraisīt zemes applūšanu ar notekūdeņiem, tās pārpurvošanos, sablīvēšanos, nepieļaut piesārņošanu ar ražošanas atkritumiem, ķīmiskajām un radioaktīvajām vielām un citus zemi postošus procesus; – nepieļaut darbību, kas pasliktina citu zemes lietotāju zemes kvalitāti; – ievērot meliorācijas sistēmu un būvju, autoceļu un dzelzceļu, kabeļu, cauruļvadu, gaisa elektropārvades un sakaru līniju aizsardzības un ekspluatācijas noteikumus; – sakopt un uzturēt kārtībā lietošanā nodoto teritoriju, mežus, daudzgadīgos stādījumus, ēkas, ceļus, melioratīvās un citas būves; – aizsargāt dabas un kultūrvēsturiskos pieminekļus, ievērot īpaši aizsargājamo dabas objektu un to aizsargjoslu izmantošanas režīmu; – ar savu darbību neaizskart citu zemes lietotāju un iedzīvotāju likumīgās intereses un atlīdzināt tiem vai dabai nodarīto kaitējumu.

2. Pazemes un virszemes ūdeņu ieguve

• “Vides aizsardzības likums” nosaka, ka Valsts Vides dienestam ir tiesības ierobežot, apturēt vai pārtraukt saimniecisko un cita veida darbību, kuras rezultātā tiek pārkāpti vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanas normatīvie akti, nodarīts vai var tikt nodarīts kaitējums videi, cilvēku veselībai un dzīvībai, fizisko un juridisko personu interesēm un īpašumam. Šo prasību var attiecināt arī uz ūdens ieguvi.

2. Pazemes un virszemes ūdeņu ieguve

• • Civillikums atļauj lietot privātos ūdeņus pēc sava ieskata, bet “publiskās upēs katram brīvi atļauta ūdens ikdienišķa lietošana, ciktāl ar to nekaitē sabiedrībai un neaizskar zemes īpašnieka tiesības”. Pēc Civillikuma, publiski ūdeņi ir 189 ezeri un 39 upes. Kas attiecas uz pazemes ūdeņiem, saskaņā ar Civillikumu, zemes īpašniekam pieder ne vien zemes virsa, bet arī zemes slāņi zem tās un visi tajos atrodamie izrakteņi un viņš var ar zemes slāņiem rīkoties pēc sava ieskata.

2. Pazemes un virszemes ūdeņu ieguve

• • Likums “Par zemes dzīlēm” nosaka, ka zemes dzīles un visi tajās atrodošies derīgie izrakteņi (arī pazemes ūdeņi) pieder zemes īpašniekam un ka viņš var rīkoties ar zemes dzīlēm, ciktāl šis un citi likumi neierobežo viņa tiesības. Likums nosaka, ka par zemes dzīļu izmantošanu personiskām vajadzībām nav jāmaksā. Tas atļauj zemes dzīles izmantot arī peļņas nolūkos, bet šādos gadījumos jāsaņem zemes dzīļu izmantošanas atļauju (licenci). “Aizsargjoslu likums” paredz, ka ap ūdens ņemšanas vietām, ūdenstilpēm un ūdenstecēm jānosaka aizsargjoslas. Šajās joslās nosaka aprobežojumus zemes lietošanai un saimnieciskai darbībai.

2. Pazemes un virszemes ūdeņu ieguve

• Ministru kabineta noteikumi Nr. 736 lietošanas atļauju” nosaka, ka iegūt ūdeni un izmantot to ir “Par ūdens resursu atļauts, ja ir saņemta ūdens resursu lietošanas atļauja un ja tas tiek likums hidrotehnisko darīts atbilstoši atļaujas nosacījumiem.

Ikvienai personai, kas iegūst virszemes vai pazemes ūdeņus (arī minerālūdeņus un termālos ūdeņus) reģionālajā vides pārvaldē jāsaņem ūdens resursu lietošanas atļauja (Ministru kabineta noteikumi Nr. 736, “Par zemes dzīlēm”). Ir atļauts ņemt ūdeni bez atļaujas, ja diennaktī iegūst mazāk kā 10 m3 virszemes saldūdeņu vai pazemes ūdeņu. Atļauja jāsaņem arī būvju darbībai.

