God gebruikt Daniël om de droom van de koning uit te leggen

Download Report

Transcript God gebruikt Daniël om de droom van de koning uit te leggen

JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM
VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
DANIËL 2
KERN VAN DE LES
Kinderen zullen ofwel gewaarschuwd of gerust gesteld worden door Gods
soeverein plan met de geschiedenis van de mens.
DOELSTELLINGEN VAN DE LES




Het leven van Daniël samen te vatten tot aan het begin van Daniël 2.
Te verklaren wat Nebukadnessar wilde dat zijn magiërs deden.
Te beschrijven hoe Daniël er achter kwam wat de droom van Nebukadnessar was.
Te vertellen wat Nebukadnessar zag in zijn droom en wat het betekende.
Dan.2:20
Breng dank aan God, nu en altijd, want wijsheid en macht behoren hem toe.
TOEPASSINGEN



Vertrouw er op dat God de controle heeft over de geschiedenis van de mens.
Toon berouw voordat Gods koninkrijk komt.
Verheug je erin dat Gods koninkrijk komt.
VOLGENDE WEEK
GOD BESCHERMT DANIËL S VRIENDEN
Lees Daniel 3
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
MEMORIEVERS
1
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Kinderen zullen in staat zijn om:
ACHTERGROND
God geeft de uitleg (Daniël 2:14-23)
Daniël had geen moment getwijfeld of God de droom van Nebukadnessar kon bekend maken. Na de reden
voor de doodstraf te hebben gehoord en de koning om wat meer tijd te hebben gevraagd, baden Daniël en zijn
vrienden om barmhartigheid “van de God des hemels” betreffende dit geheim zodat Daniël en zijn metgezellen
niet zouden omkomen met de andere wijze mannen van Babel (Dan.2:18). Toen God de droom en haar
betekenis bekend maakte aan Daniël, prees Daniël God (2:19). Hij loofde Hem om het zijn van een soevereine
God die “tijden en stonden” verandert en koningen afzet en aanstelt (2:21). Hij prees God ook voor het weten
en openbaren van “ondoorgrondelijke en verborgen dingen” (2:22). In vers 23 dankte Daniël God specifiek voor
het beantwoorden van hun gebed. God had Zichzelf verheerlijkt door het verzoek van Zijn trouwe dienaren te
beantwoorden.
Daniël deelt de verklaring (Daniël 2:24-45)
Toen hij de droom van de koning ging vertellen roemde hij niet in zichzelf. Daniël zei: “De verborgenheid
waarnaar de koning vraagt, kunnen geen wijzen, bezweerders, geleerden of waarzeggers de koning te kennen
geven. Maar er is een God in de hemel, die verborgenheden openbaart” (Dan.2:27). De God die geheimen
openbaart had Nebukadnessar de eigenlijke droom gegeven (2:29) en het geheim bekend gemaakt aan Daniël
(2:30). Daniël maakte nederig duidelijk dat het niet was omdat hij wijzer was dan anderen en daardoor de
droom en haar betekenis bekend waren voor hem (2:30).
De droom bestond uit twee delen. Het eerste deel betrof een standbeeld (Dan.2:31-33) en het tweede een
rotsblok (2:34-35). Het indrukwekkende standbeeld was gemaakt uit verschillende materialen: het hoofd was
van goud, de armen en romp van zilver, de buik en lenden van brons, de benen van ijzer en de voeten van ijzer
en leem. De materialen namen af in waarde van boven naar beneden. Het rotsblok was nog indrukwekkender
dan het standbeeld. Het rotsblok, dat een bovennatuurlijke oorsprong had (welke “zonder toedoen van
mensenhanden” was uitgehouwen; 2:34), verbrijzelde het leem en ijzeren voeten waardoor het hele
standbeeld uit elkaar viel. Het rotsblok “werd tot een grote berg, die de gehele aarde vulde” (2:35).
