Inventories Generally, 2 types of inventories: Merchandise (for sale) inventory Processing Inventory • Raw Materials Inventory • Work In Process Inventory Inventories When to Include Items? Include items.
Download ReportTranscript Inventories Generally, 2 types of inventories: Merchandise (for sale) inventory Processing Inventory • Raw Materials Inventory • Work In Process Inventory Inventories When to Include Items? Include items.
Inventories Generally, 2 types of inventories: Merchandise (for sale) inventory Processing Inventory • Raw Materials Inventory • Work In Process Inventory Inventories When to Include Items? Include items in inventory when ownership transfers. FOB (Free-on-Board): • Specifies where ownership transfers. • Shipping Point: when delivered to carrier. • Destination: when delivered from carrier to recipient. Inventories When to Include Items? Consignment: • Provide product to marketing agent (shopkeeper) to sell. • Marketing agent receives commission for sale. • Marketing agent does not take ownership. • Original owner retains ownership. Inventories Generally, 2 ways to keep track of inventory: Perpetual (real-time) tracking • Updates as items leave and arrive • e.g. Supermarket Scanners Periodic tracking or counting • Inventory counted at regular intervals • Usually involves a hand-count • Inventory sold is “backed-into” by looking at changes in inventory balance Inventories Periodic Inventory System We take end of period count of inventory and compare to beginning inventory + newly purchased inventory to compute Cost of Goods Sold. Information needed: • Beginning Inventory • Purchases • Ending Inventory Inventories Periodic Inventory System $5 $5 $5 Beginning Inventory = $15 $5 $5 Purchases = $10 Cost of Goods Available for Sale = BI + Purchases = $25 Inventories Periodic Inventory System $5 Ending Inventory = $5 Cost of Goods Sold = Cost of Goods Available for Sale – EI = $25 - $5 = $20 Inventories Periodic Inventory System $5 $5 $5 Available for Sale $25 $5 $5 Let’s take another look… Inventories Periodic Inventory System $5 $5 $5 Available for Sale $25 Ending Inv $5 $5 $5 Inventories Periodic Inventory System $5 Available for Sale Ending Inv COGS $25 ($5) $20 Sold $20 (or stolen) Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors • Inventory Errors in a Periodic System directly hit Net Income. • These errors affect 2 periods. • The error in the first period is reversed in the second period. - i.e., if Net Income is overstated in period 1, it will be understated in period 2. Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Assume we accidentally OVERCOUNT (overstate) 1st pd Ending Inv. Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory (Too big) = Cost of Goods Sold (Too small) Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory (Too big) = Cost of Goods Sold (Too small) Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold (Too small) = Net Income (Too big) Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory (Too big) = Cost of Goods Sold Beg Inventory (Too big) + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Beg Inventory (Too big) + Purchases = CoG Avail for Sale (Too big) - Ending Inventory = Cost of Goods Sold(Too big) Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold(Too big) Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income Sales Revenue - Cost of Goods Sold (Too big) = Net Income (Too small) Inventories Periodic Inventory System—Inventory Errors Period 1 Period 2 Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory (Too big) = Cost of Goods Sold Beg Inventory + Purchases = CoG Avail for Sale - Ending Inventory = Cost of Goods Sold Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income (Too big) Sales Revenue - Cost of Goods Sold = Net Income (Too small) Note the reversal in the 2nd period. Inventories Valuing inventory stock (determining COGS) A common problem is that inventory is often brought in with different cost layers. Different methods to value inventory: • Specific Identification: each item tracked at actual value • Average Cost Method: use weighted average cost of items • First-in-First-Out • Last-in-First-Out Inventories Average Cost Method Amount Unit Cost Value 100 $5 $500 200 $6 $1,200 200 $7 $1,400 500 $3,100 Sell 300 units: Average cost = $3,100 / 500 = $6.20 per unit Cost of Goods Sold = $6.20 x 300 units = $1,860 Inventories Average Cost Method Amount Unit Cost Value 100 $5 $500 200 $6 $1,200 200 $7 $1,400 500 200 $6.20 $1,240 $3,100 Sell 300 units: Average cost = $3,100 / 500 = $6.20 