Bilagor till Kvalitetsredovisningen 2013-2014

Download Report

Transcript Bilagor till Kvalitetsredovisningen 2013-2014

Bilaga 1
__________________________________________________________________________
_
Utvärdering av:
_Musikalen____________
Datum: ____vt 2014_____
Mål (Lgr, LPP)
Syfte
- Våga framträda gemensamt vid tex lucia,
musikal och avslutningar.
- Kunna delta i unisonsång och växelsång, kanon
och enkel stämsång.
- Kunna delta i dansövningar i grupp
Ingår i vår musik- och rörelseprofil för att bland
annat stärka själkänslan hos den enskilda
individen men även gemenskapen.
Att våga uppträda utefter sin egen förmåga.
Genomförande
Förarbete
Hela arbetslaget fick manuset våren 2013. Möte hölls under hösten då vi läste igenom hela
manuset, i början av vårterminen hölls ett till möte då vi tittade på filmen. Ansvarslista gjordes.
Anneli har övat med 2-3:or, Monica med F-1:or med stöttning av Anneli. Vi hade några
gemensamma sångsamlingar. Veckan före musikalen hade vi tema så det övades varje dag. Det var
då första gången som vi satt ihop hela musikalen med både sånger och repliker. Vi fick även hjälp
att göra en dans till en av låtarna av Joanna och hennes kompis. Eftersom övningarna av olika
anledningar hade haltat i februari så kände vi oss inte redo för genrep för förskolan. Efter intensivt
arbete de sista två veckorna kände vi oss redo. Genrepet skedde inför personalpublik. Förskolan fick
se en kortvariant efter musikalen.
Övningsdagen (se dagordning)
Upplägget var bra men påverkades av snön som försenade bussar och gjorde att mellanmål fick ätas
inomhus. Det var lagom mycket tid för varje grupp.
För att förenkla det praktiska kring hämtning och lämning köptes en pappkasse in till varje barn som
de kunde ha ytterkläderna i.
Framförandet
Framförandet gick bra. Alla förskoleklassbarn var med, samt de flesta 1-3:or. Framförandet gick
enligt planerna. Allt klaffade mycket bra. En elev agerade fotograf. Johan tog bilder under dagen
och kvällen. Anneli och Monika hade skyltar som påminde barnen om uttryck, volym, titta på
ledaren. Barnen placerades med 3orna längst fram på sidorna, 2:orna på sidorna, F1 i mitten. Barn
som hade lätt att följa och uttrycka stod längst fram. Publik, barn och personal var mycket positiva
till framförandet.
Utvärdering
Fungerade bra:
- Övningarna under de två sista veckorna
- Övningsdagens organisation
- Framförandet
Fungerade mindre bra
- Övningarna i januari-februari
- Det som stod på ansvarsfördelningslistan var
inte färdigt i tid.
- Stökigt 16.45-17.30. Ensam personal på
nedervåningen.
Förbättringsåtgärder:
- Sätt ihop repliker, dans, sång tidigare.
- Gör en tydligare gemensam plan för övningarna
- Ansvarslistan sätts upp i personalrummet så att alla påminns om vad som ska göras.
- Flera vuxna på nedervåningen vid återsamlingen 17.00
- Ha kortvariant med bara låtar för förskolan före musikalen
Bilaga 2
Elevenkät
F-3
Antal svarande:
dåligt
2
dåligt
1
nej, aldrig
2
nej, aldrig
2
Hur trivs du på Hagmarken?
mindre bra
Bra
mycket bra
6
30
35
Hur trivs du med de vuxna på Hagmarken?
mindre bra
Bra
mycket bra
4
32
36
Brukar du ha någon att leka med?
oftast inte
nästan alltid
ja, alltid
5
35
30
Kan du få tag på någon vuxen när du behöver?
oftast inte
nästan alltid
ja, alltid
3
42
25
Är det trivsamt inne?
Nej
Ja
5
68
Är det trivsamt ute?
Nej
Ja
10
64
Känner du dig trygg på Hagmarken?
Nej
Ja
9
66
Endast klass 1,2,3
Antal svarande: 21
Går det bra att arbeta i klassrummet?
dåligt
3
dåligt
mindre bra
Bra
14
32
Tar du ansvar för ditt skolarbete?
mindre bra
Bra
2
26
mycket bra
7
mycket bra
25
Många barn svarar mittemellan på frågorna, Är det trivsamt inne? Är det trivsamt ute? Känner du dig
trygg på hagmarken? Vi kanske måste formulera om frågorna och inte ha JA/NEJ svar.
Bilaga 3
Skolenkät 2013
Klass F-3
lite/dåligt
mycket/bra
Kommentar
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 26
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 31
1 2 3 4
5
6
1. Hur trygg känner Du Dig över att lämna ditt barn på
Hagmarkens skola?
