PLANINC_ZRud

Download Report

Transcript PLANINC_ZRud

ZRud-1 (Ur.l. RS, št. 61/2010) in

drugi rudarski

PREDPISI

MG-IRSER mag. A. Planinc direktor rudarske inšpekcije RUDARSKI INŠPEKTOR

Velenje, 18. 11. 2010 Društvo minerjev, vrtalcev, pirotehnikov Slovenije

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

1.

Uporaba predpisov v rudarstvu

      

-zakon, ki ureja varnost in zdravje pri delu, -zakon, ki ureja varstvo okolja, -zakon, ki ureja graditev, -zakon, ki ureja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, zakon, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in o ugotavljanju skladnosti, zakon, ki ureja področje eksplozivov, -zakoni o zapiranju rudnikov

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov Slovenije Velenje, 18. 11. 2010  Na podlagi naštetih predpisov so izdani podzakonski akti-pravilniki, ki podrobneje urejajo posamezna področja rudarstva.

 Zakon o rudarstvu je materialni predpis s katerim je regulirano področje rudarstva in z njim povezane dejavnosti. Po svoji vsebini je to materialni predpis, katerega uporaba dovoljuje in navaja uporabnika na subsidiarno uporabo ostalih zakonov, ki so po vsebini generalni predpisi in pri tem velja, da »lex speciali de rogat lex generali«.

 Pomembno je omeniti še druge prepise kot so Zakon o splošnem upravnem postopku, ki določa način komuniciranja med zavezanci in organi ter predpisi, ki določajo ravnanje inšpekcij nasploh in ravnanje pristojnih služb ob zaznavi prekrškov in kaznivih dejanj in podobno.

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov Slovenije Velenje, 18. 11. 2010

2.

Pregled preteklosti

Rudarstvo kot regulirano področje:

     

Agrikola v 15. stoletju (De Re Metalica); Temeljni zakon o rudarstvu (povojno obdobje od 1945) Zakon o pridobivanju gline peska in kamna do 1969 Zakon o rudarstvu SRS do 1975 Zakon o rudarstvu od 1975 do 1999 Zakon o rudarstvu – ZRud od 1999 do 2011(koncesije);

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov Velenje, 18. 11. 2010

3. Potreba po posodobitvi sedaj veljavnega Zakona o rudarstvu-ZRud

Prva dopolnitev ZRud v letu 2004 (registracija v EU);

V letu 2008 je bil zakon ponovno dopolnjen. Uvedeno je bilo določilo za plačilo sanacije, uveljavljen je bil ekološki sklad.

Pri izvajanju tako spremenjenega ZRud so še vedno obstajali določeni problemi. Na podlagi temeljite analize na pobudo uporabnikov in Ministrstva za gospodarstvo, je bilo ugotovljeno, da je potrebno izvršiti nujne in potrebne spremembe zakona.

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov Slovenije Velenje, 18. 11. 2010 

4. Cilji zakona Zrud 1 (Ur.l. RS, št. 61/2010)

zavarovati za razvoj države in lokalnih skupnosti pomembne strateške mineralne surovine;  zagotoviti stalnost identificiranja, dokumentiranja, vrednotenja, interpretiranja in raziskovanja mineralnih surovin in razvijanje zavesti o njihovi pomembnosti;  vsem kandidatom za pridobitev rudarske pravice zagotoviti enakovredno obravnavo;  nosilcem rudarske pravice zagotoviti dolgoročno možnost razvoja;  določiti in poenostavi postopke in pogoje za izdajanje dovoljenj;  jasneje določiti pogoje za pravne in fizične osebe, ki nastopajo kot izvajalci, projektanti in revidenti s hkratno ureditvijo pogojev za njihove odgovorne osebe;  urediti obveznost zavarovanja pravnih in fizičnih oseb, ki nastopajo kot udeleženci v rudarstvu;

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov Slovenije Velenje, 18. 11. 2010

4. Cilji zakona Zrud 1 (Ur.l. RS, št. 61/2010)

 zagotoviti stalnost dotoka sredstev, potrebnih za sanacijo z rudarskimi deli degradiranih območij;  jasneje urediti naloge in pristojnosti inšpekcijskega nadzora ter v zvezi s prej opredeljenimi pogoji, ki jih morajo izpolnjevati udeleženci v rudarstvu, tudi opredeliti še dodatne prekrške in globe v zvezi z njimi;  prevezati sedanji sistem delovanja zakona, ki je v določenih segmentih nejasen, na novi sistem delovanja, kot je predviden s predlaganim zakonom.