Na de droom van de koning te hebben vertelt legde Daniël uit wat het betekende (Dan.2:36). Vooraleer bekend
te maken dat Nebukadnessar het hoofd van goud was benadrukte Daniël dat de God van de hemel aan
2
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Voordat de opleidingsperiode afliep trotseerden Daniël, Chananja, Misaël en Azarja een andere crisis. Koning
Nebukadnessar had hun executie geëist! Koning Nebukadnessar had een verontrustende droom gehad die hem
belemmerde om terug in slaap te raken (Dan.2:1). Hij riep “de geleerden, de bezweerders, de tovenaars en de
Chaldeeën” om de koning zijn droom te vertellen (2:2). De koning wilde niet enkel de uitleg van de droom,
maar ook dat de mannen aan hem zouden vertellen welke droom hij had gehad (2:5). De koning wist dat als zij
de droom konden vertellen, hij kon vertrouwen op de uitleg die ze erbij gaven (2:9). Al tonend hoe waardeloos
hun magie was verzetten de tovenaars en de bezweerders zich tegen het verzoek van de koning. Ze klaagden
dat enkel een god de droom van de koning kon weten (2:10-11). Nebukadnessar werd furieus en gebood dat al
zijn wijze mannen werden geëxecuteerd (2:12). Deze doodstraf gold ook voor Daniël en zijn metgezellen.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
Nebukadnessar eist een verklaring (Daniël 2:1-13)
De eerste drie jaren van Daniël in Babel waren intens geweest. Omdat hij “zonder enig gebrek, schoon van
uiterlijk, ervaren in allerlei wijsheid, in het bezit van kennis, met inzicht in wetenschap” was (Dan.1:4), werd
Daniël, samen met Chananja, Misaël en Azarja, geselecteerd voor een driejarige opleiding “in de geschriften en
de taal der Chaldeeën” (Dan.1:4). Terwijl ze werden opgeleid voor de dienst van de koning kregen deze jonge
mannen voedsel en wijn van de tafel van de koning. Daniël nam zich voor “zich niet te verontreinigen” met het
voedsel (1:8), waarschijnlijk omdat het vlees afkomstig was van onreine dieren. Daniël koos eerder om de
koning ongehoorzaam te zijn dan God. God gaf gehoor aan de gehoorzaamheid van Daniël door hem in de
gunst te doen staan bij het hoofd van de eunuchen. Na 10 dagen groenten te hebben gegeten en water te
hebben gedronken zagen Daniël en zijn vrienden er gezonder uit dan de mannen die aten aan de tafel van de
koning (1:15). Nadat ze niet langer vlees moesten eten werden Daniël en zijn vrienden verder gezegend door
God met “kennis en verstand van allerlei geschriften en wijsheid” (1:17). Tegen het einde van de
opleidingsperiode was Nebukadnessar meer onder de indruk van Daniël, Chananja, Misaël en Azarja dan de
anderen die opgeleid werden. De koning koos deze vier mannen ten dienste van hem (1:19).
Conclusie
In Daniël 2 wordt Gods plan met de mensheid beschreven vanaf het Babylonische rijk tot aan de wederkomst
van Christus en Zijn heerschappij op de gehele aarde. De gehele geschiedenis van de mens is onder controle
van God. Nebukadnessar was vol ontzag door de droom en haar betekenis maar veranderde zijn hart niet al
reactie hierop. Als mensen verloren zijn moeten ze met berouw reageren op de kennis van Gods toekomstige
koninkrijk zodat ook zij niet verbrijzeld zullen worden bij de wederkomst van Christus. Maar de verlosten
kunnen zich niet enkel verheugen in het feit dat God de controle heeft over de geschiedenis van de mens, maar
de wereld ook aan het leiden is naar de triomfantelijke wederkomst van Christus. Totdat Christus wederkomt,
moeten we wachten op Zijn koninkrijk en er op vertrouwen dat Hij ons doet volhouden.
MOEILIJKE WOORDEN
Confederatie
Eunuch
Triomfantelijk
Bond van staten of gewesten met grote zelfstandigheid van de leden.
Gecastreerde vrouwenbewaker in een harem.
Zelfverzekerd (als) na een overwinning.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
Nebukadnessar reageert op de verklaring (Daniël 2:46-49)
Nebukadnessar was geschokt door Daniëls vertellen en uitleggen van de droom. Hij reageerde door Daniël te
eren en voor hem neer te buigen. Hij beval ook “een offer en reukwerk aan hem (Daniël) op te dragen”
waarmee hij hoogstwaarschijnlijk liet zien dat hij Daniël zag als een vertegenwoordiger van God (Dan.2:46).
Nebukadnessar erkende verbaal de grootheid van God. Enkel Daniël had het geheim van de droom van
Nebukadnessar kunnen vertellen en uitleggen (2:47). De koning beloonde Daniël met vele giften en maakte
hem heerser over de provincie Babel en opperhoofd over de wijze mannen (2:48). Nebukadnessar willigde ook
het verzoek van Daniël in om ook Sadrak, Mesak en Abednego een functie te geven (2:49).
