Za čo vďačíme zasväteným osobám

Download Report

Transcript Za čo vďačíme zasväteným osobám

Ročník: druhý (2.GA) Názov vyučovacej hodiny: Za čo vďačíme zasväteným osobám

Cieľ

1. kognitívny: oboznámiť študentov s významom a

prínosom zasväteného života pre spoločnosť v minulosti a dnes.

2. afektívny: oceniť a vyzdvihnúť dôležitosť zasväteného

života

3. psychomotorický: naplnený cez domácu úlohu

• • •

Kľúčové pojmy

zasvätený život prínos zasväteného života rehoľné komunity • •

Pomôcky

Metodika pre druhý ročník SŠ materiál „Spiatočnícki kňazi“

Obsahový štandard

kňaz, biskup, pápež, rehoľný kňaz, rehoľný brat, opát, zasvätený život, rehoľná komunita

Výkonový štandard

• Žiak vie: a) poukázať na oblasti živosti, ktoré sa rozvíjajú vďaka zasväteným osobám b) vysvetliť ako sa rozvíjali tieto oblasti života

Kľúčové kompetencie

kognitívne: vedieť si vybrať, zapísať a osvojiť podstatné

informácie z danej oblasti, v našom prípade z referátu študentky a z materiálu „Spiatočnícki kňazi“, urobiť si celkový obraz o prínose zasväteného života pre ľudstvo v oblasti vzdelávania, charity, poľnohospodárstva, techniky, uchovávania antických tradícií •

sociálne: vedieť vytvárať pozitívne medziľudské vzťahy,

v našom prípade vedieť spolupracovať v skupine

komunikačné: komunikovať so študentom, ktorý si

pripravil referát a opačne, viesť dialóg s vyučujúcim, komunikovať v skupine •

personálne: vyvážene chápať pozitíva a negatíva

jednotlivých zasvätených členov Cirkvi. Mať ujasnený svoj postoj v tejto oblasti. Vedieť obhajovať zasvätených pri útokoch na Cirkev.

Priebeh vyučovacej hodiny

motivačná časť: V úvode hodiny si zopakujeme učivo z

predchádzajúcej hodiny: východné, západné mníšstvo, rehoľné spoločnosti (mužské, ženské, činné, kontemplatívne), ich zakladatelia, dôvody vzniku historické súvislosti, poslanie. Opakujeme prostredníctvom frontálneho skúšania. (kognitívny cieľ, kognitívne a komunikačné kompetencie)

expozičná časť: brainstorming na tému: Aký význam

majú kňazi, rehoľníci, rehoľné sestry pre život v spoločnosti (učiteľ píše nápady na tabuľu). Po skončení brainstorming jeden (na predchádzajúcej hodine vybraný) študent oboznámi spolužiakov s materiálom z Metodiky pre 2.ročník SŠ pod názvom Za čo vďačíme mníchom (str.269-172). Počas prezentovania vedomostí, si žiaci píšu informácie do zošita. Základné body píše aj prezentujúci študent na tabuľu. (kognitívny cieľ, kognitívne a komunikačné kompetencie)

fixačná časť: zhrnutie zapísaných poznatkov

prostredníctvom rozhovoru, práca v skupinách Učiteľ rozdá študentom materiál „Spiatočnícki kňazi“. Študenti si píšu, kto boli jednotliví vynálezcovia (pápeži – 1. skupina, rehoľníci – 2.skupina, kardináli – 3.skupina, kňazi – 4. skupina). Prácu v skupinách si spoločne vyhodnotíme (afektívny cieľ, komunikačné a sociálne kompetencie). Po vyhodnotení zdôrazníme význam týchto ľudí pre náš duchovný život (vysluhovanie sviatostí, duchovné sprevádzanie...), aby vnímali žiaci túto problematiku komplexne.

diagnostická: opakovanie získaných vedomostí, zadanie

domácej úlohy (študenti majú navštíviť nejaký kláštor a položiť zasvätenej osobe zopár otázok: a) Kto bol váš zakladateľ/zakladateľka?

b) V ktorých častiach sveta máte svoje rehoľné domy?

c) Aké je vaše konkrétne poslanie a prínos pre dnešnú spoločnosť?

Cieľom domácej úlohy je nielen vypracovať odpovede na otázky, ale aj sprostredkovať kontakt so zasvätenou osobou, ktorú mnohí doteraz v osobnom kontakte nestretli.

(afektívny a psychomotorický cieľ, komunikačné, sociálne, personálne kompetencie)

„Spiatočnícki kňazi“

Profesor, ktorý vyučoval dejiny, často hovorieval, že kňazi sú na nič, že už od počiatku nenávideli vedu a umenie, že propagovali spiatočníctvo a tmárstvo. Raz ho navštívil študent: Š: „Pán profesor, nemohli by ste mi pomôcť? Mám určité pochybnosti, ktoré ma znepokojujú odkedy navštevujem vaše prednášky.“ U: „Ochotne vám pomôžem. O čo ide?“ Š: „Vďaka komu sa nám zachovali filozofické a poetické spisy starých klasikov? Ako sa mohlo stať, že počas barbarského stredoveku neboli tieto spisy zničené?“ U: „No, mnísi ich prepisovali vo svojich kláštoroch, a tak sa nám zachovali.“ Š: „Tak mnísi nám ich zachránili?“ U: „Áno, mnísi, najmä benediktíni.“ Š: „Prepisovať staré kódexy... Musela to byť veľká a únavná práca. A je pravda, že to bolo vtedy, keď ani králi nevedeli čítať?“ U: „Áno, bolo to tak.“ Š: „A je pravda, že bez mníchov by sme dnes nemali ani Krištofa Kolumbusa, ani Vasca da Gamu? Vraj mních Fra Mauro nakreslil roku 1450 mapu, ktorá neskôr poslúžila Kolumbusovi?“

