Transcript Document
Unit Rate Review Vocabulary Review • A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶ 17 out of 20 students, or 17 20 • A rate is a special type of ratio comparing two quantities with different units. – Driving 120 miles in 2 hours, or 120 miles 2 hours • A unit rate is a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit. – Driving 120 miles in 2 hours, or 120 miles 60 miles 2 hours 1 hour Example 1: Andy biked 24 miles in 4 hours. If he traveled at a constant speed, how many miles did he ride in 1 hour? Write a verbal model of what you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Since a unit rate has a denominator of 1 unit, divide the numerator and denominator by 4. miles hours 24 miles 4 hours 24 4 6 miles 4 4 1 hour Andy biked 6 miles per hour. Example 2: A 12-pack of Gatorade costs $13.44. What is the unit price per bottle? Write a verbal model of what you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Divide the numerator and denominator by 12 to find the unit rate. cost bottle $13.44 12 bottles $13.44 12 $1.12 12 12 1 bottle The unit price is $1.12 per bottle. Example 3: The price of three different bags of cat food are shown in the table to the right. Which bag has the lowest price per pound? Write a verbal model of what you are comparing. For the 3.5 lb bag, For the 7 lb bag, For the 20 lb bag, price pound Cat Food Prices Size of bag Price (lbs) ($) 3.5 4.83 7 9.45 20 27.20 $4.83 3.5 $1.38 3.5 3.5 1 lb $9.45 7 $1.35 7 7 1 lb $27.20 20 $1.36 20 20 1 lb The 7 pound bag is the least expensive at $1.35 per pound Example 4: After 3.5 hours, Peyton had traveled 161miles. If she travels at a constant speed, how far will she have traveled in 4 hours? Write a verbal model of what you are comparing. Find the unit rate in miles per hour. miles hours 161 miles 3.5 46 miles 3.5 hours 3.5 1 hour Multiply the unit rate, or average speed, by the number of hours traveled. 46 miles (4 hours) 184 miles 1 hour Peyton travels 184 miles in 4 hours. Example 5: Jerry can jog 1⅓ miles in ¼ hour. Find his average speed in miles per hour. Write a verbal model of what you are comparing. Substitute in the values given for each quantity. Since average speed in miles per 1 hour, divide the numerator and denominator by ¼ . miles hour 1 1 miles 3 1 hour 4 1 1 4 4 miles 1 1 5 miles 3 4 3 1 3 1 1 1 hour 1 hour 4 4 Jerry jogs at an average speed of 5 ⅓ miles per hour. Example 6: Mr. Isaacs is spreading mulch in his yard. He spreads 4⅔ square yards in 2 hours. How many square yards can he mulch in 1 hour? Write a verbal model of what you are comparing. sq. yds. hours Substitute in the values given for each quantity. 2 4 miles 3 2 hours Divide the numerator and denominator by 2 to find the unit rate. 2 2 14 1 sq. yds. 1 4 2 sq.yds. 3 1 3 2 3 22 1 hour 1 hour Mr. Isaacs can mulch 2 ⅓ square yards per hour.