cs.feri.uni-mb.si - Inštitut za računalništvo

Download Report

Transcript cs.feri.uni-mb.si - Inštitut za računalništvo

Inštitut za
računalništvo
Predstavitev študija na II.
stopnji programa Računalništvo
in informacijske tehnologije
Informativni dan
Maribor, 22. maj 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
Organiziranost študija na II. stopnji
 Projektno orientiran podiplomski študij z
individualnimi usmeritvami na celotnem področju
računalništva in informacijskih tehnologij (R-IT)
 1. in 2. semester: 7 obveznih predmetov –
teoretične osnove, poenotenje znanj
 2. in 3. semester: dva izbirna projekta, vsak z 8
predmeti
 3. in 4. semester: dva dodatna prosto izbirna
predmeta
 4. semester: priprava, izdelava in zagovor
magistrskega dela
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
2
Obvezni predmeti
 1. semester:
 Peter Kokol: Razvoj in upravljanje programskih
sistemov (30/30, 5 ECTS)
 Nikola Guid: Izbrani algoritmi (30/30, 5 ECTS)
 Janez Brest: Principi programskih jezikov (30/30,
5 ECTS)
 Milan Ojsteršek: Spletne tehnologije (30/30, 5 ECTS)
 Borut Žalik: Računalniška multimedia (30/30,
5 ECTS)
 Marjan Mernik: Generativne metode (30/30, 5 ECTS)
 2. semester:
 Damjan Zazula: Računalniška obdelava signalov in
slik (30/30, 6 ECTS)
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
3
Izbirna projekta
 Projekta zagotavljata individualne usmeritve pod
vodstvom mentorjev v njihovih laboratorijih
 Inteligentne informacijske tehnologije

Cilji: obvladovati načrtovanje in uporabo inteligentnih
postopkov in storitev

Tehnologije: spletne tehnologije, inteligentne storitve,
evolucija in nevronske mreže, slikovne tehnologije,
porazdeljene agentne arhitekture
 Računalniške metodologije in aplikacije

Cilji: obvladovati načrtovanje in uporabo naprednih
računalniških postopkov in aplikacij

Tehnologije: spletne aplikacije, prostorski informacijski
sistemi, slikovne tehnologije, kvantno računalništvo,
porazdeljene agentne arhitekture
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
4
Inteligentne informacijske
tehnologije
 2. semester

David Podgorelec: Osnove bioinformatike

Janez Brest (B. Bošković): Jezikovne tehnologije

Milan Zorman (P. Kokol): Inteligentni sistemi

Janez Brest (I. Fister): Povezljivi sistemi in inteligentne
storitve
 3. semester

Božidar Potočnik: Napredna obdelava slik

Marjan Mernik: Evolucijsko računanje

Marjan Mernik (M. Črepinšek): Mobilno in vseprisotno
računalništvo

Damjan Strnad: Principi porazdeljene in računske inteligence
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
5
Računalniške metodologije in
aplikacije
 2. semester

Peter Kokol: Kvaliteta programske opreme

David Podgorelec: Principi geografskih informacijskih
sistemov

Aleš Holobar: Nevro, nano in kvantno računalništvo

Janez Brest (B. Bošković): Jezikovne tehnologije
 3. semester

Božidar Potočnik: Napredna obdelava slik

Danilo Korže: Optimizacijske metode

Damjan Zazula: Računalniški vid

Damjan Strnad: Principi porazdeljene in računske
inteligence
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
6
Priporočeni prosto izbirni
predmeti
 4. semester