2. Pazemes un virszemes ūdeņu ieguve

Ierīkojot papildus urbumus, izmantošanas licence. (likums “Par zemes dzīlēm”) Lai saņemtu šādu licenci, pieteicējam nepieciešama pazemes ūdens atradnes pase, kuru urbuma akas, nepieciešama pazemes ūdeņu novērošanas akas u.tml., kas dziļākas par 20 m, zemes dzīļu īpašniekam izsniedz uzņēmums, kas ierīkojis urbumu. Pamatojoties uz šīs pases datiem, reģionālā vides pārvalde atļaujās nosaka resursu ūdens ieguves limitus, piemēro dabas nodokļa izmantojamos pazemes likmes un reģistrē ūdens horizontus.

3. Aizsargjoslas

“Aizsargjoslu likums” paredz konkrētus aizsargjoslu platumus noteiktām upēm un upju veidiem. Piemēram, Daugavai aizsargjosla nosakāma ne mazāk kā 500 m platumā katrā krastā, citām vairāk par 100 km garajām upēm – ne mazāk kā 300 m, pārējām mazajām upēm atkarībā no garuma, bet ezeriem – no platības. Blīvi apdzīvotās vietās upju aizsargjoslas nosaka saskaņā ar teritoriālajiem plāniem un atzīmē tajos, tās nedrīkst būt mazākas par 20 m katrā krastā. Noteikt ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslas un aizsargjoslas ap ūdens ņemšanas vietām, iezīmēt tās, teritoriālajos plānos, kartēs un citos plānos un kontrolēt aizsargjoslu stāvokli ir pašvaldību pienākums. Ar ūdeņiem saistīto aizsargjoslu noteikšanu dabā reglamentē Ministru kabineta noteikumi Nr. 86 “ Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas Nr.284

noteikšanas metodika “Ūdenstilpju un

(04.08.1998) un ūdensteču aizsargjoslu noteikšanas metodika” (04.08.1998.). Pašvaldībām ir tiesības noteikt ierobežojumus darbībām aizsargjoslās.

• •

3. Aizsargjoslas

Aizsargjoslās ap ūdenstilpēm un ūdenstecēm un ap ūdens ņemšanas vietām ir aizliegts izvietot dažādu vielu un materiālu glabātavas, kas nav īpaši iekārtotas, ierīkot atkritumu poligonus un degvielas uzpildes stacijas, veikt kailcirtes, būvēt ēkas (ir izņēmumi), lietot mēslošanas līdzekļus un augu aizsardzības ķīmikālijas un nesaskaņojot veikt meliorāciju. (Aizsargjoslu likums).

Aizsargjoslas ap ūdenstilpēm un ūdenstecēm un aizsargjoslas ap ūdens ņemšanas vietām ir jāuztur kārtībā zemes vai objekta īpašniekam.

(Aizsargjoslu likums)

3. Aizsargjoslas

Aizsargjoslās ap ūdens ņemšanas vietām aizliegts aizkraut pievadceļus ūdens ņemšanas vietām, veikt darbus ar triecienmehānismiem, izmest un izliet kodīgas un koroziju izraisošas vielas, degvielu un jebkāda veida derīgo izrakteņu iegūšanas, iekraušanas un eļļošanas materiālus; veikt izkraušanas, gultnes padziļināšanas, zemes smelšanas un spridzināšanas darbus; glabāt un izliet ķīmiski aktīvas un koroziju izraisošas vielas; aizliegts veikt darbus, kas var izraisīt applūdināšanu un gruntsūdens līmeņa paaugstināšanos.

(Aizsargjoslu likums)

• • • •

4. Ūdens ieguve

Ūdens ņemšanas ietaisēm jāatbilst Latvijas būvnormatīvam "Ūdensapgādes ārējie tīkli un būves". (MKN Nr. 38) .

Limitus ūdens ieguvei nosaka ūdens lietošanas atļaujās (MKN Nr. 736) un integrētajās atļaujās (MKN Nr. 294). Dzeramā ūdens ražotājam jānodrošina dzeramā ūdens atbilstību Ministru kabineta noteikumu Nr. 235 prasībām un jākontrolē tā kvalitāte noteikumos paredzētajā kārtībā. Ražotāju sagatavotā dzeramā ūdens kvalitāti kontrolē vides veselības centri. Pašvaldības domei ir tiesības noteikt maksu par tai piederošā ūdensvada lietošanu (ja tas nav aizliegts normatīvajos aktos) un noteikt kārtību, kādā izmantojami publiskā lietošanā esošie ūdeņi (ja tas nav reglamentēts normatīvajos aktos). (Likums “Par pašvaldībām”) Par ūdens ieguvi ir jāmaksā dabas resursu nodokli, atbilstoši Dabas resursu nodokļa likumā noteiktajām likmēm.