3
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Nebukadnessar “het koningschap, macht, sterkte en eer geschonken” had (2:37). Daniël legde uit dat na het
Babylonische koninkrijk een minderwaardig koninkrijk zou komen (vertegenwoordigd door het zilver) (2:38). De
geschiedenis laat zien dat dit het Medo-Perzisch rijk was geleid door Kores de Pers. De bronzen buik en lenden
vertegenwoordigden het derde, Grieks koninkrijk, welke zou heersen over de gehele bevolkte aarde (2:39). Het
vierde koninkrijk werd afgebeeld met ijzeren benen. Net als ijzer zou dit machtige koninkrijk alles vermorzelen
en alle anderen in stukken breken en “vergruizelen” (2:40). Dit vierde koninkrijk was Rome. De tenen, gemaakt
van leem en ijzer, stelden de toekomst voor omdat “dit een verdeeld koninkrijk wezen zal” (2:41). Ondanks dat
het koninkrijk zo hard zou zijn als ijzer, zou het ook zou kwetsbaar zijn als leem (2:42). Dit herleefde Romeins
rijk zal bestaan uit 10 koninkrijken (7:24) welke zullen bestaan tot “de God des hemels een koninkrijk (zal)
oprichten, dat in eeuwigheid niet zal te gronde gaan” (2:44). Bij de wederkomst van Christus zal de
confederatie van koningen vernietigd worden en zal Christus voor eeuwig regeren (2:44). Na zijn uitleg van de
droom te hebben gebracht benadrukte Daniël de zekerheid van de toekomstige vervulling: “De grote God heeft
de koning bekendgemaakt wat na dezen zal geschieden; de droom is waarachtig en zijn uitlegging
betrouwbaar” (2:45).
605-562 v.C.:
± 605 v.C.:
Nebukadnessar koning van Babel
Start van de Babylonische ballingschap
Wegvoering onder koning Jojakim, met o.a. Daniël (Dan. 1)
2e jaar: Daniëls droom van het beeld (Dan. 2)
- ± 598:
Wegvoering onder koning Jojakin (=Jechonja). In het vijfde jaar van de ballingschap van
koning Jojakin begint het optreden van Ezechiël (Ezech. 1:2) in de ballingschap (± 593).
Daniëls vrienden in de oven (Dan. 3)
Wegvoering onder koning Sedekia
Verwoesting van de tempel en Jeruzalem door Nebukadnessar
Droom en verootmoediging van Nebukadnessar (Dan. 4)
562 v.C.:
Dood van Nebukadnessar
561-559 v.C.:
Ewil-Merodak (zoon Nebukadnessar) koning van Babel
559-556 v.C.:
Nergalsarezer (schoonzoon van Nebukadnessar, na moord op voorgaande) koning van Babel
556 v.C.:
Labasji-Mardoek (zoon Nergalsarezer) koning van Babel
556-539 v.C.:
Nabonidus (na samenzwering tegen en moord van voorgaande) koning van Babel, doch
regeerde de laatste 10 jaar niet
549 tot 539 v.C.: Belsassar (geschiedkundig officieel geen koning) neemt de regering in Babylon waar
± 586:
± 586 v.C.:
1e jaar: Daniëls droom van de vier dieren (Dan. 7)
3e jaar: Daniëls gezicht van ram en geitenbok (Dan. 8)
539 v.C.:
539 v.C.:
± 539 v.C.:
Laatste dag van Belsassar: Het schrift op de wand “Mene, tekel, ufarsin” (Dan. 5 vs. 30!)
Kores (Cyrus II) de Pers (557-530 v.C.) met zijn veldheer en mederegent Darius de Meder
verovert Babel op Belsassar (in 550 v.C. onderwierp Kores Medië). Beiden, Kores en Darius,
worden koningen genoemd in de Bijbel (Dan. 6:1, 29)
Daniël in de leeuwenkuil (Dan. 6)
Daniëls studie en gebed voor zijn volk, en openbaring aangaande de 70 jaarweken (Dan. 9)
4
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Tijdstafel ballingschap en terugkeer
Deze tijdstafel wil een hulp zijn voor wie de boeken Ezra, Nehemia, Ester, Ezechiël, Daniël, Haggai, Zacharia en
Maleachi geschiedkundig wil situeren in de tijd. Deze tijdstafel beslaat de periode van het begin van de
Babylonische ballingschap tot en met de laatste terugkeer uit de Ballingschap. Het is leerzaam om te weten
welke Bijbelse personen er in die tijd leefden en zodoende de inhoud van die boeken beter te kunnen verstaan
en te plaatsen in het licht van de gebeurtenissen van die tijd.
In de Bijbel lezen wij de gebeurtenissen achtereenvolgens door. Een nauwkeurig letten op de data leert ons dat
er soms een heel lange tijd zat tussen twee gebeurtenissen. Zo volgt het boek Ezra wel chronologisch op 2
Kronieken, maar er zit een periode van 70 jaar tussen beide boeken (2 Kron. 36:21). Ook binnen een en
hetzelfde boek kan een lange periode zitten. Zo is er een periode van ongeveer 80 jaar tussen de terugkeer
onder Zerubbabel (Ezra 1) en de terugkeer van Ezra zelf (Ezra 7). Nehemia keerde nog ongeveer 13 jaar later
dan Ezra terug. Onder Zerubbabel wordt begonnen met de herbouw van de tempel, maar na tegenstand blijft
het werk ongeveer 13 jaar liggen. Door toedoen van de profeten Haggai en Zacharia wordt de bouw van de
tempel hervat.
