Biologie vmbo-b12 | PDF

Download Report

Transcript Biologie vmbo-b12 | PDF

Biologie vmbo-b12
Auteur
VO-content
Laatst gewijzigd
07 May 2016
Licentie
CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie
Webadres
http://maken.wikiwijs.nl/62344
Dit lesmateriaal is gemaakt met Wikiwijsleermiddelenplein.
Wikiwijsleermiddelenplein is hét onderwijsplatform waar je
leermiddelen zoekt, vergelijkt, maakt en deelt. Stel zo voor iedere
onderwijssituatie de optimale leermiddelenmix samen.
Inhoudsopgave
Biologie vmbo-b12
Docentenhandleiding
Thema's Leerjaar 1
Thema 1: Wat doe je bij biologie?
Thema 2: Blessures
Thema 3: Zintuigen
Thema 4: Planten
Thema 5: Voeding
Thema's Leerjaar 2
Thema 6: Mens en omgeving
Thema 7: Naar buiten
Thema 8: Spijsvertering
Thema 9: Ademhaling
Thema 10: Bloed
Thema 11: Seksualiteit
Kennisbank
Over dit lesmateriaal
Pagina 1
Biologie vmbo-b12
Biologie vmbo-b12
U bevindt zich in de Stercollectie biologie voor leerjaar 1 en 2 VMBO B van Stichting VO-content. De
stercollectie is ontwikkeld op basis van de kerndoelen basisvorming en de door de SLO
ontwikkelde inhoud- en leerdoelspecificaties voor het vak biologie. Een Stercollectie wordt
onderhouden en geactualiseerd volgens een kwaliteitszorgsysteem van SLO.
Docentenhandleiding
U bevindt zich in de Stercollectie biologie voor voor leerjaar 1 en 2 VMBO B van Stichting VO-content
. De stercollectie is ontwikkeld op basis van de kerndoelen basisvorming en de door de SLO
ontwikkelde inhoud- en leerdoelspecificaties voor het vak biologie. Een Stercollectie wordt
onderhouden en geactualiseerd volgens een kwaliteitszorgsysteem van SLO.
Kenmerken van een stercollectie:
- ten minste werkboekvervangen
- in hoge mate interactief
- geplaatst in een leerlijn voor één of meerdere leerjaren.
Een leerlijn is (definitie SLO) een beredeneerde opbouw van tussendoelen en inhouden, leidend
naar een einddoel. Met het materiaal van StudioBiologie is een leerlijn voor de leerjaren 1 en 2 voor
het vmbo b uitgewerkt.
De leerlijn biologie voor klas 1 en 2 bestaat in het totaal uit 12 thema's.
Ieder thema bestaat uit een A Introductie op het thema, B Opdrachten en C Afsluiting.
A Introductie Thema
Tijdens de Introductie is aandacht voor de (maatschappelijke) relevantie van de leerstof en worden
de leerdoelen besproken. Daarnaast wordt er verteld hoe de eindopdracht van het hoofdstuk er uit
gaat zien.
B Opdrachten
Ieder thema bevat een aantal opdrachten die logisch bij elkaar passen. In iedere opdracht wordt een
deelaspect van het thema behandeld.
C Afsluiting
Pagina 2
Biologie vmbo-b12
De afronding is een probleemgestuurde opdracht. In deze opdracht komt de geleerde theorie in de
opdrachten samen.
Docentendeel
Log in op de website van VO-content om het docentenmateriaal bij de Stercollectie te downloaden.
Als u nog geen account heeft, dan kunt u deze aanvragen.?
Feedback, vragen of opmerkingen:
Mail naar [email protected] met opmerkingen, feedback en/of vragen over de Stercollectie
Biologie.
Pagina 3
Biologie vmbo-b12
Thema's Leerjaar 1
Thema 1: Wat doe je bij biologie?
Biologie betekent letterlijk: de leer (= studie) van het leven.
We beginnen dit Thema met de vraag wat leven eigenlijk is en waarin leven verschilt van dood en
levenloos.
Vervolgens leer je manieren waarop je meer over leven te weten kunt komen: je leert waar te nemen
en hoe je moet onderzoeken.
Verder leer je om resultaten van je waarnemingen en onderzoek vast te leggen: Je doet dit door
tekeningen te maken, metingen te verrichten, dingen die je ziet, hoort, voelt of proeft op te schrijven.