Društvo minerjev, vrtalcev pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

5.

      

Načela zakona

ohraniti vsa temeljna načela osnovnega Zakona o rudarstvu ter jih na podlagi najnovejših spoznanj rudarske stroke v tehničnem smislu posodobiti; posodobiti možnost pridobivanja rudarske pravice brez nepotrebnih administrativnih bremen; sprotno zagotavljati posodobljene evidence o nahajališčih mineralnih surovin; v še večji meri kot doslej zagotovi razvoj rudarske stroke; zagotoviti, da se izkoriščanje mineralnih surovin ne bo izvajalo na črno; v še večji meri kot doslej zagotoviti, da rudarstvo ne bo povzročalo prekomernih negativnih vplivov na okolje; v še večji meri kot doslej zagotoviti varstvo lastninskih in drugih pravic na zemljiščih;

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

5.

Načela zakona

 v še večji meri kot doslej zagotoviti varnost in zdravje ljudi pri izvajanjih vse vrst rudarskih del;  v največji možni meri preprečevati rudarske nesreče;  v še večji meri kot doslej zagotoviti uspešno inšpekcijsko nadzorstvo in ostro kaznovati vse, ki bi kršili predmetni zakon.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

6. Poglavitne rešitve zakona

 Rešitve za pridobitev rudarske pravice in koncesij, ostajajo v predmetnem zakonu nespremenjene, so pa z njim jasneje določene in opredeljene;  Zakon odpravlja nelogičnost, ko je moral na podlagi koncesijskega akta izbrani nosilec rudarske pravice še podpisovati koncesijsko pogodbo (odprava administrativnega bremena).

  Zakon odpravlja tudi nelogičnost, ko je moral nosilec rudarske pravice po pridobitvi dovoljenja za raziskovanje ali izkoriščanje še za vsako posamezno rudarsko delo pridobivati dovoljenje za izvajanje (odprava administrativnega bremena).

Zakon s tem, ko uvede obveznost vodenja in vzdrževanja rudarskega katastra in registra (rudarska knjiga) in sprocesira postopek izdaje rudarskih dovoljenj, omogoča, da se ta dovoljenja izdajajo v skrajšanem postopku (odprava administrativnega bremena).

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

6. Poglavitne rešitve zakona

    Ker je bil sedaj veljavni zakon sprejet še v obdobju, ko se je prostorsko načrtovanje še izvajalo na podlagi predpisov, ki so izhajali še iz prejšnjega sistema družbenega planiranja, zakon na novo uvaja povezanost rudarstva s prostorskim načrtovanjem.

Zakon uvaja razlikovanje med izpolnjevanjem pogojev za iskanje ter pogojev za raziskovanje in izkoriščanje mineralnih surovin in sicer tako, da za iskanje ne bo več potrebno nobeno dovoljenja.

Zakon odpravlja pomanjkljivost sedaj veljavnega zakona, ki ne ureja načina in pogojev za izkoriščanje geotermičnih energetskih virov ter vrtin, povezanih z njimi. Zakon s tem, ko definira ne samo rudarska dela, ampak tudi druga rudarska dela, razmejuje pristojnost nadzora pri podzemnih gradnjah. Rešitve za pridobitev rudarske pravice in koncesij, ostajajo v predmetnem zakonu nespremenjene, so pa z njim jasneje določene in opredeljene;

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010       

6. Poglavitne rešitve zakona

Zakon s tem, ko definira ne samo rudarska dela, ampak tudi druga rudarska dela, razmejuje pristojnost nadzora pri podzemnih gradnjah. Z zakonom se popravlja tudi pomanjkljivost sedaj veljavnega zakona, ki ne ureja pogojev za izdelavo in vsebine v rudarstvu nujno potrebne geološke dokumentacije.