4. Ūdens ieguve

Pagaidām nekur nav regulēta grodu aku ūdens kvalitāte, ja no tām ūdeni iegūst nelielos apjomos personīgām vajadzībām.

• •

5. Notekūdeņu radītais piesārņojums

Civillikums nosaka, ka apdraudēt var sabiedrisko “nevienam nav tiesības ierīkot uz savas zemes tādas rūpniecības vai amatniecības iestādes, kas var apgrūtināt vai drošību un veselību ar ugunsbriesmām, troksni, smaku, pārmērīgu dūmu daudzumu u.tml.” Šo prasību mēģināt attiecināt arī uz notekūdeņu radīto piesārņojumu, lai arī tas tieši nav minēts.

cilvēku Likums “Par pašvaldībām” nosaka, ka viena no vietējo pašvaldību pastāvīgajām funkcijām ir organizēt iedzīvotājiem komunālos pakalpojumus (t. sk.

savākšanu, novadīšanu un attīrīšanu) neatkarīgi no tā, kā īpašumā atrodas dzīvojamais fonds. Šo funkciju izpilde kanalizāciju; notekūdeņu jāfinansē no attiecīgās pašvaldības budžeta.

• • •

5. Notekūdeņu radītais piesārņojums

Likums “Par zemes dzīlēm” nosaka, ka viena no galvenajām prasībām zemes dzīļu aizsardzībā ir zemes dzīļu izmantošana, nepieļaujot piesārņošanu ar pazemes un virszemes būvēs un krātuvēs glabājamām ekoloģiski bīstamām vielām, kā arī notekūdeņiem.

Aizsargjoslu likums nosaka, ka gar ūdensvada un kanalizācijas tīkliem nosaka ekspluatācijas aizsargjoslas (gar ūdensvadiem un kanalizācijas spiedvadiem - 5 metri katrā pusē no cauruļvada malas, bet gar pašteces kanalizācijas vadiem - 3 metri katrā pusē no cauruļvada malas). Ap ūdens attīrīšanas iekārtām nosaka sanitārās aizsargjoslas.

Likums zemes “Par zemes ierīcību un zemes lietošanu” nosaka, ka zemes lietotāja un nomnieka pienākums ir neizraisīt applūšanu ar notekūdeņiem.

• • •

5. Notekūdeņu radītais piesārņojums

Ministru aizliedz procesos kabineta Nr.34

radušās dūņas.

“Noteikumi par piesārņojošo vielu emisiju ūdenī” operatoram ievadīt pazemes ūdeņos ūdens videi bīstamās vielas vai tās saturošus notekūdeņus, kā arī novadīt ūdens vidē notekūdeņu attīrīšanas Operatoram ir saņemta ūdens lietošanas atļauja vai A vai B kategorijas tiesības novadīt notekūdeņus, ja ir atļauja un novadīšana notiek atbilstoši lietošanas atļaujas atļauja nosacījumiem.

nav Ūdens nepieciešama, notekūdeņu daudzums izplūdes nepārsniedz 5 m3 diennaktī (MKN Nr. 294).

ja vietā Pašvaldībām ir tiesības pieprasīt izdarīt grozījumus atļaujā vai anulēt to. (MKN Nr. 294)

• • •

5. Notekūdeņu radītais piesārņojums

Ministru kabineta ar likumprojektu, (CE) attīrīšanu.

noteikumi Nr.34

“Noteikumi par piesārņojošo vielu emisiju ūdenī” nosaka prasības centralizēto kanalizācijas sistēmu ierīkošanai. Saskaņā vietējai pašvaldībai tā būs obligāti jāierīko visās apdzīvotās vietās ar cilvēku ekvivalentu » 2000. Turklāt vietējai pašvaldībai jānodrošina arī decentralizētajās sistēmās un centralizētajai sistēmai nepieslēgtajās ēkās uzkrātā materiāla savākšanu un Patlaban prasības komunālo notekūdeņu attīrīšanai nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 34.

(attīrīto ūdeņu koncentrācija pie izplūdes vietas vidē); Kas attiecas uz prasīts lai tie rašanās vietā vai pirms sajaukšanās ar citiem notekūdeņiem atbilstu atļaujas nosacījumiem.

Nepieciešams ražošanas notekūdeņiem, jau tagad tiek veikt ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanu.