Met de Babylonische ballingschap is er een grote verandering gekomen in Gods handelen. Voortaan werkt God
niet meer door middel van Israël, maar door middel van het heersende wereldrijk. God komt niet meer
rechtstreeks tussenbeide voor Zijn volk, zoals Hij dat voorheen wel deed. In de Bijbelboeken na de
Babylonische ballingschap spreekt God Israël bijgevolg ook niet meer aan als ‘Mijn volk’. Hij blijft Zichzelf
natuurlijk wel trouw en zorgt voor het volk Israël, waarbij Hij Zijn beloften en raadsbesluiten volvoert. Maar
voor Israël is de tijd van ‘Lo-Ammi’ (Niet-Mijn-volk) aangebroken (Hos. 1:9). De zgn. ‘tijd van de volken’ (Luc.
21:24) was begonnen. Deze tijd duurt nog steeds voort. God heeft Israël lief en zorgt ervoor, maar niet meer
openlijk. Wanneer de tijd van de volken afgelopen is, dan zal Hij ook openlijk de draad weer opnemen met Zijn
volk. Die tijd is nabij!
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
INTERESSANTE WEETJES
± 535 v.C.:
Kores de Pers alleenheerser over het Medo-Perzische rijk (2 Kron. 36:20)
1e jaar: eerste terugkeer onder Zerubbabel (Ezra 1-2) + herbouw van het altaar (Ezra 3)
= einde van de Babylonische ballingschap
- ± 533 v.C.:
Het fundament van de tempel wordt gelegd (Ezra 3:8). Gevolgd door tegenwerking en stop
van de bouw tot het 2e jaar van koning Darius van Perzië (Ezra 4)
= ± 13 jaar onderbreking
3e jaar: (± 532 v.C.) Daniëls gezicht over de verdere toekomst (Dan. 10-12)
530-522 v.C.:
522 v.C.:
522-486 v.C.:
Cambyses II koning
Gaumata koning
Darius I (de Pers) koning van Perzië
In de zesde maand start optreden van de profeet Haggai (Hag. 1:1).
In de achtste maand start optreden van de profeet Zacharia (Zach. 1:1)
486-464 v.C.:
464-425 v.C.:
Xerxes I, of Ahasveros koning
Het verhaal van Ester
Artaxerxes I Longimanus of Artachsasta koning
7e jaar: (± 457 v.C.) terugkeer onder Ezra (Ezra 7:8)
20e jaar: (± 444 v.C.) terugkeer onder Nehemia (Neh. 2:1), start herbouw van de stad
Jeruzalem
Optreden van de profeet Maleachi
Bron: www.oudesporen.nl
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
6e jaar: (± 516 v.C.): voltooiing van de tempelbouw en inwijding (Ezra 6:15), ± 17 jaar ná het
fundament
5
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
2e jaar: (± 520 v.C.) herstart bouw van de tempel o.i.v. Haggai en Zacharia
BIJBELLES
INLEIDING
Heb jij ooit een droom gehad die niet fijn was en dat je daarna niet meer in slaap kon komen? In het verhaal
van vandaag had koning Nebukadnessar een droom die hem zo ongerust maakte dat hij niet meer terug in
slaap kon vallen. Hij riep de wijze mannen bijeen om te zien of zij de droom konden vertellen en wat het
betekende. Ze konden de droom niet vertellen, dus zei hij dat ze gedood zouden worden, zo ook Daniël. Laten
we eens kijken wat er met Daniël gebeurt en hoe God deze situatie voor Zijn eer gebruikt.



God maakte de droom bekend aan Daniël. Daniël prees God voor het kennen van het onbekende en
het te onthullen. Hij prees God dat Hij Zichzelf de eer gaf door antwoord te geven op het verzoek van
Zijn trouwe dienaar. Hij prees God ook voor Zijn soevereiniteit die “perioden en tijden verandert en
koningen brengt (…) op de troon en weer afzet” (2:21).
Wat vertelde Daniël aan de koning?
Daniël gaf de eer niet aan zichzelf dat hij de droom kende, maar zei dat het alleen maar was omdat de
God van de hemel het bekend had gemaakt. Daniël legde de twee delen van de droom aan de koning
uit. Het eerste wat hij uit ging leggen was over het beeld. Daarna ging hij uitleggen wat de droom
betekende.
Wat was de betekenis van de droom van de koning?
