5 maart 2017 - De Goede Herder

Download Report

Transcript 5 maart 2017 - De Goede Herder

Jaargang 42 - nummer 2 - 5 maart - 2017 “Veertigdagentijd”

In dit nummer o.a :

Pagina 3 -

Van de Redactie

Pagina 4 -

Vieringen

Pagina 7

- Verschijnen De Scheper Mijmeringen

Pagina 8 -

De ark van Noach

Pagina 12

- De Stille Omgang

Pagina 13

- Bedevaart Beauraing

Pagina 14 -

Een kerk die geeft....leeft !!!!

Pagina 15 -

Wijzer Landsmeer

Pagina 16

- Lokale Omroep Landsmeer Concertina

Pagina 17 -

Een kerk die leeft....geeft!!!

Taizé

Pagina 18 -

Film “Bernadette” Gemeenschapsreis

Pagina 19 -

Gedachten in woorden

Pagina 21 -

Meeleven Veertigdagenkalender

Pagina 22 -

Huispaaskaarsen In Memoriam

“Veertig dagen”

Veertig dagen om te denken aan Jezus aan wat hij zei aan wat Hij deed.

Veertig dagen om na te denken over jezelf over wat je zegt en wat je doet.

Veertig dagen om uit te kijken naar het feest van het leven en een nieuw begin Pasen

R.K. Geloofsgemeenschap “De Goede Herder” Zuideinde 34 - 1121 CM Landsmeer

www.deschaapskooilandsmeer.nl

Fonds Gezinsbijdragen:

IBAN:

NL23 RABO 0 334450985

IBAN:

NL19 INGB 000 2706075

Parochie “Maria, Moeder van God”

Rechtestraat 162A - 1483 BH - De Rijp - telefoon - 0299-671456 Email: [email protected]

Voorzitter

Marcelo Saläo Rocha Telefoon: 06-46847043

Vice-voorzitter

Mechteld Nota Telefoon: 06-27078785

Secretaris

Anja Vendel Telefoon: 06-10617265

Penningmeester

Hans Karels Telefoon: 0299-434729 Leden: Nico de Wit, Marja van Dam en Theo Conijn

Team “De Goede Herder” Ide van der Wijk

Telefoon: 06 -280 46 851

Peter de Koning

Telefoon: 020-4824232

Henk van Breemen

Telefoon: 06-38643646

Pastoor:

Marcelo Salão Rocha Rechtestraat 162 - 1483 BH De Rijp - telefoon: 0299-671456 mobiel 06-46847043 - e-mail: [email protected]

Diaken:

Jack Noë Gerard den Brabanderhof 113 1628 WE Hoorn Telefoon: 06-51709000 - e-mail: [email protected]

Van de redactie

O p deze pagina de bevindingen van de redacteur met daarbij aanvullende informatie. In dit nummer zal weer breed aandacht worden besteed aan het ons omringende gebeuren. Het gaat niet alleen om wat er in de Schaapskooi wel of niet gebeurd. De wereld is toch iets groter.

Het voorjaar is onderweg, maar op het moment dat ik dit schrijf is het een mistroostige en sombere dag. Zo voel ik me ook een beetje i.v.m. de negatieve ontwikkelingen ten aanzien van het regio parochiebestuur. Na vele jaren een poging gedaan te hebben om de parochie een eenduidig gezicht te geven, heb ik tot mijn grote spijt en ergernis moeten besluiten er een punt achter te zetten. Ik stond tegen een dichte deur te bonken. Het gaat mij zeer aan mijn hart en betreur het dan ook ten zeerste.

De veertigdagentijd is weer begonnen en we zijn weer op weg naar Pasen.

De veerigdagenkalender is weer beschikbaar en in de Schaapskooi verkrijgbaar.

Weer een mooi stukje werk van diegenen dit dit hebben gerealiseerd.

U heeft net kunnen lezen dat Pasen alweer in zicht komt, dus ook Palmpasen.

U weet, de zaterdag voor Palmpasen, is het weer grote schoonmaak in de Schaapskooi. Wij hopen dat u weer in grote getale aanwezig bent om de Schaapskooi weer “Fris en Fruitig”te krijgen, zoals presentator Humberto Tan zo mooi kan opmerken. Laat ons niet in de steek en denk niet van , o dat redden ze wel. Helaas is dat niet zo. De vrijwilligers in de geloofsgemeenschap worden steeds minder en vooral ouder. Willen wij blijven genieten van onze mooie kerk, dan

zaterdag 8 april om 09.00 uur

aanwezig om met zijn allen deze klus te klaren. In principe zijn we om 12.00 uur klaar en hebben we het over drie uurtjes die u even beschikbaar wil stellen. En...........er is altijd wat lekkers bij de koffie!

uw redacteur, Henk van Breemen Bobelkamp 11 1121 JV Landsmeer Telefoon: 020 - 482 5049 - 06 - 38643646 De Scheper - maart 2017 - 3 -