• • •

5. Notekūdeņu radītais piesārņojums

„Ūdens apsaimniekošanas likums” nosaka, ka ūdens resursu apsaimniekošana jāveic upju sateces baseinu griezumā. Latvijā noteikti 4 upju baseinu apgabali – Daugavas, Lielupes, Gaujas un Ventas. LVĢMA jāizstrādā pasākumu plāni, lai līdz 2015.gadam visos ūdeņos Latvijā tiktu sasniegts labs ūdeņu stāvoklis. Ūdeņu kvalitāti nosaka MKN Nr. 118 "Noteikumi par virszemes un pazemes ūdeņu kvalitāti".

Likums “Par pašvaldībām” nosaka, ka vietējās pašvaldības domei ir tiesības noteikt maksu par tai piederošā ūdensvada un kanalizācijas lietošanu, ja tas nav aizliegts normatīvajos aktos.

Saskaņā ar likumu “Dabas resursu nodokļa likums”, operatoram jāmaksā dabas resursu nodokli par ūdeņu un ūdenstilpju gultnes piesārņošanu saskaņā ar tajā noteiktajām likmēm.

6. Darbības ar bīstamajām vielām

• • • Bīstamajām vielām jāaizpilda drošības datu lapas, kurās cita darba starpā iekļauj informāciju par rīcību avārijas situācijās virszemes ūdeņu un gruntsūdeņu aizsardzībai, drošības noteikumiem, informāciju par zināmo vai prognozēto bīstamās vielas izplatību ūdens vidē, toksisko iedarbību uz ķīmisko produktu likums) ūdens organismiem un notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. (Ķīmisko vielu un Īpaši ir jāmarķē vielas, kas ir bīstamas ūdens ekosistēmām vai ūdens vidē. Atkarībā no to toksiskās iedarbības, šādām vielām piešķir marķējumu R 50, R 51, R52 vai R53. (MKN Nr. 107) Normatīvajos aktos ir aizliegti noteikti bīstamu vielu lietošanas veidi, to skaitā tādi, kas varētu radīt ūdens piesārņojumu vai kaitējumu ūdens ekosistēmām.

Piemēram, aizliegts dzīvsudraba izmantot un arsēna savienojumus kuģu korpusu un zvejas ierīču aizsardzībai pret ūdens organismiem.

7. Būvdarbi

• Ja būvlaukumā radušos notekūdeņu piesārņojuma pakāpe ir lielāka, nekā pieļauj normatīvie akti, pirms ievadīšanas kanalizācijas tīklā, tie jāattīra atbilstoši izsniegtās attīrīta) novadgrāvju ūdens novadīšana lietošanas sistēma no jāparedz atļaujas nosacījumiem. Nav pieļaujama ūdens (arī būvlaukuma pašteces ceļā un nesagatavotās gultnēs.

Ūdens atklātās novadīšanas veids un darbu veikšanas būvnoteikumi) projektā.

(Vispārīgie

8. Lauksaimniecība un vide

• • Likums 900 “Par ietekmes uz vidi novērtējumu” nosaka, ka ietekmes uz vidi jāveic cūku vai mājputnu intensīvās audzēšanas kompleksi ar vairāk nekā 85 000 vietu broileriem, 60 000 vietu novērtējums obligāti vistām, 3000 vietu cūkām, kuru masa ir lielāka par 30 kilogramiem, vietām sivēnmātēm. Šo darbu organizē Vides pārraudzības valsts birojs.

“Būvniecības likums” nosaka, ka visu veidu būves (tātad arī lauksaimniecības vajadzībām izmantojamās) projektējamas un būvējamas saskaņā citām ar vides prasībām, aizsardzības, kuras nosaka veselības aizsardzības, ugunsdrošības, elektrodrošības un attiecīgie normatīvie akti.

8. Lauksaimniecība un vide

• “Aizsargjoslu likums” un no tā izrietošie Ministru kabineta noteikumu nosaka atsevišķus ierobežojumus lauksaimnieciskai krasta (izņemot pesticīdu, vielu, darbībai aizsargjoslās. Tā, piemēram, kāpu aizsargjoslā un ūdensteču un ūdenstilpju aizsargjoslā ir aizliegts izvietot esošos degvielas, siena eļļošanas lauksaimniecībā būvniecību izmantojamu jānoskaidro, lopbarības glabātavas šķūņus), minerālmēslu, materiālu, ķīmisko kokmateriālu un citu veidu materiālu un vielu glabātavas, izņemot šim nolūkam īpaši paredzētas un iekārtotas vietas. Arī plānojot lopu mītņu, kūtsmēslu krātuvju, skābbarības, minerālmēslu un citu glabātavu neattiecas noteikumu šī likuma, tam pakārtoto Ministru kabineta vai ķimikāliju lietošana.