Iztok Peterin: Matematika v računalništvu

B. Potočnik (B. Cigale): Principi operacijskih sistemov
 Lahko izberete predmet iz drugega projekta programa
MAG R-IT.
 Seveda je kot prosto izbirna predmeta mogoče izbrati
katerakoli drugostopenjska predmeta, ki se razlikujeta
po vsebini vsaj 50 % od ostalih poslušanih predmetov, in
se predavata na domači ali tuji univerzi.
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
7
Namen podiplomskega
študija
 Podiplomski študij z magisterijem na II. stopnji
R-IT omogoča:

vpis na doktorski študij (III. stopnja)

zaposlitev v raziskovalnih in razvojnih oddelkih ter na
vodilnih mestih v podjetjih in ustanovah s področja
računalništva in informacijskih tehnologij
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
8
Pridobljene splošne
kompetence
 Pridobljene splošne kompetence:






sposobnost kreativnega sodelovanja v projektnih skupinah
strokovna in raziskovalna kritičnost, odgovornost, iniciativnost in
samostojnost pri vodenju ali odločanju v večjih razvojnih projektih
sposobnost sledenja trenutnemu stanju tehnike in nenehno
izpopolnjevanje s tem povezanih znanj
obvladovanje razvojnih pristopov in uvajanja tehničnih ter
tehnoloških izboljšav, naprav in storitev, prav tako pa s tem
povezanega patentnega inženirstva
sposobnost analize in sinteze zahtevnejših rešitev v razvojnih ali
tehnološko-proizvodnih projektih, njihove izvedbe in nadziranja
teoretična in izkustvena znanja za nadaljevanje na doktorski
stopnji študija
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
9
Pridobljene specifične
kompetence (1/2)
 Obvezni predmeti in projektno delo na II. stopnji
R-IT zagotavljajo:




široko poznavanje računalniških in informacijskih tehnologij:
področje algoritmov, principe programskih jezikov in razvoj
programskih sistemov, spletne tehnologije z multimediji, osnove
inteligentnih metod ter računalniške obdelave signalov in slik
poglobljeno spoznavanje z računalniškimi sistemi, z njihovimi
arhitekturami, z virtualizacijo, z naprednimi operacijskimi sistemi, s
spletom in z inteligentnimi storitvami ter s komunikacijskimi
strukturami
možnost izpopolnjevanja na področju modeliranja, matematičnoanalitičnih, statističnih in optimizacijskih podlag za računalniške
rešitve
obvladovanje razvoja in kvalitete programskih rešitev, mobilnega in
vseprisotnega računalništva, principov informacijskih sistemov,
aplikacijskih strežnikov in področja varnosti ter zaščite
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
10
Pridobljene specifične
kompetence (2/2)
 Obvezni predmeti in projektno delo na II. stopnji
R-IT zagotavljajo:

razumevanje in sposobnost načrtovanja, razvoja in uporabo
komponent, ki računalniško podprtim proizvodom prinašajo zelo
visoko dodano vrednost:






računalniška inteligenca, inteligentni sistemi, pomensko in storitveno
usmerjeni splet
virtualna okolja, računalniška animacija
evolucijsko računanje
računalniška geometrija in modeliranje
izpopolnjena obdelava signalov in slik, računalniški vid, diagnostični
sistemi
bioinformatika, nevro, nano in kvantno računalništvo
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
11
Predstavitev dejavnosti na
Inštitutu za računalništvo
 Inštitut za računalništvo je zadolžen za program R-IT
 Inštitut sestavljajo:

Laboratorij za računalniške arhitekture in jezike

Laboratorij za računalniško grafiko in umetno inteligenco

Laboratorij za načrtovanje sistemov

Laboratorij za sistemsko programsko opremo

Laboratorij za heterogene računalniške sisteme

Laboratorij za računalniško geometrijo in algoritme
multimedije

Laboratorij za programirne metodologije
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
12
Laboratorij za računalniške
arhitekture in jezike

Raziskovalna dejavnost:




šahovski program - BBChess, Umko (igralna moč kot
svetovni šahovski prvak)
modeliranje in vizualizacija ekosistemov - EcoMod
evolucijski algoritmi in diferencialna evolucija - DE, jDE,
MO
Strokovna dejavnost:





linux/UNIX
spletne aplikacije
java, C++, Qt, KDE, ...
odprta koda
paralelizacija
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
13
Laboratorij za računalniško
grafiko in umetno inteligenco
 Raziskovalne in razvojne dejavnosti laboratorija so:






računalniška grafika in animacija
modeliranje naravnih objektov
simulacije ekosistemov
razvoj učnih orodij za posredovalce ob
naravnih in drugih nesrečah
računska inteligenca (nevronske mreže,
mehka logika, evolucijski algoritmi)
porazdeljena inteligenca (multi-agentni
sistemi, kolektivna inteligenca,
inteligenca rojev)
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
14
Laboratorij za načrtovanje
sistemov