Zakon ohranja vse rešitve, s katerimi sedaj veljavni zakon ureja pogoje za izdelovanje in revidiranje rudarskih projektov, a jih hkrati, v skladu s pravili rudarske stroke, na določenih mestih posodablja in jasneje določa.

Iz predloženega zakona tudi izhaja, da ohranja rešitve iz sedaj veljavnega zakona, ki se nanašajo na zagotavljanje varnosti in zdravja ljudi, jih pa z namenom še ustreznejšega varstva na določenih mestih dodatno izostri.

Z namenom preglednosti nad izvajanjem rudarskih del zakon odpravlja pomanjkljivost, ko ni jasno določeno, kdo so udeleženci v rudarstvo, kdo pa pooblaščene osebe teh udeležencev. Zakon tudi ohranja način in pogoje za izvajanje nadzorstva nad rudarskimi deli, kot jih opredeljuje sedaj veljavni zakon. Zaradi jasnejše preglednosti nad tem, kakšne naloge in pristojnosti ima rudarska inšpekcija, pa predloženi zakon na določenih mestih takšne določbe izčisti, s tem v zvezi pa tudi dopolnjuje kazenske določbe.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220, členov)  V prvem delu

(I. UVODNE DOLOČBE)

določeni vsebina in namen zakona; so najprej  V drugem delu

(II. GOSPODARJENJE Z MINERALNIMI SUROVINAMI)

je naprej določena vsebina in načini sprejemanja državnega programa gospodarjenja z mineralnimi surovinami (1. poglavje), v nadaljevanju pa je urejena povezanost rudarstva s prostorskim načrtovanjem (2. poglavje), rudarski informacijski sistem (rudarska knjiga, 2. poglavje), način zagotavljanja strokovnosti na področju rudarstva (4. poglavje) in izvajanje geološke dejavnosti, namenjene rudarstvu (5. poglavje).

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)   V tretjem delu

(III. RUDARSKA PRAVICA)

so najprej podrobneje določeni pogoji za pridobitev rudarske pravice (1. poglavje), nato je sprocesiran postopek za izdajo koncesijskega akta in podelitev rudarske pravice (ki se lahko pridobi na podlagi javnega razpisa, v določenih primerih pa tudi brez, 2. poglavje) ter določene obveznosti nosilcev rudarske pravice (med drugim tudi obveznost plačevanja nadomestila za raziskovanje in izkoriščanje ter rezervacije sredstev za odpravo posledic rudarjenja (3. poglavje). Na koncu je določeno, kdaj in pod katerimi pogoji lahko rudarska pravica preneha (4. poglavje). Z rešitvami tega dela se odpravlja dosedanje dokaj veliko administrativno breme, ko je bilo treba po izboru še podpisovati koncesijske pogodbe.

V četrtem delu

(IV. PRAVICA IZVAJATI RUDARSKA DELA NA ZEMLJIŠČU) DOLOČBE)

so določeni načini in pogoji za pridobivanje pravice izvajati rudarska dela na zemljišču (sporazumno, če je izkazana javna korist, izjemoma pa tudi na prisilen način). Pridobljena rudarska pravica za raziskovanje oziroma izkoriščanje mineralnih surovin, ki ležijo pod zemljiščem, namreč ne more neposredno vplivati na lastnino takšnega zemljišča.

