Гектор

Download Report

Transcript Гектор

Історична основа – Троянська війна (бл. 1200 р. до н. е.)

Жанр твору

Епічна поема – великий за обсягом переважно поетичний твір, у якому розповідається про якісь значні події з життя героя, народу.

Заголовок поеми

Манускрипт “Іліади”

Заголовок поеми походить від другої назви міста Трої – “Іліон”, яка походить від легендарного засновника міста – Іла. Вона являє собою змішання слів “Іліон” - “місто Бога” і “аде” – співаю.

Тема “Іліади”

Зачин

Гнів

оспівай, богине, Ахілла, сина Пелея Пагубний гнів, що лиха багато ахеям накоїв…

Поет звертається до Богині, музи (Калліопи), і просить її дати натхнення і підказати йому зміст пісні: це – гнів Ахілла .

Ахілл.

Антична кераміка

Отже, головною рушійною силою сюжету є гнів Ахілла. Поема завершується, коли вичерпується гнів героя. У той же час органічно вводить в структуру оповіді численні батальні сцени, сцени життя олімпійських богів, описи кораблів (пісня II), озброєння (щит Ахілла – пісня XVIII), генеалогічні довідки тощо.

Художня структура поеми

Гомер взяв для створення "Ілади" iз уciєї icтоpiї Троянської війни лише один епізод ("гнів Ахілла"). Події, описані у поемі, тривають приблизно 50 днів. 24 пісні (за кількістю букв грецького алфавіту) – 15 693 рядки

Розмір вірша – гекзаметр

Гнів Ахілла

Своєрідність поеми в структурі її композиції. Вона наповнюється подробицями і деталями, розгортається у всеосяжну картину життя, звичаїв, моральних засад, культури античного світу із піщинки у плині часу – гніву Ахілла внаслідок його сварки із вождем ахейців Агамемноном.

Загальна характеристика сюжету

Агамемнон проганяє жерця Хріса Після одного із набігів на прилеглі до Tpoї території Агамемнону, вождю греків у поході, дістається у здобич дочка жерця Xpica із храму бога Аполлона. Xpic приходить до ахейського табору i благає Агамемнона повернути йому дочку, але отримує образливу відмову. Тоді жрець звертається до бога Аполлона з проханням помститися грекам. Аполлон насилає на грецьке військо моровицю, яка триває десять днів.

Брісеїду забирають у Ахілла. Антична кераміка

На десятий день Ахілл збирає народні збори, щоб вирішити питання про подальше перебування греків під Троєю. Віщун Калхант пояснює воїнам причину божественного гніву. Агамемнону доводиться поступитися Хрісеїдою, але він починає вимагати натомість іншу здобич. Ахілл не погоджується з цим, i Агамемнон погрожує відібрати у нього прекрасну полонянку Брісеїду. Відбувається суперечка між героями, i тільки втручання Афіни Паллади попереджає збройну сутичку.

Ахілл приймає послів Агамемнона Після цього ображений Ахілл відмовляється брати участь у воєнних діях. Це дозволяє проявити доблесть іншим героям: поєдинок Менелая i Паріса (п.3), подвиги Діомеда та інших ахейських воїнів (п.4-6), двобій Аякса з троянським вождем Гектором (п. 7). Але греки не можуть зупинити натиск троянців, яким допомагає сам Зевс на прохання божественної матері Ахілла Фетіди (п. 8). Ахейські вожді, стурбовані тим, як розгортаються події, переконують Агамемнона відправити послів до Ахілла, але той залишається невблаганним у своєму гніві. В цей час богиня Гера зваблює Зевса i цим присипляє його увагу (п. 14). Троянці, залившись без вождя, змушені спішно відступати, але пробудження Зевса i його наказ богам не допомагати грекам знову надають їм перевагу.

Ахілл перев’язує рани Патроклу Зцілений богом Аполлоном Гектор повертається до битви, i троянці загрожують знищити ахейський флот. В цей момент побратим Ахілла Патрокл вмовляє друга дати йому обладунки, виготовлені самим богом Гефестом, i вступити у бій. Ахілл погоджується з Патроклом i дає йому наказ відігнати троянців від кораблів. Але Патрокл у бойовому запалі наважується на штурм Tpoї i гине у двобої з Гектором, якому допомагає сам бог Аполлон (п. 16). Навколо тіла загиблого грецького героя розгортається справжня битва, i з великими труднощами ахейцям вдається винести тіло Патрокла з поля бою (п. 17).

Гефест передає Афіні озброєння Ахілла разом із щитом Смерть друга викликає у Ахілла почуття помсти, i він кидається у битву. На прохання Фетіди Гефест знову виготовляє зброю для Пеліда (п. 18). Ахілл знищує безліч троянців, тілами загиблих перекривається течія річки Скамандр. Обурений бог річки намагається знищити Ахілла, i тоді Гефест насилає на Ксанф вогонь, від чого вода починає кипіти. (п. 20-21).

Ахілл оплакує загибель Патрокла Пріам благає Ахілла віддати тіло загиблого Гектора Троянцам вдається заховатися за стінами “неприступної Tpoi”, i тільки Гектор, введений в оману Афіною Палладою, залишається на полі бою. Згодом Гектор вступає у двобій iз Ахіллом i змушений загинути у ньому (п. 22). Потім на честь загиблого Патрокла греки влаштовують пишні похорони i поминальні ігри (п.23). В останній частині описується, як цар Tpoї Пріам уночі приходить до табору греків, щоб викупити у Ахілла тіло загиблого сина. Пелід, вражений горем Пріама, згадує свого старого батька, сльози омивають йому душу, i він погоджується повернути тіло Гектора. Картиною похорон Гектора i завершується поема "Іліада"(п.24).