2. Får Du den information Du vill ha om ditt barns
vistelse på Hagmarken? Om inte skriv vad du saknar.
3. Hur trygg känner Du dig i det bemötande Du får när
du kontaktar Hagmarkens personal?
4. Hur trygg känner Du Dig i det bemötande Du får när
Du kontaktar Hagmarkens rektor?
5. Läser Du den information skolan ger Er föräldrar?
1 3
9
19
1 2
14
15
1 2
11
18
14
12
6
24
6. Får Du bra information om Ditt barn på
utvecklingssamtalet? Om inte skriv vad du saknar.
7. Hur trygg känner Du Dig i att Hagmarkens personal
vidtar åtgärder om ditt barn inte når kunskapsmålen i
årskurs 1-3?
9. Hur trygg känner Du Dig i att skolan vidtar åtgärder
vid eventuellt förekommande fall av mobbing, utsatthet
och/eller utanförskap?
10. Känner Du att Hagmarkens personal är öppna för
tips och idéer från föräldrar?
11. Tycker Du att personalen lyssnar till och respekterar
Dina åsikter?
1
9
22
2 4
7
18
1 1 6
9
14
Antal svar
på frågan 31
1 5
10
16
1 5
7
19
Antal svar
på frågan 32
Antal svar
på frågan 32
Antal enkäter: 32
2
___________________________________________________________________________
Utvärdering av:
__Julavslutningen________
Datum: _20 december 2013
Mål (Lgr, LPP)
Syfte
”Känna till sånger, visor och musikstycken
förknippade med våra traditioner.”
Att göra ett tydligt avslut på höstterminen där
fokus ligger på att lyfta fram traditioner samt att
få en stämningsfull och glädjerik stund
tillsammans.
”Våga framträda gemensamt vid tex lucia,
musikal och avslutningar.”
(LPP)
Genomförande
Klasslärarna gjorde iordning fikat och klassrummen.
8.00 Klass 3 samlades för fika i klassrummet, gick till församlingsgården 8.30.
8.15 Klass 1,2 och Fklass samlades för fika i klassrummen, gick till församlingsgården 8.45.
9.00 Avslutningsprogram där alla klasser sjöng en varsin sång samt trombonspel, solosång, Gott o
Blandat, tomtevers, 3:ans julspel samt julhälsning från personalen (Bella notte + We wish
you). Vi fick hjälp från församlingen med pianospel, iordningställande och städning av
lokalen, mikrofon samt ett kort tal om hur man bör vara mot varandra (av Emma).
9.45 avgång till skolan där det blev ringdans på gården (2 ringar, inget komp)
10.15 samling i lekhallen som hade gjorts julfin (gran, matta, tomtestol), pianospel och sång i
väntan på tomten som kom till de redan inlagda paketen. Tomten fick hjälp av Ewa att dela
ut klapparna. De som skulle öppna satte sig längst fram och väntade på att alla hade fått.
Lite smått kaosartad öppningsstund…
10.50 långdans i hela huset. Därefter lunch i klassrummen.
Utvärdering
Fungerade bra:
Alla moment fungerade bra. Barnen satt ovanligt
lugnt i församlingsgården. Programmet kändes
fint och lagom långt.
Bra att ha dansen ute! Extra lugn
julklappsutdelning tack vare att dansen var ute.
Barnen satt lugnt på sina led.
Bra att Ewa hjälpte till med utdelningen!
Plus även till Lady, Lufsen och Tomten! 
Fungerade mindre bra
Det blev stressigt för Kerstin och 3:orna med
julspelet.
Det blev inget julgodis.
Ingen plan för julklappsinköpen.
Förbättringsåtgärder:
Planeringen för avslutningen behöver ske i tidigare skede.
Vad ska göras? Vem gör vad? När ska det göras?
___________________________________________________________________________
Utvärdering av:
Mål (Lgr, LPP)
-
-
Datum: ____11 juni 2014_____
_Sommaravslutning_
Syfte
Att känna till sånger, visor och
musikstycken förknippade med våra
traditioner.
-
Att på ett traditionsenligt sätt avsluta
läsåret tillsammans.
-
Att ge 3:orna ett fint avslut på sin
Hagmarkstid.
Att våga framträda gemensamt vid tex
lucia, musikal och avslutningar.
Genomförande
Monica var ansvarig för planering och organisation av avslutningen. Alla i arbetslaget hade egna
ansvarsuppgifter. Vi övade några veckor innan avslutningen (Monica F-1, Anneli 2-3) och hade en
gemensam övning. Dagen innan avslutningen övade vi i församlingsgården med Ivar.
På avslutningsdagen samlades eleverna i klassrummen 8.15 för diplomutdelning. Därefter tågade
hela skolan iväg till församlingsgården. Treorna gick först och fyra personer turades om att bära två
flaggor. Ceremonin i församlingsgården började 9.00.