Vieringen

Zondag 5 maart, 1e zondag van de veertigdagentijd

R eeds van bij het begin van zijn openbaar leven wordt Jezus voor de keuze geplaatst; dienen ten einde toe,of, zich laten dienen. Hij kiest voor een radicale trouw aan zijn opdracht. Iedere mens komt geregeld voor dezelfde keuze te staan; het aardse en al zijn talenten gebruiken voor de anderen, of ze misbruiken tot eigen voordeel. De veertigdagentijd nodigt ons uit tot bezinning op deze keuze. De trouwe gehoorzaamheid van de Heer aan zijn roeping wordt ons tot voorbeeld gesteld in de viering van vanochtend.

Lezingen van de zondag: Genesis 2, 7-9; 3, 1-7a Ps 51 Romeinen 5, 12-19 of 17-19 Matteüs 4, 1-11

10.00 uur - Eucharistieviering m.m.v. “Het Goede Herderkoor”

Voorganger: Pastoor Marcello

Zondag 12 maart, 2e zondag van de veertigdagentijd

W at zouden wij soms de tijd graag stilzetten. Maar wezenlijk voor de tijd is juist dat zij niet stilstaat. En net als in ons dagelijks leven is in de Bijbel stilstand achteruitgang. En toch, wat dacht Abraham toen hij hoorde dat hij zijn thuis achter zich moest laten om zich over te geven aan het onbekende?

Wat dacht Petrus toen hij na de gedaanteverandering van Jezus met Hem de berg moest afdalen, een bange toekomst tegemoet? God echter daagt mensen uit om op weg te gaan.

Lezingen van de zondag: Genesis 12, 1-4a Ps 33 2 Timoteüs 1, 8b – 10 Matteüs 17, 1 - 9 De Scheper - maart 2017 - 4 -

10.00 uur - Eucharistieviering

Voorganger: Pastoor Anton Hoedemaker

Zondag 19 maart, 3e zondag van de veertigdagentijd

O nze weg door de veertig dagen houdt vandaag halt bij een bron. Het is de bron van aartsvader Jakob. Het is de plaats waar Jezus een Samaritaanse vrouw ontmoet, die Hij voorbereidt op het ontvangen van Gods genade.

Lezingen van de zondag: Exodus 17, 3-7 Ps 95 Romeinen 5, 1-2,5-8 Johannes 4, 5-42

10.00 uur - Communieviering m.m.v. “Het Goede Herderkoor”

Voorganger: Diaken Jack Noë

Zondag 26 maart, 4e zondag van de veertigdagentijd

V andaag gaat het in de lezingen en de verkondiging over zien. God ziet niet zoals een mens ziet, horen we in de eerste lezing, daarom kiest Hij iemand anders tot koning dan je zou denken. Als gedoopten zijn we gewassen om met nieuwe ogen te zien, zoals de blindgeborene. Je bent opnieuw geboren om te leven in het licht van Christus. In dat licht is het voor een mens vruchtbaarder bij alles wat hem overkomt te vragen naar het “waartoe”dan naar het “waarom”.

Lezingen van de zondag: 1 Samuel 16, 1b,6-7,10-13a Ps 23 Efesiërs 5, 8-14 Johannes 9, 1-41

10.00 uur - Communieviering

Voorganger: Diaken Marcel Kaaijk De Scheper - maart 2017 - 5 -

Zondag 2 april, 5e zondag van de veertigdagentijd

D e meester is er, en vraagt naar je. Met deze woorden wordt Maria van Betanië door haar zus Marta geroepen bij Jezus te komen. De meester is er, en vraagt naar je. Wij zijn vanmorgen door de wekker, de kerkkl okken of door iets of iemand anders geroepen om bij de meester te komen. Onze meester Jezus is hier, met zijn woord en zijn sacrament. Hij vraagt naar u, naar jou en naar mij.

Lezingen van de zondag: Ezechiël 37, 12-14 Ps 130 Romeinen 8, 8-11 Johannes 11, 1-45

10.00 uur - Communieviering

Voorgangers: Pastor Ko Schuurmans en Ide van der Wijk

Zondag 9 april, Palmpasen

J ezus gaat op naar Jeruzalem om het paasmysterie te voltrekken. De mensen haalden Hem binnen als koning. Koning is Hij, echter niet van deze wereld, maar van die andere. Jezus werd feestelijk toegezwaaid met palmen. Jezus gaat op naar Jeruzalem, de hoofdstad van zijn land. Maar ten diepste ging Hij op naar Jeruzalem, de hemelse stad.

Lezingen van de zondag: Matteüs 21, 1-11 Jesaja 50, 4-7 Ps 22 Filippenzen 2, 6-11 Matteüs 26, 14-27

10.00 uur - Eucharistieviering m.m.v. Het Goede Herderkoor

Voorganger: Pater Luis Weel De Scheper - maart 2017 - 6 -

Bronnen teksten vieringen: Missaal van de Benedictijnen van de St Andriesabdij en de Norbertijnen van de abdijen Averbode, Postel en Tongerlo.

