vy_32_inovace_sada_xxi_vv_dum_9

Download Report

Transcript vy_32_inovace_sada_xxi_vv_dum_9

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Projekt MŠMT ČR
EU PENÍZE ŠKOLÁM
Číslo projektu
CZ.1.07/1.4.00/21.2146
Název projektu školy
Inovace ve vzdělávání na naší škole ZŠ Studánka
Šablona III/2
Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT
Sada č. XXI
Identifikátor sady: VY_32_INOVACE_Sada XXI _ VV, DUM 9
Vzdělávací oblast: Umění a kultura
Vzdělávací obor: Výtvarná výchova
Název: Barvy – základní barvy a jejich míchání
Autor: Mgr. Monika Březinová
Stručná anotace: Barvy, žáci se seznámí s trojicí základních barev. Vyzkouší jejich míchání a prolínání. Prezentace a
výtvarná činnost.
Metodické zhodnocení: Tato dvouhodina byla rozdělena na dvě části. V první prezentační se děti seznámily s teorií
základních barev, v druhé části samy tvořily a procítily míchání základních barev. Hodina proběhla 5. 3. 2012 ve třídě 3. A.
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li
uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
BARVA
Barvy dělíme podle různých hledisek. Podle toho, jak působí barva na
naši psychiku rozeznáváme barvy teplé a studené.
Podle toho, jak barvy vznikají, rozeznáváme barvy:
1. primární = základní : červenou, modrou, žlutou / nedají se
namíchat/
2. sekundární = podvojné : oranžovou, zelenou a fialovou /vzniknou
smícháním vždy dvou barev základních : např. červ. + žlutá = oranžová/
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
ZÁKLADNÍ BARVY
Jsou barvy, které se nedají namíchat – červená, modrá, žlutá
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
PODVOJNÉ BARVY
vzniknou smícháním vždy dvou barev základních - oranžová,
zelená a fialová
+
+
+
=
=
=
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Technika: akvarel – zapouštění akvarelových barev do vlhkého
podkladu
Pomůcky: akvarelová čtvrtka formátu A3, akvarelové barvy značky
Stockmar /tři základní barvy rozředěné v mističkách/, štětce – ploché
č.20, hadr, podložka, nádoba na vodu, houbička
Cíl: seznámit děti s teorií míchání barev, zdokonalit techniku
akvarelové malby do vlhkého podkladu, prožít míchání barev,
relaxace
Postup: 1. nejprve připravit čtvrtku – předem namočenou čtvrtku
přenést na podložku a pomocí houbičky odstranit přebytečnou vodu
2. na čtvrtku nanést základní žlutou barvu/učitel přitom
vypráví příběh o barvách, které si vyšly na procházku/
3. přidáme modrou barvu, k žluté se pouze přiblížíme
4. lehce smísíme obě barvy, objeví se zelená
5. obdobně pokračujeme s červenou
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
UKÁZKA ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ – MÍCHÁNÍ ZÁKLADNÍCH BAREV
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová
ZDROJE OBRÁZKŮ:
• Výtvarné práce žáků
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Monika Březinová