Det var ett varierat program med körsång, solosång, instrumentspel och diktläsning. Berith och
Emma (präst) höll tal. Tina informerade alla om praktiska saker som tex avprickning och fika.
Efter avslutningen fikade alla i solskenet. Dennis prickade av 2-3orna och Johan F-1. Därefter gick
fritidsbarnen tillbaks till skolan (ca 20st)
Utvärdering
Fungerade bra:
- Kyrkan hade ställt fram stolar, mikrofon och
notställ.
- Samarbetet med Ivar och Emma fungerade
bra.
- Gemensam övning dagen innan.
- Organisationen som helhet fungerade bra.
- Tydligt vilka barn som skulle vara kvar.
Fungerade mindre bra
- Informationen till kyrkan. De visste inte hur
det skulle möbleras och vad vi ville använda
oss av (mikrofon, notställ)
- Barnen syntes inte. Det löste sig tack vare att
Dennis körde dit bänkar.
- Ganska långt program
- Trångt…
Förbättringsåtgärder:
- Ha tydlig kontakt med kyrkans vaktmästare, dubbelkolla så att allt blir rätt.
- Be kyrkan ställa fram gradänger (körpallar) så att alla barn syns.
- Börjar vi växa ur församlingsgården? Alternativ?
Bilaga 6
Nationella prov vt 2014
Sammanställning av resultat
Svenska
Ej nått
Kravnivå
Nått
kravnivå
Kommentar
Delprov
A
0
Delprov
B
1
Delprov
C
0
Delprov
D
0
Delprov
E
0
Delprov
F
1
15
14
14
15
15
14
*
Delprov
G
0
15
Delprov
H
0
15
*
* De misstag som elever gjorde då de ej nådde kravnivån ska samtliga lärare titta lite extra på och
göra en handlingsplan för hur dessa misstag ska undvikas framöver. I svenskan gällde det
berättelseskrivande, att få med en tydlig inledning, handling avslut samt att hålla ”den röda tråden”.
Matematik
Ej nått
Kravnivå
Nått
kravnivå
Kommentar
Delprov
A
0
Delprov
B
0
Delprov
C
0
Delprov
D
0
Delprov
E
7
Delprov
F
4
15
15
15
15
8
11
*
*
Delprov
G
0
15
Delprov
H
15
* De misstag som elever gjorde då de ej nådde kravnivån ska samtliga lärare titta lite extra på och
göra en handlingsplan för hur dessa misstag ska undvikas framöver. I matematiken handlade det om
uppgifter kring en avbruten linjal (logisk tänkande och att kunna koppla tidigare erfarenheter till
praktiska situationer) samt att visa skriftligt hur man räknar ut tal med subtraktion (algoritmer).
Utvärdering
Aktivitet: Friidrottsdag på Studenternas
Datum: 10oktober 2013
Genomförande
Vi åkte buss i två omgångar, första gänget åkte 08:55 och andra gänget åkte 09:15. Barnen
fick börja med att äta frukt innan vi startade. När det var dags delades skolan upp i fem
grupper, där varje grupp bestod av två familjegrupper. Vi hade fem olika
friidrottsstationer och dessa var: Höjdhopp, Längdhopp, stöt med kula, häcklöpning och
60 meter. Grupperna fick 20 till 25 minuter på varje gren. Varje grupp hade en vuxen som
följde med under hela dagen. Efter två grenar tog vi lunch och fortsatte med de tre sista
efter lunchen. Som avslutning fick eleverna starta i åldersklasserna och springa ett varv
runt hela friidrottsarenan, 400 meter.. Efter detta åkte vi hem i två omgångar där f-2:an
åkte först och sedan 1-3:an. Sista gruppen var tillbaka till 15:30.
Utvärdering
Fungerade bra
- Fotograferingen 2st
- Planeringen
- Proffsiga kollegor
- Lunchen
- Utförandet
Fungerade mindre bra
- Bussresan hem var det mycket folk
och den andra gruppen fick inte ens
kliva på bussen, då den bara körde
förbi och fick ta nästa buss hem.
- Anne var på kurs och Ewa var ledig
men vi lyckades få till
personalstyrkan ändå.
- Fick inte tag i personal på plats för
att låna mikrofon och dyl.
- Någon enstaka elev störande för
andra grupper och personal
Förbättringsåtgärder
Svårt att styra hur bussresorna ska vara då man inte riktigt vet hur det kommer att se ut.
Det var många på bussen in också! Ringa någon dag innan och styra upp att man vill låna
vissa saker från studenternas. Tur att vi hade studenter och personal från
arbetsförmedlingen, som kunde hjälpa till. Vi ska inte lägga dagen då någon är ledig,
kurser kommer alltid att kunna krocka, svårt att förutspå. Annars en ganska bra dag, där
det mesta klaffade på plats men svårt att styra saker som vi inte kan påverka.
