3._osztalyos_pelda_ppt
Download
Report
Transcript 3._osztalyos_pelda_ppt
3. osztályos példa
Bubernik Eszter
Életkor: 3. osztály
Témakör: Közösségben élünk
Téma: Miért nincs valakinek barátja?!
A foglalkozás tartalma
A barátságok kialakulásának és
megtartásának fontossága.
A barátság megtartásához szükséges
pozitív magatartásminták megerősítése.
Önismeret fejlesztése, önvizsgálatra
késztetés.
Vélemény megfogalmazása, vitakészség
fejlesztése, kritika elfogadása
A foglalkozás célja
A közösségformálás érdekében fontos
információk megszerzése arról, hogy egy
nem általunk választott közösségben
milyen az uralkodó értékrend.
Milyen alapon születnek barátságok és
mely emberi tulajdonságok
viselkedésminták miatt szorul ki néhány
gyerek az osztályon belül kialakult baráti
körökből.
A foglalkozás célja
Az osztálybéli összetartozás
szükségességének felismerése,
megéreztetése.
A kompetenciafejlesztés fókuszai:
Önismerettel összefüggő kompetenciák,
szociális és anyanyelvi kompetenciák
Az órán alkalmazott
módszerek: beszélgetés, kérdezés,
beszéltetés, megbeszélés, szerepjáték,
értékelés
tanulásszervezés: frontális
osztálymunka, csoport munka
taneszközök, szemléltetés: szókártyák,
fehér lap, íróeszköz
Megelőző feladat a tanító számára: A
közösség viszonyainak feltérképezése.
A következő óra témája: A barátságot
próbára tevő, illetve mélyítő események,
történések.
1. Ráhangolódás,
feszültségoldás
Mozgás-stop játék: A terem átrendezése
megtörténik már szünetben. A padok félre
vannak tolva, a gyerekek körben ülnek. A
feladat a következő, a zene felhangzása
után induljanak el a rendelkezésükre álló
térben, majd a zenei szünetek alatt
maradjanak mozdulatlanok, mert akkor
instrukciók hangzanak el és aszerint
haladjanak majd tovább.
1. Ráhangolódás,
feszültségoldás
Például:
Járjanak úgy mintha idegenek között
lennének, de szeretnének ismerkedni így
fürkésszék a többieket.
Majd
járjanak úgy mintha mindannyian egy
baráti társaság tagjai lennének.
1. Ráhangolódás,
feszültségoldás
A játék célja a ráhangolódáson túl az óra
témájának bevezetése, a szituatív
érzékenység fejlesztése.
A játékot kövesse rövid megbeszélés.
2. Motiváció
Kiscsoportban dolgozva összekevert
szavakból kell – barátságról szóló –
közmondásokat összeállítani.
Közmondásokra példák:
Nincs jobb tükör a régi barátnál.
Barátot szerencse hoz, szükség próbál.
Aki mindenki barátja, mindenki bolondja.
2. Motiváció
Közmondásokra példák:
Madarat tolláról, embert barátjáról.
Nem mind barátod, aki rád mosolyog.
Nem igaz barát, ki csak annyiból az, hogy
nem árt.
A jó barát drágább az aranynál.
Mondd meg, ki a barátod, megmondom, ki
vagy.
2. Motiváció
Közmondásokra példák:
Ritka madár a jó barát.
Ügyetlen barát többet árt az ellenségnél.
Új barátért el ne hagyd a régit.
Úgy légy másnak barátja, hogy magad
ellensége ne légy.
Ha barátodat titkon feded is: mások előtt
dicsérd.
2. Motiváció
Közmondásokra példák:
Nem minden bokorban fekszik a jó barát.
Barátságban egy kis veszekedés olyan jó,
mint étekben a bors.
Nehezebb a barátságot feltartani, mint
kötni.
3. Célkitűzés
A közmondások közös értelmezése után
megfogalmazzák az óra témáját, azaz a
gyerekek mondják ki, hogy az aznapi óra
témája a barátság.
4.Téma feldolgozása
4.1. Asszociációs játék
„Nekem a barátságról az jut eszembe,
hogy….”
4.2. Versértelmezés
Orgoványi Anikó: Mondd, leszel a barátom
című versének meghallgatása
Mondd, leszel a barátom?
Együtt járunk majd mindenhová
A sorban is te leszel a párom
Tízpercben is veled játszom
Egymáshoz is elmegyünk
Szia Anyu! Ez itt a barátom! Mondom majd
Megmutatom a mecsikészletem
Legózhatunk is, vagy lemegyünk focizni
Ahogy akarod
Másnap hozzátok megyünk
A leckét közösen csináljuk
És megmagyarázzuk, amit a másik nem ért
Nem árulkodunk egymásra soha
De kiállunk egymásért, ha kell
Ha a barátom leszel
4.2. Versértelmezés
Közös
értelmezés.
Elsősorban azt részletezve, hogy miért
választanák egymást a versben szereplő
gyerekek.
A feladat célja olyan pozitív tulajdonságok
gyűjtése, amelyek a barátság alapjául
szolgálhatnak.
4.3. Miért nincs valakinek
barátja?
Kerettörténet
Meseország királyának udvarában vannak.
Ők a király tanácsadói. A király levélben
hívja őket magához, mert egy fontos ügyben
kéri a segítségüket.
4.3. Miért nincs valakinek
barátja?
Ezután
gyors térmeghatározás történik, a
trónteremben vannak.
A tanító, aki maga a király (jelmez, korona)
elmondja, hogy fiának, aki 10 éves, nincs egyetlen
barátja sem.
Sportol, iskolába jár, mégis mindig egyedül van.
Régebben ez nem így volt, de valamiért elfordultak
tőle a barátai.
A királyfi viszont nem árul el semmit.
4.3. Miért nincs valakinek
barátja?
Arra kéri a bölcseket, hogy segítsenek
kideríteni ennek az okát.
4.4. Ötletelés
Szerepen kívül összegyűjtik, mik lehetnek
azok a tulajdonságok, amelyek kiváltották
a többiek ellenszenvét.
Ez az óra legfontosabb része.
Mivel a megjelenő tulajdonságok megadják a tanító
számára azt a választ, hogy az osztályban melyek a
még tűrt és melyek a legsúlyosabbnak ítélt vétségek,
tulajdonságok.
4.4. Ötletelés
A felmerült ötletek felkerülnek a táblára, és
megvitatják közösen azokat.
4.5. Kiscsoportos szöveges
improvizáció
A csoportok kiválasztanak egy adott
tulajdonságot, amit eljátszanak és a
közönség megállapítja, hogy melyik
tulajdonság jelent meg a játékban.
4.6. Gondolatkövetés
Majd a látottak alapján a gyerekek, mint a
király bölcsei mondjanak véleményt a
királyfi viselkedéséről, személyeskedés
nélkül.
Ezzel segítjük a véleményalkotást és a
kritika elfogadását.
4.7. A bölcsek tanácsai
Adjanak tanácsokat a királyfinak, hogy
hogyan viselkedjen, mit tegyen másként,
hogy a barátait visszaszerezze.
A feladat a magatartási szabályokat,
normákat fogalmaz meg, amelyek
közvetve rájuk is vonatkozhatnak.
4.8. Improvizációs játék
Idő esetén a tanácsokat szintén
kiscsoportos munkában el lehet játszani.
5. Az óra lezárása állóképpel
Készítsünk állóképet a királyfiról és
barátairól, mintha fotót készítenénk róluk.
6. Az óra értékelése
Pozitívumok és mire kell máskor jobban
odafigyelni.