Document 317271

Download Report

Transcript Document 317271

План презентації:

1. Статистичні дані 2.Характеристика річки 3.Історична довідка Д.Яворницького 4.Походження назви 5.Дніпровсько-Орільський заповідник 6.Гідрологія річки 7.Оріль зникає…

Витік Гирло Басейн поблизу с.Єфремівка . р.Дніпро поблизу м.Дніпропетровськ Харківська, Полтавська, Дніпропетровська області 346 км Довжина Середньорічний стік Площа басейну Притоки 0.41 км3/рік 9 800 км2 ліві: Орілька, Багатенька, Широка, Кільченька, Мокра, Заплавка праві: Багата, Берестова, Орчик, Лип’янка

Річка Оріль – ліва притока Дніпра. Вона протікає по території трьох областей України – Дніпропетровської, Полтавської та Харківської. Виток Орелі знаходиться біля с.Єфремівка харківської області, а гирло – біля с.Кіровське в передмісті Дніпропетровська.

Береги р.Оріль

Сосновий бір на березі р.Оріль

Зачарована краса

Пташине Ельдорадо на р.Оріль

Мальовничі куточки Приорілля

Дмитро Яворницький « Орільські ліси йшли вузькою смугою по лівому березі Орелі, починались від впадіння в неї річки Багатої і закінчуючи її гирлом, що на протязі 142 верств становило близько 5690 десятин лісу ». Зачарований красою краю, літописець слави козацької називав Орільську долину Палестиною, де в медових берегах тече молочна ріка

Як зветься край цей – відгадай Друже, спробуй відгадай, де знаходиться цей край.

Ти, напевно, зжогадався, хоч раніше помилявся, Що лани, гаї квітучі, ще й степи, поля родючі, Річка з назвою Оріль, у дворах плетучий хміль, У садах плоди рясненькі, восени в лісах гриби, наче виросли з води, Ще й травичка зелененька, наче квіточка гарненька, Не одна – суцільний килим, Що весною став красивим.

Все це рідна Україна Слобожанщина моя.

Іринка Платонова

Китайгород. Вигин р.Оріль

Походження назви остаточно не етимологізовано. Існує кілька гіпотез. У літописі 1152 року згадується під назвою УГОЛЬ, ОУГЛЬ – слов’янське «кут». Ці дві назви є аналогією половецького ЄРЕЛЬ. У літописі 1183 року при описі знаменитої перемоги Святослава над половецьким ханом Кобяком говориться: «Возвратишася Русь и стояша на месте нарицаемом ЕРЕЛЬ, его же Русь зовет УГОЛЬ… » Назву ЕРЕЛЬ виводять від тюркського «кривий» або «кутастий», дану за вигин русла . Гадають також, що назву Оріль слід розуміти не в значенні «вигин ріки», а в значенні «окраїна руської землі, що клином заходить в степи кочівників». Отож, назву могли дати лише руські люди, причому словом запозиченим у тюркських племен

Дніпровсько-Орільський природний заповідник

Дніпровсько-Орільський природний заповідник: Створений постановою Ради Міністрів УРСР від 15.09.1990 р №262 на базі загальнозооло - гічного та орнітологічного заказників «Таромський уступ» та «Обухівські плавні».

Мета: збереження унікального ландшафту долини середнього Дніпра і ріки оріль з комплексом характерної флори та фауни.

Працівники: всього 71 чоловік. У науковому підрозділі -5, у службі охорони 15 осіб, 51 людина підтримує порядок.

Чисельність рослин майже 1000 видів (із них 20 занесено до Червоної книги України) Чисельність птахів Археологічні знахідки кам’яна антропоморфна стела, що Першопоселенці майже 170 видів птахів увійшла в науковий обіг під назвою науковий обіг під назвою Керносівсь – кого ідола. Датується ІІІ тис до н.е.