V prvem delu so najprej določeni vsebina in namen zakona;

(I. UVODNE

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)  V petem delu (V. RUDARSKA TEHNIČNA DOKUMENTACIJA) je najprej urejena vrsta tehnične dokumentacije, ki se jo uporablja pri izvajanju rudarskih del (tudi rudarski projekti, 1. poglavje). V nadaljevanju so določeni pogoji za njeno izdelovanje (2. poglavje) in revidiranje (3. poglavje) oziroma kdo jo lahko izdeluje in revidira in kakšne pogoje mora pri tem izpolnjevati (tako domače kot tuje pravne in fizične osebe);  V šestem delu (VI. RUDARSKO DOVOLJENJE) je sprocesiran postopek izdaje rudarskih dovoljenj, od pogojev za vložitev zahteve za izdajo rudarskega dovoljenja, do njegove izdaje in zagotavljanja pravnega varstva tako nosilcev rudarskih pravic kot drugih strank v postopku. S tem delom se tudi odpravlja veliko število dosedanjih administrativnih bremen, ko so morali nosilci rudarske pravice za prav vsako posamezno izvajanje pridobivati upravne odločbe – dovoljenja za izvajanje del.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

členov) (štirinajst delov 220

 V sedmem delu (VII. IZVAJANJE RUDARSKIH DEL) je urejen celotni proces izvajanja rudarskih del. Določeni so tudi pogoji za izvajanje rudarskih del oziroma kdo in pod kakšnimi pogoji lahko nastopa kot izvajalec (tako domača kot tuja pravna in fizična oseba) ter obveznosti in pravice pri izvajanju rudarskih del tako nosilca rudarske pravice kot izvajalca, vključno z gradnjo nujne rudarske infrastrukture.V tretjem delu (III. RUDARSKA PRAVICA) so najprej podrobneje določeni pogoji za pridobitev rudarske pravice (1. poglavje), nato je sprocesiran postopek za izdajo koncesijskega akta in podelitev rudarske pravice (ki se lahko pridobi na podlagi javnega razpisa, v določenih primerih pa tudi brez, 2. poglavje) ter določene obveznosti nosilcev rudarske pravice (med drugim tudi obveznost plačevanja nadomestila za raziskovanje in izkoriščanje ter rezervacije sredstev za odpravo posledic rudarjenja (3. poglavje). Na koncu je določeno, kdaj in pod katerimi pogoji lahko rudarska pravica preneha (4. poglavje). Z rešitvami tega dela se odpravlja dosedanje dokaj veliko administrativno breme, ko je bilo treba po izboru še podpisovati koncesijske pogodbe.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)   V osmem delu (VIII. DOVOLJENJE ZA UPORABO) je sprocesiran celotni postopek izdaje dovoljenja za uporabo rudniških objektov, v geološke strukture vbrizganih in uskladiščenih ogljikovodikov in nujne rudarske infrastrukture (če je bila zgrajena v lastni režiji in brez gradbenega dovoljenja).

V devetem delu (IX. POGOJI ZA ZAPUSTITEV RUDNIŠKEGA PROSTORA) je sprocesiran postopek pridobitve dovoljenja za opustitev rudarskih del, določeni pa so tudi pogoji za pridobitev odločbe o prenehanju pravic in obveznosti nosilca rudarske pravice.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)  V desetem delu (X. OBVEZNOSTI UDELEŽENCEV PRI IZVAJANJU RUDARSKIH DEL) je najprej določena obveznost zavarovanja izvajalcev, projektantov in revidentov (udeleženci pri izvajanju rudarskih del) za škodo, ki bi utegnila nastati tretjim osebam v zvezi z opravljanjem njihove dejavnosti in minimalno višino letne zavarovalne vsote (1. poglavje). Urejena je tudi odgovornost za škodo (2. poglavje) ter predpisano izključevanje udeležencev ob izvajanju določene vrste njihov del (3. poglavje);

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)   V enajstem delu (XI. POSEBNOSTI PRI OPRAVLJANJU RUDARSKIH STORITEV) je najprej urejen način združevanja inženirjev in tehnikov, ki delajo na področju rudarstva in morajo izpolnjevati posebne pogoje (pooblaščeni rudarski inženirji in tehniki) v ustrezni matični sekcije pristojne inženirske zbornice (1. poglavje) ter določen način opravljanja strokovnih izpitov (2. poglavje). Urejena je tudi obveznost in način vodenja imenika pooblaščenih oseb v rudarstvu (3. poglavje) in določen način opravljanja rudarskih poklicev (regulirani in neregulirani, 4. poglavje). Na koncu so urejeni pogoji za opravljanje reguliranih rudarskih poklicev tujih ponudnikov (5. poglavje); V dvanajstem delu (XII. INŠPEKCIJSKO NADZORSTVO) so urejene naloge rudarske inšpekcije, določeni pogoji za rudarskega inšpektorja, njegove pristojnosti, pravice in dolžnosti ter izvajanje inšpekcijskih postopkov.

