prezentacja rekrutacja - power point

Download Report

Transcript prezentacja rekrutacja - power point

Kalendarz naboru na rok szkolny 2015/2016

Stoisz przed wyborem swojej drogi edukacyjnej. Decyzja ta będzie sięgała swymi skutkami daleko w przyszłość, dlatego też musisz ją dobrze przemyśleć. Pierwszym etapem przygotowań do wyboru szkoły średniej powinna być refleksja nad samym sobą. Znajdź chwilę czasu i przeanalizuj swoje zainteresowania, uzdolnienia i umiejętności, swój temperament, charakter oraz stan zdrowia. Ten ostatni czynnik jest bardzo istotny, bowiem pewne zespoły chorobowe mogą Ci uniemożliwić naukę i wykonywanie niektórych zawodów (np. znaczna wada postawy, choroby kręgosłupa są przeciwwskazaniem do prac wykonywanych na stojąco – takich jak fryzjer, kelner). Wszystkie refleksje zanotuj, by móc do nich powrócić i przeanalizować powtórnie w momencie poszukiwania szkoły ponadgimnazjalnej. Będąc w posiadaniu obszernej wiedzy na swój temat będziesz mógł z dużo większą łatwością wybrać szkołę odpowiadającą Twojej osobie. Rozwiąż ankietę skłonności zawodowych, która pomoże Ci w uświadomieniu sobie jaka grupa zawodów odpowiada w znacznym stopniu Twoim zainteresowaniom.

Informacje dotyczące terminów i zasad obowiązujących w procesie rekrutacyjno-kwalifikacyjnym określa

ZARZĄDZENIE Nr 13 MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie rekrutacji uczniów do publicznych szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016

Młodzież gimnazjalna ma możliwość wyboru następujących typów szkół:  trzyletnie liceum ogólnokształcące  czteroletnie technikum  trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa Uczeń ma prawo wybrać trzy szkoły, a w ich obrębie dowolną liczbę oddziałów.

Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji uczeń musi:

 poznać swoje zainteresowania i predyspozycje zawodowe  przeanalizować oferty edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych  zweryfikować wybór ze swoimi możliwościami edukacyjnymi, zdrowotnymi i innymi czynnikami mającymi znaczenie w późniejszym procesie edukacji

11.05.2015 - 22.05.2015

Logowanie

Pierwszym etapem rekrutacji na rok szkolny 2015/2016 jest zalogowanie się do Systemu poprzez strony: www.ponadgimnazjalne.edukacja.warszawa.pl. http://www.edukacja.warszawa.pl/ Uczniowie zobowiązani są do założenia konta, wprowadzają nr PESEL, imię i nazwisko oraz hasło (ustalone przez kandydata). Uczeń, który wybrał szkoły drukuje jedno podanie i zawozi je do szkoły pierwszego wyboru.

Wszyscy kandydaci wybierają maksymalnie 3 szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów układają w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Kandydaci wypełniają i drukują wniosek z elektronicznego systemu rekrutacji. Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie do: a. szkół sportowych i mistrzostwa sportowego – uzyskują w tych szkołach potwierdzenie złożenia prawidłowych dokumentów wymaganych w danej szkole sportowej, b. oddziałów integracyjnych („części integracyjnej”) – dołączają kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

11.05.2015 - 22.05.2015

Logowanie

Po do zalogowaniu wydrukowania uczeń podania.

zobowiązany Podanie musi podpisane zarówno przez ucznia jak i jego rodziców.

jest być Wydrukowane podanie należy złożyć w szkole pierwszego wyboru do dnia 22.05.2015 do godziny

15.00.

28.05.2015-3.06.2015

W dniach 28 maja - 3 czerwca szkoły z oddziałami dwujęzycznymi przeprowadzają sprawdzian umiejętności językowych dla kandydatów do tych klas.

19.06.2015 - 23.06.2015

Zmiana wyboru

W tych dniach uczeń ma możliwość dokonania ewentualnych zmian w preferencji szkół i oddziałów wskazanych w rejestracji. Aby tego dokonać należy:  z jednym z rodziców/opiekunów prawnych udać się do szkoły pierwszego wyboru i anulować złożone wcześniej podanie i odebrać załączniki  upewnić się, czy szkoła wprowadziła do systemu informację o anulowaniu podania  wprowadzić do systemu nowe informacje  wydrukować i podpisać nowe podanie  złożyć nowe podanie w szkole pierwszego wyboru

26.06.2015 - 29.06.2015

Wprowadzenie ocen i dostarczenie dokumentów

Kolejne kroki w procesie rekrutacyjno-kwalifikacyjnym:  wprowadzenie do systemu ocen, wyników egzaminu gimnazjalnego oraz innych osiągnięć odnotowanych na świadectwie  dostarczenie do szkoły pierwszego wyboru kopii świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego potwierdzonego za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły  w Warszawie należy złożyć tylko jedną kopię

02.07.2015

Ogłoszenie listy zakwalifikowanych

W dniu 2 lipca do godziny 17.00 szkoły są zobowiązane do ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych do danego oddziału. Informacje te będą wywieszone w szkołach ponadgimnazjalnych. Zapoznać się z nimi będzie można również poprzez System (po godzinie 17.00).