vai materiālu uz izvēlēto teritoriju īpaši aizsargājamo dabas teritoriju likumdošanas prasības. Tā, piemēram, dabas liegumu teritorijā aizliegta minerālmēslu, pesticīdu un citu

8. Lauksaimniecība un vide

• „Labas lauksaimniecības prakses nosacījumi izstrādāti” 1999.g., tas ir praktisku padomu, rekomendāciju un likumu prasību apkopojums, kas domāts visiem, kuri lielākā vai mazākā mērā ir saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu un lauku vides samazināt saimnieciskās darbības negatīvo ietekmi uz vidi, novērst dabas pamatresursu saglabāšanu. To mērķis ir noplicināšanu, neracionālu izmantošanu.

8. Lauksaimniecība un vide

Galveno lauksaimnieciska rakstura augu šīm piesārņojumu rada aizsardzības līdzekļu un mēslojuma lietošana. Uz darbībām piesārņojumu” izrietošie savienojumiem var Ministru regulē attiecināt prasības.

darbības regulē “Augu aizsardzības likums” un no tā kabineta piesārņojumu ar slāpekļa (un pakārtoti arī ar fosfora) arī Tomēr MK arī likums konkrēti noteikumi.

noteikumi “Par minētās Vides

Nr.531

"Noteikumi par ūdens un augsnes aizsardzību no lauksaimnieciskas darbības izraisītā piesārņojuma ar nitrātiem".

Tie paredz noteikt teritorijas, kas ir īpaši jutīgas pret nitrātu radīto piesārņojumu (Dobeles, Bauskas, Jelgavas un Rīgas rajonu administratīvo teritoriju Rīcības robežās, izņemot Rīgas un Jūrmalas pilsētu administratīvo teritoriju programmā robežas.) darbību šajā teritorijās reglamentē daudzi ierobežojumi.

iekļautajiem Lauksaimniecisku pasākumiem jānodrošina, lai katrai saimniecībai ik gadu lauksaimniecībā izmantojamās platībās iestrādātais organisko mēslu daudzums, nepārsniegtu 170 kg slāpekļa uz hektāru.

8. Lauksaimniecība un vide

• Ministru kabineta noteikumi Nr 362 "Noteikumi par komposta notekūdeņu dūņu un to izmantošanu, monitoringu un kontroli" izvirza prasības notekūdeņu dūņu izmantošanai augsnes ielabošanai un kultūraugu mēslošanai, jo dūņu sastāvā esošie savienojumi (piemēram, smagie metāli) var izraisīt vides piesārņojumu.

9. Mežsaimniecība un vide

• • • Civillikums nosaka, ka privāti meži atrodas to īpašnieku neaprobežotā rīcībā un ka meži lietošanas tiesību aprobežojumi ir noteikti likumos par mežu apsaimniekošanu un izmantošanu.

Likums “Par ietekmes uz vidi novērtējumu” nosaka, ka ietekmes uz vidi novērtējums nepieciešams meža apsaimniekošanas projekti platībās, kas ir lielākas par 1000 hektāriem.

“Aizsargjoslu likums” nosaka, ka ap pilsētām tiek veidotas meža aizsargjoslas, lai nodrošinātu pilsētu iedzīvotājiem atpūtai un veselības uzlabošanai nepieciešamos apstākļus, kā arī lai samazinātu vai kompensētu pilsētu negatīvo ietekmi uz vidi.

• •

9. Mežsaimniecība un vide

Saskaņā ar “ Meža likumu” meža īpašnieka pienākums ir atjaunot mežaudzi pēc cirtes veikšanas. Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 189 “Dabas aizsardzības noteikumi meža apsaimniekošanā” nosaka, ka kailcirte aizliegta dažādos objektos, to skaitā arī : – Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas ierobežotas saimnieciskās darbības joslā; – aizsargājamās zonās gar mitrzemēm (par hektāru lielāki purvi un pārplūstoši klajumi, kas desmit gadu periodā pārplūst četras līdz piecas reizes); – aizsargājamās zonās gar ūdeņiem; – vismaz 50 metru zonā gar 10 kilometru un garākām upēm un 10 hektāru un lielākiem ezeriem; – vismaz 25 metru zonā gar upēm, kuru garums nepārsniedz 10 kilometru, un līdz 10 hektāru lieliem ezeriem; – vismaz 10 metru zonā gar strautiem (dabiskās ūdensteces vidējais platums 50 metru posmā mazāks par metru); – purvu un ezeru salās; – ūdensteču un ūdenstilpju palienēs (paliene šo noteikumu izpratnē ir ielejas daļa, kas periodiski applūst, un tajā ir palienei raksturīga veģetācija); – melnalkšņu, ozolu, ošu, vītolu, gobu, vīksnu, liepu un kļavu tīraudzēs un mistrotās audzēs ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslās.