Na afloop van iedere viering is er gelegenheid om samen een kop koffie te drinken

Verschijnen De Scheper

H et eerst volgende nummer van De Scheper zal verschijnen rond

zondag 9 april (Palmpasen).

Kopy gaarne inleveren voor

zondag 26 maart.

Mijmeringen

A an het begin van de veertigdagentijd leven we ons helemaal uit in het carnaval. Een eetfeest voorafgaande aan de vastentijd. Carnaval wordt gevierd van zondag tot en met dinsdag. Dinsdag, ook wel vette dinsdag genoemd, dan worden alle vette spijzen opgegeten. Dat is dan de laatste mogelijkheid want middernacht gaat de vastentijd in.

Woensdag’s gaat de vastentijd in. Aswoensdag, met Goede Vrijdag nog een officiële vastendag. ’s Avonds hebben we dan een viering waarin we de palmtakken van het afgelopen jaar verbranden. Met de as hiervan tekenen we ons met het z.g. askruisje. Veertig dagen van sober leven staat voor de deur. Deze veertigdagentijd herinnert ons aan het feit dat Jezus 40 dagen in de woestijn doorbracht en diverse verleidingen van satan weerstond. In deze tijd denken we ook aan anderen door middel van de vastenactie. Dit jaar voor het laatst bestemd voor Mexico. En aan het eind van de 40 dagen is daar het grootste christelijke feest Pasen. Dan gedenken wij de opstanding van de Heer. Een feest wat heel anders is dan bijvoorbeeld Kerstfeest. Geen kerstbomen, geen verlichting etc.

Minder sfeervol. Wel hebben we tegenwoordig een paastak. In de aanloop naar De Scheper - maart 2017 - 7 Pasen hebben we nog de Goede week, beginnende met Palmzondag, Witte donderdag, Goede Vrijdag en Stille zaterdag. Een week vol symboliek.

Binnenkomst in Jeruzalem, de instelling van de eucharistie, kruisweg en kruishulde en binnenbrengen van het nieuwe licht, de nieuwe Paaskaars wordt ontstoken. Ik moet eerlijk zeggen dat de belangstelling voor de diverse vieringen de afgelopen jaren wat is toegenomen. Maar toch? Ik zag van de week op de televisie een verslaggever die op straat mensen vroeg wat Pasen inhield. Kort gezegd bleek dat er bijna niemand precies wist wat Pasen inhield. Dat geldt trouwens ook voor de andere christelijke feestdagen zoals hemelvaart en pinksteren. Kerst dat weet men over het algemeen nog wel maar dan houdt het op.

Nu is dit niet alleen een taak van de kerk maar ook van ouders en ons onderwijs.

Er zijn nog vele scholen die een christelijke achtergrond hebben. Maar als ik dan hoor hoeveel aandacht op deze scholen aan een uitleg van de christelijke feesten is het huilen met de pet. Wat betekent dit voor de toekomst van de kerk? Dat steeds meer mensen vervreemd raken van de kerk. Alles begint met het goed doorgeven van de Blijde Boodschap. Een schone taak voor velen.

Ide

De ark van Noach

D e vastentijd komt weer op ons pad.

Langzamerhand groeien we naar het feest van Pasen en komen dood en opstanding op het netvlies. Radio, televisie, kranten en andere communicatie zal aandacht geven aan het lijdens en opstandingsverhaal van Jezus Christus

. Veel mensen lijden het leven van alledag, denkt u aan mensen op zoek naar eten, water, onderdak en veiligheid. De wereld wordt er ook niet eerlijker op. Nog dit jaar kregen we de boodschap door dat het vermogen van de allerrijkste was toegenomen met 260 biljoen dollar. Helaas wordt dit geld niet in de economie gestopt, maar blijft verborgen op kleine eilandjes waar het belastingparadijs ongekend vrij is.

De Scheper - maart 2017 - 8 -

En mensen kun je niet beduvelen en raken door o.a. dit onrecht op drift, zoeken naar wegen om hun ongenoegen te uiten over de veel te grote verschillen op diverse niveau’s.

Met ogen van het christendom mag je zeggen dat Jezus Christus ten diepste zijn stem laat horen tegen al dit onrecht, mooi en ontroerend verwoord door met name paus Franciscus.

Een deel van die mensen woont in het zuiden van Mexico. 2017 is het laatste van de drie jaar dat we aandacht zullen besteden aan het project van de mensenrechtenambassadeurs. Jonge mensen die naar Mexico gaan en enige weken of maanden tussen de oorspronkelijke bewoners van dit land wonen en werken. Hun aanwezigheid vormt min of meer de garantie dat er geen land van de oorspronkelijke bewoners wordt afgenomen, veelal gepaard gaande met veel geweld en ook doden.

