Презентация 2 - Област Смолян

Download Report

Transcript Презентация 2 - Област Смолян

ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЛАСТЕН СЪВЕТ ЗА РАЗВИТИЕ НА СМОЛЯНСКА ОБЛАСТ В ъзможности за пренасяне на добри практики за планинските територии гр. Смолян, 18 .

12 .2012

г.

Действия във връзка с изпълнение Решения на

Регионалния съвет за развитие на Южен централен район

от 08 юни 2012 г.

План за устойчиво развитие и управление на планински територии

базира се на

Модел на устойчиво развитие и управление на планински територии

Разработен по проект

“GREEN MOUNTAIN”

• •

AREC Raumberg-Gumpenstein -

Австрия

Slovak Environmental Agency

- Словакия • •

Monti Sibillini National Park

- Италия

Province Macerata

- Италия • и принос от 11 партньора от 9 държави

Планинската среда представлява около една четвърт от наземното биологично разнообразие и високо културното многообразие и е от съществено значение за благосъстоянието на всеки народ и континент: половината от населението зависи от планините. Природното и културно богатство на планината, и тяхната изключителна крехкост са признати от международния съюз за опазване на природата (iucn), като се подчертава значението на планинските екосистеми, големите икономически възможности по отношение НА УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ НА ТЕЗИ РАЙОНИ (IUCN, 2004).

1. Да предостави насоки за администрациите, местните власти и заинтересовани страни за насърчаване и подобряване развитието на планинските райони 2. Да стимулира обмена на добри практики, целящи устойчиво развитие на планинските райони 3. Да подобри икономическата основа за жителите на планината, чрез изпълнението на дейности, щадящи околната среда 4. Извеждане на културното наследство базирано на традициите в планината и придаване на допълнителна принадена стойност на екологията.

• • Дебатът за социално-икономическото развитие в планинските райони и многобройните споразумения, подписани на европейско и международно равнище, потвърждават значението на тези региони в глобалните социално-икономически и екологични баланси.

Планините биха могли да играят много важна роля за социално-икономическото бъдеще и благополучие.

Планинските райони на Югоизточна Европа са важен източник на културно многообразие, пазители са на традиции, езици и обичаи, които биха могли да бъдат абсорбирани в глобалните явление, и ако внимателно се разработят, може да представляват ключови фактори за устойчиво икономическо развитие. В много планински райони, туризмът би могъл да играе водеща роля в развитието на тези територии. Когато е насочен в посока на устойчивото развитие, може да бъде ключова възможност за запазване на културното и природното наследство и благосъстоянието на местното население.

Традиционното производство на местни стоки, ценно културно наследство и природа и високо качество на околната среда може да се разглеждат като общи силни страни на съответните региони. Но този потенциал е застрашена от недостатъци, причинени от дефицит на инфраструктура и икономическо измерение, което води до ниска конкурентоспособност и зависимост от финансова подкрепа. Ниски доходи, липса на мотивация, емиграция, ниска квалификация на останалата работна сила и прогресивно застаряване на населението са резултати от гореспоменатите факти.

Важно е да има стратегично планиране и дейност, насочени към възможността да се преоткрият реални и истински възможности на планината, носещи конкретни социално икономическите ползи, произтичащи от нея, с цел да се насърчи развитието на планинските райони, които трябва да вървят ръка за ръка с опазването на техните природни и културни ресурси

- да определи конкретните дейности и действия за постигане на визията, целта и задачата. - да даде в резюме потенциалните финансови източници, за да се гарантира реализирането на съответните дейности - да определи точно органите, отговорни за реализирането на предложените дейности и действия. - да определи/ да създаде списък с проектите за реализиране на предложените дейности. - да създаде времеви график за реализиране на предложените проекти.

