Tradycje bożonarodzeniowe W krajach niemieckojęzycznych Niemcy – czas adwentu Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Download Report

Transcript Tradycje bożonarodzeniowe W krajach niemieckojęzycznych Niemcy – czas adwentu Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Tradycje bo

ż

onarodzeniowe

W krajach niemieckoj

ę

zycznych

Niemcy – czas adwentu

Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent dla Niemców jest tak samo ważny jak same Święta. Już cztery niedziele przed Wigilią w każdym domu wystawiany jest wieniec adwentowy z czterema świeczkami symbolizującymi cztery niedziele adwentu; w pierwszą niedzielę adwentu zapala się jedną świeczkę, w drugą niedzielę dwie, w trzecią trzy i w czwartą niedzielę palą się cztery świeczki . Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

Kiermasze bo

ż

onarodzeniowe

W wielu niemieckich miastach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe –

Weihnachtsmärkte

słodycze. o specyficznej atmosferze, najsłynniejszym kiermaszem jest

Christkindlmarkt

w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. Na każdym kiermaszu przygotowane są atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem. Ważną datą w czasie adwentu jest 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja. Wieczorem przed tym dniem dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi domów, żeby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty – głównie

Tradycyjne potrawy

Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka W Niemczech na Wigilię je się mięso - pieczoną gęś. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

Ś

wi

ą

teczne drzewko

Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. W Nadrenii. Świerk (którego igły nie opadają) miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabłka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny został odkupiony – zerwany przez Ewę owoc – symbol powrócił na swoje miejsce. Wieszano także świeczki symbolizujące światło Chrystusa. Czubek drzewka wieńczyła betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki został przeniesiony na inne kraje i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Wigilia

Niemcy należą do grona chrześcijańskich krajów, w których znajduje się jedna z najsłynniejszych, Franza Grubera i organistę Josepha Mohra – „Stille Nacht, Heilige Nacht!” („Cicha noc”). Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy także „O wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie domków. Fröhliche Weihnachten! W większości niemieckich model stajenki, w jakiej urodził się Chrystus .

.

Podczas Bożego Narodzenia śpiewane są kolędy, wśród skomponowana w 1818 roku przez Austriaków: księdza Tannenbaum”, upamiętniająca świąteczną choinkę. Inną imbirowych ciasteczek, mających kształt ludzików oraz domów znajdziemy także drewniany żłóbek – malutki Tego dnia dzieci otrzymują prezenty, które przynosi

Christkind

(Dzieciątko Jezus).

Na stole wigilijnym

Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.:

- ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen

)

- różnych kształtów pierniki (Lebkuchen) - karp (Karpfen ) - pieczeń z gęsi (Gansebra ten) - pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut)

Austria

W Austrii o piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie - Cicha noc...

Prezenty przynosi oczywiście Christkind.

Szopki

ś

wi

ą

teczne

Potrawy wigilijne

W zależności od regionu kultywowane są w tym kraju różne tradycje. W Wiedniu na wigilijnym stole króluje karp, w Karyntii zaś pieczona kaczka. Najpopularniejsze jest ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu. Do świątecznych smakołyków należą ponadto pierniki, wino z przyprawami korzennymi, pieczone migdały i gorące kasztany.

Szwajcaria

Pod względem tradycji, Szwajcaria składa się zasadniczo z czterech różnych obszarów. Są to niemiecki, francuski i gdzieniegdzie włoski. Prezenty mogą być podawane zarówno w Wigilię jak i Nowy Rok, przynoszone oczywiście przez Christkind lub Świętego Mikołaja, a nawet Świętego Mikołaja z żoną Lucy. Po nabożeństwie, rodziny zbierają się, by zjeść ogromne domowe pączki zwane ringli i napić sie gorącąejczekolady.

Lichtenstein

W Lichtensteinie, okres świąteczny rozpoczyna się około 6 lub 7 grudnia. Świętego Mikołaja zwykle udaje członek rodziny lub przyjaciel, w przebraniu odwiedza każde gospodarstwo domowe i opowiada historie dzieciom. Potem dzieci mówią mu, co chcą dostać na Wigilię. W Liechtensteinie prezenty rozdaje "Christkind", a nie Święty Mikołaj, który sprawia, że w magiczny sposób pojawiają się one pod choinką. Choinkę ubiera się około dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Niektóre rodziny nie otwierają swoich prezentów w Wigilię ale w Boże Narodzenie. Boże Narodzenie to również czas, odwiedzania krewnych w innych wsiach oraz wymiany pozdrowień i prezentów.