___________________________________________________________________________
Utvärdering av: Studenternas
Mål (Lgr, LPP)
-
-
.
Datum: 26 maj 2014_____
Syfte
Att eleverna utvecklar allsidiga
rörelseförmågor och intresse för att vara
fysiskt aktiva
Att det ska vara kul att röra sig
-
-
Att våra elever ska få pröva på olika
friidrottsgrenar tillsammans i
familjegrupper.
Att öva på ta eget ansvar över sig själv
och i grupp.
Att vi ska ha roligt
Genomförande
Vi åkte buss i två omgångar, första gänget åkte 08:55 och andra gänget åkte 09:15. Barnen fick börja
med att äta frukt innan vi startade. Andra gruppen kom försent pga busstrul. När det var dags
delades skolan upp i fem grupper, där varje grupp bestod av två familjegrupper. Vi hade fem olika
friidrottsstationer och dessa var: Höjdhopp, Längdhopp, stöt med kula, häcklöpning och 60 meter.
Grupperna fick 20 till 25 minuter på varje gren. Varje grupp hade en vuxen som följde med under
hela dagen. Efter två grenar tog vi lunch och fortsatte med de tre sista efter lunchen. Som avslutning
fick eleverna som ville starta i ett lopp och springa ett varv runt hela friidrottsarenan, 400 meter..
Efter detta åkte vi hem i två omgångar där f-2:an åkte först och sedan 1-3:an. För att slippa vänta
gick den sista gruppen till Centralstationen och kunde åkt med samma buss som gruppen innan men
busschauffören sa ifrån. Sista gruppen var tillbaka till 15:05.
Utvärdering
Fungerade bra:
-
Väl på plats fungerade det bra
Fint väder
Hämtningar från studenternas
Ganska lugnt i familjegrupperna
Förberedelserna veckorna innan med
eleverna.
Fungerade mindre bra
- För få vuxna på plats
- Dyrt att åka buss och väldigt trångt, även
försening av sista grupp (klåfingriga
pedagoger) in till studenternas
- Bokning av buss missades
- Att skicka ut planeringen på mejl innan,
skrevs ut i pappersform endast.
- Fotografering
- Bättre koll på eleverna under den fria
tiden(oftast där det händer)
Förbättringsåtgärder:
Vi behöver vara fullbemannade när vi åker, dels för att det blir tryggare i familjegrupperna och att
det blir lättare att förklara och visa för eleverna. Dennis behöver vara friställd från gruppansvar, för
att kunna hjälpa till i alla grupper. Dennis missade bokningen av buss men vi tog oss fram och
tillbaka ändå men det har blivit väldigt dyrt, så det känns som om vi måste börja kolla på andra
alternativ tex hyra buss. Självklart ska planeringen mejlas ut i god tid i förväg och då blir det inga
missförstånd över vissa uppdrag. Meningen var att alla gruppledare skulle ha med sig kamera men
det var endast Dennis som hade, vilket gjorde det lite svårare att knäppa kort på alla. Vi fick lite
hjälp en stund av en förälder som gick runt i början och sedan försökte Dennis knäppa på de andra
grupperna så gott det gick men inte lätt när man har ansvar för en egen grupp. Kameran skickades
till en grupp som fick knäppa själva. Glöm inte att ringa några dagar innan till Studenternas, så finns
allt på plats när vi kommer dit och vi behöver inte jaga vaktmästarna och förlora dyrbar tid. Att vi
har genomgång på gymnastiken veckorna innan gör att många elever känner sig tryggare och att det
flyter på smidigare i familjegrupperna
//Dennis
Utvärdering
Aktivitet: Höstlov
Datum: 2013
Genomförande
Tisdag: Storfritids bakade till Halloween. Minifritids pysslade i Ateljén till Halloween
Onsdag: Minifritids bakade till Halloween. Storfritids pysslade i Ateljén till Halloween
Torsdag: Halloweenlekar i lekhallen kl 10-11 . Film på eftermiddagen
Fredag: Utflykt till spåret och vi grillade hamburgare till lunch.
Utvärdering
Fungerade bra


Alla aktiviteter genomfördes men
kunde ha varit bättre planerade.
Det blev några barn färre och på
fredagen blev det nästan hälften av
vad det skulle vara. Det var bra
eftersom vi hade bara tre personer
den dagen
Fungerade mindre bra
 Anne blev sjuk och Samuel jobbade
istället. På tisdagen klarade vi oss
utan vikarie. Johan fick jobba på
Storfritids eftersom Jacob blev ledig
den dagen
 Kani jobbade till två på dagarna
istället för halv fyra.
 Ingen hade någon planeringstid.
Förbättringsåtgärder

Finplanera veckan innan Vem som ansvarar för de olika aktiviteterna.