Икономическият аспект на оценката на въздействието като

Download Report

Transcript Икономическият аспект на оценката на въздействието като

Договор № НИД НИ 1-15/2011 г.

Икономическият аспект на оценката на въздействието като елемент от участието на България в управленческия процес в ЕС

Срок за изпълнение: 10.12.2013 г.

1

1. Формулиране на проблема

140,0 120,0 100,0 80,0 60,0 40,0 20,0 0,0 823 900 1000 1100 1200 1300 1400 Динамика на цената на бензина (%) Динамика на емисията на парникови газове (%) 1500 140 120 100 80 60 40 20 0 823 900 1000 1100 1200 Динамика на цената на бензина (%) 1300 1400 1500 динамика на БВП (%) 

Едностранната оценка на въздействието може да доведе до рискови решение. Това се отнася и за актовете на ЕС.

Не е достатъчна комплек сна оценка на съюзно равнище, тъй като тя отчита средни за Съюза величини. Необходимо е да се определи и специфичното национално въздействие.

Националната оценка на въздействието трябва да се подготвя постиженията в това отношение на като европейските се отчитат институции, държавите-членки и някои неправителствени организации.

Пример: Каква трябва да е позицията на нашите представители при обсъждането на предложение на Европейската комисия за нови минимални ставки на акциза при бензина?

На графиките: по вертикала промяната на индекса в проценти, по хоризонтала – промяната на акциза при бензина в лв. за тон.

2

2. Основна цел на проекта:

Да създаде по-добри възможности за българската администрация, за бизнеса и за неправителствените организации, да осъществяват оценка на икономическия аспект на въздействието на актовете на ЕС и по-този начин да се осигури по-ефективно участие на нашата страна в управленческия процес в ЕС.

Подцели:

   

Анализ на различните теоретични методи Запознаване и критическо осмисляне на добрите практики Създаване на предпоставки за повишаване на качеството на икономическата компонента при оценките на въздействието у нас като елемент от участието ни в управленческия процес в ЕС Формулиране на изводи и препоръки, които да бъдат обсъдени и след като бъдат прецизирани, да се предоставят на заинтересованите български институции, организации и фирми

3

3. Обект и предмет на изследването Обект процедурата за оценка на въздействието при приемането на актове на ЕС Предмет – икономическият аспект на оценката на въздействието 4. Основни методи за реализация на проекта:

      

Сравнителен анализ на процедури за оценка на въздействие Историко-логически метод на анализ на възникването и развитието на процедурата Системен подход при разглеждането на икономическия, екологичния и социалния аспект на оценката на въздействието Индукция и дедукция, насочени към свързване на емпирични и теоретични подходи с цел формулиране на изводи и препоръки SWOT анализ и анализ на разходи и ползи, свързани с прилагането на различни варианти на оценка на въздействието Казусен метод за емипирична обосновка на теоретични изводи (представяне на отделни случаи и добри практики).

Математически и статистически методи за обработка на данни, в т.ч. регресионен, корелационен анализ, таблично и графично представяне на резултати

4

5. Основни научни задачи през първия етап

1.1. Обзор на съвременната чуждестранна и българска специализирана икономическа литература по темата.

1.2. Изследване и обобщаване на теоретичните и практическите аспекти в областта на оценката на въздействието, държави-членки с и акцент на върху някои практиката на Европейската комисия, на някои водещи в тази област специализирани неправителствени организации.

1.

3 . Синтез на установените теоретични закономерности и добри практики в един обобщаващ материал и обсъждане на този материал в рамките на научния колектив.

1.

4 . Представяне на резултатите от този етап от проекта пред участниците в научни форуми.

5

Членовете на екипа разработиха и представиха следните разработки:

Анализ на публикации в държавите-членки на ЕС за оценката на въздействието във връзка с приемането на европейски нормативни актове, с автор проф.

д.ик.н. Димитър Хаджиниколов

Проблемът за оценката на въздействието в публикации на неправителствени организации, научни организации и университети, с автор доц. д-р Светла Бонева;

Оценка на въздействието на предложенията за правни актове, извършвана от институциите на Европейския съюз, с автор гл. ас. д-р Паскал Желев.

6

6. Оценка на въздействието в практиката на Европейската комисия

Въведена е като задължителна процедура през 2003 г. в рамките на програмата за по-добро управление.

Процес на системен анализ на вероятните последици от намесата на държавните (съюзните) институции и органи.

Помощно средство за взимане на решения, не замества политическата преценка и политическата отговорност.

Важен инструмент за комуникация между партньорите, които участват в подготовката и реализацията на нормативния акт.

Междусекторен подход, който балансира икономическите, екологичните и социални въздействия.

Набор от логически стъпки, които трябва да бъдат следвани стриктно както при подготовката на предложенията, така и при тяхната реализация с цел своевременни изменения.

7

Основни аналитични стъпки при изготвяне на оценка 1.

2.

3.

4.

5.

6.