Mensen met een Missie verdient onze steun om de ambassadeurs te blijven sturen, om zo een enigszins leefbaar klimaat te houden. Vanuit het regionaal diaconaal beraad en het parochiebestuur vragen we u hart gul te openen, in het belang van de kwetsbare mensen en in Jezus naam.

verschillende partijen. Een sluimerende conflictsituatie en militarisering is het gevolg. Mensenrechten, met name van inheemsen, worden zwaar geschonden.

Onze aanpak

Mensen met een Missie wil een bijdrage leveren aan vredesopbouw en preventie van escalatie van de sociale conflicten in Chiapas, Guerreo en Morelos. Hierbij worden door middel van workshops de capaciteiten van mensen, de lokale organisaties en de inheemse gemeenschappen versterkt. Door actief te worden binnen netwerken kunnen zij zelf opkomen voor hun individuele en collectieve rechten en hun achtergestelde positie binnen de Mexicaanse maatschappij verbeteren. Dit wordt ondersteund door de lokale media en het gebruik van social media.

Resultaten Onze inspanningen hebben ertoe geleid dat jongeren, vrouwen en mannen zich hebben georganiseerd. Zij zijn in hun gemeenschappen aan de slag gegaan om de levensomstandigheden te verbeteren en zij hebben geleerd om beter om te gaan met (lokale) conflicten binnen en tussen de inheemse gemeenschappen. Hierdoor worden sluimerende conflicten in de kiem gesmoord en vinden er minder mensenrechtenschendingen plaats. In een aantal gemeenschappen hebben vrouwen een belangrijkere rol gekregen en hebben zij nu een leidende positie binnen de organisaties. Vele mediaboodschappen zijn er geproduceerd en de zichtbaarheid van de problemen in de verschillende deelstaten is sterk verbeterd.

Wij dragen ook bij aan de internationale aandacht voor Mexico.

Mexico wordt gedomineerd door geweld. Corruptie leidt ertoe dat politie en militairen samenwerken met de georganiseerde criminaliteit. In de deelstaten Chiapas, Guerrero en Morelos is sprake van botsende belangen tussen De Scheper - maart 2017 - 9 De Scheper - maart 2017 - 10 -

Donderdag 16 maart

regionale informatie bijeenkomst

“Christenen in het Midden Oosten”

Secretariaatsruimte parochie “Maria Moeder van God” Rechtestraat 162 - 1483 BH De Rijp (naast de St. Bonifatiuskerk)

Aanvang 20.00 uur

Spreker Dennis Peters, Kerk in Nood

Kerk in Nood maakt zich bezorgd en sterk voor de positie van christenen wereldwijd. Christenen in het Midden Oosten worden steeds meer teruggedrongen of (dreigen) te verdwijnen. De afgelopen tientallen jaren zijn christenen het slachtoffer van de verschillende oorlogen die in het midden oosten zijn gevoerd. Van miljoenen praten we inmiddels over een gemarginaliseerde groep van christenen. De vervolging is meedogeloos en vele zijn inmiddels uit deze regio gevlucht op zoek naar een veiligere bestaan. Hoe dit is ontstaan en kunnen we er wat mee of aan doen! Dennis Peters, verbonden aan Kerk in Nood zal ons zijn visie voorhouden, waarna we met elkaar in gesprek gaan.

Onze solidariteit en betrokkenheid met onze mede christenen in nood kunnen we deze avond ruimschoots laten zien en horen, en tevens raakt u geïnformeerd over de stand van zaken.

U bent van harte uitgenodigd en er is geen entree.

De Scheper - maart 2017 - 11 -

De Stille Omgang

D e Stille Omgang in 2017 heeft plaats in de nacht van 18 op 19 maart 2017. Op zaterdagavond 18 maart komen naar verwachting 5000 bedevaartgangers uit het hele land naar Amsterdam, per touringcar, per fiets of zelfs te voet, om daar de Stille Omgang te lopen, een nachtelijke stille tocht door het centrum van de stad.

Voor of na de Omgang wonen zij een van de twintig eucharistievieringen bij, in een van de zeven binnenstadskerken, zie de kerklijst op de site van de Stille Omgang: www.stille-omgang.nl. De Stille Omgang volgt de route die de pastoor van de Oude Kerk in 1345 liep, nadat hij getuige was geweest van een eucharistisch wonder dat aan een zieke geschiedde: het Mirakel van Amsterdam.

In de late middeleeuwen vierden de christenen dit wonder met een feestelijke mirakelprocessie. Vanaf 1881 door een nachtelijke omgang, inspiratiebron voor alle stille tochten in Nederland. Uniek aan deze tocht zijn de stilte, het ontbreken van uiterlijk vertoon, het duistere uur en de zwijgende verbondenheid van de duizenden gelovigen. De Omgangers weten zich al biddend en mediterend verbonden met Jezus Christus die zich aan alle mensen van goede wil geeft als leeftocht voor onderweg.

