Auktionsvillkor - Köp

Download Report

Transcript Auktionsvillkor - Köp

Auktionsvillkor ‐ Köp 1. 1.1 1.2 2. 2.1 2.2 2.3 3 3.1 4. 4.1 4.2 5. 5.1 5.2 5.3 5.4 5.5 ALLMÄNT Nedan angivna villkor (”Villkoren”) gäller till dess det av Villkoren omfattade köpuppdraget avslutats. Ändring eller tillägg till Villkoren gäller för köpuppdrag uppkomna efter det att ändringen träder i kraft. Nostalgiladan behandlar köpuppdrag konfidentiellt. Köparens anonymitet bryts endast vid polisutredning. 5.6 6. 6.1 KUNDREGISTRERING För att lämna anbud inför auktion eller delta i budgivning vid Nostalgiladans auktioner skall köparen ha registrerat sig som kund hos Nostalgiladan. Vid kundregistrering skall köparens korrekta namn och kontaktuppgift(er) uppges. Om ett företag registreras som köpare krävs att detta görs av en person med behörighet att binda företaget till Villkoren. Genom kundregistrering accepterar köparen Villkoren och åtar sig att följa dessa. Vid kundregistrering tilldelas köparen ett kundnummer vilket fungerar som identifikationsnummer vid kontakt och transaktioner mellan köparen och Nostalgiladan. 6.2 7. 7.1 8. 8.1 NOSTALGILADANS ANSVAR Nostalgiladans ansvar gentemot köparen är begränsat till prisavdrag eller till att som mest återbetala det klubbade priset jämte provision, mervärdeskatt och eventuell följerätt. Nostalgiladan ansvarar således inte för direkta eller indirekta skador som köparen kan drabbas av. 8.2 8.3 KÖPARENS ANSVAR Det åligger köparen att fortlöpande ta del av auktions‐
villkoren för att erhålla information om eventuella ändringar. Nostalgiladan överlåter åt köparen ansvaret att bedöma föremålets kondition. Nostalgiladans beskrivning av ett föremål är avsedd som en kortfattad information om föremålet. Beskrivningen är ej ett fullständigt utlåtande. 9. 9.1 9.2 9.3 9.4 ANSVAR FÖR FEL Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen noggrant undersöka och bedöma föremålets skick och beskaffenhet. Nostalgiladans publicerade uppgifter angående exempelvis upphovsman, äkthet, ålder, teknik, mått och skick är endast vägledande för köparen vid dennes undersökning av föremålen. Har Nostalgiladan efter begäran av köparen lämnat en konditionsrapport över ett föremåls allmänna kondition och eventuella skador, lagningar med mera, skall sådana uppgifter i likhet med publicerade uppgifter endast tjäna som vägledning för köparen och befriar inte köparen från undersökningsplikt. Är väsentlig publicerad uppgift om ett föremål direkt vilseledande, kan detta utgöra grund för hävning av köpet. Publicerad beskrivning av föremålen kan komma att ändras på grund av mellankommande omständigheter. Eventuella ändringar eller tillägg anslås eller meddelas vid auktions‐
tillfället. Nostalgiladan ansvarar inte för naturligt slitage, smärre skador och defekter, eventuell uppfodring av dukar, ramars kondition, naturliga förändringar i material såsom exempelvis blekning av papper och sprickbildningar i trä som oavsiktligen förbigåtts vid föremålsregistrering och således inte utför grund för reklamation. För reklamations‐
förfarande, se punkt 14 REKLAMATION. 9.5 9.6 9.7 10. 10.1 10.2 Ur och urverk säljs inte i egenskap av tidmätare utan såsom konstföremål och Nostalgiladan har inget ansvar för att de fungerar tekniskt. VISNING Alla auktioner som hålls av Nostalgiladan föregås av en allmän visning av de föremål som ska säljas. Köparen ges då möjlighet att undersöka föremålen samt lämna anbud, se vidare punkt 10 INROPSUPPDRAG. Visning hålls i Nostalgiladans tillhandahållna lokaler under ett eller flera tillfällen innan auktionen, dock alltid på auktionsdagen. Tid och plats för visning annonseras på Nostalgiladans hemsida. UTROPSPRIS Alla föremål som skall säljas vid auktion hos Nostalgiladan har ett utropspris. Utropspriset är en ungefärlig marknads‐