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

7. Vsebina zakona

(štirinajst delov 220 členov)   V trinajstem delu (XIII. KAZENSKE DOLOČBE) je naprej določeno, da prekrški pravnih in fizičnih oseb, ki jih določajo kazenske določbe tega zakona, zastarajo v treh letih, kot to omogoča Zakon o prekrških (v nasprotnem primeru bi že v dveh), nato pa so podrobno opisani prekrški, za katere je predpisana določena višina globe (v razponu), s sklicem na konkretno določbo (člen, odstavek, točka oziroma alinea). Za pravne osebe, tudi v skladu z Zakonom o prekrških, so višine glob predpisane različno, odvisno od tega ali se po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, štejejo za malo, srednjo ali veliko gospodarsko družbo.

S štirinajstim delom (XIV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE) se preveže sistem sedaj veljavnega Zakona o rudarstvu (ZRud, Uradni list RS, št. 98/04 – uradno prečiščeno besedilo in 68/08) na novi sistem in določi dan uveljavitve novega zakona (ZRud 1).

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010

8.

Program izdelave in izdaje predpisov po Zakonu o rudarstvu (ZRud-1)

Izdelan je rokovnik priprave in izdaje podzakonskih aktov Zakona o Rudarstvu ZRud-1. Izdelava oziroma priprava predpisov je razdeljena na naslednje sklope:

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010  a)Predpisi Vlade z roki, določenimi po 210. členu: najkasneje v enem letu po uveljavitvi zakona, 2 predpisa;  b) Predpisi ministra, pristojnega za rudarstvo, z roki, določenimi po prvem odstavku 211. člena: najkasneje v enem letu po uveljavitvi zakona, 10 predpisov;  c) Predpisi ministra, pristojnega za rudarstvo, v soglasju z ministrom, pristojnim za varstvo in zdravja pri delu, z roki, določenimi po drugem odstavku 211. člena: najkasneje v enem letu po uveljavitvi zakona, 3 predpisi;

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010  d) Predpisi ministra, pristojnega za rudarstvo, z roki, določenimi po tretjem odstavku 211. člena: najkasneje v dveh letih po uveljavitvi zakona, 11 predpisov;  e) Tehnični predpisi ministra, pristojnega za rudarstvo, v soglasju z ministrom, pristojnim za varstvo in zdravja pri delu, z roki, določenimi po četrtem odstavku 211. člena: najkasneje v petih letih po uveljavitvi zakona, 7 predpisov;

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010          

8. Zaključek

V mesecu oktobru 2010 je Direktorat za energijo pri Ministrstvu za gospodarstvo z vabilom pozval k sodelovanju pri izdelavi prve skupine rudarskih predpisov kot podzakonskih aktov Zakona o rudarstvu.

V pripravi je prva skupina predpisov: Pravilnik o vrstah zahtevnosti rudarskih del, Pravilnik o strokovnih izpitih s področja opravljanja rudarskih storitev, Pravilnik o klasifikaciji in kategorizaciji mineralnih surovin, Pravilnik o rudarskem tehničnem soglasju, Pravilnik o rudarski knjigi in geoloških podatkih, namenjenih rudarstvu, Pravilnik o rudarski reševalni službi, Pravilnik o rudarski tehnični dokumentaciji, Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja pri izvajanju rudarskih del, Uredba o določanju plačila za sanacijo rudarskih del, Uredba o določanju rudarske koncesnine;

SODELOVANJE STROKOVNE JAVNOSTI JE ZAŽELENO IN NUJNO .

Društvo minerjev, vrtalcev in pirotehnikov, Velenje, 18. 11. 2010 

Srečno!

Literatura: Uradni listi in druga dokumentacija ministrstva;