Transcript 9-9 PPT
5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 1. 16 2. 45 63 3. 90 120 4. 6 24 5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ 2 3 1. 16 16 ÷ 2 8 = 2. 45 63 3. 90 120 4. 6 24 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ 2 3 1. 16 16 ÷ 2 8 = 2. 45 63 3. 90 120 4. 6 24 45 ÷ 9 63 ÷ 9 = 5 7 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ 2 3 1. 16 16 ÷ 2 8 = 2. 45 63 45 ÷ 9 63 ÷ 9 3. 90 120 90 ÷ 30 120 ÷ 30 4. 6 24 = 5 7 = 3 4 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ 2 3 1. 16 16 ÷ 2 8 = 2. 45 63 45 ÷ 9 63 ÷ 9 3. 90 120 90 ÷ 30 120 ÷ 30 = 4. 6 24 6 ÷6 24 ÷ 6 1 4 = = 5 7 3 4 Monday, Sept 9 Lesson 1.3 Unit Rates Unit Rates Unit Rates Is 40 miles in 4 hours a ratio? Unit Rates Is 40 miles in 4 hours a ratio? Yes, it compares two quantities. Unit Rates How can you write 40 miles in 4 hours as a ratio? Unit Rates How can you write 40 miles in 4 hours as a ratio? 40 miles 4 hours 40 miles: 4 hours 40 miles in 4 hours Unit Rates How is as 2 5 ? 40 miles 4 hours different from a ratio such Unit Rates How is as 2 5 40 miles 4 hours ? 40 miles 4 hours different from a ratio such compares two different types of units. Unit Rates What does 40 miles in 4 hours mean? Unit Rates What does 40 miles in 4 hours mean? It means you will travel 40 miles every 4 hours. Unit Rates A rate is a ratio (fraction) comparing quantities of different kinds of units. Example s 15 dollars 3 pounds 40 miles 4 hours 120 students 3 buses Unit Rates A unit rate is a rate with a denominator of 1 when the rate is written as a fraction. To determine the unit rate, divide the fraction by the number in the denominator. Examples5 dollars 1 pound 10 miles 1 hour 40 students 1 bus Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). How to find a unit rate. Step 1 – Find the rate (fraction). Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 1 – Find the rate (fraction). 45 oranges 5 minutes Write this down Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges 5 minutes Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges ÷ 5 5 minutes ÷ 5 = Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges ÷ 5 5 minutes ÷ 5 = 9 oranges 1 minute Samantha picked 9 oranges per minute. Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1? Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1? 24 dollars 4 plants How do we know to put the “plant” unit in the denominator? Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1? 24 dollars 4 plants Because we are looking for the “price per plant”. Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 2? 24 dollars 4 plants Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? 24 dollars ÷ 4 4 plants ÷ 4 = Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? 24 dollars ÷ 4 4 plants ÷ 4 = 6 dollars per plant. 6 dollars 1 plant Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? What is the rate (fraction)? Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? 28 dollars 4 hours Complete the question. Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? 28 dollars ÷ 4 7 dollars 4 hours ÷ 4 = 1 hours David earned 7 dollars per hour. Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? What is the rate (fraction)? Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? 15 miles 2 hours Complete the question. Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? 15 miles ÷ 2 7.5 miles 2 hours ÷ 2 = 1 hours You walked 7.5 miles per hour. Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? What is the rate (fraction)? Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? 9 dollars 12 books Complete the question. Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? 9 dollars ÷ 12 12 books ÷ 12 = .75 dollar 1 book He made .75 dollars per book, 75 cents per book. Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? What is the rate (fraction)? Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 miles 30 minutes Complete the question. Use a calculator if needed. Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 ÷ 30 miles 1 minute = 0.6 miles 1 minute 0.6 miles per minute = Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 ÷ 30 miles 1 minute 3 5 = miles per minute 18 30 miles per minute = Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? (Do this on your own) Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? 35 songs ÷ 5 5 minutes ÷ 5 = 7 songs 1 minute How many songs can she download in 8 minutes? Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? How many songs can she download in 8 minutes? 7 songs 1 minute X 8 minutes = 56 songs Unit Rates Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nino shot 42 baskets in 6 minutes. Who shot the most baskets per minute? (Do this on your own) Unit Rates Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nino shot 42 baskets in 6 minutes. Who shot the most baskets per minute? Molly Nino 20 baskets ÷ 4 4 minutes ÷ 4 42 baskets ÷ 6 6 minutes ÷ 6 5 baskets 1 minute 7 baskets 1 minute 5 baskets per minute 7 baskets per minute Unit Rates Marcella divided 40.8 gallons of paint among 8 containers. How much paint is in each container? Use a calculator if needed. (Do this on your own) Unit Rates Marcella divided 40.8 gallons of paint among 8 containers. How much paint is in each container? Use a calculator if needed. 40.8 gallons ÷ 8 8 containers ÷ 8 = 5.1 gallons 1 container 5.1 gallons per container Unit Rates The results of a car race is shown. Determine who drove the fastest lap. Use calculator if needed. (Do this on your own) Unit Rates The results of a car race is shown. Determine who drove the fastest lap. Use calculator if needed. Cutwright Evans Loza 84 minutes ÷ 35 35 laps ÷ 35 96.6 minutes ÷ 42 42 laps ÷ 42 102.6 minutes ÷ 38 38 laps ÷ 38 = 2.4 minutes per lap = 2.3 minutes per lap = 2.7 minutes per lap Unit Rate Agenda Notes Homework – Lesson 1-3 Homework Practice Due Tuesday, Sept 10 Mid-Chapter Quiz on Thursday, Sept 12 Please Review Mid-Chapter Check on Page 58