Transcript a . а

КУРСОВ ПРОЕКТ
Урок по математика за V клас
Изготвил: Мария Костова СДК – Математика
Тип на училището: СОУ, ОУ
Форма
на обучение
: Задължителна
0011 0010
1010
1101 0001
0100 1011 подготовка.
Дидактически материали, използвани в проекта:
1
2
4
1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас
Просвета, София
2.Учебни помагала: Тетрадка № 2 Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.
Тонова С. Матакиева, Книга за учителя по математика - 5. клас,
Просвета, София
Тема: Лице на правоъгълен триъгълник
Вид на урока: Урок за нови знания, продължителност 40 мин.
Цели на урока: Извеждане на формула за лице на правоъгълен триъгълник.
Опорни знания и умения :
До този момент са въведени и усвоени следните знания и умения, които ще бъдат
използувани в урока:
 Знае формулите за лице на правоъгълник и квадрат и умее да ги прилага.
 Знае мерните еденици за лице.
 Умее да преминава от основните мерните еденици за лице към техни кратни или
подразделения.
 Знае елементите на правоъгълен и равнобедрен триъгълник.
0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
 Умее да разпознава видовете триъгилници според ъглите и страните.
Цел на урока :
В резултат на обучението ученикът трябва да:
 Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида:
1
:S=
(a.b):2
2
4
 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.
 Да изгради навици за доказателствено матаматическо мислене.
 Да развие наблюдателност, въображение, концентрация на мисленето, памет.
Основни понятия:
Равнолицеви фигури.
Очаквани резултати:
Учникът трябва да:
Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида:
S= (a.b):2
Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.
Методи и похвати: Беседа, демонстрация, упражнение.
Дидактични материали:табла, макет.
Средства за учителя: учебник, учебна тетрадка, книга на учителя, ДОИ,
допълнителна литература.
0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
Ход на урока:
.
1
2
4
стр.88.Задача 1.
 Допълнителен
въпрос:
.
Определете вида на триъгълниците спрямо ъглите и спрямо страните.
0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
а)
б)
в)
г)
1
2
4
д)
Припомняне елементите на триъгълник
като го начертавам на дъската и
съответно учениците в тетрадката
С
Върхове : А, В и С
γ
Ъгли: САВ,  АВС,  ВСА
или  А,  В,  С
β
или  α,  β,  γ
В
• За означаване на триъгълник
използваме знака
∆АВС – чете се триъгълник
АВС
α
А
Зад.2.
Хипотенуза – страната,
която лежи срещу правият
ъгъл – c
c
b
a
Катети – страните, които
образуват правият
ъгъл – a и b
Проверка на дом. работастр. 87/ зад.5

След като сте
начертали Δ и
измерили страните
му, колоко (см) е
дължината на АС?-
С лица на кои геометрични фигури
сте се запознали до 4-ти клас?

D
A
B
C
Работа по групи:
- І група –/нечет. номера/- Да се
начертае на програмата Paint
правоъгълник ACBD с размери
15 см и 8 см и неговия
диагонал АВ
- ІІ група на работния лист
начертайте правоъгълник ACBD
и неговия диагонал АВ.
Пресметне лицето му, като
измери дължините на страните
и разреже по диагонала
Лице на правоъгълен
триъгълник


D
B
S = a. b
 АВ - диагонал

b
a
C
От диагонала правоъгълника
се раздела на два еднакви
триъгълника
лице на правоъгълния
триъгълник
S = (a. b):2

A
Даден е правоъгълник ACBD
Лице на правоъгълник
Стр.88/зад.6 в)
C
a
90°
А
Дадено:∆ABC
а=0,6m
b=1m 4dm
Намерете: S=?

b
B
Решение:
а=0,6m =6 dm
b=1m 4 dm =14 dm
S= (a. b):2
S= (6.14):2=84:2= 42 кв. dm
Стр.89/зад.8 б
С
a
А
b
90°
B
Решение:S= (a.b):2

Дадено:∆ABC
b = 12 m
S= 144 кв.m
Намерете: a =?
144 =(12.а) :2
12.а = 144. 2
12.а =288
а =288:12=24 m

D
A
Отново работа по групи:
B
- ІІ група –/чет. номера/- Да се
начертае на програмата Paint
квадрат ACBD с размер на
страната 10 и неговия
диагонал АВ
C
- І група на работния лист
начертайте квадрат ACBD и
неговия диагонал АВ
Лице на равнобедрен
правоъгълен триъгълник


D
B
а
A
a
C
Даден е квадрата ACBD
Лице на квадрат е
S=a.а
 АВ - диагонал
 От диагонала квадрата се
раздела на два еднакви
равнобедрени триъгълника
 Лице на равнобедрен
правоъгълен триъгълник е
S = (a . а):2
стр.89/ зад. 8 а)
Дадено:
 правоъгълен
равнобедрен ∆ABC ;
 а= 4,2 cm – катет
Намерете: лицето
S ∆ABC = ?
С
а
А
а
В

Решение:
S=a.а
S = (4,2 . 4,2):2
S =17,64 :2
S =8,82 кв.cm
стр.88/ 6 от задачи
Дадено:
правоъгълен равнобедрен ∆ABC
S ∆ABC = 24,5 кв.cm
Намерете: катет му а=?
С
А
В
Решение:
S=a.а
24,5 = (а . а):2
24,5 .2 = а . а
49 = а . а
а = 7 cm
Стр.89/зад.7
Намерете лицето на показаната фигура.
Решение:
b
Фигурата се разглежда като две геом. фигури
правоъгълник АЕСД и ∆ ВЕС.
За АЕСД
S= a. b
а
а
b
S= 1,3.3,5
d
Е
S=10,85 кв.см
За ∆ ВЕС
d=4,5-1,3=3,2 см
S ∆ = (a .d):2
S ∆ = (3,5.3,2):2
S ∆ =11,20:2
S ∆ =5,60 кв.см
S=10,85 кв.см + 5,60 кв.см =16,45 кв.см
Дом. Работа:
стр. 88/зад.6а), 7а)
стр. 89/ зад.5 и 8 І фигура
Благодаря за вниманието!