Daniël zei dat God Nebukadnessar zijn koninkrijk, macht, kracht en eer had gegeven. Hij verklaarde
wat het beeld betekende, zeggende dat elk van de niveaus een groep voorstelde die aan de macht zou
komen na Babel.
Wat ging de koning doen nadat Daniël de droom had uitgelegd?
De koning eerde Daniël door hem geschenken te geven en door hem de leiding over de hele provincie
Babel en de wijze mannen te geven.
SAMENVATTING
In de les zien we hoe God een situatie gebruikte dat onmogelijk leek om te doen keren en Zichzelf glorie te
schenken. God gebruikte deze situatie om Zijn dienaar op een plaats te zetten waar Hij hem wilde hebben.
Koning Nebukadnessar had op een nacht een droom waar hij erg ongerust over werd. Hij kon er niet meer van
slapen. Dus riep hij alle wijze mannen bijeen en vroeg hen de droom te vertellen en wat het betekende. Geen
van de wijze mannen wist waar de droom over ging, dus was het vonnis van de koning om de wijze mannen te
doden. Toen Daniël hier van hoorde, vroeg hij de koning om meer tijd. De koning stond dit toe. Daniël en zijn
vrienden gingen bidden. Daniël vroeg God om hem barmhartigheid te tonen over deze droom zodat ze niet
6
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
BEGELEIDENDE VRAGEN
 Waarom wilde de koning dat de magiërs, zo ook Daniël en zijn vrienden, gedood zouden worden?
De koning had een droom gehad die hem ongerust maakte en wilde dat de wijzen hem eerst de droom
vertelden voor dat ze zeiden wat het betekende. De koning wilde zien of ze werkelijk de mogelijkheid
hadden om geheimen te weten.
 Kon iemand van de wijzen de koning vertellen waar de droom over ging?
Nee, geen van hen kon hem de droom vertellen. Ze waren geen mannen die door God gebruikt
werden, alleen God weet alles, zelfs de geheime dingen.
 Wat ging Daniël doen toen hij hoorde van het nieuws over het doodvonnis?
Daniël vroeg de koning voor wat tijd voordat de wijze mannen gedood zouden worden. Daniël zijn
vrienden twijfelden er niet aan dat God de droom bekend kon maken. Ze gingen bidden, God vragende
om barmhartigheid en om de droom bekend te maken zodat ze niet zouden sterven met de anderen.
 Hoe antwoordde God Daniël en wat was de reactie van Daniël?
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
LEZEN VAN HET BIJBELGEDEELTE
Lees gedeelten uit Dan.2:1-49.
zouden sterven met de wijze mannen. God gaf Daniël een visioen over de droom van de koning en wat de
betekenis was. Daniël verklaarde de droom aan de koning en dit verheugde de koning ten zeerste. De koning
eerde Daniël en gaf hem de leiding over Babel en over de wijze mannen. God keerde een situatie die hopeloos
leek zodat Hij de eer zou ontvangen.
7
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
God weet alles, zelfs de geheime dingen die niemand anders kent. God weet de toekomst en het verleden. Als
situaties in ons leven onlogisch lijken, weet God hoe ze zullen eindigen. We kunnen zien dat God een plan met
de geschiedenis heeft en voor iedere gelovige. De gelovige kan enthousiast zijn over wat God voor hem
gepland heeft, maar de ongelovige is gewaarschuwd over de straf die hem wacht als hij geen berouw toont.
CRÈCHELES
Op een nacht kreeg koning Nebukadnessar een vreemde droom die hem bang maakte. Hij kon er niet meer van
slapen. Hij riep zijn wijze mannen bij elkaar. “Zeg me wat ik heb gedroomd en wat het betekent, dan kan ik
tenminste weer slapen!” zei de koning.
“Vertel ons wat u gedroomd hebt, dan zullen we het u uitleggen,” zeiden ze tegen hem. Maar de koning werd
kwaad. “Nee! Ik zal de man belonen die mij kan vertellen wat ik gedroomd heb en wat het betekent. Maar als
jullie het niet kunnen, laat ik jullie allemaal in stukken hakken!”
“Bid!” zei Daniël tegen zijn vrienden. “We moeten God vragen of Hij ons de droom van de koning wil vertellen.
Anders zullen ook wij sterven, samen met de rest van de wijzen.” De vier mannen begonnen te bidden. Ze
vroegen of God hun de droom en de betekenis wilde vertellen.
