Snímek 1 - spv.wbl.sk

Download Report

Transcript Snímek 1 - spv.wbl.sk

Zo sveta aj od nás

 Kosová, B.: Vybrané kapitoly z personálnej a sociálnej výchovy. Banská Bystrica 1998  V zahraničí sa používa termín personal and social education. Od r. 2003 je súčasťou štátneho kurikula vo Veľkej Británii, ktoré sa vzťahuje na deti vo veku od 5 do 16 rokov. Zahŕňa oblasť vzťahov a komunít na lokálnej úrovní a globálnej úrovní (local and global communities), sexuálnu výchovu, mravnú výchovu, environmentálnu výchovu a spirituálnu výchovu.

Ako je to v Čechách

 Používa sa pojem osobnostná a sociálna výchova.

 Od r. 2007 je povinným obsahom vzdelávania na všetkých ZŠ. Nejde o žiaden predmet, ale prierezové témy, ktoré sa majú prelínať vo všetkých ročníkoch od 1-ho po 9-tý cez vyučovacie predmety, projekty, kurzy a rozličné aktivity.

 OSV (osobnostná a sociálna výchova) je zameraná na:  rozvoj osobnosti  sociálnych zručnosti  morálnych (mravných) postojov. Realizuje sa cez zážitkové metódy vo vyučovaní.

Tematické okruhy OSV v Čechách

Osobnostný rozvoj:

 Rozvoj schopnosti poznávania  Sebapoznanie a sebavnímanie  Sebaregulácia a sebaorganizácia  Psychohygiena  Kreativita 

Sociálny rozvoj:

 Poznávanie ľudí  Medziľudské vzťahy  Komunikácia  Kooperácia a kompetícia 

Morálny rozvoj:

 Riešenie problémov a rozhodovacie zručnosti  Hodnoty, postoje, praktická etika

Metodický servis

 Akreditované občianske združenie Odyssea  www.odyssea.cz

Odyssea je občianske združenie, ktoré sa zameriava na implementáciu OSV do školskej praxe. Spoločne so školami vyvíjajú metodické materiály, realizujú výskumy a kurzy pre učiteľov a žiakov.

 Čísla: od r. 2000 realizovali viac ako 100 kurzov pre žiakov, vyškolili viac ako 1000 učiteľov, viedli semináre na VŠ, školili učiteľské zbory.

Garant projektu Odyssea

 Doc. PhDr. Josef Valenta, CSc.  Pôsobenie: FF UK v Prahe, DAMU v Prahe (akadémia muzických umení, Katedra výchovnej dramatiky)  Valenta,J.: Manuál k tréninku řeči lidského těla (didaktika neverbální komunikace). Kladno, AISIS 2004.

Valenta,J.: Učíme (se) komunikovat. Kladno, AISIS 2005.

Valenta,J.: Osobnostní a sociální výchova a její cesty k žákovi. Kladno, AISIS 2005.

Valenta,J.: Metody a techniky dramatické výchovy. 3.vyd., Praha, Grada 2008

Kurzy OSV

 Adaptačné sústredenie pre 1. roč. ZŠ  Adaptačné sústredenie pre 6. roč. ZŠ a 1. roč. 8-ných gymnázií  Rozvoj učebných zručností na I. stupni ZŠ  Ako sa učiť efektívne II. stupeň ZŠ  Vyjadrujeme svoje pocity, aby sme sa cítili lepšie (I. stupeň ZŠ)  Ako si zdravým spôsobom zlepšiť náladu a byť lepší (I. stupeň ZŠ)

Kurzy OSV

 Ako sa brániť drogám a predchádzať závislostiam (II. stupeň ZŠ)  Ako zlepšiť vzťahy v našej triede (II. stupeň ZŠ)  Odyssea LAMBDA - intenzívny lanový kurz, zameraný na utuženie skupiny, prehĺbenie dôvery, schopnosti vzájomnej podpory a dobrej komunikácie. Väčšia časť kurzu prebieha v tímových lanových prekážkach v prírode. Rozsah pol dne až jeden deň.

