Теодора Венциславова

Download Report

Transcript Теодора Венциславова

Антихитлеристката коалиция пречупва оста

1.Увод 2.Войната в дълбокия тил 3.”Тримата големи” решават 4.Краят на “богоизбраните”

Увод

 С фанатична вяра в своята пътеводна звезда Хитлер отхвърля гневно всяко изказано съмнение в измяна на военното щастие. Мнозина го сравняват с Наполеон Бонапарт, за да му предрекат нещастна съдба в безкрайните простори на Русия.

Предвижда се операцията “Цитадела” да изтрие спомена за Сталинград, като нанесе светкавични удари откъм градовете Орел и Белгород и обкръжи съветските войски при Курск, или така наречената Курска дъга. Започнатото на 5 юли 1943г.

настъпление не е изненадващо и не разкъсва съветската отбрана. Тук се разразява най-голямото танково сражение с участие на 1500 бронирани машини. На 12 юли съветската армия преминава в контранастъпление и освобождава Орел и Белгород. Последвалото общо настъпление възвръща градовете Смоленск, Гомел, Киев и цялата Левобрежна Украйна. Повратът на решаващия сухопътен фронт на Втората световна война става окончателен.

 Вместо да открият Втория фронт във Франция на 10 юли 1943 г.англоамериканските войски стоварват десант на о. Сицилия. Италианският крал и Генералният щаб извършват преврат в Рим и на 25 юли арестуват Мусолини. Новото правителство на маршал Бадолио подписва на 3 септември примирие и Италия излиза от войната. На 8 септември съюзниците се прехвърлят в Южна Италия. Германските дивизии ги пресрещат при Неапол. Освободен от германски парашутисти, Дуче образува фашистка република. Въпреки тези действия оста е пречупена непоправимо. Съюзниците на Третия райх се оглеждат за сепаративен мир с Великобритания и Съединените щати.

Войната в дълбокия тил

Необратимата промяна в развоя на войната разширява действията на Съпротивата в Европа. В окупираните страни като Франция, Полша, Югославия, Гърция и Холандия воюват цели въстанически армии. Въпреки незабравените противоречия движенията срещу “арийските господари” увлича хора от различни слоеве на населението и с разнообразни политически цвят. Така Националният съвет във Франция включва 16 организации. В Италия се обединяват 6 партии, които в мирно време никога не биха си подали ръце. Коминтерновецът Йосип Броз Тито измества националиста Дража Михайлович в Югославия. Съпротивителното движение е свързано с два основни командни центъра Лондон и Москва. Докато първите се стремят да се върнат като победители на власт, то вторите влагат повече социално значение на действията си и проповядват народна революция. Схватките с общия силен враг крепят отношенията между бившите и бъдещи неприятели.

 Настъплението на съветската армия вдъхновява комунистическите партии, най-пригодни към конспиративните условия на живот и борба, да поставят националното и социалното освобождение в тясна взаимна връзка. В страните, съюзни на Германия, съпротивата има повече идеологически, отколкото освободителен характер. Партизанските отряди и нелегалните групи се сблъскват не с чуждите окупатори, а със своя държавен враг. Народното недоволство в Италия се отприщва едва след свалянето на Мусолини от власт. В България, Румъния, Унгария и Словакия приливите и отливите на “подмолният бунт” са в причинно-следствена зависимост от разстоянието до съветската армия.

”Тримата големи” решават

 Победоносните изгледи за края на войната изискват съгласуване на коалиционната политика и обсъждане на следвоенното устройство. От 19 до 3 октомври 1943 г. в Москва се провежда конференция на външните министри на Съветския съюз, Съединените щати и Великобритания. Откриването на Вторият фронт е окончателно уточнено за лятото на 1944 г. Вземат се решения победена Германия да понесе териториални загуби и да осъществи денацификация. Капитулиралата Италия спечелва снизхождение. Австрия се възстановява като независима държава. Главните военнопрестъпници подлежат на международен съд. Бъдещата световна организация трябва да избегне недостатъците на обществото на народите

 Заседаващата в Лондон Европейска консултативна комисия е упълномощена да подготви съвместими решения на трите сили относно края на войната, включително условията на примирията и наказанията на вражеските държави. Московската конференция подготвя първата среща на “тримата големи” Рузвелт, Сталин и Чърчил в Техеран (28 ноември-1 декември 1943). Чърчил упорства за откриването на вторият фронт на Балканите. Сталин подозира, че това е опит да се пресече победният поход на Червената армия. Той държи за Северна Франция. Такава е позицията и на Рузвелт. Съветските военни успехи ускоряват съюзническите действия. Рузвелт и Чърчил разпореждат извършването на най-големия морски и въздушен десант в Нормандия (6 юни 1944).