De volgende dag ging Daniël naar de koning. “Kunt u me echt vertellen wat ik heb gedroomd?” vroeg koning
Nebukadnessar. “Majesteit,” zei Daniël, “geen enkele wijze man kan u vertellen wat u hebt gedroomd. Maar er
is een God in de hemel die geheimen kan onthullen en Hij heeft u laten zien wat er in de toekomst gaat
gebeuren. In uw droom zag u een groot standbeeld. Zijn hoofd was gemaakt van goud, zijn borst en armen
waren van zilver, zijn buik en dijbenen van brons, zijn benen van ijzer en zijn voeten van ijzer en leem. Toen
kwam er een steen aanrollen. De steen sloeg het beeld zodat al het goud, zilver, brons, ijzer en leem in stukken
brak. De wind kwam en blies alles weg terwijl de steen groter en groter werd. De steen werd een hoge berg die
de hele aarde bedekte.
En dit betekent uw droom,” ging Daniël verder, “U bent het gouden hoofd van het beeld. Na u zullen er andere
koninkrijken komen, minder machtig dan het uwe, maar ook zij gaan allemaal voorbij. De steen die een grote
berg wordt, sterker dan alles, is het koninkrijk dat God zal oprichten. Gods koninkrijk zal sterker en machtiger
zijn dan alle andere koninkrijken. Gods koninkrijk zal eeuwig duren; er komt geen einde aan.”
Toen knielde koning Nebukadnessar neer en boog voor Daniël. “Uw God is de enige God!” riep hij uit. “Hij is de
koning van alle koningen!”
Koning Nebukadnessar gaf Daniël veel geschenken. Hij maakte hem heerser over de hele provincie Babel en
benoemde hem tot baas van alle wijze mannen in zijn rijk. Ook zijn vrienden kregen dankzij Daniël een mooie
taak. Zelf bleef Daniël in het paleis van de koning wonen.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
Die nacht liet God aan Daniël de droom van de koning zien en vertelde ook wat ze betekende. “Geprezen zij de
naam van God!” bad Daniël toen. Hij was God enorm dankbaar.
8
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
“Koning, dat is onmogelijk!” schreeuwden ze bang. “Er is niemand op aarde die kan doen wat u vraagt!” Maar
koning Nebukadnessar had geen geduld meer. Hij stuurde ze weg en gaf opdracht alle wijzen in Babel te doden.
Ook Daniël en zijn vrienden liepen gevaar. Hij ging naar de koning en vroeg om meer tijd zodat hij de droom
zou kunnen vertellen en uitleggen.
MEMORIEVERS
Dan.2:20
Breng dank aan God, nu en altijd, want wijsheid en macht behoren hem toe.
Laat enkele kinderen proberen het vers op te zeggen. Weten ze nog wat het vers betekent? (zie voor uitleg
memorievers Jona en Daniël Les 1).
God is soeverein
Bespreek met de kinderen wat soevereiniteit is. Vraag hen wat er gebeurt als een koning iets vraagt van zijn
onderdanen. Krijgt hij wat hij wil? Ja. Hij is soeverein over zijn koninkrijk. God is ook soeverein, maar veel meer
soeverein dan een aardse koning. God heerst over alles wat er gebeurt in de geschiedenis en alles wat er
gebeurt in ieders leven van het moment dat hij bestaat. God weet van elke gebeurtenis die zal gebeuren bij elk
persoon. God kent ook iedereen die Hem vertrouwen als Verlosser. Op welke manieren kun jij vertrouwen op
Gods soevereiniteit in je leven?
Raadselachtig
Geef de kinderen een moeilijke puzzel om op te lossen. Je kunt de letters van een woord van het memorie vers
of zelfs het gehele memorie vers door elkaar hutselen en de kinderen het laten oplossen. Je kunt ook een
raadsel geven. Leg uit dat in de les vandaag God een moeilijk probleem aan koning Nebukadnessar geeft om op
te lossen. De koning ontvangt een boodschap dat hij niet begrijpt. God geeft alleen een man de mogelijkheid
om het raadsel van de koning op te lossen. Vandaag zien we wie die man is.
Tekenen van God
Neem verschillende symbolen mee om aan de kinderen te kunnen laten zien. Vraag hen waar ieder symbool
voor staat. Bijvoorbeeld, een hart symboliseert liefde, een trouwring symboliseert het huwelijk. Leg uit dat een
symbool een voorwerp is dat ergens voor staat. Vertel de kinderen dat in het verleden God soms mensen
dingen leerde over de toekomst door symbolen te gebruiken. Een voorbeeld dat de kinderen misschien
herinneren is de droom van Jozef van de schoven en de sterren (Gen.37:1-11). Laat de kinderen goed luisteren
naar de les en proberen te onthouden welk symbool God gebruikte om Nebukadnessar te leren over de
toekomst. Vraag de kinderen na de les wat het symbool was en wat het betekende.
