Transcript AVID
Tips for Managing Your Money Work Part-time in School • Build resume • Learn new skills • Develop a strong work ethic • Learn responsibility • Learn communication skills • Network with others • Helps you appreciate a good paying career later (you may not have to mop floors again!) Buy Day Old or Soon to Expire Foods • Freeze the food and thaw it when you need it • Stores like Western Eagle in Temecula sell these foods. The first Saturday of the month everything is half price. Buy Sale Items • Wait for things to go on sale. • Shop “out of season” • 30% is an average sale. Look for greater bargains. • Shop on clearance racks for clothes ($10 shirt rule) Don’t Be Fooled By All Sales • Even at 75% off, you could be paying too much. Zales Jewelers Regular Price $2,000 Sales Price at 75% off is $500 Costco Regular Price $485 Use Coupons • Check for coupons online • Some stores double the value of the coupons • Some websites have coupon codes for online purchases Send in Rebates • less than 50% of rebates are ever sent in. Buy Generic or Store Brands • Generic foods or store brand foods can be the same as brand names. Lower Your Phone Bill • Get a pre-paid phone • Use calling cards (99 Cent Store) • Use Vonage • Skype Unit Pricing • Unit pricing is how much each ounce, pound, or piece costs. Compare with other similar products. • Buying in bulk is not always cheaper Fruit Loops Cereal Fruit Ring Cereal 3.79 12 ounces .32 per ounce 2.99 12 ounces .25 per ounce Unit Pricing Brawny Paper Towels Viva Paper Towels 2.70 15 Feet .18 per foot 3.20 20 feet .16 per foot Unit Pricing Reynolds Wrap Reynolds Wrap 2.99 75 Square Feet .04 per sq ft 24.99 500 Square Feet .05 per foot Unit Pricing Schwartz Cinnamon Bulk Cinnamon 1.89 6 Ounces .32 per oz 2.56 per lb. .16 per oz Create a Budget • A budget lists money coming in and money going out. • It helps you set priorities for how your money is spent • Helps keep you from spending more than you earn • “Live within your means” Elementary & Middle School Budget 10% Offering 50% Savings For Christmas Gifts 40% Spending High School Budget 10% Offering 50% Savings For Car 40% Spending College Budget Monthly Budget for April 1994 Expected Income: $400.00 Expenses Budgeted Actual Amount Offering $40.00 $40.00 Savings (College) $100.00 $100.00 Car Insurance $100.00 $100.00 Gas $80.00 $80.00 Spending (Food, Clothes, Entertainment) $80.00 $80.00 Other: Total: $0 $400.00 $400.00 Changes to College Budget Monthly Budget for April 1994 Expected Income: $400.00 Expenses Budgeted Actual Amount Offering $40.00 $40.00 Savings (College) $100.00 $0 Car Insurance $100.00 $100.00 Gas $80.00 $80.00 Spending (Food, Clothes, Entertainment) $80.00 $60.00 Other: Replace Car Window $120.00 $120.00 $400.00 $400.00 Total: Today’s Budget Spending Money $145 Personal $180 Gas Use Public Transportation or Car Pool • According to AAA, the average cost to operate and own your vehicle is 70.7 cents a mile which totals a whopping $5,925 annual average (if the car is driven 10,000 miles annually). See Money Differently • Money is what you exchange for your time, energy, or effort. • Ask yourself: • “Is my time worth what I am buying? • “Is this item worth five hours of work?” • “What won’t I be able to buy if I buy this?” Start Saving •Get in the habit of putting some money away for larger purchases. • Save bonus money, birthday money, unexpected money • Put a portion of your money into savings before you start spending the rest of your check • “The more you make, the more you spend.” Invest Your Money • When you have extra money, consider investing it in stocks, bonds, or by CDs (Certificates of Deposit) Sell Things You Don’t Use • Garage sale • Ebay/Craigslist • Sell to friends Buy Used • Buy clothes used at the Salvation Army. Everything is half off the first and third Friday of each month. • Once you wash a new piece of clothing, it is used! Which one is used? Compare Prices From Several Stores • Compare prices on common items you actually use. Frequent the store that has the lowest prices on most of these items. • Shop more than one store to find bargains. • Check prices online. Companies that are out-of-state don’t charge tax. That saves almost 9% Shop End-Caps • In supermarkets, sale items are usually placed on end-caps • Find where the store keeps their clearance items Barter • Example: Babysitting for piano lessons • Example: Tutoring for jacket Restaurants • Restaurants like Chili’s and TGI Fridays have appetizers for ½ price after 10 pm • Taco Tuesday • 2 for $20 • Buy one get one free • Coupons (email clubs, newspaper, online) • Entertainment book (coupons) Talk to Others • Good shoppers love to share how and where they got a bargain. Just ask around. Table Talk • Share your money saving ideas with your table group. • Be prepared to share your ideas with the class in 3 minutes.