Raziskave in aplikacije inteligentnih sistemov na področjih, kot
so medicina, zdravstvena nega, poslovne aplikacije,
industrijske aplikacije, zabava in prosti čas, splet in e-učenje.

Z uporabo metod, kot so odločitvena drevesa, nevronske
mreže, grobe množice, agentski sistemi, razni ansambelski,
hibridni in evolucijski pristopi izvajamo:

podatkovno rudarjenje,

podporo odločanju,

avtomatsko odločanje,

ekstrakcijo znanja,

razpoznavanje vzorcev,

rudarjenje po besedilih,

profiliranje uporabnikov, …
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
15
Laboratorij za sistemsko
programsko opremo
 Strokovna dejavnost
 mobilne tehnologije
 strojna oprema
 oddaljen nadzor
 Raziskovalna dejavnost
 obdelava signalov
 obdelava slik
 računalniški vid
 konceptualno učenje
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
16
Laboratorij za heterogene
računalniške sisteme
 Porazdeljeno, paralelno in heterogeno
procesiranje
 Procesiranje besedil v slovenskem jeziku
 Razvoj pomensko in storitveno usmerjenih
spletnih aplikacij
 Razvoj digitalnih knjižnic
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
17
Laboratorij za računalniško
geometrijo in algoritme multimedije
 Algoritmi računalniške geometrije
 Geografski informacijski sistemi
 Obdelava multimedijskih podatkov
in inženirskih podatkov
 Navidezna resničnost
 Algoritmi urejanja
 Stiskanje podatkov
 Gručenje
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
18
Laboratorij za programirne
metodologije
 Algoritmi po vzoru iz narave
 Domensko specifični (modelirni) jeziki –
DS(M)Ls
 Generativno programiranje
 Ontologije
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
19
Potek študija

Prijava po razpisu

Vpis

Izbira projekta ob vpisu (na razpolago bo obrazec):


zaradi prostorskih in izvedbenih omejitev mora biti število študentov v
posameznem projektu približno mnogokratnik od 15
Izbira mentorja:

zaželeno je, da vsak študent izbere mentorja med nosilci predmetov na II.
stopnji R-IT

mentor med študijem je praviloma tudi mentor pri magistrski nalogi

mentor je praviloma povezan z izbranim projektom in s študentovo ožjo
študijsko usmeritvijo, zato je lahko tudi nosilec prosto izbirnega predmeta,
vendar le na programu R-IT

mentor poveže študenta z raziskovalno in s strokovno dejavnostjo
laboratorija, katerega član je

število študentov pri posameznem mentorju je omejeno, kar zagotavlja
pričakovano kakovost mentorskega dela in pomoči mentorirancem
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
20
Število razpisanih mest in vpisni
pogoji
 80 mest za redni študij
 Pogoji
 Končana I. bolonjska stopnja (UN ali VS):
 program Računalništvo in informacijske tehnologije
 program Informatika in tehnologije komuniciranja
 program Računalništvo in informatika (UL + UP)
 program Izobraževalno računalništvo (UM FNM)
 drugi naravoslovno-tehnični programi (+24 ECTS)
 Končan stari visokošolski strokovni študij:
 program Računalništvo in informatika
 drugi naravoslovno-tehnični programi (+24 ECTS)
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
21
Pomembni datumi

Razpis za II. stopnjo R-IT bo objavljen:
http://www.feri.uni-mb.si/
Dokument s pomembnimi datumi
Gradivo - informativni dan 2. stopnja 2014.docx
II. stopnja, informativni dan, Maribor, 22. 5. 2014
http://www.r-it.uni-mb.si
22