Ter verdieping heeft de Stille Omgang 2017 als intentie: Voor U in ootmoed, met U in geloof, in U in stilte. (Dag Hammarskjöld) De Scheper - maart 2017 - 12 -

Dag Hammarskjöld (1905-1961) secretaris generaal van de Verenigde Naties, kwam om het leven in Kongo bij een raadselachtig vliegtuigongeluk. In zijn appartement vond men zijn geestelijk dagboek "Merkstenen" met deze intentie.

Gebed voor onderweg

God niets is heilig zonder U, buiten U bestaan geen vaste waarden, maar al wie op U hoopt, staat sterk en veilig. Omring ons met de rijkdom van uw barmhartigheid, geef zin en richting aan ons leven, dat wij al het goede weten te gebruiken en ons hechten aan wat blijft Uit: Getijdengebed.

nBc

Nederlands Beauraing Comité “PRO MARIA” Bisdom Haarlem - Amsterdam

BEDEVAARTEN NAAR BEAURAING in 2017

B eauraing is een kleine stad met ongeveer 10.000 inwoners en ligt aan de rand van de Belgische Ardennen.

Het is een plaats waar Maria van 29 november 1932 tot 3 januari 1933 drie en dertig maal is verschenen aan vijf eenvoudige kinderen. Drie kinderen van de fam. Voisin en twee kinderen van de fam. Degeimbre.

Maria heeft toen aan hen gevraagd om veel te bidden, om een kapel te bouwen en dat men hier ter bedevaart zal komen.

Maria wordt hier vereerd als de Moeder met het Gouden Hart.

Door zijn ligging en eenvoud is Beauraing uitermate geschikt om als christenen enkele dagen samen met elkaar tot bezinning te komen.

We leven in een wereld, waarin we dagelijks overspoeld en meegetrokken De Scheper - maart 2017 - 13 worden in een stroom van schokkende beelden en onthutsende berichten.

Als gelovige christenen vinden we maar moeilijk de tijd , rust en stilte , die nodig zijn voor inkeer in ons zelf, voor contact met God en voor gebed.

Onze meerdaagse bedevaarten maken stilte , rust en bezinning mogelijk..

Op deze wijze proberen we samen met u gehoor te geven aan de oproep van Maria “DAT MEN TER BEDEVAART KOME.” Ook in 2017 organiseert het Nederlands Beauraing Comitë pro Maria Bisdom Haarlem – Amsterdam weer twee bedevaarten en een bedevaart met Extra Zorg naar Beauraing in België.

De data van de Bedevaarten in 2017 zijn :

Dinsdag 6 juni t/m vrijdag 9 juni Maandag 21 aug. t/m donderdag 24 augustus

Tevens is er van dinsdag 6 t/m vrijdag 9 juni een Extra Zorgbedevaart, speciaal bestemd voor degenen, die moeilijk ter been zijn en/of extra hulp nodig hebben. Voor hen rijden touringcars met liftvoorziening.

Deze Extra Zorgbedevaart staat onder leiding van een priester, een arts, verpleegkundigen en brancardiers.

Vrijwilligers, die verpleegtaken of verzorgingstaken of huishoudelijke taken op zich willen nemen zijn welkom. Informatie hierover kunt u inwinnen bij onderstaand adres.

Mocht u aan de oproep van Maria gehoor willen geven of wilt u meer informatie, neem dan contact op met: Bedevaarten en Extra Zorgbedevaart: R.M. de Lange - Vlaar van Santenlaan 61 1701 BV Heerhugowaard telefoon 072 – 5710294 mobiel: 06 - 10308315 e-mail: [email protected] Pe. Luís Weel Zuideinde 5a 1483 BZ De Rijp mobiel: 0683-83209327 e-mail: [email protected]

De Scheper - maart 2017 - 14 -

Wijzer Landsmeer

W ijzer Landsmeer organiseert culturele activiteiten en is een open club voor alle 50-plussers.

Programma voorjaar 2017 Vrijdag 10 maart:

Eindstation Volewijck door de heer Dik van Dijk (dig.)

Vrijdag 24 maart:

De ziel van Rusland door de heer Pieter Boersma (dig.)

Vrijdag 7 april:

In de voetsporen van Bach door de heer Luc Pieters (dig.)

Vrijdag 21 april:

Vijflanden fietstocht (o.a. Slovenië, Italië, Oostenrijk) door de heer Henk Brey (dig.) Plaats: Tijd: Entree: Begeleidings commissie: Coördinator: Het dienstencentrum, Dr.M.L.Kingstraat 2b Landsmeer Van 14.00uur tot 16.00uur

€ 2,50 incl. consumptie De dames D.Pragt, Telefoon 020-4824062 en L.Ridder, Telefoon 020-4824091 E.Tielemans, dienstencentrum, telefoon 020 4824190, ook voor eventueel vervoer.