Vijf kronen
Maak vijf kronen van toenemende groottes. Ze moeten ineen passen. Op verschillende momenten tijdens de
les laat je een grotere kroon zien die de vorige kroon zal verbergen. De laatste kroon stelt het regeren van
Christus voor.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
IJSBREKERTJES
9
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Maak verschillende kaarten met daarop het memorievers geschreven en maak hier een puzzel van. Verdeel de
kinderen in kleine groepjes of individueel. Geef de kinderen een opdracht die opgezocht moet worden of stel
vragen. Bij elk goed antwoord of vervullen van de opdracht krijgen de kinderen een puzzelstukje. Welk groepje
of individu heeft als eerste de puzzel in elkaar en weet wat het vers is?
Variatie: Maak gebruik van het blad “Gods barmhartigheid naar Jona” blad twee (biddende figuur) uit Jona en
Daniël Les 1 “God is barmhartig naar Jona en Nineve.” Verstop in het lokaal de afbeeldingen en laat de
kinderen deze zoeken. Vertel daarna wat de afbeelding betekent en oefen het vers met de kinderen. Laat hen
eventueel de afbeelding op hun verskaart plakken die ze in hun album kunnen steken.
KNUTSELWERKJES
God maakt een geheim bekend
Geef elk kind een kopie van de bladen “God maakt een geheim bekend.” Laat hen de afgod van het tweede
blad langs de buitenrand uitknippen. Laat hen elk deel met de gepaste kleuren versieren door gebruik te maken
van waskrijtjes of glitter (hoofd: goud; armen/borst: zilver; buik/heupen: brons; benen/voeten: zwart of grijs).
Laat hen dan langs de dikke lijnen knippen om flappen te maken, maar let wel op dat de zijkant niet helemaal
doorgeknipt wordt. Laat hen de zijkant op het eerste blad plakken en de stukken langs de stippellijnen
terugvouwen. Als ze de flappen terugvouwen, zullen ze in de mogelijkheid zijn om elk deel te lezen van wat de
droom van Nebukadnessar betekende.
KNUTSELACTIVITEITJES
Moeilijk uit te leggen
Neem een aantal afbeeldingen mee van verschillende taferelen – sprekende mensen, mensen die de hond uit
laten, etc. Vraag de kinderen wat er in elke situatie gebeurt. Laat hen ook afbeeldingen zien die moeilijker lijken
om uit te leggen. Vraag hen of ze er uit kunnen komen wat er gebeurt. Vertel dat de les gaat over koning
Nebukadnessar die een droom had en iemand nodig had om het uit te leggen. Alleen God weet geheime
dingen en zo gaat Daniël, een man van God, de droom uitleggen aan de koning.
Ik zie, Ik zie wat jij niet ziet…
Speel het spelletje “Ik zie, ik zie…” met de kinderen. (Kies een voorwerp in het lokaal en laat hen om de beurt
raden wat je ziet). Koning Nebukadnessar zag ook iets in een droom en niemand kon hem vertellen wat het
was. Weten de kinderen wat hij zag?
Een beeld bouwen
Neem acht kleine dozen mee (twee maal vier – schoenendozen of andere dozen die je gemakkelijk kunt
stapelen). Teken op een groot stuk stevig papier twee beelden gelijk het beeld van Nebukadnessar in zijn
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Geef elk kind een kopie van de bladen “Daniël prijst God.” Laat hen langs de buitenranden uitknippen (niet de
vierkantjes doorknippen). Laat hen lijm op de extra flappen doen (aan de linkerzijde van het geschenk) en plak
dit aan de achterzijde van het vierkantje dat zegt, “koningen brengt hij op de troon en zet ze weer af.” Het
resultaat is een lange reep van zes vierkantjes. Laat dit drogen. Laat de kinderen de armen van het tweede blad
uitknippen. Laat hen zien hoe ze een splitpen door de stippen kunnen duwen om zo de boven- en onderarmen
aaneen te maken. Duw daarna de splitpen door de stip van het eerste vierkantje om de arm aan het vierkant te
bevestigen. Kinderen kunnen de arm bewegen om Gods kracht te aan te tonen. Daarna mogen de kinderen de
klok uitknippen en het op het tweede vierkantje plakken; dit laat zien hoe God de tijden en seizoenen kan
veranderen. Ten derde kunnen de kinderen de kronen uitknippen, let op dat de repen aan de kronen blijven
zitten. Laat zien hoe je langs de twee lijnen in het derde vierkantje kan knippen, zodat er gleuven ontstaan.
(Jongere kinderen kunnen misschien hulp gebruiken.) Laat de kinderen zien hoe je de twee rechthoekige repen
achter de kroon kan vouwen en ze door de gleuven in het derde vierkantje kan steken. Plak de twee repen
aaneen en laat deze drogen. Plak daarna een stuk dubbelzijdig plakband op de achterzijde van de tweede
kroon en plak deze op de eerste kroon. Laat zien dat de kinderen de kroon af kunnen nemen en weer op
kunnen plakken om te laten zien dat God de macht heeft om koningen af te zetten. Laat dan zien hoe ze de
kroon op en neer kunnen halen langs de gleuven, wat symboliseert dat God een koning op de troon kan zetten.