10. Zivsaimniecība un vide

Tauvas joslas bezmaksas lietošana bez iepriekšējas saskaņošanas ar zemes īpašnieku ir paredzēta: 1) kājāmgājējiem; 2) zivju resursu un ūdeņu uzraudzībai un izpētei; 3) robežapsardzībai; 4) vides aizsardzības, ugunsdrošības un glābšanas pasākumu veikšanai. • • Ar zveju vai kuģošanu un citām ar to saistītām darbībām gar ūdeņu krastiem ir nosakāma tauvas josla. Tauvas josla nav jānosaka, ja privātie ūdeņi visā to platībā un tiem piegulošās sauszemes daļa pieder vienam un tam pašam īpašniekam un zvejas tiesības šajos ūdeņos nepieder valstij. Dabiskās tauvas joslas platums ir: 1) gar privāto ūdeņu krastiem — 4 metri; 2) gar pārējo ūdeņu krastiem — 10 metru; 3) gar jūras piekrasti — 20 metru.

10. Zivsaimniecība un vide

Aizliegts

norobežot ar žogiem pieeju jūrai, kā arī traucēt kājāmgājēju brīvu pārvietošanos un atrašanos pludmalē un tauvas joslā. Lēmumi par nožogojumu nojaukšanu pieņemami un izpildāmi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā (Aizsargjoslu likums, 36.pants).

• •

10. Zivsaimniecība un vide

Ministru kabineta noteikumi Nr. 295 Noteikumi par ūdeņos”, rūpniecisko zveju iekšējos nosaka tiesību kontroli tajos.

rūpnieciskās zvejas kārtību iekšējos ūdeņos, kā arī zvejas “ “Zvejniecības likums” nosaka, ka ar makšķerēšanu ir tiesības nodarboties ikvienam gribētājam visos ūdeņos, kuros tā nav aizliegta. Tomēr, arī makšķerēšanai var būt nepieciešama licence, ja attiecīgajos ūdeņos īpaši vērtīgu zivju sugām ir noteikts nozvejas vai zvejas rīku limits.

10. Zivsaimniecība un vide

Ministru kabineta noteikumi Nr. 31 noteikumi” nosaka, ka nodarboties ar makšķerēšanu var visas fiziskās personas, kuras “Makšķerēšanas iegādājušās makšķerēšanas karti. Karte nav nepieciešama personām līdz 16 un pēc 65 gadu vecuma. Ūdenstilpēs, kurās noteikta licencēta makšķerēšana, papildus jāiegādājas arī licenci. Šie noteikumi apraksta, kādus zvejas rīkus atļauts izmantot un cik daudzus no tiem drīkst lietot reizē, kā arī nosaka atļauto loma lielumu un lomā paturēto zivju minimālo garumu dažādām sugām.

Noteikumos noteikti sugas un aizliegta.

vēžus, kā arī vietas, kurās makšķerēšana Šādi aizliegumi noteikti arī konkrētiem upju posmiem un upju arī aizliegumi iegūt noteiktas zivju noteiktām ūdenstilpnēm un ūdenstecēm baseinā. Noteikti arī makšķerētāja pienākumi.

10. Zivsaimniecība un vide

Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr.

349 “Licencētās amatierzvejas makšķerēšanas kārtība Latvijas Republikas jāizstrādā ūdeņos” licencētās skaidro, kādos gadījumos šiem tiek ieviesta licencēta makšķerēšana un kas un kādā veidā to organizē un kā sadalāmi par licenču pārdošanu iegūtie līdzekļi. Saskaņā ar noteikumiem, organizētājam makšķerēšanas nolikums, kas apraksta konkrētajā ūdenstilpē ievērojamos nosacījumus.