Programmaboekjes met uitgebreide beschrijving verkrijgbaar in het dienstencentrum en bibliotheek.

"Kerkebreed”, de stem van de Landsmeerse Kerken in de samenleving

I edere zaterdagavond en zondagmorgen kunt u via de LOL luisteren naar het programma “Kerkebreed”. Hét programma over kerk en samenleving.

Met o.a. Kerkagenda, een cursiefje, een reportage enof gesprek en nieuws uit kerk en samenleving.

4-5 maart 11-12 maart 18-19 maart 25-26 maart 1-2 april 8-9 april presentatie Gerda en Henk van Breemen presentatie Ide van der Wijk presentatie Nelleke de Ridder presentatie Jan Rijswijk presentatie Gerda en Henk van Breemen presentatie Ide van de wijk “Kerkebreed” is een programma van de gezamenlijke kerken van Landsmeer en is op 105.7 FM in de ether en op 103.3 FM op de kabel te beluisteren op

zaterdagavond van 19.00 – 20.00 uur

en wordt herhaald op

zondagmorgen van 8.00 uur tot 9.00 uur en van 9.00 uur tot 10.00 uur.

Ook is “Kerkebreed” te beluisteren via de webradio op de site www.lokaleomroeplandsmeer.nl

. Heeft u familie, vrienden of kennissen die u zou willen verrassen met een verzoeknummer en de groeten willen doen via de radio laat het ons even weten.

Concertina

Z ondag

23 april (dus niet op 9 april)

zal accordeonvereniging Concertina, na een onderbreking van een jaar, weer een concert verzorgen in De Schaapskooi. Deze keer op zondagmiddag.

Aanvang 14.00 uur

.

De Scheper - maart 2017 - 16 De Scheper - maart 2017 - 15 -

Een kerk die leeft…….geeft!!

A ls geloofsgemeenschap van de Goede Herder houden wij ons vast aan het belangrijkste: De Boodschap, de kostbaarheid van het leven en de bevrijding van Christus. Wij willen dat hoog en verder dragen. Dit doen we met een groot aantal mensen. De onderlinge verbondenheid steunt op ons geloof en vertrouwen op God en helpt ons elkaar tot steun te zijn.

Om dit echter te kunnen blijven doen is er ook financiële hulp en inzet nodig.

Lid zijn van een geloofsgemeenschap kost in principe niets en wie weinig draagkrachtig is, is net als ieder ander, van harte welkom. Maar bij een beetje nadenken is het vragen om een bijdrage toch heel redelijk. Wellicht kunt u dit jaar uw bijdrage, in vergelijking met het vorig jaar, wat verhogen. Bovendien als parochiaan ontvangt u de Scheper, één van de mooiste parochiebladen van ons bisdom. U begrijpt dat dit veel geld kost. Verder wil ik u wijzen dat wij kunnen blijven bestaan als ook iedereen een bijdrage levert dus kom ik weer met onze bekende slogan: Een kerk die leeft……….geeft!! Gironummer Fonds Gezinsbijdragen:

IBAN: NL23 RABO 03344.50.985

IBAN: NL19 INGB 0002706075

Taizé

H et ligt in de bedoeling van de Protestantse kerk van Landsmeer om in de mei vakantie weer een reis naar Taizé te organiseren. Indien daar belangstelling voor is kan u contact opnemen met ds. Herrianne Allewijn, telefoon: 020 4822490 of Jan Rijswijk, telefoon: 020 4825381. De Scheper - maart 2017 - 17 -

Film “Bernadette”

O p

zaterdag 11 maart

a.s. toveren we de Schaapskooi weer om voor een filmvoorstelling. Dit keer is de keus gevallen op een indrukwekkende, maar wel oude zwart-wit film die handelt over het leven van Bernadette.

De

aanvang is 15.00 uur

. U bent van harte welkom.

Gemeenschapsreis

O nze jaarlijkse uitgaansdag staat gepland voor zaterdag 20 mei a.s. We vertrekken rond half negen en gaan dan richting Haarlem waar we de nieuwe Sint Bavo bezoeken.

Daar krijgen we een rondleiding. Na de lunch gaan we naar Heiloo waar we het heiligdom Onze Lieve Vrouw in Nood bezoeken. We sluiten de middag af met een eucharistieviering in de Genadekapel.

Na het diner gaan we weer naar Landsmeer waar we rond 20.00 uur weer zullen arriveren.

De kosten bedragen € 65,– alles inbegrepen. Opgeven op de lijst achter in de kerk. Inlichtingen bij Ide van der Wijk, telefoon: 06- 28046851 De Scheper - maart 2017 - 18 -

Gedachten in woorden

O p 19 februari ben ik voorgegaan in de Schaapskooi, de overweging die ik toen uitgesproken heb gebruik ik nu als tekst voor deze rubriek. De overweging is gebaseerd op Leviticus 19,1-2.17-18, 1 Korintiërs 3,16-23 en Matteüs 5,38-48.