Идентифициране на проблема Определяне на целите Разработване на основни варианти на политиката Анализ на техните въздействия Сравнение на вариантите (най-често използваните методи са: анализ разходи-ползи, анализ на ефективността на разходите и анализ с използване на множество критерии) Очертаване на политиката за мониторинг и последваща оценка

8

Въздействия с икономически характер, които се изследват от Европейската комисия

конкурентоспособност, пазари, търговски и инвестиционни потоци;

преки и непреки разходи, наложени върху бизнеса;

административни изисквания , наложени върху бизнеса;

въздействие върху иновациите и научните изследвания;

въздействие върху домакинствата;

въздействие върху определени региони, сектори или работници;

въздействие върху трети страни и международните отношения;

въздействие върху публичните власти (национални и местни);

въздействие върху макроикономическата обстановка.

Въздействията се обобщават на съюзно ниво - общи или средни величини.

Затова е необходимо и национално ниво на оценка на въздействията.

9

7. Оценката на въздействието в държави-членки и неправителствени организации Най-сериозно тази процедура се провежда във Великобритания, скандинавските страни, Холандия, Германия, Австрия, Белгия (виж графиката по-долу, съставена по данни на Европейската комисия. Колкото по-силно е развита дейността, толкова по плътен е черният цвят)

ОВ са задължителни и се извършват в съответствие с официално публикувани документи ОВ задължително придружават предложенията за правни актове ОВ включват и очакваните икономически въздействия Има публикувани насоки за провеждането на ОВ за икономическите ефекти Има държавен орган, който е отговорен за координацията и мониторинга на ОВ Съществува процедура за преки консултации със заинтересованите страни ОВ се прилага и за предложенията за правни актове на ЕС Извършва се и количествена ОВ, наред с качествената B DK D EL E F IRL I L NL A P FIN S UK 10

Великобритания: Оценката на въздействието преминава през три фази: Фаза 1 – Ранна оценка, преди Европейската комисия да е публикувала своето предложение; Фаза 2 – Определяне на позицията на Великобритания в преговорния процес; Фаза 3 – Актът е приет. Оценка по време на реализацията.

Разходите на ресурси за оценка на въздействието трябва да са пропорционални на размера на очакваното въздействие от страна на акта по отношение на действащото национално законодателство, бюджета и основните параметри на икономиката.

Финландия: Оценява се въздействието върху бизнеса, домакинствата, бюджета

Оценката на въздействието във Финландия се извършва в следните направления (аспекти): икономическо въздействие, въздействие върху публичната администрация, въздействие върху околната среда, социално въздействие.

При оценката на икономическото въздействие се разглеждат ефектите върху домакинствата, бизнеса, публичните финанси и макроикономическата рамка.

Специално внимание се отделя на очакваното въздействие на предлаганата регулаторна мярка на ЕС върху икономическия растеж, заетостта и инфлацията.

11

Германия: Системен подход при оценката на въздействието

    Всяко предложение за законодателен акт, в това число и на ЕС, трябва да премине през няколко етапа за оценка на въздействието: Установяване на засегнатите области Формулиране на целта на оценката на въздействието

Формулиране на алтернативните решения

Същинска оценка (качествена и количествена) на въздействието  Обобщаване на резултатите и заключение Като примери за алтернативни решения се използват: запазване на статуквото, отказ от приемане на нов акт, възлагане на изпълнението на друго ниво в йерархията, възлагане на изпълнението на частни организации или организиране на публично частно партньорство.

     Като основни икономически рискове и ефекти се определят: Въздействието върху централния и местните бюджети Нови разходи за бизнеса и домакинствата Въздействие върху равнището на цените Въздействието върху заетостта Възникването или отпадането на бюрократични спънки (административни разходи) 12

Австрия: Акцент върху методологията

Прилагат се следните три групи от инструменти:    Проблемен анализ – изяснява се в какво точно се състои проблемът, който трябва да бъде решен.

Целеви анализ – изяснява се какви цели се преследват с планирания акт.

Системен анализ – установяват се системните връзки (въздействия), които ще бъдат засегнати при решаването на проблема, т.е. идентифицират се и оценяват както преките, така и страничните въздействия.

По-специално интерес представляват следните инструменти:

   

Научен арбитраж

Анализ на алтернативите чрез защитници и противници на всяка от алтернативите, като решението се взима от научно жури (арбитраж).

Целта е качествена оценка на въздействията по отделните алтернативи и установяване на оптимална алтернатива.

Методът "Делфи"

Многостепенна анкета за анонимно установяване на преобладаващото мнение на група от експерти и заинтересовани лица.

Целта е по-прецизно установяване на оптималната алтернатива 13

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие отделя напоследък специално място на оценката на в въздействието. В доклад от 2009 г. (Regulatory impact analysis: best practices in OECD countries) са обобщени добрите практики в различни сектори, където се прилага оценка на регулиращото въздействие, чрез използването на различни аналитични методи като анализът “разходи-ползи”, методи за събиране на първични данни, методи за осъществяване на партньорство със заинтересованите страни и др.

На графиката по-долу е показана възходящата тенденция при разпространението на оценката на въздействието в регулационния процес в държавите-членки на ОИСР, включително и във връзка с приемането на актове на ЕС.

14

Благодарим за вниманието

Проф. д.ик.н. Димитър Хаджиниколов (ръководител на проекта) Доц. д-р Светла Бонева Гл. ас. д-р Паскал Желев 15