10. Zivsaimniecība un vide

Ministru kabineta noteikumi Nr. 295 rūpniecisko zveju iekšējos ūdeņos” nosaka atļautos zvejas “Noteikumi par rīkus (noteiktu izmēru tīklus, murdus, vadus u.c.) un to izmērus. (Piemēram, upēs un Daugavas ūdenskrātuvēs aizliegts izmantot zvejas rīkus, kuru linuma acs netiek Noteikts izmērs ir mazāks par 40 mm, ja vien tas darīts īpašiem nolūkiem un nav atļauts licencē).

arī kāds ir minimālais garums dažādu sugu zivīm, lai tās drīkstētu paturēt. Noteikti arī ar zveju saistītie aizliegumi, piemēram, iegūt jebkādas sugas zivis, kur vēžus un nēģus, izmantojot elektrisko strāvu, duramos ķīmiskās vielas. Tāpat noteikti laika periodi kad un vietas zveja rīkus, sprāgstvielas, aizliegta, piemēram, šaujamieročus laikā no 1.

un 30.septembrim aizliegts zvejot Daugavā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES. Noteikumos atrodami arī zvejnieka un zvejas kontroles institūciju pienākumi.

• •

10. Zivsaimniecība un vide

Saskaņā ar Civillikumu, zvejas tiesības viena zemes īpašuma robežās esošos privātos ūdeņos pieder īpašniekam, kas var aizliegt zvejot citiem. Ja privātie ūdeņi ir kopīgi vairākiem īpašniekiem, zvejas tiesības “pieder katram piekrastes īpašniekam tajā ūdeņu daļā, kas ir tuvāk viņa nekā cita zemei”, bet publiskās upēs – “katram piekrastes īpašniekam gar viņa robežu tajā ūdens daļā, kas ir tuvāk viņa nekā cita zemei.” Jūras piekrastes ūdeņos zveja ir brīva katram Latvijas pilsonim. Civillikumam pievienots tādu upju un ezeru saraksts, kurā zvejas tiesības pieder valstij – pavisam tajā minēti 210 ezeri un 17 upes (dažās upēs zvejas tiesības valstij pieder tikai atsevišķos posmos). “Zvejniecības likums” arī nosaka kas un kādos gadījumos zvejas tiesības var nodot citām personām un kādos gadījumos šīs tiesības var pārtraukt.

“Zvejniecības likums” nosaka, ka ir: – 1) publiskie ūdeņi, kuri ir valsts īpašumā un kuros zvejas tiesības pieder valstij, – 2) ūdeņi, kuros zvejas tiesības pieder valstij un – 3) privātie ūdeņi, kuros zvejas tiesības pieder ūdeņu īpašniekam un tiek izmantotas saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

• •

11. Ietekme uz ūdensteču dabīgo hidroloģiju

Civillikums aizsargātu sabiedrisko drošību, jātur sava būve tādā stāvoklī, ka no nosaka, ka pašam un pēc sava ieskata.

“katram būves īpašniekam, lai tās nevar rasties kaitējums ne kaimiņiem, ne garāmgājējiem, ne arī tās lietotājiem.” Saskaņā ar likumu kā stāvošie, tā tekošie privātie ūdeņi, kas atrodas viena zemes īpašnieka robežās, pieder viņam ar tiesību lietot tos vienam Uz dambjiem, hidroelektrostaciju aizsprostiem un cietām būvēm, kas maina ūdentilpju dabīgo tecējumu un hidroloģisko režīmu, attiecas arī šādi Civillikuma nosacījumi:. – Augstāk stāvoša zemes gabala īpašniekam nav tiesības uz tā ne ierīkot, ne iznīcināt ko tādu, kas, kaitējot zemāk stāvošam zemes gabalam, novadītu no tā vai uz to ūdeni, novirzot ūdens tecējumu no tā dabiskā ceļa.

– Ja uz augstāk stāvošā zemes gabala ierīkotu mākslīgu, bet ne dabisku aizsprostojumu pret ūdens noplūšanu uz zemāk stāvošo izposta kāds dabas spēks, tad tā zemes gabala īpašniekam, uz kura šis aizsprostojums atradies, jāpacieš, ka zemāk stāvošā zemes gabala īpašnieks to atjauno, ciktāl viņam no tam nav zaudējuma, bet zemāk stāvošā zemes gabala īpašniekam ir labums.

