Transcript Rates
Main Idea and New Vocabulary Example 1: Real-World Example Example 2: Real-World Example Example 3: Real-World Example • Determine unit rates. • rate • unit rate Manuel reads 1,000 words in 5 minutes. Write this rate as a unit rate. Write the rate that compares the number of words to the number of minutes. Then divide. ÷5 1,000 words ______________ = 5 minutes ÷5 200 words _____________ 1 minute Answer: So, the unit rate is Mrs. Thomas paid $180 for 30 people to visit the science museum. Write this rate as a unit rate. A. $6 per person B. $8 per person C. $9 per person D. $18 per person WAGES Imena earned $216 last week. If she worked 18 hours, how much was she paid per hour? Write the rate that compares the amount earned to the number of hours worked. Then divide. ÷18 $216 ___________ 18 hours = ÷18 $12 __________ 1 hour Answer: So, Imena was paid $12 per hour. UNIT PRICES Michael bought a 6-pack of pudding cups for $4.50. How much did he pay per pudding cup? A. $0.27 per pudding cup B. $0.54 per pudding cup C. $0.75 per pudding cup D. $1.33 per pudding cup HEART RATES A cat’s heart beats about 3,600 beats every 30 minutes. A horse’s heart beats about 1,320 times every 30 minutes. How many more beats does a cat’s heart beat in 60 minutes than a horse’s heart? Step 1 Find the unit rates. A cat’s heart beats about A horse’s heart beats about Step 2 Using the unit rate for each, determine the number of beats in 60 minutes. A cat’s heart beats 120 × 60 or 7,200 beats in 60 minutes. A horse’s heart beats 44 × 60 or 2,640 beats in 60 minutes. Step 3 Find the difference. 7,200 – 2,640 = 4,560 Answer: So, a cat’s heart beats 4,560 more times in 60 minutes than a horse’s heart. UNIT PRICES Gabriela paid $2.59 for a 7-ounce bag of chips. Jeremy paid $4.20 for a 12-ounce bag of chips. How much more per ounce did Gabriela pay? A. Gabriela paid $0.02 more per ounce. B. Gabriela paid $0.20 more per ounce. C. Gabriela paid $0.32 more per ounce. D. Gabriela paid $1.61 more per ounce.