Om te kijken naar hele kleine levende dingen heb je een microscoop nodig. Daarom leer je hoe je
ermee werkt.
Bij de eindopdracht laat je zien dat je begrepen hebt hoe je bij biologie waarneemt en onderzoekt: Je
maakt een signalement van een klasgenoot.
Thema: Wat doe je bij biologie?
In het B-deel van het thema vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1 Levenskenmerken
2 Tekenen
3 Onderzoeken
4 Microscoop
6 Van cel tot organisme
Thema 2: Blessures
Pagina 4
Biologie vmbo-b12
In dit thema staan (sport)blessures centraal.
Aan het eind van het thema maken leerlingen twee beschrijvingen
van blessures voor in een folder.
In die folder leggen ze uit:
- wat de blessures inhouden,
- hoe de blessures kunnen ontstaan en
- wat er gedaan kan worden om de blessures te voorkomen.
Thema: Blessures
In het B-deel van het thema vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1 Geraamte
2 Beenderen
3 Rechtop staan
4 Bewegen
5 Lichaamshouding
Thema 3: Zintuigen
Pagina 5
Biologie vmbo-b12
Dit thema gaat over waarnemen met je zintuigen.
Aan het eind van het thema maken de leerlingen een kwartetspel
over de verschillende zintuigen.
Thema: Zintuigen
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1 Prikkels en impulsen
2 Voelen: de huid
3 Kijken
4 Horen
5 Ruiken en proeven
Thema 4: Planten
Of je nu in het bos, in de tuin, in huis of in de school kijkt,
Pagina 6
Biologie vmbo-b12
overal kom je planten tegen. Je ziet verschillende plantensoorten.
Veel van deze planten zijn zaadplanten. Sommigen kun je eten,
anderen kun je beter laten staan. Ondanks de vele verschillen
hebben zaadplanten ook veel overeenkomsten.
In dit thema staan zaadplanten centraal.
Aan het eind van het thema maak je een tekening van een
zaadplant met de verschillende onderdelen.
En een beschrijving van de functie van de verschillende onderdelen.
Thema Planten
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1 Cellen nader bekeken
2 Fotosynthese
3 Bouw van planten
4 Bloemetjes en bijtjes
5 Vran zaad tot plant
6 Planten en de mens
7 Planten en de omgeving
Thema 5: Voeding
Gezond eten is 'in'. Een voorbeeld van gezond eten is
een broodje gezond. Maar is echt ieder ‘broodje
gezond’ wel zo goed voor je gezondheid?
In deze opdracht zoek je uit hoe je een broodje
gezond maakt en leg je uit waarom een broodje
gezond ook echt gezond is.
In dit thema staat voeding centraal.
Aan het eind van het thema maak je samen met
een klasgenoot een broodje gezond met een
duidelijk kaartje voor in de broodjeswinkel.
Je maakt het broodje gezond klaar op een
hygiënische manier en eet smakelijk!
Pagina 7
Biologie vmbo-b12
Thema Voeding
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1 Eetgewoontes
2 Voedingsstoffen
3 Energie en gewicht
4 Gezonde voeding
5 Voedselbereiding
Pagina 8
Biologie vmbo-b12
Thema's Leerjaar 2
Thema 6: Mens en omgeving
Duurzame school, duurzaam ondernemen, duurzaam reizen, enzovoort. Wat betekent duurzaamheid
eigenlijk? Duurzaam betekent letterlijk dat iets lang kan blijven bestaan. En tegenwoordig wordt er
vooral mee bedoeld dat de aarde lang kan blijven bestaan. Iets is duurzaam als het nu en in de
toekomst geen schade toebrengt aan de aarde, het milieu of aan andere mensen.
In dit thema zie je meer over hoe de mens omgaat met zijn leefomgeving. Leefomgeving noem je ook
wel ‘milieu’. Mensen beïnvloeden het milieu op verschillende manieren en soms zo sterk dat het niet
meer duurzaam is.
Thema Mens en omgeving - B 2
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Afhankelijk van de natuur
2. Landbouw en milieu
3. Voedselweb en -keten
4. Afvalvertering
5. Duurzaamheid
6. Broeikaseffect
Thema 7: Naar buiten
Pagina 9
Biologie vmbo-b12
Dit thema heeft als titel 'Naar buiten' gekregen omdat je gaat kijken naar dieren en planten in de
(school)omgeving.