Dit evangelie van Matteüs is onderdeel van de bergrede van Jezus, zijn toespraak tot het volk aan het begin van zijn openbare leven. Deze bergrede is te vergelijken met de openingsrede van een president of koning. In zo’n rede wordt uiteengezet wat hij van plan is te gaan doen, wat de kernpunten van zijn beleid zijn. De leider maakt zich bekend en wil het volk aan zich binden met een pakkende uitspraak die zijn intentie samenvat. Intenties kunnen heel verschillend zijn en roepen een eigen sfeer op: President Obama benadrukte bij zijn aantreden: ‘Yes, we can!’ President Trump riep: ‘America first!’ Jezus van Nazareth zegt: ‘Wees volmaakt’. “Wees volmaakt, zoals jullie hemelse Vader volmaakt is’. Is dat geen onmogelijke opdracht? Niemand is toch volmaakt? Hoe bereik je zo’n doel? Jezus geeft ons daarvoor leefregels. De voornaamste is: hebt uw naasten lief, zonder onderscheid des persoons. Dus ook: hebt uw vijanden lief. Geef niet toe aan haat, wraak of wrok. Een gezegde uit de Thora luidt: Oog om oog, tand om tand. Dit gezegde werd en wordt vaak letterlijk genomen, als legitimatie voor ultieme vergelding. Dat speelt ook dicht bij huis. Zo wilde de lokale SGP-afdeling van Zaandam voor de aanstaande verkiezingen van 15 maart de doodstraf opnemen in het landelijke SGP-partijprogramma. Er is over gestemd en het voorstel heeft het niet gehaald.

Maar toch. Vergelding belangrijker vinden dan barmhartigheid, en zich daarbij laten voorstaan op Christelijke waarden, hoe verhoudt zich dat tot de boodschap van Jezus? Het principe ‘oog om oog, tand om tand’ betekende in de oudtestamentische tijd een belangrijke inperking van de toen geldende bloedwraak, waarbij hele families elkaar in een escalatie van geweld konden uitroeien. Oog om oog legde de wraak aan banden. De straf moest voortaan in overeenstemming zijn met het misdrijf. Dat was een grote stap voorwaarts in de rechtsgang. Vergelding mocht, maar niet méér dan jou was aangedaan. De Scheper - maart 2017 - 19 Jezus gaat nog verder. Hij zegt zelfs dat je de ander na een klap de andere wang moet toekeren. Laat je niet meeslepen in de agressie van de ander, dat leidt tot niets. Vergeld kwaad met goed, dat is de enige manier om het kwaad te overwinnen. Door boven de situatie te staan, door anders te reageren dan je tegenstander verwacht, neem je hem de wind uit de zeilen, staat hij met lege handen in een beschamende positie. Dan heeft het geen zin om nogmaals toe te slaan, eerder om toenadering te zoeken. Moeten we dan allemaal watjes worden en over ons heen laten lopen? Zeker niet, dat wordt hier niet bedoeld. Door Jezus’ raad op te volgen doen we iets creatiefs, iets wat niet in de gedachtegang van de ander past. Daardoor wordt hij mogelijk verrast en staat hij even stil: ‘wat gebeurt hier?’ Daar ligt de opening naar een andere weg. Misschien het begin van een nieuwe weg van begrip en respect voor elkaar. Een voorzichtig begin naar liefde, de taal van de ziel. Die taal van de ziel, dat raakt aan Jezus’ oproep: wees volmaakt. Doe de dingen met je hart, dat is de grondregel van zijn beleid. Handel uit liefde.

Zet je in voor je naaste, ook voor de naasten die je niet liggen. Meen wat je doet, zonder voorbehoud.

Als je iemand het beste toewenst, terwijl je in je hart haatgevoelens voor hem of haar koestert, dan ben je niet oprecht bezig. Als je je ergert aan iemands gedrag en dat niet tegen diegene uitspreekt, terwijl je wel tegenover anderen over z’n handelwijze klaagt of roddelt, is dat ook niet juist. En het lost niets op. Zoek het goede in de ander en richt je daarop. Het goede in die onhebbelijke collega, dat inhalige kind, die lastige oudere, in feite in elke bekende en onbekende die je pad kruist. Zo’n positieve levenshouding leidt tot een vruchtbare en vreedzame omgang met elkaar. Dan komt de wereld er anders uit te zien.

Laten we de uitdaging aannemen: werken aan het Koninkrijk van God, totdat het volmaakt is. Amen. Ria Goedhart-Vlaar De Scheper - maart 2017 - 20 -

Meeleven

V anuit Suriname ontvingen wij het bericht dat Betsy Mitchell getroffen is door een beroerte. Het gaat inmiddels iets beter en is inmiddels weer terug in Nederland. Zij verblijft nu in een revalidatiecentrum in Sloten, Amsterdam West om te revalideren. Wij wensen haar veel sterkte.