per unit After Sale, 200 units left. Unit cost now adjusted to $6.20. Inventories Average Cost Method Amount Unit Cost Value 200 $6.20 $1,240 (new purchase) 100 300 $6.50 $650 $1,890 Any new purchases create new layers and a new average will be computed. $1,890 / 300 = $6.30 per unit Inventories FIFO Method Amount Unit Cost Value 100 $5 $500 200 $6 $1,200 200 $7 $1,400 Sell 250 units: 100 x $5 = $500 150 x $6 = $900 COGS = $1,400 These layers are depleted first. (Top down). Inventories LIFO Method Amount Unit Cost Value 100 $5 $500 200 $6 $1,200 200 $7 $1,400 Sell 250 units: 200 x $7 = $1,400 50 x $6 = $300 COGS = $1,700 These layers are depleted first. (Bottom up.) Inventories Differences in Methods • Weighted Average has least potential for manipulation • LIFO has highest COGS (lowest Net Income) during rising inflation • FIFO has the lowest COGS (highest Net Income) during rising inflation • Specific Identification may be the most accurate Inventories Problems with LIFO • LIFO Liquidation is an issue when, due to high demand, a firm using LIFO has to dip deep into its inventory. • When this happens, many of the earlier (cheaper) layers get liquidated. • This forces the firm to match revenues against cheaper, and likely less accurate costs. • One potential remedy is the Dollar Value LIFO Method Inventories Dollar Value LIFO • To use Dollar Value LIFO, you only need to know two things: • Ending Value of Total Inventory • The rate of inflation • From these, you “back out” the layers of inventory Inventories Dollar Value LIFO 1999 Ending Inventory Value 2000 Ending Inventory Value $200,000 $299,000 $99,000 increase in value Is this increase in value due to purchases of new inventory or due to inflation? Both! Inventories Dollar Value LIFO 1999 Ending Inventory Value 2000 Ending Inventory Value $200,000 $299,000 To find out actual inventory purchases, we need to deflate (discount) the 2000 Ending Inventory back to 1999 price levels. This effectively wipes away the inflation effect to give us the true purchases effect. Inventories Dollar Value LIFO 1999 Ending Inventory Value $200,000 If price index is 15%, the discount multiplier is: 1 = 0.8696 1.15 2000 Ending Inventory Value $299,000 x 0.8696 $260,000 Inventories Dollar Value LIFO 1999 Ending Inventory Value $200,000 2000 Ending Inventory Value $299,000 x 0.8696 $260,000 $60,000 of actual inventory increase (stated at year 1999 price levels) Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] 1999 (Base) 200,000 --- 2000 2001 [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 200,000 --- [e] New Layer at inflated cost 200,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] 1999 (Base) 200,000 --- 2000 299,000 2001 [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 200,000 --- [e] New Layer at inflated cost 200,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] 1999 (Base) 200,000 --- 2000 299,000 1/1.15 2001 [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 200,000 --- [e] New Layer at inflated cost 200,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 2001 [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) --- [e] New Layer at inflated cost 200,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 2001 This is the real increase reinflated = 60,000 x 1.15 = 69,000 [e] New Layer at inflated cost 200,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 69,000 2001 [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) [e] New Layer at inflated cost Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 69,000 2001 360,000 1/1.20 Assume a price index of 120 percent in this year. [e] New Layer at inflated cost Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) [e] New Layer at inflated cost 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 69,000 2001 360,000 0.8333 300,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) [e] New Layer at inflated cost 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 69,000 2001 360,000 0.8333 300,000 40,000 Inventories Dollar Value LIFO Year [a] Ending Value [b] Disc. Multiplier [1/Price Index] [c] = [a] x [b] [d] Ending Value Real Increase (Base Year $) in Inventory (Base Year $) 1999 (Base) 200,000 --- 200,000 --- 200,000 2000 299,000 0.8696 260,000 60,000 69,000 2001 360,000 0.8333 300,000 40,000 48,000 This is the real increase reinflated = 40,000 x 1.20 = 48,000 [e] New Layer at inflated cost Inventories Dollar Value LIFO Year [e] New Layer at inflated cost 1999 (Base) 200,000 2000 69,000 2001 48,000 This is how the inventory would be layered on the books.