Transcript Document

Доповідь.

Підготувала: учитель ІІ категорії СЗШ № 20 м. Сєвєродонецька Закаблучна Тетяна Василівна.

План

1 . Поняття «нестандартний урок».

2. Істотні ознаки нестандартного уроку 3. Класифікація нестандартних уроків

бінарні уроки та інтегровані уроки;

віршовані (римовані) уроки;

уроки-дискусії;

уроки-дослідження

уроки-звіти;

уроки-змагання;

уроки-мандрівки;

уроки - сюжетні замальовки.

4. Значення нестандартних уроків

Істотними ознаками нестандартного уроку є:

гнучкість структурної побудови;

зміна усталених функцій учителя й учнів;

активне застосування групових форм роботи;

максимальна реалізація міжпредметних зв'язків.

Класифікація нестандартних уроків

У творчому досвіді вчителів України існує близько п'ятдесяти нестандартних форм організації навчально-виховного процесу. Однак єдина класифікація нестандартних уроків ще не склалася, хоча добірка їх уже досить різноманітна.

Аналіз робіт науковців (Т. Байбара, Н. Вакарчук, , Т. Гусак, О.Кузьменко, Е.Печерська, В. Шпак), методистів (В. Авер’янова, Д. Вельбрехт, В.Заворотнюк) дають підстави заявити, що форми уроків, які застосовуються в сучасній старшій школі, можна згрупувати наступним чином:

        

бінарні уроки; віршовані (римовані) уроки; інтегровані (міжпредметні) уроки; уроки-дискусії; уроки-дослідження уроки-звіти; уроки-змагання; уроки-мандрівки; уроки - сюжетні замальовки.

Бінарні та інтегровані уроки

Бінарними називають заняття, на яких матеріал теми уроку подається блоками з різних предметів. Такий нестандартний урок готують учителі-предметники, кожен із яких проводить етап (блок) уроку відповідно до того предмета, який викладає.

Близькими до бінарних за змістом підготовчої роботи є інтегровані уроки. У підготовці та проведенні таких уроків може брати участь кілька вчителів.

Віршовані (римовані) уроки

Віршовані (римовані) уроки — це такі нестандартні форми організації навчального процесу, які проводяться на віршованому матеріалі. Усі етапи такого уроку, усі завдання, пояснення — римовані тексти. Подібні уроки максимально зосереджують увагу школярів, бо матеріал подається стисло — віршами, і не можна пропустити основного, треба чітко виділити його і зробити висновки. Досвід учителів, що хоча б зрідка застосовують віршовані уроки, показує, що після їх проведення діти «граються у рими», намагаються самі складати вірші.

Уроки-дискусії

Уроки-дискусії проводяться після вивчення певної теми з метою поглиблення і систематизації знань школярів. Такі уроки можуть стати результатом попередньої дослідницької роботи учнів, самостійного пошуку ними спеціальної літератури з певної проблеми.

урок-диспут урок-діалог урок запитань і відповідей урок-суд урок телеміст урок - прес конференція урок засідання урок круглий стіл урок практикум

Уроки-дослідження

урок знайомство урок панорама ідей урок-пошук урок самопізнання урок "Слідство ведуть знатоки" урок "Що? Де? Коли?"

Дослідницький урок та лабораторно-практичні роботи. Їхня мета полягає в одержанні навчальної інформації з першоджерел. Ці уроки розвивають спеціальні вміння і навички, стимулюють пізнавальну активність та самостійність. Учні вчаться працювати з історичними документами, підручниками, періодичною пресою.

Уроки-звіти

урок аукціон урок-залік урок-захист урок інтерв’ю урок екзамен урок-ерудит урок композиція урок концерт урок - огляд знань урок презентація урок ярмарок

Значущість уроків-звітів безсумнівна: це і повторення вивченого мовного матеріалу, і розширення світогляду учнів, розвиток їхнього мовлення і мислення, уміння спілкуватися, виховання культури поведінки.

Уроки-змагання

урок брейнг ринг урок вікторина урок мозкова атака урок-КВК урок-турнір

Проведення уроків-змагань робить процес навчання інтенсивним, оскільки він створює атмосферу змагання, виховує вміння співпрацювати, допомагає розкрити особистісні здібності задля перемоги своєї команди.

Уроки-мандрівки

Такі уроки зацікавлюють учнів, допомагають опрацьовувати складний матеріал без напруження, у невимушеній ігровій діяльності, стимулюють розвиток творчих, мовленнєвих здібностей учнів.

урок екскурс урок екскурсія урок марафон урок подорож

Уроки - сюжетні замальовки

урок-віночок урок вечорниці урок драматизація урок-казка урок спектакль урок картинна галерея урок фестиваль урок-ранок урок - усний журнал

Учні чекають на такі уроки з нетерпінням, бо ці заняття проводяться зрідка (двічі-тричі на рік), оскільки вони вимагають ґрунтовної підготовки.

Підготовча робота полягає у вивченні учнями текстів своїх ролей, віршів, пісень, у виготовленні афіші-запрошення, підготовці декорацій, костюмів, у доборі інформаційних «цікавинок» відповідно до теми уроку.

Значення нестандартних уроків

Отже,нестандартний урок у контексті сучасної освіти — це важливий засіб реалізації творчої діяльності вчителя й учнів, що спрямований на пошук нових форм розкриття внутрішньої суті явищ, що вивчаються, шляхом гри, диспуту, експерименту, дослідження, аналізу. Створюючи атмосферу співробітництва в стосунках учителя й учнів, нестандартні уроки дають можливість підводити учнів до усвідомленої та емоційно пережитої потреби міркувати, аналізувати, робити висновки, давати пропозиції, інакше кажучи, забезпечують активний всебічний розвиток школярів.

Однак нестандартні уроки не слід розглядати як альтернативу традиційного уроку. Історія педагогічної теорії і практики переконує, що намагання замінити звичний, апробований упродовж століть у світовій школі урок новою формою ведення навчально-виховного процесу завжди приречене на невдачу. Очевидно, що можливості традиційного уроку ще не вичерпані. А нестандартна форма занять — це спроба в новій соціально педагогічній ситуації підвищити його ефективність шляхом принципово нової структурної будови.