Личкове, Котовка, Козирщина, Гупалівка, Ковпаківка Духовні центри Нехворощанський Успенський монас – тир,збудований у 1714 році, 28 церков Заповідники Дніпровсько-Орільський природний заповідник - природоохоронна науководослідна установа загальнодержавного значення.

Цвітіння крокусів у Дніпровсько-Орільському заповіднику

Площа: 3766.2 га Розташування: на двох терасах Дніпра:заплавній терасі, шириною 2 км,яка тягнеть ся вздовж Дніпра на 16 км,і другій терасі,яка займає центральну і північну територію заповідника.

Рельєф: бугристо-гривисто-рівнинний, переходить у піщаний степ.

Найвищі відмітки : 65-70 м Клімат: сухий і жаркий. Середня t січня -5.5

 С, а липня +21.5

 С, річна кількість опадів – 430 мм Грунти: 34 різновиди грунтів. Переважа ють дернові,заплавно-лучні, лучно-болотні та болотні грунти.

Гідрологія.

Річище дуже звивисте, завширшки 2-10 Середній метрів, місцями до 40 м. на пле сах до 100 м, завглибшки до 6м.

Течія спокійна Дно піщане Живлення снігове, дощове стік 13.2 м3/с Гідрологічні пости с.Степанівка (1930 р) с.Чорноглазівка (1925 р) смт.Царичанка (1952 р) Судноплавність у нижній течії біля смт.Кіровське

Історія

.

Жив колись на Рящанській горі Змій, який щороку забирав у неволю найкращу дівчину із навколишніх сіл. Одного разу в тих краях поселилась родина, в якій було три сини-ковалі та красуня-донька. Прийшла і красунина черга йти до Змія. Не погодилися з цим брати і вирішили боротися зі Змієм. Сили були не рівними, але любов до братів надихала братів все більше і більше. Юнаки виграли битву. Знесилений Змій захотів пити і почвалав знесилений до Дніпра. Брати запрягли Змія в плуг, і проорали за ним глибоку борозну. Визволені з полону дівчата заплакали від радості і наповнили борозну горючими дівочим слізьми. З тих пір і несе Оріль до Дніпра чисту , як дівоча сльоза воду.

Спогади жителів

…Орільська вода була такою чистою, що ми її пили. Отак зачерпнув рукою – а вона прохолодна, а що вже смачна – то це так! Зі спогадів жителя с.Личкове Ткаченка Анатолія Тимофійовича …Наша хата стояла на луках. Влітку вода пахла травами з луків. Батько вранці виходив з хати, ішов до берега та з розгону пірнав у Оріль. Мати дивилася на нього з ганку і посміхалася. А ми, діти. були щасливими від того, що мама посміхалася.

Зі спогадів уроженки с.Личкове Лебедько Наталії Анатоліївни …Оріль завжди була чистою річкою. Це зараз, коли її забруднили, не можна пити воду. А раніше – пили. Чиста ж була, холодна та смачна.

Зі спогадів жительки с.Малокозирщина Гузенко Катерини Федорівни

Оріль зникає…

Останнім часом з річкою Оріль відбуваються незворотні процеси. Проблеми виникли на початку 70-тих років, коли на берегах почали будувати тваринницькі комплекси зі скотомогильниками. Потрапляння органіки в річку завдає їй непоправної шкоди: порушується гідробіологічний режим, вода «цвіте», в ній розвивається величезна кількість мікрофлори, яка швидко мімікрує і з корисної перетворюється на шкідливу. Обміління річки відбувається через відбирання води каналом «Дніпро Донбас».У процесі його будівництва було відрізано джерела, які живлять Оріль. А спорудження Дніпродзержинського водосховища змінило русло,повернувши його в бік на 70 км. Відсутність паводків призвела до втрати природних нерестовищ. Оріль хворіє… крім перелічених бід, на її берегах розмістилися маленькі нафтопереробні підприємства, які завдають непоправної шкоди довкіллю. Отож, найчистіша річка Європи пересихає, а оточуючі плавні та озера перетворюються на зарості очерету…