värdering och ska ses som en vägledning av föremålets värde. Slutpriset kan hamna både under och över utropspriset. BEVAKNINGSPRIS På vissa föremål kan det förekomma ett bevakningspris. Bevakningspriset understiger alltid utropspriset. Om ett föremål ej uppnår bud motsvarande bevakningspriset återropas föremålet. Om ett föremål uppnår bud motsvarande 80% av bevakningspriset äger Nostalgiladan rätt att besluta om föremålet skall klubbas som sålt eller återropas. Förekomst av bevakningspris meddelas av Nostalgiladan endast om föremålet återropas. BUDGIVNING Bud anges i svenska kronor. Bud skall avges genom tecken med nummerlapp eller med annat tydligt tecken eller med tydlig röst. Lägsta startbud på ett föremål är 50 kronor. Utroparen äger rätt att avgöra med vilket belopp som höjning av bud skall göras för att ett nytt bud skall anses föreligga. Vid lika bud beslutar utroparen ensam om vilket bud som skall äga företräde till köp. Utroparen äger rätt att bortse från angivna bud samt även avgöra om budgivningen skall återupptas på grund av osäkerhet om sista bud. Den som vid klubbslaget avgivit det högsta budet har ingått ett bindande avtal om köp. Vid inrop skall nummerlapp visas för utroparen varvid registrering av ett bindande köp sker. Nummerlapp erhålls av Nostalgiladans kundtjänst under förutsättning att kund‐
registrering gjorts (se punkt 2.1). INROPSUPPDRAG Nostalgiladan mottager skriftligen, på av Nostalgiladan tillhandahållen blankett, inropsuppdrag för köpares räkning under förutsättning att kundregistrering gjorts (se punkt 2.1). Det är viktigt att noga ange vilket eller vilka föremål som inropsuppdraget avser. Ifylld blankett lämnas direkt, via fax eller via e‐post till Nostalgiladan. Inropsuppdraget bör vara Nostalgiladan tillhanda senast 15 minuter innan auktionens början. Återkallelse eller ändring av inropsuppdraget skall vara Nostalgiladan tillhanda inom den tid som gäller för avlämnande av inropsuppdraget. (forts.) Nostalgiladans Auktionsvillkor ‐ Köp 2012‐08‐04
Sida 1 av 2 (forts.) 10.3 Avlämnat inropsuppdrag är ett bindande köpekontrakt under förutsättning att inropsuppdraget ej återkallats av köparen samt att lämnat anbud vinner vid budgivning. Personal på Nostalgiladan bjuder för kunds räkning så förmånligt som möjligt, det vill säga till ett belopp som är lämpligt med hänsyn till den prisnivå där budgivning pågår och högs till det pris som lämnats som anbud i inrops‐
uppdraget. Vid lika bud skall det först inkomna äga företräde till köp. Nostalgiladan ansvarar inte för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om Nostalgiladan försummar att utföra inropsuppdraget. Kunden ansvarar för köp som kommer till stånd på grund av ett felaktigt inropsuppdrag. 16. 16.1 KÖPAVGIFTER Vid köp på auktion utgår för varje auktionspost en inrops‐
avgift om 10% inkl. moms av det klubbade beloppet eller lägst 20 kronor inkl. moms samt en slagavgift om 20 kronor inkl. moms. Enligt lagen om upphovsrätt (Sverige: 1960:729) samt EG‐