In de vijf opdrachten van het thema kijk je naar de ordening van levende wezens. Je kijkt hoe dieren
kunnen veranderen en naar diergedrag.
Je gaat ook kijken hoe je de achter de naam van dieren en planten kunt komen.
Thema Naar buiten
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Ordenen organismen
2. Ordenen dieren
3. Levenscyclus dieren
4. Determineren
5. Diergedrag
Thema 8: Spijsvertering
Pagina 10
Biologie vmbo-b12
Je lichaam neemt voedingsstoffen op uit alles wat je eet. Je lichaam verteert het eten en dat begint al
met het kauwen van je eten. Het voedsel gaat door de organen van je spijsverteringsstelsel.
Om energie te krijgen om dingen te gaan doen, verbrandt het voedsel in je cellen.
In deze opdracht leer je van alles over de spijsvertering.
Thema: Spijsvertering
In het B-deel van het thema vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Van cel tot organisme
2. Spijsvertering
3. Het gebit
4. Verschillende eters
Thema 9: Ademhaling
In dit thema staat de ademhaling centraal. Je leert van alles over de ademhaling. Bijvoorbeeld dat je
ademt met je longen. Maar ook dat je de zuurstof die je binnen krijgt door te ademen, nodig hebt voor
de verbranding van het voedsel in je cellen. Je maakt ook kennis met enkele longziekten en je ziet
het effect van roken op je longen.
Thema: Ademhaling
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Ademhaling
2. Roken en longziekten
3. Ademhaling bij dieren
Thema 10: Bloed
Pagina 11
Biologie vmbo-b12
In het thema bloed en bloedsomloop kijk je naar
de bouw en de werking van het hart,
hoe je bloed door het lichaam stroomt,
naar de verschillende functies van het bloed,
naar verschillende hart- en vaatziekten.
Thema: Bloed
In het B-deel vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Bloed
2. Hart en bloedsomloop
3. Hart en vaatziekten
Thema 11: Seksualiteit
Inleiding
Pagina 12
Biologie vmbo-b12
In de puberteit verandert je lichaam. Soms voel je je onzeker en niet altijd prettig. Je verandert
lichamelijk en je gaat anders over zaken denken. Je bent immers bijna volwassen, je wilt niet meer
als kind behandeld worden. Dit thema gaat over de levensfasen van een mens, over seksualiteit en
seks en zaken die handig zijn om te weten vóór je met een jongen of meisje gaat vrijen.
Thema: Seksualiteit
In het B-deel van dit thema vinden de leerlingen de volgende opdrachten:
1. Levensfasen
2. Liefde is
3. Man en vrouw
4. Menstruatie
5. Bevruchting - zwanger
6. Veilig vrijen
Pagina 13
Biologie vmbo-b12
Kennisbank
In de thema´s/opdrachten van de Stercollecties biologie vmbo-b12 wordt regelmatig verwezen naar
de Kennisbank biologie. In de Kennisbank vind je de theorie die je nodig hebt voor het beantwoorden
van de vragen en het maken van de opdrachten.
De Kennisbank is te vinden via de volgende link:
Kennisbank biologie onderbouw
Pagina 14
Biologie vmbo-b12
Over dit lesmateriaal
Colofon
Auteur
VO-content
Laatst gewijzigd
07 May 2016 om 12:03
Licentie
Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons
Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie. Dit houdt in dat je onder
de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij
bent om:
het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk
medium of bestandsformaat
het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken
te maken
voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.
Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland
licentie
Aanvullende informatie over dit lesmateriaal
Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:
Eindgebruiker
leerling/student
Moeilijkheidsgraad gemiddeld
Trefwoorden
leerlijn, rearrangeerbare
Gebruikte Wikiwijs Arrangementen
Leermateriaal, StudioVO. (2013). Leerlijn BIOLOGIE onderbouw HAVO-VWO StudioVO.
http://maken.wikiwijs.nl/44428/Leerlijn_BIOLOGIE_onderbouw_HAVO_VWO_StudioVO
Leermateriaal, StudioVO. (2013). Leerlijn BIOLOGIE onderbouw VMBO B StudioVO.
http://maken.wikiwijs.nl/41546/Leerlijn_BIOLOGIE_onderbouw_VMBO_B___StudioVO
Pagina 15
Biologie vmbo-b12