Ook kregen wij bericht van een ziekenhuisopname van de heer Piet Mazareeuw.

Intussen is hij alweer thuis. Ook hem wensen we beterschap. Adres Cassandrahof 3, 1121 CZ Landsmeer Al enige tijd wordt mevrouw Bep Rutten gemist. Zij is op dit ogenblik niet in staat om naar de Schaapskooi te komen. Wensen haar sterkte. Adres voor een kaartje: Loevestijn 5, 1121 HE Landsmeer Verder zijn we een “gezonde” gemeenschap. Ongetwijfeld vergeten wij namen. Laat het ons weten zodat wij ook hen niet vergeten. Laten we ze in onze gebeden gedenken Natuurlijk zijn er geloofsgenoten die niet genoemd willen worden en/of eenzamen. Als men toch een bezoekje wenst te ontvangen of een pastoraal bezoek van een priester/diaken laat het ons dan weten. Dat geldt uiteraard voor iedere zieke. Zondags na de viering zijn we zeker aanspreekbaar. Ook zijn we telefonisch bereikbaar en wel op de onderstaande telefoonnummers: An Wilders 020 - 482 1049 - e-mail: [email protected]

Margret Bekebrede 020 - 482 4740 - e-mail: [email protected]

Plonie van der Wijk 06 - 57 57 13 01 - e-mail: [email protected]

Namens de contactgroep: Plonie van der Wijk en Margret Bekebrede

Veertigdagenkalender

V anaf heden kunt u weer de veertigdagenkalender aanschaffen voor deze periode. Daarin voor elke dag een tekst in de dagen voor Pasen. De kalender wordt uitgegeven door het Oecumenisch Beraad en u kunt deze kalender voor een vergoeding van 1 euro ontvangen. De kalender is dit keer De Scheper - maart 2017 - 21 gemaakt door Georg Kellersman. Verschillende mensen van de kerken in Landsmeer hebben een bijdrage geleverd. Na afloop van de vieringen te verkrijgen bij Plonie van der Wijk.

Huispaaskaarsen

D it jaar is het mogelijk om een huispaaskaars te bestellen. Achter in de De Schaapskooi ligt een lijst met de afbeeldingen, maten en prijzen. Als u voor 13 maart a.s. uw naam op de lijst zet ontvangt u de kaars nog voor de Pasen thuis.

In Memoriam

O p zaterdag 11 februari j.l. is op 86 jarige leeftijd overleden mevrouw Susanna Maria Cornelissen-Schneider. Suze, afkomstig uit een gezin van 8 kinderen, was een bescheiden, nette dame, die trots was op haar eigen manier. Haar leven stond in het teken van zorgzaam zijn. Op 15 augustus 1952 trouwde zij met Ad Cornelissen. Samen zouden zij dit jaar 65 jaar getrouwd zijn geweest. Hun leven heeft steeds in het teken gestaan van verdriet. Zij verloren hun eerste zoontje Frederik Daniel die slechts 2 dagen geleefd heeft. In 1975 verloren zij hun zoon Fred op 16 jarige leeftijd door een noodlottig ongeval. Door haar dementie werd zij vijf jaar geleden opgenomen in de Jonkerhof.. Sinds die tijd leefde zij gescheiden van haar man Ad. Suze was een geregelde bezoeker van onze vieringen en niet alleen in onze kerk maar ook bij oecumenische diensten waren zij altijd present. Wij wensen de kinderen en kleinkinderen sterkte om dit verlies te dragen en wij zullen Suze in onze gebeden gedenken.

De Scheper - maart 2017 - 22 -

Regionale diaconale inloop

Wees welkom

!!!!!!!

Iedere

dinsdagochtend

regionale diaconale inloop van

10.00 tot 12.00 uur

in de Nicolaaskerk, op de Kaasmarkt 15 te Purmerend. Telefoon: 0299 4238630.

Koffie, thee en wij staan voor u klaar. Heeft u vragen, opmerkingen of wilt u wat melden, neemt u dan contact met ons op. Telefoon: 0299-4238630. Ook via de e-mail kunt u ons bereiken: [email protected]

Westerstraat 98 - 104 1054MN Amsterdam

Uitvaartverzorging De Vries ‘een warm en waardig afscheid’

Noordeinde 150-A 1121 AM Landsmeer E. de Vries - Jonk M.G. de Vries N. Plaatje Email: [email protected]

Telefoon: 020 - 465 78 26 Mobiel: 06 - 28 95 52 36 Dag en nacht bereikbaar

Landsmeer - Amsterdam - Zaanstreek - Purmerend Waterland - Oostzaan e.o.