Lekcie OSV

 Lekcie OSV na stránke www.odyssea.cz

sa nachádzajú v rubrike Metodiky OSV → Lekcie OSV,  Je možné vybrať z viac ako 30 lekcií

Lekcie OSV

 Učíme sa sústrediť  Rozvíjame svoje zmysly  Učíme sa učiť  Poznávame svoju osobnosť  Poznávame svoj vzťah j ľuďom  Učíme sa byť v pohode a byť sám sebou  Prežívame, vyjadrujeme a zvládame svoje emócie  Učíme sa zvládať svoju agresivitu  Cvičíme vôľu pohybom

Lekcie OSV

 Učíme sa uvoľniť a obnoviť svoje sily  Vieme vyhľadať a poskytnúť pomoc pri osobných problémoch  Tvorivo riešime praktické situácie  Poznávame svojich spolužiakov  Poznávame, určujeme a dodržiavame základné pravidlá správania sa v triede a v škole  Usilujeme sa o dobré vzťahy  Učíme sa otvorene uplatňovať svoje názory, postoje a práva (Asertivita)

Lekcie OSV

 Učíme sa otvorene uplatňovať svoje názory, postoje a práva (Asertivita)  Vieme povedať inému, čo sa nám na jeho správaní páči a čo nepáči  Odmietame manipuláciu  Pútavo prezentujeme  Ovládame umenie súťažiť  Riešime problémy a prijímame výzvy

Lekcie OSV

 Uvažujeme o hodnotách  Skúmame cnosti  Staráme sa o seba a iných  Realizujeme vlastné ideály  Rozhodujeme sa zodpovedne a konáme eticky

Metódy najčastejšie používané v OSV

 Citlivosť na tému a cieľ  Reflexia  Hranie rolí  Úlohové situácie (kooperatívne úlohy, s prekážkou)  Myšlienková mapa  Brainstorming  Burza vzájomnej pomoci  Myslím si, že áno, myslím si, že nie  Divadlo fórum (imitácia divadla)

Ukážka z lekcie Riešime tvorivo medziľudské situácie

        Poslanie lekcie Štruktúra lekcie Úvodné otázky pre učiteľov a žiakov Očakávané výstupy Témy lekcie A. Ako naučiť žiakov riešiť náročné medziľudské situácie, do ktorých sa dostávajú.

B. Ako naučiť žiakov riešiť bežné medziľudské situácie, do ktorých sa dostávajú.

Zoznam aktivít

Príklad aktivity

Ide to aj inak?

 Čas: min. 45 min.

   Vek: bez obmedzenia Deti sa rozdelia do dvojíc a spomenú si min. na jednu situáciu, v ktorej sa cítili nepríjemne. Spoločne si vyberú jednu, ktorú zdramatizujú tak, že zahrajú ako by sa mohla situácia vyriešiť. Potom to prezentujú pred celou skupinou. Za každou inscenáciou môže nasledovať krátka reflexia, príp. diskusia. Cieľom je nájsť riešenia, ktoré žiaci môžu potom uplatňovať.

Príklad aktivity

S tým ja nepohnem!

 Žiakom predložíme na prvý pohľad neriešiteľné situácie, napr.:  Predavač v obchode, do ktorého chodím, lebo je najbližšie mi často vnucuje tovar, ktorý nechcem;  Sused ma často upozorňuje na hluk v dome, ktorý ja nespôsobujem;  Domovník v dome, ktorý sa s každým rozpráva a keď už chce človek odísť, začína hovoriť veľmi naliehavo.

 ...

Postup

 Žiaci v 3-5 členných skupinkách hľadajú riešenia, ktoré potom prezentujú. Žiaci sú potom rozdelení do dvojíc a pripravujú inscenáciu podobnej situácie, ktorú sami vymysleli. Na záver sa prezentujú všetky situácie. Dvojica má zdôvodniť svoje riešenia, uviesť všetky klady a nedostatky.  Na záver je možné zrealizovať spätnú väzbu, t.j. zistiť, či sa žiaci niečo nové naučili, čo je pre nich rozhodujúcim pri výbere formy správania v konkrétnej situácii a pod.

Príklad aktivity z lekcie

Rozhodujeme sa správne a konáme eticky

    Deti sa rozdelia do trojíc, v ktorých riešia 3-4 situácie, ktoré si vylosujú. Všetky riešenia sa zapíšu v skupinkách. Potom sa spoja do šestice a spoločne sa dohadujú ako by situácie vyriešili. Tie, v ktorých sa jednohlasne nezhodli sa prezentujú pred celou skupinou. Riešia situácie: Mám sa zastať mladšieho chlapca, ktorému nadávajú v jedálni?

Mám očierniť učiteľku, aby som šplhol v očiach spolužiaka?

Mám odpísať, aby som dostal lepšiu známku?

Aktivita z lekcie Učíme sa uvoľniť a obnoviť svoje sily

Aktivita: Spomienková konzerva Motivačný rozhovor Príklad Vyvolanie spomienok u žiakov Návod na prípravu vlastnej spomienkovej konzervy Diskusia