-да осигури базово описание на планинската област; - да предвиди всякакви конфликти и да предложи най доброто средство за решаването им; - прилагане на сегашните политики и стратегии. Да се определи мониторинг, необходим за оценка на ефективността на управлението; - да действа като ръководство за нови служители, както и да се гарантира непрекъснатост на ефективно управление;

- Да действа като инструмент за комуникация и образование; - Да се демонстрира, че управлението е ефективно и ефикасно; - Да набележат областите, в законодателството, които се нуждаят от подобрение; - Да предостави насоки за подходящо физическо развитие и по-широки изисквания за планиране; - Да се установи местната социално-икономическата стойност / предимствата на биологичното разнообразие / зелени планински райони; - Да определи за кого е планирането и управлението

• • • • За период от най-малко 15 години.

• Модерен, добре уредена, ясен и кратък стратегически план увеличава шансовете за участие на всички заинтересовани страни.

• Рамка и стратегически план в напречно сечение – регионалното развитие е проблем за всички сектори.

Акцент върху инструмент за мониторинг и оценка на стратегическия план за изпълнение.

Специфичен и количествено стратегически цели дават възможност за по-реалистично и ефективно изпълнение, те не са догми, но очертани насоки за бъдещ прогрес.

жив документ - тя ще бъде обновяван или съдържанието му ще бъдат включени в свързаните ведомствени документи, когато те се актуализират.

• Документът се основав на широка гама от достоверна информация, предоставена от официални статистически институции или организации, упълномощени да събират и тълкуват данните.

• • • • Документът е изготвен в отворено участието начин заедно с експертна работна група участва, той ще бъде обсъден със заинтересованите страни и обществеността.

• Консенсусен документ - той уважава мненията на заинтересованите страни и общественото мнение.

Документът се основава на настоящата социална ситуация.

Документът е реалистична и неговото изпълнение е жизнесноважно За период от най-малко 15 години.

• • • • • Модерен, добре уредена, ясен и кратък стратегически план увеличава шансовете за участие на всички заинтересовани страни.

Рамка и стратегически план в напречно сечение – регионалното развитие е проблем за всички сектори.

Акцент върху инструмент за мониторинг и оценка на стратегическия план за изпълнение.

Специфичен и количествено стратегически цели дават възможност за по-реалистично и ефективно изпълнение, те не са догми, но очертани насоки за бъдещ прогрес.

жив документ - тя ще бъде обновяван или съдържанието му ще бъдат включени в свързаните ведомствени документи, когато те се актуализират.

• Документът се основав на широка гама от достоверна информация, предоставена от официални статистически институции или организации, упълномощени да събират и тълкуват данните.

• • • Документът е изготвен в отворено участието начин заедно с експертна работна група участва, той ще бъде обсъден със заинтересованите страни и обществеността.

• Консенсусен документ - той уважава мненията на заинтересованите страни и общественото мнение.

Документът се основава на настоящата социална ситуация.

Документът е реалистична и неговото изпълнение е жизнесноважно

o o o o o

Цели на МП за съответната планинска зона Ръководител, екип на МП Териториално определяне Определяне на участниците/ институциите Определяне на сътрудничеството

o o o

Аналитични източници, включително потенциален анализ SWOT анализ s Анализ на проблема о проблеми от гледна точка на местното население

o o o

Визия Стратегически цели Приритети, мерки

o o o o o o

Дейности, стъпки Отговорности Финансови изисквания, източници, възможности Проекти Времеви график Резюме

o o

Списък с показатели Страници с показателни методологически факти

Сектор Публичен сектор Частен (бизнес) сектор

-

роля / принос “гонещи права”, предоставя достъп до информация, устойчивост и легитимност, което създава работна марка за икномиката, политическите и социалните права, разработва правила и стандарти, установява механизми, предоставя публични услуги Граждански сектор

-

“гонещи печалба”, - изобретателен, продуктивен, силно фокусиран и бърз сектор Създава стоки и услуги Предоставя възможности икономически растеж за заетост, иновации и “гонещи ценности”, отзивчив, включва всичко и сектор с въображение - Създава възможности за индивидуално развитие и творчество - Осигурява подкрепа и услуги за хората в нужда, или които са изключени от основното общество

Благодаря за вниманието!