Nadat alle lijm is gedroogd, kunnen de kinderen langs de stippellijnen vouwen zoals een harmonica (een
vierkantje naar achteren, de volgende naar voren, enz.). Lees de woorden van Daniëls gebed die aan de
onderzijden van elk vierkantje staan.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
Harmonica boekje: “Daniël prijst God”
10
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
Daniël verklaard de droom van de koning
Gebruik deze activiteit om het feit dat de verklaring van de droom van de koning door Gods macht was, te
illustreren. Gedurende de les gaat een kind, aangewezen als koning Nebukadnessar, even uit het lokaal om een
afbeelding te bekijken. De afbeelding laat de droom die Nebukadnessar had zien. Vraag daarna de kinderen om
de droom te vertellen en uit te leggen die de koning had, wat niet mogelijk is omdat ze het plaatje niet gezien
hebben. Wijs een ander kind aan om Daniël te zijn. Daniël zou ook uit het lokaal moeten gaan om de afbeelding
te bekijken. Hij kan terugkeren naar het lokaal en de droom verklaren.
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
droom zag. (Zie ook het plaatje achter in de les dat kan dienen als voorbeeld.) knip de beelden uit en knip ze
daarna in vier gelijke delen: hoofd, armen en borst, buik en heupen en benen en voeten. Het kan eventueel
ingekleurd worden (hoofd: goud, armen en borst: zilver, buik en heupen: brons, benen en voeten: ijzerkleurig).
Plak elk deel op een kant van een doos. Het moet mogelijk zijn om de dozen te stapelen en hier twee beelden
van te maken. Maak twee groepen en laat hen in een rij aan de ene zijde van het lokaal staan, geef elke groep
een stel dozen. Vertel de kinderen dat ze een wedstrijd houden waar de tijd opgemeten wordt. Op jouw teken
gaat het eerste kind van elke groep een doos wegnemen, naar de ander kant van het lokaal lopen, de doos
neerzetten en terug lopen. Daarna mag het volgende kind uit de groep gaan. Elk kind mag maar een deel per
keer mee nemen. Het doel is om het beeld te vormen. Noteer wanneer een groep het beeld gevormd heeft en
laat dan de kinderen van de groep de dozen terug brengen, een deel per keer. Als alle delen terug zijn, kan de
groep opnieuw starten met het bouwen van het beeld. De groep die de meeste keren het beeld gebouwd
hebben, wint. (Je kunt een beeld ook gebruiken als visueel hulpmiddel tijdens de les.)
11
DANIEL PRIJST GOD
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
HARMONICA BOEKJE
12
DANIEL PRIJST GOD
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
HARMONICA BOEKJE
13
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
GOD MAAKT EEN GEHEIM BEKEND
14
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
GOD MAAKT EEN GEHEIM BEKEND
15
GOD GEBRUIKT DANIËL
OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
(HANDREIKING KINDEREN)
DANIEL 2
MEMORIEVERS
Dan.2:20
Breng dank aan God, nu en altijd, want wijsheid en macht behoren hem toe.
 Nebukadnessar wilde dat zijn magiërs zijn droom __________________.
__________ omdat ze zijn droom niet konden vertellen (2:12).
 Wat vroeg Daniël aan Nebukadnessar?
 MEER TIJD
 MEER WIJN
 WIJSHEID
 MEER VOEDSEL
 Wie maakte de droom van Nebukadnessar aan Daniël bekend? ________
 Hoe reageerde Daniël toen God zijn gebed beantwoordde?
___________________________________________________________
 In Daniël 2:28 zei Daniël tegen Nebukadnessar dat God ______________
kan onthullen.
 Nadat Daniël Nebukadnessar zijn droom vertelde zei Nebukadnessar:
“Nu weet ik __________ dat jouw God de __________ God is en heerst
over alle __________ ” (2:47).
(Vraag aan je papa en/of mama of jouw antwoorden juist zijn!)
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
 Nebukadnessar beval dat de wijze mannen van Babel werden
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
Sssst… MIJN EIGEN STILLE TIJD
16
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
KLEURPLAAT 1
17
©2013 KINDER- EN JEUGDWERK EBENHOUT. MET TOESTEMMING VERTAALD EN AANGEPAST UIT GENERATIONS OF GRACE, © 2011 GRACE COMMUNITY CHURCH. ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN.
JONA EN DANIËL LES 2  GOD GEBRUIKT DANIËL OM DE DROOM VAN DE KONING UIT TE LEGGEN
KLEURPLAAT 2
18