03.07.2015 - 06.07.2015

Dostarczenie dokumentów

Od 3 lipca, od godziny 8.00, do 6 lipca, do godziny

16.00 uczeń ma czas, by potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły, do której został zakwalifikowany. Musi to uczynić poprzez złożenie oryginałów: świadectwa, zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego i innych wymaganych przez szkołę dokumentów.

W przypadku niezłożenia dokumentów w wyznaczonym terminie kandydat nie zostanie przyjęty do szkoły.

07.07.2015

Ogłoszenie listy przyjętych

Do godziny 16.00 szkoły mają obowiązek wywieszenia ostatecznej listy przyjętych do klas pierwszych w danej szkole. Informacja ta będzie dostępna również przez Internet.

W tym terminie szkoły informują również o liczbie miejsc wolnych (jeżeli takie pozostały).

Do 31.08.2015

Rekrutacja uzupełniająca

Do dnia 31 sierpnia szkoły, w których zostały jeszcze wolne miejsca prowadzą rekrutację uzupełniającą. Lista miejsc dostępna będzie w elektronicznym systemie rekrutacji.

Rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest według zasad ustalonych w regulaminie szkoły.

Maksymalnie w procesie rekrutacji uczeń może uzyskać 200 punktów.

100 – z egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum 100 – za oceny i dodatkowe osiągnięcia

Egzamin gimnazjalny

Wyniki egzaminu będą wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu:  języka polskiego  historii i wiedzy o społeczeństwie  matematyki  przedmiotów przyrodniczych: geografii, biologii, chemii, fizyki  języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym

Egzamin gimnazjalny

Wynik procentowy z każdego bloku tematycznego przelicza się na punkty przyjmując współczynnik 0,2.

Oznacza to, że uczeń, który otrzymał np. 70% z matematyki, otrzyma za tę część egzaminu 14 punktów w rekrutacji (70 x 0,2=14).

Łączna pula punktów z egzaminu gimnazjalnego to 100 punktów.

Oceny i dodatkowe osiągnięcia

W procesie rekrutacji uczniowi przyznaje się punkty za oceny szkolne z czterech przedmiotów. W każdej szkole jednym z nich jest język polski. Trzy pozostałe określają regulaminy rekrutacyjne poszczególnych szkół. Jednakże zawsze są to przedmioty z zakresu nauczania obowiązkowego.

Oceny i dodatkowe osiągnięcia

Oceny przelicza się na punkty w sposób następujący:  ocena celująca – 18 punktów  ocena bardzo dobra – 14 punktów  ocena dobra – 10 punktów  ocena dostateczna – 6 punktów  ocena dopuszczająca – 2 punkty

Oceny i dodatkowe osiągnięcia

Dodatkowymi osiągnięciami są:  tytuł finalisty w co najmniej jednym konkursie, którego program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu (konkursy przedmiotowe), lub za tytuł laureata innego konkursu, organizowanych przez kuratora oświaty co najmniej na szczeblu wojewódzkim - 13 punktów. Liczba punktów nie zwiększa się, nawet jeśli uczeń jest finalistą więcej niż jednego konkursu.

 za tytuł finalisty w co najmniej jednym konkursie organizowanym przez kuratora oświaty (konkursy tematyczne 7 punktów.

i interdyscyplinarne) –

7 punktów.

W przypadku przyznania 13 punktów nie przyznaje się

Oceny i dodatkowe osiągnięcia

Dodatkowymi osiągnięciami są:   wysokie miejsce – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem – w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez inne podmioty działające na terenie szkół, co najmniej na szczeblu wojewódzkim lub ogólnopolskim 5 punktów – niezależnie od liczby zawodów, w których kandydat brał udział wysokie miejsce – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem – w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez inne podmioty działające na terenie szkół, co najmniej na szczeblu powiatowym - 2 punkty – niezależnie od liczby zawodów, w których kandydat brał udział

Oceny i dodatkowe osiągnięcia

 osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub na rzecz środowiska szkolnego – 2 punkty  świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem –

2 punkty

 punkty za średnią arytmetyczną zaokrągloną do trzech miejsc po przecinku – do 6 punktów

NIECH KAŻDY

POWODZENIA !!!