Transcript prezentacija vjeronauk
Korijeni kršćanstva na hrvatskim prostorima
Povijest krš ć anstva u Panoniji
Dioklecijanovi progoni kršćana (304/5.). Milanski proglas vjerske slobode za sve građane (313.) Crkveno središte- Sirmium (Srijemska Mitrovica). Četiri crkvena sabora u Sirmiumu Huni, (441.) osvojili i opljačkali grad Sirmium Avari (582.) razorili Sirmium i Cibale-gotovo nestalo kršćanstva koncem VI. Stoljeća- nove stranice povijesti kršćanstva na našim prostorima.
Djelovanje sv.Pavla
Djelovanje apostola Pavla u Iliriku ne potvrđuju povijesni izvori. On doduše tvrdi da je „od Jeruzalema i naokolo do Ilirika potpuno izvršio dužnost propovijedanja radosne vijesti o Kristu“ (Rim 15, 19), ali nije sigurno da li se Ilirik u toj tvrdnji ima shvatiti uključivo ili isključivo. Sigurno je međutim da je Pavao boravio u Solunu, dakle na granici Ilirika, ali nije sigurno da je propovijedao u Iliriku.“
Prvi kršćanski gradovi u Panoniji
Sirmium (Srijemska Mitrovica) Siscia(Sisak) Cibalae(Vinkovci) Mursa(Osijek) Gradovi-biskupi (biskupije) Sela-prezbiteri U uporabi latinski jezik.
Progoni kršćana u Panoniji
Prvi progoni kršćana započeli su od Židova, o čemu svjedoče Djela apostolska.
Prvi veliki progon- je od Rimljana i trajao je četiri godine 303 304 godina objavljeno četiri edikta protiv kršćana (od Rimskog carstva)
Srijemska- panonska metropolija
Sirmij (Srijemska Mitrovica) bio je u to vrijeme prijestolnicom Metropolija :crkvena pokrajna koja obuhvaća nekoliko biskupija Glavna metropolija na ovom području(Hrvatska,Srbija,Bosna,istočna Bugarska)
Širenje krš
ć
anstva u Dalmaciji
Pavlov učenik Tit propovjeda evanđelje u Dalmaciji i tako Hrvati postaju sve više vjerni religiji spasenja.
Teodorit, navodeći riječi Pavlove, da je Kriskent pošao u Galatiju, a Tit u Dalmaciju, kaže, kako su ova dvojica slobodni od onoga ukora jer ga ovi poslušaše i pođoše da propovjedaju, prvi u Galatiju, a drugi u Dalmaciju.
Titova je djelatnost u Dalmaciji trajala od 55. do 61. godine, i po plodovima je bila bogata. Titu, u pravome smislu, pripada ime apostol Dalmacije. Boravio je u Solinu gdje je bio episkop.
Poslije Titova odlaska nasljedio ga je Emrije,također Pavlov učenik.
Dalmatinska metropolija
Glavno središte Dalmatinske metropolije bio je grad Salona (Solin) Sastojala se od biskupija (gradova).
Ostatci starokršćanske bazilike i groblja u Saloni.
Spomenici,arheološki nalazi
Eufrazijeva bazilika u Poreču: Jedna od rijetkih nerazrušenih crkava iz prošlosti.
Splitski evangelijar:je najstarija sačuvana knjiga u Hrvatskoj i jedan od najdragocjenijih spomenika na našem području.
Napravila: Dorotea Gelemanović 8.r.