초등지원자료(영어과)_97936 다운로드

Download Report

Transcript 초등지원자료(영어과)_97936 다운로드

Contents
Ⅰ
Ⅱ
Ⅲ
Ⅳ
ㄴ
개 념
독서·토론수업은 다양한 독서를 바탕으로 토론수업의 형태
독서·토론은 독서 토론을 포괄하는 개념으로
단행본 , 신문의 칼럼, 기사문, 교과서 제시문, 설명문,
시청각자료 등을 활용하여 토론하는 것
수업목표를 효과적으로 달성을 위한 학생중심수업
광범위한독서활동을통한배경지식바탕의수업
서로의생각과 의견을 종합분석하는과정중심수업
수업내용 , 수준에 적합한 토론유형을 적용한 수업
바른 인성 함양
자기주도적 학습력 신장
교수·학습방법의
창의적인 글로벌
패러다임 전환
인재 육성
의사소통능력 증진
종합적 사고력 배양
유형
부분토론형
단위차시형
활동주제
자기 의견 말하기
상호 의견 주고받기
활동내용
근거를 들어 자기
의견 말하기
토론 유형
원탁토론(모둠토론)
신호등 토론(기본형)
이야기식 토의
근거를 들어 의견
이야기식 토론
상호 주고받기
찬반토론 기본형
찬반토론(심화형),
단원정리형
본격토론하기
격식을 갖춘 토론하기
신호등토론(심화형)
Brain writing
비고
순
토론상황
1
의견 제시
2
3
찬성할 때
의견이
다를 때
4
보충설명
5
질문할 때
발표 방법
․ I think ~ . Because ~.
․ About that idea, I think
~
․ That's a good idea. I agree with your opinion, because It is ~
․ I agree with _____'s opinion.
․ I have different idea for it. Because It is ~
․ I don't think so. I think ~.
․ I add some ideas on that.
․ I would say ~
․ I didn't understand what you said. Please say again?
․ I understand what you saying. But could you explain one more time?
* 학교교육과정 편성: 독서 토론 수업 계획 반영
-교과별 특성을 고려한 교육과정 재구성
* 시수 확보: 교육과정 재구성 10%내외
-부분 토론형을 포함하여 연간 수업 시수의 10%내외가 되도록 편성
교과
3학년
3학년
5학년
6학년
1학기
34
34
51
51
2학기
34
34
51
51
계
68
68
102
102
독서·토론수업 시수
7
7
10
10
시간
Examples(Daily Routine)
•Q : How are you?
• A : very good. Because Today is my birthday.
• B : Not so good. Because I have a cold.
• C : Fantastic. We have English class today.
• D : I’m very well. Because I got a new bike.
My father bought it for me.
Examples(6-2.Spring Is Here,YBM)
•Q : What’s your favorite season?
• A : I like spring, because the weather is nice.
• B : I think so too. Children’s day is in spring.
• C : Can I add some ideas?
We can see flowers everywhere.
• D : Good. We can go on school trips.
• E : I don’t agree. I don’t like spring.
•
The weather is so good. So I want to play,
going outside. I couldn’t study .
Example
 Topic : Chocolate is good food.
•A : Chocolate is good food. Because it’s very
•
•
•
•
delicious.
B : I think so. It’s so sweet and delicious.
C : That’s right. For me, it’s too sweet.
D : I hate chocolate. It’s junk food. It’s not good
for health.
E : Me, too. I had a terrible toothache last year.
It hurt so badly that I couldn’t eat dinner.
Examples(6-2.Spring Is Here,YBM)
 Topic : Which season is better to go on a school
field trip?
•A : The spring is good. Because it’s very
nice and warm.
• B : I think so too. We can see flowers everywhere.
• C : That’s right. But, I think fall is better because
it is cooler and the leaves change color.
•D : I like winter trips. We can go Skiing. sking is
my favorite.
• E : Me, too. I had a really fun time last year.
Example
•Q : What can you do without trash can?
• A : I think we try to reduce trash can everywhere.
• B : That’s a good idea. It makes the street clean.
• C : That’s right. In my opinion, we need many trash cans.
Because the street get dirty without it.
• D : I agree with your opinion. The garbage get
scattered without it. we have to save the earth.
• E : I do not agree what you say. We should reduce
garbage things. Because the earth is important for our life.
 토론 시간 : 5~15분
 특징
• 단위 시간의 도입,전개, 정리 어느 과정에서나 부분적으
로 문답식 토의 토론기법 중 한가지를 활용하여 활동
• 논제를 특별히 제시하지 않는다.
• 특별한 토론기법을 필요로 하지 않는다.
• 사전 과제 제시를 할 필요가 없다.
 Introduction - Greeting, Review , Motivation,
Today’s objectives, Order of study
 Development – Look & Listen, Key sentences,
Story map, Talk about your own thinking,
Writing a letter to the main character.
Read to other friends
 Consolidation – Review the lesson,
Issue homework, closing
 토론 시간 : 30분 이상
 특징
• 단원의 여러 차시 중 토론이 가능한 1차시 전체를 학습목표 도달을 위해
토론수업으로 전개하는 유형이다.
• 도입과 정리부분은 일반 수업전개 형식과 같으나 전개부분을 토론형으로
수업하는 형태로 토의 및 토론의 규칙, 방법, 절차에 따라 수업을 전개한다.
• 필요에 따라 도서 읽기, 내용 파악하기, 토론 주제 생각해 보기 등 논제와
관련된 사전 과제를 제시할 수 있다.
• 학습목표를 먼저 제시하고, 학습목표 달성을 위한 토론논제가 하위 단계로
제시된다.
• ‘토론정리’와 ‘학습내용 정리’를 따로 제시한다. 즉 ‘토론정리’ 는 학습목표
와 상관없이 ‘토론활동’과 관련하여 잘된 점, 보충할 점 들을 피드백하는 것
을 말한다.
 Introduction - Greeting, Review , Motivation,
Today’s objectives, Order of study
 Development Look & Listen, Imagine a new ending story,
Key sentences, Make up a story, Role- play(BYOD)
 Consolidation - Review the lesson,
Issue homework, closing
 토론 시간 : 40분 이상
 특징
• 매 단원 마지막 차시에 순증 또는 단원정리 재구성을 통해 단원 전체와 관련된
내용을 중심으로 심화된 토론을 전개하는 수업형태이다.
• 단원 전체의 내용을 포괄하는 토론 형태
• 처음부터 끝까지 토론으로만 수업이 진행된다.
• 교과서를 넘어 단원 내용과 관련된 토론거리를 도입하는 형태이다.
• 가장 심도 있는 토론이 이루어지는 과정으로 토의 및 토론 주제를 장기과제로
제시하여 충분히 준비하여 토의 및 토론에 참여하도록 한다.
• 학습 목표와 논제를 따로 제시하지 않고 논제 하나만을 제시한다.
•‘학습내용 정리’ 시간을 갖지 않고 ‘토론정리’로써 마무리한다.
 Introduction – Greeting, Review , Check
homework, Today’s topic, Order of study
 Development –
Let’s write(Brain writing)
Let’s talk about opinion
Let’s share
Let’s make a poster
 Consolidation – Review the topic,
Issue homework, closing
교육과정에 따른 학년별 수준을 고려한 토론학습
독서.토론수업을 통한 교수.학습목표 달성 고취
수업 형태나 지역, 학교 설정에 맞는 예시자료 재구성
배경지식 및 기초자료를 활용한 읽기자료,미디어 자료
Thank you!