direktiv (2001/84/EG) tillkommer en avgift för följerätt vid vidareförsäljning av konstverk och brukskonstverk. Följerätt är en upphovsrättslig ersättning till konstnären (upphovsmannen) under dennes livstid och därefter till dennes arvingar under sjuttio år efter det år då konstnären avled. Avgiften är 5% på klubbat belopp och utgår endast om klubbat belopp överstiger 5% av basbeloppet enligt lagen om allmän försäkring (Sverige 1962:381), för närvarande 2200 kronor. Om ett föremål omfattas av detta uppges det senast vid auktionstillfället. 17. 17.1 BETALNING Betalning efter inrop kan göras direkt till Nostalgiladans kassa med kontanter eller med de vanligaste kontokorten. Finns inte möjlighet till direktbetalning kan betalning ske på annat sätt enligt överenskommelse med Nostalgiladan. Betalning skall göras senast 5 bankdagar från auktions‐
dagen. Om betalning inte erläggs inom denna tid tillkommer en påminnelseavgift om 50 kronor inkl. moms per påminnelse. 17.2 10.4 10.5 11. 11.1 11.2 12. 12.1 12.2 13. 13.1 13.2 13.3 14. 14.1 14.2 15. 15.1 18. 18.1 FORCE MAJEURE Nostalgiladan är befriad från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenhet har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande om ständighet skall anses bland annat krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varu‐
knapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Om Nostalgiladans fullgörande av viss förpliktelse försenas med mer än tre månader på grund av befriande omständigheter äger köparen utan ersättningsskyldighet skriftligen häva avtalet. HANTERING AV PERSONUPPGIFTER Personuppgiftslagen (PUL) syftar till att skydda privat‐
personer mot kränkning av den personliga integriteten vid behandling av personuppgifter. Nostalgiladan informerar nedan om vilka rättigheter som personuppgiftslagen stadgar samt Nostalgiladans hantering av personuppgifter och för vilka ändamål dessa används. Personuppgifter som lämnas i samband med ett uppdrag, försäljning eller köp eller inom ramen för ett kund‐avtalsförhållande till Nostalgiladan, behandlas av Nostalgiladan för administration och fullgörelse av Nostalgiladans skyldigheter syftande till auktions‐verksamheten och förpliktelser enligt lag. Personuppgifterna kan komma att användas för marknads‐ och kundanalyser samt statistik. Personuppgifterna kan komma att kompletteras genom att uppgifter från privata och offentliga register tillförs. Den som önskar få information om, rättelse eller borttagande av sina personuppgifter, vilka behandlas av Nostalgiladan, kan inkomma med en begäran härom till Nostalgiladan. TVIST Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. AVHÄMTNING Inköpt gods lämnas endast ut efter det att full betalning erlagts. Inköpt gods skall avhämtas vid Nostalgiladans lokaler senast 7 dagar från auktionstillfället och det ankommer på köparen att medtaga bärhjälp och emballage om ingen annan överenskommelse gjorts med Nostalgiladan. Nostalgiladan kan anvisa speditör för transport. Om inköpt gods ej kan avhämtas inom 7 dagar från auktionstillfället måste Nostalgiladan ovillkorligen underrättas om detta. Om inte detta sker uttages en förvaringsavgift på 50 kronor per objekt och påbörjad vecka. Nostalgiladans ansvar för vård och tillsyn av föremålen upphör om dessa inte avhämtas inom föreskriven tid. REKLAMATION Eventuella fel skall reklameras omedelbart efter det att köparen märkt (eller borde märkt) felet, dock senast inom 10 dagar efter auktionsdagen. Glas och porslin som avhämtats reklameras ej. EXPORTTILLSTÅND Enligt lag (Sverige 1988:950) om kulturminnen med mera krävs tillstånd för utförsel av vissa äldre svenska och utländska kulturföremål specificerade i denna lag. För kulturföremål som skall föras ut ur EU krävs dessutom ett särskilt exporttillstånd enligt Rådets förordning (EEG) nr 3911/92. Tillstånd söks via Riksantikvarieämbetet, Box 5404, 114 84 Stockholm. Nostalgiladans Auktionsvillkor ‐ Köp 2012‐08‐04
Sida 2 av 2