Plánovanie a príprava hodiny

Download Report

Transcript Plánovanie a príprava hodiny

Umožňuje :

jasne a konkrétne si premyslieť, aký typ
učenia sa žiakov chce učiteľ navodiť a uviesť
ciele do súladu s vedomosťami učiteľa
o žiakoch a o mieste a význame hodiny vo
všeobecnom pláne vyučovania
• jasne a konkrétne si premyslieť obsah a štruktúru
hodiny, čo znamená rozmyslieť si, koľko času bude
potrebné venovať jednotlivým aktivitám. (Voľba
času a vhodného tempa patrí k najdôležitejším
pedagogickým zručnostiam).
Príprava obsahu a štruktúry hodiny vedie
k príprave všetkých materiálov, pomôcok
a vybavení, napr. doplnková práca pre žiakov,
ktorí ukončia zadanie skôr, súhrn kľúčových
bodov, ktoré chce učiteľ v priebehu alebo na
konci zrekapitulovať. Umožní to plynulý
a efektívny priebeh hodiny.



jasne a konkrétne si premyslieť mnoho vecí
vopred, takže sa im netreba venovať
v priebehu hodiny
poskytuje základ pre prípravu ďalších
podobných hodín v budúcnosti
písomná príprava slúži ako pomôcka
pre „osvieženie“ pamäti na hodine
 plán
hodiny musí obsahovať jasné
a vhodné zámery a ciele
 obsah, metódy, formy a štruktúra
musia zodpovedať špecifickým
cieľom
 hodina má byť naplánovaná tak,
aby nadväzovala na
predchádzajúcu hodinu
a umožnila nadviazať na ďalšiu



učebné materiály a pomôcky majú byť včas
pripravené a skontrolované
pri každom rozhodovaní je potrebné v
procese plánovania brať do úvahy situáciu
žiakov a širší kontext
hodina má byť usporiadaná tak, aby
vyučovanie zaujalo a udržalo pozornosť
žiakov a aktívnu účasť na vyučovaní
A.
Výber vyučovacích cieľov a učiva,
ktorým bude hodina venovaná
Ciele – vymedziť a formulovať špecifické ciele s
dôrazom na požiadavku primeranosti,
jednoznačnosti , kontrolovateľnosti,
konzistentnosti
Učivo – vybrať podstatné, rozdeliť tému na
menšie časti, prvky, aspekty a logicky
usporiadať. To vyžaduje dobré poznanie
predmetu a žiakov
B. Výber činností a štruktúra hodiny
(výber typu a charakteru činností,
ktoré budú použité (napr. výklad,
práca v skupinách, samostatná
práca – metódy a formy), poradie
a časový rozvrh jednotlivých
činností
Výber učebných činností má zodpovedať :
cieľom a charakteru učiva
 potrebám žiakov, ich schopnostiam a motivácii
 času, v ktorom sa hodina uskutoční
 dostupnosti učebných pomôcok, ktoré sú
k dispozícii
 času na prípravu

Pestrosť a rôznorodosť činností má
udržať aktivitu žiakov
 poskytovať príležitosť žiakom s rôznymi
učebnými štýlmi a schopnosťami

C. Príprava pomôcok, ktoré učiteľ hodlá využiť
(napr. príprava rôznych materiálov, vzorových
príkladov, kontrola funkčnosti didaktickej
techniky, usporiadanie učebne, prípadne
nácvik (pokusu, experimentu, inštruktáže,
ukážky apod.)
D. Kontrola splnenia cieľov, rozhodnutie
o spôsobe sledovania a hodnotenia priebehu
a výsledkov vyučovania verbálna a neverbálna spätná väzba- otázky, testy,
sledovanie práce žiakov a pomoc