KRETANJE PEŠAKA Na putu koji ima trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, odnosno površinu pored kolovoza pogodnu za kretanje pešaka,

Download Report

Transcript KRETANJE PEŠAKA Na putu koji ima trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, odnosno površinu pored kolovoza pogodnu za kretanje pešaka,

KRETANJE PEŠAKA

Na putu koji ima trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, odnosno površinu pored kolovoza pogodnu za kretanje pešaka, pešak je dužan da se kreće tim površinama.

TROTOAR JE POSEBNO UREĐEN DEO PUTA PORED KOLOVOZA, NAMENJEN PRVENSTVENO ZA KRETANJE PEŠAKA.

PEŠAČKA STAZA JE PUT KOJI JE NAMENJEN ISKLJUČIVO ZA KRETANJE PEŠAKA.

Na javnom putu van naselja ako ne postoji trotoar ili staza za pešake, pešak se može kretati i po kolovozu, ali levom stranom u pravcu kretanja uz krajnju levu ivicu kolovoza, tako da mu vozila dolaze u susret.

Izuzetno od gore navedenog, pešak može da se kreće uz desnu ivicu kolovoza samo kada je takvo kretanje za njega bezbednije (nepregledna krivina, provalija, usek, odron i sl.).

Ukoliko se pešak kreće po kolovozu na putu van naselja ili na putu koji nema trotoar ili drugu površinu namenjenu za kretanje pešaka, mora da se kreće što bliže levoj ivici kolovoza u smeru kretanja, na način kojim ne ometa niti sprečava saobraćaj vozila, u širini najviše do jednog metra od ivice kolovoza.

Ako se kreće više pešaka kolovozom, dužni su da se kreću jedan iza drugog i to levom stranom u pravcu kretanja.

Organizovana kolona pešaka ne sme da onemogućava normalno odvijanje saobraćaja niti da bude duža od 100 metara.

Ukoliko se kolovozom kreće više organizovanih kolona pešaka, odstojanje između pojedinih kolona mora biti najmanje 30 metara.

Kolona pešaka koja se kolovozom kreće pod kontrolom vodiča (organizovana kolona pešaka) mora se kretati uz desnu ivicu kolovoza u smeru kretanja.

Prilikom kretanja noću i u uslovima

smanjene vidljivosti pešaci koji se kreću po kolovozu u organizovanoj koloni(pod kontrolom vodiča) , osim pogrebnih ili odobrenih povorki, vojnih ili policijskih jedinica, dužni su da nose svetloodbojni prsluk ili napred drže upaljeno najmanje jedno belo ili žuto svetlo, a na zadnjoj strani svetlo crvene boje.

Na putu sa pešačkim prelazom ili posebno izgrađenim prelazom, odnosno prolazom za pešake, pešak je dužan da se pri prelaženju puta kreće tim prelazom, odnosno prolazom,

ako oni nisu od njega udaljeni više od 100 metara

.

Ako je pešački prelaz udaljeniji više od 100 metara od mesta gde pešak namerava da pređe preko kolovoza, pešak sme na tom mestu da pređe ali pažljivo, tako da ne ometa saobraćaj vozila i najkraćim putem.

Kada započne prelaženje kolovoza, pešak ima prvenstvo u odnosu na vozila.

Pešak je dužan da preko kolovoza i biciklističke staze prelazi pažljivo i najkraćim putem, nakon što se uveri da to može da učini na bezbedan način. Prilikom prelaska preko kolovoza pešak ne sme da upotrebljava mobilni telefon niti da koristi slušalice na ušima.

Pešak koji gura ručna kolica, bicikl, bicikl sa motorom ili motocikl, osobe sa invaliditetom koje se kreću u

invalidskim kolicima, moraju se kretati uz desnu ivicu kolovoza u smeru kretanja.

Pešak ne sme stupiti ni kretati se po kolovozu autoputa ili motoputa.

Obaveze vozača prema pešacima

Kad prilazi obeleženom pešačkom prelazu, vozač mora da vozi posebno pažljivo i ako treba zaustavi vozilo ispred prelaza.

Kada postoje dve ili vise saobracajne trake u jednom smeru i ako je vozac vozila u desnoj saobacajnoj traci zaustavio svoje vozilo radi propustanja pesaka , to mora uraditi i vozac drugog vozila , jer nije dozvoljeno prolaziti i obilaziti zaustavljeno vozilo ispred pesackog prelaza .

Vozač koji skreće na bočni put, na čijem ulazu ne postoji obeležen pešački prelaz, dužan je da skretanje izvrši smanjenom brzinom i ne sme da ugrozi pešake koji su već stupili na kolovoz.

Ako je saobraćaj na obeleženom pešačkom prelazu regulisan svetlosnim saobraćajnim znakovima ili znacima ovlašćenog lica vozač je dužan da: zaustavi svoje vozilo ispred pešačkog prelaza kad mu je datim znakom zabranjen prolaz, - ne ometa kretanje pešaka koji su već stupili na pešački prelaz i kad mu je datim znakom prolaz dozvoljen.

- skreće smanjenom brzinom i porpusti pešake koji prelaze bočni kolovoz, i kad je dozvoljen prolaz.

Ukoliko su u bilo kojem, od gore navedenih slučajeva, pešaci deca, nemoćna lica,slepe osobe koje se kreću uz upotrebu belog štapa i/ili psa vodiča, osobe sa invaliditetom koje se kreću u invalidskim kolicima, ili za kretanje koriste druga ortopedska pomagala, vozač je obavezan da zaustavi vozilo i da ih propusti.

Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje vozila koje se zaustavilo ili zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu !

Vozač ne sme vozilom da preseca organizovanu kolonu pešaka koja se kreće po kolovozu.