 Превъзходството в хора и въоръжение е сразяващо. Бойците от Съпротивата отварят пътища на очакваните освободители чак до Париж. Белгийците въстават. Хитлер запазва главните си сили за Източният фронт (200 дивизии), а за Западния отдела 75 дивизии. Той предполага, че назованата с негово име коалиция няма да се запази до края на войната. Мощната настъпателна операция “Багратион” , “23 юни края на август 1944”, прогонва германците от съветската територия и извежда Червената армия на Висла и Днестър. На 20 юли е извършено неуспешно покушение срещу Хитлер. Варшавското въстание на свързаната с Лондон “Армия Крайова” не е подкрепено от Съветския съюз, който поддържа Полския комитет за национално освобождение.

 Последвалата на 20 август 1944 г. Яшко-Кишиневска операция изважда Румъния от войната и заставя България да скъса Третия райх. С посредничеството на САЩ Финландия моли за примирие. В Словакия избухва въстание. Будапеща столицата на последната европейска съюзница на Германия, е подложена на обсада. Настъплението на Трети украински фронт, в който се включва и българската армия в Югославия, принуждава германците да се изтеглят набързо от Гърция и Албания.

Краят на “богоизбраните”

 Последното настъпление на вермахта започва на 16 декември 1944 г. в Ардените (Белгия).Англо-американските войски са разбити. Изпълнявайки молба та на съюзниците, съветската армия преминава на 12 януари 1945 г. в настъпление от Висла към Одер, което възпира германските танкови клинове. На втората конференция в Ялта (на п-в Крим) от 4 до 11 февруари 1945 г.правителствените ръководители на СССР, САЩ и Великобритания заявяват, че заедно ще наложат безусловна капитулация на Третия райх. Те се споразумяват да разделят Германия на четири зони (и френска). Берлин също трябва да се раздели на четири. Там ще се настани Контролният съвет на съюзниците. Германските въоръжени сили и военната промишленост ще бъдат унищожени.

 Репарациите обхващат цялото германско национално богатство, включително и използването на човешки труд. Подписаната Декларация за освободено Европа изтъква решимостта на трите сили да работят за укрепването на суверенитета и демокрацията в освободените страни. Сталин дава съгласие за участие във войната срещу Япония, което стопява появилите се съмнения в неговата добронамереност към източна и Югоизточна Европа. Притисната между няколко фронта, нацистка Германия изнемогва. “Тайното” ракетно оръжие не и помага . Превземането на Кьонисберг, Будапеща и Виена предсказва съдбата на имперската столица.

 В средата на април1945 г. англо-американските войски се намират на 100 км от Берлин, обсаден на 25 април от съветската армия. Пет дни по-късно над райхстага е побито червеното знаме. Хитлер се самоубива, разочарован от негодността на германския народ да изпълни “великата мисия”. Единственото програмно начало, което е успял почти да завърши, е “окончателното решение на еврейският въпрос” в Европа. Погубени са 6 млн. евреи в концлагери и крематориуми. Новото правителство на гросадмирал Дьониц разпорежда предаване на запад и отпор на изток. На 7 май 1945 г. е подписана капитулацията в Реймс, а на 8 май – в Берлин. Конференцията в Потсдам (17 юни-2 юли 1945) обявява започналата денацификация на Германия.

 Главните военнопрестъпници получават своето наказание. Съветът на външните министри на силите победителки пристъпва към изготвянето на мирните договори. Загубила морските битки и оттегляйки се от завоюваните земи в Източна Азия, Япония се подготвя да защитава на живот и смърт своите острови. Самоубийствените удари на “живите бомби и торпили” предупреждават за предстоящи кръвопролитни сражения. Съединените щати решават да покажат в действие най новото ядрено оръжие, предел на две посоки. На 6 и 9 август те хвърлят атомни бомби над Хирошима и Нагасаки, при което загиват или са тежко ранени 447 хил. души. Така е спестен на половин милион американци. На 8 август Съветският съюз обявява война на Япония и разгромява Квантунската армия в Манджурия.

 На 2 септември 1945 г. империята на изгряващото слънце подписва капитулацията върху борда на американския линеен кораб “Мисури” в Токийския залив . Краят на втората световна война се ознаменува с началото на противопоставянето между новите свръх сили и бивши участници в антихитлеристката коалиция. Започва нов период в световната история, известен като “студената война”