11. Ietekme uz ūdensteču dabīgo hidroloģiju

– Zemes īpašnieka tiesība ierīkot ūdensspēka izmantošanas ietaises nav nekādi aprobežota tikai tajā gadījumā, kad upe, uz kuras šīs ietaises ierīkojamas, iesākas viņa paša robežās un kad nevienam no augšgala kaimiņiem nevar rasties zaudējumi no ūdens aizsprostojumiem vai aizdambējumiem.

– Ja upe tek caur vairāku īpašnieku zemes gabaliem, tad katrs no viņiem drīkst ierīkot jaunas ūdensspēka izmantošanas ietaises tikai tad, ja no ūdens aizsprostojuma vai aizdambējuma nevar celties zaudējumi kaimiņiem.

– Aizdambējot un aizsprostojot vairākiem īpašniekiem kopīgi piederošu upi, nedrīkst kavēt jau pastāvošo ūdensspēka izmantošanas vai citu ietaišu lietošanu.

– Lai novērstu zaudējumus kaimiņu pļavām no ūdensspēka izmantošanas ietaišu aizdambējumu paceltā ūdens, visur, kur tas izrādās par vajadzīgu, šo ietaišu slūžas jāatstāj atvērtas četras nedēļas priekš un četras pēc Jāņu dienas.

– Kad zivis laiž ikrus, viņu cauriešanai katrā ūdensspēka izmantošanas ietaisē jāatstāj atvērtas slūžas vai jāierīko zivju ceļi.

• • •

11. Ietekme uz ūdensteču dabīgo hidroloģiju

Aizsargjoslu likums nosaka, ka ap meliorācijas būvēm un ierīcēm nosakāmas ekspluatācijas aizsargjoslas. Ministru kabineta noteikumi Nr. 433 “Noteikumi par ūdenstilpju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomu un zvejas tiesību izmantošanas kārtību” nosaka, ka vietējā pašvaldība publiskās ūdenstilpes var iznomāt ūdensspēka izmantošanai. Upes vai tās posmu iznomāšana ir pieļaujama tikai ievērojot upes hidroekoloģisko nozīmi, bet nav pieļaujama upes iznomāšana vienlaikus vairākiem izmantošanas veidiem, ja tie ir pretrunā viens otram.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 415 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” nosaka, ka aizsargājamās teritorijās aizliegta jebkura darbība, kas izraisa pazemes ūdeņu, gruntsūdeņu un virszemes ūdeņu līmeņa maiņu (izņemot ūdens līmeni regulējošu būvju remontu).

• • •

11. Ietekme uz ūdensteču dabīgo hidroloģiju

Likums “Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu” nosaka, ka par minēto būvju drošumu atbild to valdītājs, kuram jāveic pasākumus, lai šīs būves neradītu draudus iedzīvotājiem, nenodarītu zaudējumu īpašumam un kaitējumu videi. Valdītāja pienākums ir iesniegt Valsts būvinspekcijai HES drošuma programmu. Likuma atļauj HES ekspluatēt tikai tad, ja saņemts HES hidrotehnisko būvju drošuma sertifikāts. “Enerģētikas likums” nosaka, ka visiem elektroenerģijas ražotāju pienākums ir organizēt elektroenerģijas ražošanas procesu, ievērojot drošības prasības, vides aizsardzības normatīvus un nodrošinot ilglaicīgu un stabilu ražošanas attīstību.

“ Ūdens apsaimniekošanas likums” iespējams dod tiesības aizliegt tādas darbības, kas neļautu īstenot saskaņā ar šo likumu noteiktos vides kvalitātes mērķus.

• • •

11. Ietekme uz ūdensteču dabīgo hidroloģiju

Likums “Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu” nosaka, ka par minēto būvju drošumu atbild to valdītājs, kuram jāveic pasākumus, lai šīs būves neradītu draudus iedzīvotājiem, nenodarītu zaudējumu īpašumam un kaitējumu videi. Valdītāja pienākums ir iesniegt Valsts būvinspekcijai HES drošuma programmu. Likuma atļauj HES ekspluatēt tikai tad, ja saņemts HES hidrotehnisko būvju drošuma sertifikāts. “Enerģētikas likums” nosaka, ka visiem elektroenerģijas ražotāju pienākums ir organizēt elektroenerģijas ražošanas procesu, ievērojot drošības prasības, vides aizsardzības normatīvus un nodrošinot ilglaicīgu un stabilu ražošanas attīstību.

“ Ūdens apsaimniekošanas likums” iespējams dod tiesības aizliegt tādas darbības, kas neļautu īstenot saskaņā ar šo likumu noteiktos vides kvalitātes mērķus.