U: „Áno, je to pravda, ale takú mapu mohol nakresliť aj hocikto iný.“ Š: „Pochopiteľne! Ale prečo práve duchovným osobám prichádzali na um také nápady? Čítal som, že miesto nepohodlných rímskych číslic istý pápež zaviedol v aritmetike arabské číslice.“ U: „Bol to Silvester II.“ Š: „Mohol to však urobiť aj niekto druhý. Ale pápeži sa vždy tlačili dopredu.“ „Hovorí sa, že aj ďalekohľad a teleskop objavil dajaký kňaz. Možno to však nie je pravda.“ U: „Je to pravda. Bol to rehoľník, minorita Roger Bacon. To on vynašiel tie prístroje.“ Š: „A kedyže žil ten Bacon?“ U: „Zomrel roku 1294.“ Š: „Už vtedy boli kňazi takí vynaliezaví a učení? A myslím, že to tiež bol kňaz, ktorý prvý dokázal, že Zem sa točí okolo Slnka.“ U: „Áno, bol to kanonik Mikuláš Kopernik.“ Š: „Pán profesor, prečo nazývajú storočie, v ktorom sa veda, umenia a literatúra najlepšie rozvíjali, zlatým storočím Leva X.?“

U: „Pretože pápež Lev X. bol priaznivo naklonený učencom a umelcom svojej doby.“ Š: „Pápež priaznivo naklonený civilizácii?“ U: „Ej, zdá sa mi, že si ty zo mňa strieľaš!“ Š: „Nie, pán profesor! To tie moje pochybnosti. Rád by som tým „čiernym“ pripísal prívlastok spiatočníci, ale práve tieto moje pochybnosti mi nedajú pokoj. Pán profesor, je to pravda, že prvé ľudové školy založil a bezplatne vydržiaval istý Ján de la Salle?“ U: „Áno, bol to francúzsky kňaz Ján de la Salle.“ Š: „Pán profesor, počul som aj, že prvý, kto sa začal starať o hluchonemých bol španielsky benediktínsky mních Pedro Ponce de León a po ňom abbé Charles Michel de l’Epée. Odpustite mi, že tí „čierni“ v dejinách mi stále nedávajú pokoj. Čítal som, že mních Berthold Schwarz vynašiel pušný prach, mních Guido d’Arezzo zasa hudobnú stupnicu a základné pravidlá harmonizácie. Akýsi mních Tegeruss z Bavorska, okolo roku 1000 začal prvý maľovať na skle a jezuita Savalieri roku 1747 začal s polychrómiou, jezuita Secchi so spektrálnou analýzou...“ U: „Dosť už, dosť, vidím, že sa mi chceš posmievať...“

Š: „Pán profesor, ešte som neskončil. Je pravda, že prvý hromozvod nevynašiel Franklin, ale že ho zhotovil už roku 1754 premonštrátsky mních Prokop Diviš? Hovorí o tom dokonca i Kürschner vo svojom Konverzačnom slovníku...“ U: „Mlč už!“ Š: „Pán profesor, viete, že najväčším znalcom cudzích rečí našej doby bol kardinál Mezzofanti? Poznal ich vraj viac ako päťdesiat.“ U: „Ty spiatočník, prestaň už!“ Š: „Ó nie, pán profesor! Najväčším spiatočníkom bol najslávnejší paleograf 19. storočia, kardinál Mur.“ U: „Dosť tých hlúpostí! Zmizni!“ Š: „A ktorým smerom? Môže vám to povedať diakon Flavio Gioia. On zdokonalil kompas už roku 1300!“ U: „Chlapče, máš celkom rozpálenú hlavu.“ Š: „Keby som začal horieť, tak zavolajte požiarny voz a vodnú pumpu, ktoré zaviedli cisterciátski mnísi a parížski kapucíni už v 17. storočí, aby zachránili stredoveké mestá pred požiarmi.“

U: „Keď nestíchneš, tak ozaj poletíš...“ Š: „Ako? Vzduchom? No pravdaže! Prvý balón vynašiel ešte 60 rokov pred Montgolfierom mních Berthol Gusman, ktorý sa roku 1720 vzniesol pred celým portugalským kráľovským dvorom do vzduchu.“ U: „Mlč už raz! Kde mám okuliare?“ Š: „Ách, okuliare, pán profesor? Tie v 13. storočí vynašiel dominikán Alexander Spina! Pozeráte na hodinky? Prvé hodinky máme od cirkevného kronikára Cassiodóra z roku 505, zdokonalil ich Gerbert, neskorší pápež Silvester II. Prvé astronomické hodiny zostrojil opát Richard Vallimfort pred niekoľkými storočiami. Pán profesor už musím ísť. Nepoletím, ako by ste si priali, ale odídem na bicykli. A viete, kto vynašiel bicykel? No predsa kňaz. Volal sa Pinaton a už roku 1845 behal po meste na bicykli.“ Š: „Ale prv než odídem, odpustite mi a príjmite slová vášho pozorného študenta. „Pravda zostane vždy pravdou a len pravdu by mal hlásať a vyučovať ten, kto vysvetľuje dejiny.“