Схема сюжету поеми

Зустріч жерця Народні збори греків суперечка хріса і Агамемнона Ахілла і Агамемнона образа Ахілла і відмова наступ троянців, брати участь у битві загроза поразки греків участь у битві Патрокла помста Ахілла двобій Ахілла і та його смерть Гектора, смерть Гектора похорони Патрокла зустріч Пріама і похорони Ахілла Гектора

Щит Ахілла

Що зображено на щиті?

Щит вражає розкішшю прикрас та різноманітністю зображених картин. У центрі – небо із зірками, місяцем і сонцем, що дає уяву знання греками будови світу. Навколо – моменти із життя давніх греків.

Численні епізоди суспільних стосунків, побуту, війни, праці дають уявлення про звичаї, інтереси того часу. Обрамляє щит “обід золотий” – Окен.

Що символізують сцени , зображені на щиті?

Перед читачем постає картина життя, у якій ідуть поруч радість і горе, смуток і веселощі. А океан є символом межі людських можливостей, сурової необхідності і неминучості, яку греки називали фатумом.

Ахілл Фетіда купає Ахілла у водах Стікса

Ахілл

Безперечно, центральним персонажем "Іліади" є Ахілл, юний фессальський герой, син Пелея i морської богині Фетіди, ватажок мірмідонян у поході. Фактично, вся історїя Троянської війни по'язана з цим героєм. Ахілл уособлює ту воєнну доблесть, яка у розумінні давніх греків була проявом найвищих людських якостей. Головна тема "Іліади" – тема гніву – пов'язана саме з цим героєм.

Ахілл не боїться виступити проти Агамемнона, який за соціальним статусом знаходиться вище за нього. Ахілл – вірний i надійний товариш. Заради помсти за смерть Патрокла він готовий пожертвувати власним життям.

Ахілл тягне тіло Гектора.

Говард Девід Джонсон Але автор відмовляє своєму герою у почутті міри. Biн занадто любить i занадто ненавидить, занадто гнівається i занадто ображається. Це призводить до фатальних наслідків: гине його друг Патрокл, греки зазнають поразки, троянці загрожують знищити ахейський флот. Найвищим проявом гніву Ахілла е знущання над тілом вбитого Гектора, адже він не може не знати, що непоховання вважалося найбільшою наругою над померлим i було для давніх греків страшнішим, ніж сама смерть.

Але й Ахілл здатний проявити звичайні людські почуття. Зворушений сльозами Пріама, він погоджується віддати тіло загиблого Гектора царю Tpoї. Для автора цей епізод є визначальним: сила людської любові повинна перемогти жорстокість i ненависть.

Гектор і Андромаха

Гектор

Для автора Гектор – представник ворожого табору. Але його симпатії на боці троянського героя. Гектор людянішй за Пеліда. Як старший син i безпосередній наступник Пріама, Гектор очолює троянців у війні з греками. За своїми воїнськими якостями він не поступається найславетнішим ахейським героям. Але, перш за все, Гектор - справжній патріот, безмежно відданий рідному місту i своєму народові. Це весь час намагається підкреслити Гомер. Думки героя постійно пов'язані із захистом Tpoї від ворога.

Андромаха біля тіла Гектора.

Ж.-Л. Давид

Гектор також турботливий чоловік i люблячий батько. Глибоким ліризмом сповнена сцена прощання троянського героя з з дружиною Андромахою i маленьким сином. Під час зустрічі Андромаха благає Гектора залишитися вдома i не повертатися на поле бою, адже після смерті 6aтьків i близьких він залишається її єдиною надією на землі. На це Гектор відповідає, що йому серце забороняє залишитись вдома i йому соромно буде уникнути битви. Водночас ця сцена овіяна ореолом трагізму, тому що обидва гepoя знають, яка страшна доля чекає на них у майбутньому. Гектор залишає Андромаху

1.Визначте риси характеру героїв.

Заповніть таблицю.

Ахілл

спільне

Гектор

відмінне 2. Складіть порівняльну характеристику героїв поеми.

Ахілл Гектор

уособлення честі, доблесті, вірності воїнському обов’язку, дружбі уособлення мужності, патріотизму, вірності громадянському обов’язку

Поєдинок Ахілла і Гектора

Особливості епічного стилю

Гіперболи, порівняння

Рамкова композиція” епізодів Постійні епітети Докладна, некваплива оповідь Картинні порівняння Детальний опис речей, предметів побуту

Літературний відгомін

Осип Мандельштам Безсоння. І Гомер. І пружність парусів. Я кораблям лічбу довів до половини. Цей довгий виводок, цей поїзд журавлиний, Що над Елладою підвівся і злетів, Як журавлиний ключ — до невідомих меж... В священній піні — чола і рамена. Ахейські воїни! Коли б то не Гелена, Чи Троя вам сама була б потрібна теж?

І море, і Гомер — тримаються любов'ю. Кого ж бо слухати? І ось затих Гомер, Лиш море Чорнеє вітійствує тепер І гуркотом важким сягає узголов'я.

Переклад І. Качуровського