Transcript Document

4-сынып
Сабақтың тақыр
ыб ы:
Ер тарғын мен Тарлан
аттың ерлігі
Сабақтың мақсаты:
1.
Оқушылырдың мәнерлеп оқу
дағдыларын жетілдіре отырып, түсініп оқуға,
жырдың негізгі идеясын анықтауға, сипаттау
мәтінін құруға, түсінгенін жүйелі баяндауға
дағдыландыру.
2.
Әр оқушының өзіндік қиялына ерік бере
отырып, өзінше ой түюге баулу, тақырыптас
шығармаларды салыстыра білу арқылы
шығармашылық, танымдық қабілеттеріне
жол ашу.
3.
Ұлттық дүниетанымға, Ер Тарғын мен
Тарлан аттың ерліктерін танып, білу арқылы
оқушы бойында ел батырларын мақтаныш
тұтып, ерліктерін жүрегінде ұстауға, Отанын,
туған жерін, халқын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Ер Тарғын, Тарлан
аттың суреттері. Қазақтың халық
батырлары,ұлт мақтаныштарының суреттері,
қазақ батырлары кітаптары, «Ер Тарғын»
жырынан үзінді.
Сабақта қолданылатын стратегиялар:
1. Ой қозғау.
2. Галереяны аралау.
3. Түртіп алу жүйесі.
4. Топпен жұмыс.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
. «Қобыланды батыр» жырынан
үзінділер жатқа айту.
Үйге берілген ерлік туралы мақалмәтелдерді жатқа айту, сол
мақалдарға арнап сурет салу
әңгімелеу тапсырылған. 2, 3
оқушыдан сұралып, қалған
оқушылар
“Галереяны аралау” стратегиясы
(0қушылардың батырлар туралы сал ған суреттері(
Қызығушылығын ояту.
Айбалта, қылыш, найза, садақ,
шоқпар деген қару-жарақ
аттарын естігенде, көз алдарына
кім елестейді?
Неліктен?
Қандай Қазақ батырларын білесіңдер?
Алпамыс батыр
Қобыланды батыр
Бұл аталған батырлар халық ауыз әдебиетіндегі батырлар жыры,
тарихта ізі мәңгілік қалған атақты батырлар екенін естен
шығармауымыз керек.
Мағынаны тану.
Жаңа тақырыппен таныстыру.
Батырлыр жыры-жыршылар арқылы бізге дейін
жеткен ауыз әдебиетінің түрі.
Батырлыр жыры-басқыншылырдан елін, жерін
қорғаған батырлардың ерлік істері жайында
айтылатын дастан.
Ең көп тараған батырлар жыры: «Қобыланды»,
«Ер Тарғын», «Қамбар», «Алпамыс», «Ер
Қосай», т.б.
Ер Тарғын мен Тарлан аттың ерлігі туралы
жырдан үзінді тыңдау.
- Қандай әсер алдыңдар?
-Сендер сипаттаған батыр кейіпкерге ұқсай ма
екен?
Кітаппен жұмыс. «Түртіп алу» стратегиясы
бойынша орындау.
- Мен білемін
-Мен білмедім
- Мен үшін жаңа
- Таңқалдым, сұрақ туды.
Жыр үзіндісін түсініп оқу.
Ой қозғау:
•Енді “Ер Тарғын” сөзіне түсінік берейік,
жұпта ой толғау.
•«Ер» сөзіне түсінік: ойларын тізбектеп
жазамын:
•ер, ерлік, батыр, ер жүрек, жауынан
қорықпайды, жалғыз жауға шабады,
мықты т.б.
Топпен жұмыс:
І топтың сұрағы:
Жырдағы шайқас немен аяқталды?
ІІ топтың сұрағы: Тарлан аты
болмаса,батыр жаумен шайқаста жеңіп
шыға лар ма еді?
ІІІ топтың сұрағы: Жырдағы
кейіпкерлерді ата?
ІV топтың сұрағы: Тарлан аттың
соғыстан кейінгі бейнесі неге
ұқсайтынын айтыңдар.
Аттардың иесін табыңдар.
Алпамыс батыр
Қобыланды батыр
Қарақасқа
Тарлан
Тайбурыл
Ойтолғау .
ОЙТОЛҒАУ
№
Халықтық талап
Талапқа сай түсінік
1.
Кескін-келбетті
Еңсегей бойлы,терең ойлы,өткір көзді,қара қасты,кең маңдайлы,қыр
мұрынды,қия мұртты,кең иықты.
2.
Қадір-қасиеті
Қырандай алғыр,сұңқардай өр, арыстандай айбатты,жолбарыстай
қайратты,қасқырдай өжет.
3.
Қабілет-икем
Ел басқарады, дау шешеді, жомарттық жасайды.
4.
Адалдығы
Туған елі мен дос-жаранына адал болады.
5.
Шыншылдығы
Ханнан да қаймықпастан турасын айтады.
•Сабақты қорыту.
- Біз бүгін не үйрендік?
- Батыр болу, елін қорғауға дайын болу т.б.
•Сабақты бағалау: Сабаққа жақсы қатысқан
оқушыларға шашу ретінде сыйлықтар
таратылып, бағаланады.
•Үй тапсырмасы: Жыр үзіндісінен ұнаған
шумақтарын жаттап ал.
•Жыр мазмұны бойынша жоспар құрап жазып
келу.